Absolutní feel good, jemuž vládnou herci a od Gondryho vypůjčené rekvizity. Nejít to humorem občas naproti i tomu nejjednoduššímu diváku, šel bych do plných. 4 a ½.(6.7.2015)

(50th KVIFF) Dobrá úleťácká zábava. Dormael je sice tak trochu kýčař, který hodně obětuje všeobecné líbivosti (ať už jde o některé zdejší humory či imitování jezera hlubokých životních pravd, ačkoli se spíš brodí v kaluži), ale Zbrusu Nový zákon má naštěstí tolik bizarních nápadů a s nekorektností koketujících fórů, že mi to nezabránilo si projekci užít. Kdyby se z filmu vypustily všechny ty rádoby oduševnělé kecy o vnitřní hudbě atp., mohlo se jednat o opravdu pamětihodný snímek. I tak ale spokojenost - divácky rozhodně jeden z nejpřístupnějších a nejpříjemnějších (přitom současně ne hloupých) zážitků festivalu. 75 %(11.7.2015)

Další francouzská jednohubka, která se inspiruje Amélií z Montmartru, ale přitom se stále drží tak trošku zkrátka. Vše ostatní vynahrazuje nápad, který si normální smýšlející osoba nikdy nemůže vymyslet. A pak už jenom stačí Benoît Poelvoorde, aby dokonal zbytek a je tu rázem zaděláno o nejzajímavější a nejoriginálnější francouzskou komedii současnosti. Osobně musím říct, že Benoît se mi za sérii filmů utvrdil, že je jedním z nejlepších evropských herců současnosti. Škoda jen, že tady ta jeho postava je spíš zlá, nežli vtipná. Každopádně i tak film samotný rozhodně stojí za shlédnutí. Tenhle Zbrusu Nový zákon dokáže nejednou překvapit a svým světem doslova i učarovat.(29.12.2016)

V rámci Francouzského festivalu jsem si si jako první filmovej dezertík objednal Zbrusu Nový zákon a hned jsme vyhmát pochoutku na druhou. Nevybavuji si žádný film, kde by tak šikovně a originálně byla vykombinovaná něha a romantika s cynismem a černým humorem. Benoit je bůh, o tom po tomhle filmu už vůbec nepochybuju a francouzi mistři světa v neortodoxních, ale divácky vděčných a s nadhledem odvyprávěných příbězích.(19.11.2015)

Rozpočet €8,555,500Tržby USA Tržby Celosvetovo $13,484,000▐ veľmi osviežujúce a trefné spracovanie, plné účelových nápadov a heftov, delikatesa /100%/(13.1.2016)

Feministický manifest Jaco van Dormaela.(1.3.2016)

(3,5*)(9.7.2015)

"Zákon 2125: Krajíc namazaný marmeládou spadne na zem vždy namazanou stranou. Pokud ne, marmeláda byla namazána na špatnou stranu." Takže Bůh prý sídlí v Bruselu, vymýšlí nesmyslné zákony, neustále prudí a bez počítače je vyřízený. Z toho soudím, že Bůh je hlavní evropský byrokrat Jean-Claude Juncker a tak mu navrhuji exil v Uzbekistánu. Než se rozhodne, zda mou lákavou nabídku přijme, tak se přiznám, že hledání šesti nových apoštolů mě nijak zvlášť nebavilo, neboť bylo poměrně utahané. Nicméně tam byly vtipné okamžiky, ale skoro za všechny může dokonalý Bůh. Ale abych ostatní jen nehaněl, tak odstřelovač François byl velmi dobrý, experimentální sebevrah Kevin mne bavil s každým pokusem víc a víc a dabování porna taky nemělo chybu. Jen tomu trošku chybělo tempo.(4.7.2016)

Už veľmi dávno som sa na nejakú komédiu netešil tak, ako práve na Brand new testament, predsa len zaujímavá a originálna zápletka v podaní režiséra vydareného Pána Nikta sľubovali mnoho a našťastie nič z toho nesklamalo. Hlavne prvú tretinu som bol z toho úplne nadšený, dejovo je to vynikajúce a nadmieru nápadité, takže jedna skvelá sekvencia strieda druhú, nechýba ani humor, ktorý mi na rozdiel od väčšiny štandardných komédií prišiel vtipný a navyše mi to v niečom prišlo aj tak príjemne dojemné, hlavne fáza s prvou apoštolkou. Následne sa už to aspoň dejovo síce trochu zhorší, za čo môže hlavne to, že tí nasledujúci apoštoli mi už neprišli až tak zaujímaví, aj keď predsa len taký úchyl a zabijak mali tiež niečo do seba, no stále si to udržuje vysokú kvalitu, nápadov je stále dosť, no hlavne sa to po celý čas nesie vo vynikajúcej atmosfére, akú mávajú francúzske, trochu fantasy ladené filmy, napríklad tie od Jeuneta a tak ma to stále veľmi bavilo. Obsadeniu tu nemám čo vytknúť, tá božská trojčlenná rodina už nemohla byť vybraná lepšie, pričom malá Pilly Groyne to ťahá až prekvapivo dobre, ale ani vedľajšie postavy nesklamú. A režijne to už ani nemohlo byť lepšie, perfektná atmosféra a tá nápaditá vizuálna stránka, Jaco van Dormael ma ani v najmenšom nesklamal. Takže keby si celý film udržal úroveň prvej tretiny, neváhal by som s plným hodnotením, ale aj tak sa mi to stále veľmi páčilo. Brand new testament som určite nevidel posledný krát a kiež by podobných filmov vznikalo viac. 80%(15.5.2016)

• NinadeL

Frankofonní kinematografie a její problémy. Děkuji, již nebudu. #čsfdprojekce(31.12.2015)

• kulyk

Čekal jsem leccos jiného, než pokus o našroubování krátkých, rádoby moralistických storek do neokoukaného rámce. Fest prosraná šance na špičkovou komedii. Vznikl plážově se vlnící filmík, který jednodušším může dodat pocitu, že popatřili na neuvěřitelné umění a ještě k tomu jim docvaklo, o čem to cirka bylo.(28.9.2016)

Stoprocentně originální, ovšem nechutně roztahané až ke dvou hodinám. Občas jsem se zasmál, po zbytek jsem jen zíral na jakou francouzskou ptákovinu to vlastně koukám...5/10(17.5.2016)

Rozjelo se to celkem slibně, ale pak to upadlo do průměru. Frantíci umí ve svých komediích rozebírat neotřelá témata a tohle bylo jedno z nich, ale výsledek je takový trochu divný. Nevím asi jsem čekal něco jiného.55%(7.3.2016)

Originální námět, řada vtipných momentů a parádní herecké představení.(14.5.2019)

Plně chápu výčitky zminující líbivost, případně že film v divácích chce vyvolat dojem jakési spirituálnosti a hloubky, aby se po jeho zhlédnutí cítili chytřejší a obohacenější. Ovšem jako komedie snímek IMHO neselhává. Lepší 4 hvězdy.(9.7.2015)

Zajímal by mě sestřih bezpečnostních kamer kostela, ve kterém by se Nový zákon v neděli ráno promítnul na obraz Poslední večeře nad oltářem. Možná by to byla větší zábava, než tahle francouzská snaha přivodit papežovi infarkt. Smích je nejlepší lék a Francie nejlepší lékař, ale klika, že jsem měl jen malou rymičku, protože i v záplavě dobrých nápadů se dá utopit.(14.1.2016)

KINO Scala-ČSFD projekce/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Obraz 10/10/// PLUS: film plný emocí, od melancholie přes humor až po morální poselství, skvěle zvolená hudba, neotřelá práce s kamerou a celkově kouzelný fantaskní vizuál, z kina jsem odcházel s úsměvem na tváři MÍNUS: asi někdo neskousne fantasy prvky a jiný výklad náboženství./// Shrnutí: Hledám alternativu slova příjemný, protože takto na mě film od začátku do konce působil. Užíval jsem si každou scénu. A když už mě ta která scéna nepřekvapila svým nápadem, byl jsem potěšen obrazem, hudbou, dialogy, myšlenkou, stylem vyprávění. Na Zbrusu Nový zákon se klidně podívám vícekrát./// Celkem 88%///(22.12.2015)

Zajímavý nápad, ale podobné nešvary jako ve filmu Pan Nikdo. Kopie scény z filmu Cashback jako facka. Z filmu vypadl zákon č. 2238 - Krásná žena musí v tomto filmu skončit s neambiciozním neatraktivním o generaci starším moulou.(9.2.2016)

Hlavní nápad dobrý, ale chybí mi vnitřní sevřenost. Spíš mi připadá, jako by si tvůrci vymysleli krátké příběhy k šesti "apoštolům", které mají trochu připomínat ujetý styl Amélie z Montmartru, a pak je sešili na příběh boží dcerky, která se bouří proti svému buranskému tatínkovi Bohovi. Ani jeden z příběhů není nějak moc emocionálně silný, spíš zosobňují jednoduchá poselství typu přestaňte mrhat svým životem. Závěr je pak úplně ujetý a pro mě už za hranou kýče. Mimochodem, nebylo by lepší skončit myšlenkou, že si svět máme utvářet sami, než aby to za nás dělala napůl dementní Bohyně?(26.12.2015)

Originální komedie, která si velice vtipným a krásným způsobem hraje s obyčejnými životy, čímž se snaží divákovi přiblížit co nejvíce. Kupodivu se to daří skvěle a film disponuje příjemným nádechem a neutichající svižností. Rozdělení na několik části výrazně neuškodilo a i přesto, že občas je neustálé představování nových postav příliš zdlouhavé, tak je vykompenzováno skvělou hlavní vypravěčkou, netradiční pointou či skvělou kamerou. [80%] | Kino | 50th KVIFF(11.7.2015)

Příjemné překvapení. Jedna z nejlepších satir na Boha plná skvělého, moudrého, černého, i skrytého humoru. Samostatné zpracování musí pohladit každého většího filmového fanouška. Líbil se mi též důraz na hudbu a detail v poetickém kabátku. Zkrátka svěží, vtipná a poeticky vytříbená satira. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(2.1.2016)

Hravý typ inteligentnej komédie, v ktorej sa často bizarným, no pritom aj láskavým a humorným spôsobom vysvetlí veľa vecí. Napríklad to, prečo padá chlieb na zem zásadne namastenou stranou alebo prečo v obchode postupuje vedľajší rad pri pokladni rýchlejšie.... Film si z ničoho nerobí ťažkú hlavu, robí si satiru a srandu z hocičoho, dokonca aj sám zo seba. Obdivujem ako si napríklad C. Deneuve dokázala zo seba vystreliť a zaľúbiť sa do gorily a maznať sa s ňou v posteli, pričom scénu keď príde manžel domov a nájde ju s ňou pod perinou budem mať ešte dlho v pamäti. Spôsob ako sa možno zo začiatku kontroverzná vec zmení na čistú komédiu, a to i za cenu bizarnosti a surreálneho vyznenia, je naprosto perfektný. Samozrejme, našli by sa tu aj hluché, nudnejšie pasáže, ale našťastie ich bolo málo. Suma sumárum, niečo originálne, nápadité a so šikovne zašifrovanou satirou v bizarnom obale. 80/100(21.1.2016)

Výborná komedie, která funguje i mimo rámec tohoto žánru. Občas zavání až trochu laciným humorem, ale to mám na filmech i docela rád.(29.12.2015)

Děkuji za projekci, Zbrusu nový zákon se mi moc líbil a díky ní jsem objevil kouzlo kina Bio Oko. Dokázal bych si film představit vtipnější, neb po čase humor spíše ustupuje do pozadí a prostor je věnován životním příběhům nových apoštolů, ale i tak byl Zbrusu nový zákon moc fajn a jsem velmi zvědav, co já budu psát do toho svého... 90%(30.12.2015)

Důkazem toho, jak moc jsem se na film nemohla dočkat, je, že jsem si ho stáhla hned, co to bylo možné, a to ve francouzštině s anglickými titulky. Přiznávám, že možná i toto způsobilo, že můj zážitek z něho nebyl až tak moc pozitivní, jak jsem čekala po zhlédnutí traileru. Nápad se mi moc líbil, ale myslím, že mohl být přeci jen využit o trochu lépe. Nadchlo mě zpracování a přirozené přecházení mezi vážnými a vtipnými tématy. (doslova) Božská Pili Groyne se u mě zařadila do skupiny dětských herců/hereček, které časem mají co ukázat. Taky bych chtěla, aby mi prozradila, jaká hudba je ta "moje", ale určitě bych nechtěla vědět, kdy nastane ten" můj" osudný den..(13.2.2016)

Téměř identický pocit jako v případě Mr. Nobodyho. Příliš filosofie nevidím, zatímco snaha zalíbit se všem občas prokoukne. Extra do hloubky to jde jen zpočátku a s tou kýčovitostí to Dormael neumí uhlídat. Jenže! ono mi to 90 minut nevadilo a co pak s tím? Zbrusu nový zákon je rychlejedoucí čerstvý film, který nastřeluje zajímavé myšlenky a pak utíká jinam. Téměř dvě třetiny filmu jsem jel na surfu a všechny vlny si užíval spolu se zbytkem kinosálu. Pak jsem se zamyslel, prkno mi podjelo a už jsem se topil. Takže - když jedete na vlně, nekoukejte se hluboko. #kviff2015(7.7.2015)

• Happens

Pošetilá hra na styl filmu Amélie z Montmartru/Grand hotel Budapešť... parodie na nefungující systém a nedomyšlenost křesťanství. Jedná se o absolutní nesouvislou splácaninu, která potěší snad jen u romantických okamžiků..(23.12.2015)

Asi jsem trochu čekal, že to bude lepší, než mi to nakonec přišlo (ona už samotná skutečnost, že jsem film viděl v totálně vyprodaném kině Aero, v člověku určitá očekávání navodí, žeano - bůhví, co všechny ty lidi vytáhlo do kina zrovna na tento film, který měl nulovou kampaň vyjma toho, že běžel letos ve Varech...). Nakonec jsem měl dojem, že trailer obsahuje z filmu skoro to nejlepší, a samotný film je už jenom jeho natažením do délky, kterou jsem osobně shledal celkem nepříjemně úmornou - ten film nemá ani dvě hodiny, ale osobně jsem měl místy pocit, že se konce snad nedočkám. Abych jen nehanil - rozjezd je neobyčejně povedený a celkově nemám problém napsat, že je to velmi pěkný film, v němž je několik skutečně kouzelných a divácky velice vstřícných momentů. Vyloženě okouzlen jsem byl hereckou představitelkou role Ey (Pili Groyne), skvělou kamerou, nápaditým humorem, soundtrackem a krásným závěrem, ale přes to všechno jsem se stejně nemohl ubránit jistému zklamání - ten film mě v podstatě neobyčejně nudil, a z ubíjejícího čekání na závěrečné titulky mě pouze občas vysvobodily některé scény, které se mi ale pro změnu líbily strašně moc. Takže ve výsledku asi takový hodně rozporuplný dojem - nápadů má ten film na rozdávání a spousta lidí se do toho filmu jistě zamiluje, ale osobně jsem asi už viděl příliš mnoho filmů, abych mohl tento přijmout zcela nekriticky. Za mě velmi opatrné 4 hvězdy. Mimochodem vidět na velkém plátně zestárlou a ztloustlou Catherine Deneuve se pro mě rovnalo dost nepříjemnému zážitku - pro člověka, který ji choval dlouho v oblibě kvůli jejím rolím z 60. a 70. let, je docela šok vidět ji najednou o desítky let starší.(18.7.2015)

Výborný námět plný nadhledu by si zasloužil podobně laděné zpracování. Přes výborné obsazení ústřední božské dvojice se nekonalo to, co se mi běžně u nich stává, nesmála jsem se nahlas. Je dost umění takto promrhat tak slibný potenciál v podobě námětu i obsazení.(19.9.2016)

Nejprve Bůh stvořil Brusel. Tento Nový zákon nám hravě přepisuje i ten Starý. ;-) Zatímco Bůh je zlý, tento film si z něj dělá legraci, takže se nakonec po jeho sledování budete cítit asi jako po Amélii z Montmartru (myslím, že to srovnání bude fungovat i u těch, kterým se Amélie nelíbí). Ale když třeba Bůh poprvé přichází ke kostelu, tak už jsem se rovnou začínal bavit a čekal, jak tento střet církve se Stvořitelem dopadne. A základní myšlenka filmu vůbec není hloupá! 90%(29.2.2016)

Hlavní nápad sliboval o dost víc, než jsme nakonec dostali, a především z postav apoštolů šlo vytěžit o dost víc. Každý z nich mohl nabídnout emotivní katarzi - krásná citlivá žena s jedinou vadou, která zemře dřív, než zestárne, stárnoucí muž zahazující den po dni, sniper nespokojený se svým životem, citově vyprahlá manželka boháče... Malá hlavní hrdinka mohla být jejich Amélie z Montmartru, ale jejich interakce se odbyde příliš rychle, a sama si zasloužila lepší dějový oblouk. Pokud se objeví úmyslný vtip, je většinou příliš jednoduchý. A chápu, že tvůrci úmyslně chtěli zobrazení všemohoucího, ze kterého by papež radost neměl, ale působí to příliš nuceně.(30.12.2015)

Niekde na hranici 70% medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Absurdná komédia, ktorá však na rozdiel napríklad od takých Divokých historiek akosi postráda skutočnú pointu. Je to len absurdné, miestami vtipné, miestami zamyslenia hodné, ale nie je tam nič, čo by mi utvelo v pamäti na dlhšiu dobu. Alebo som to len nepochopila, aj to je možné...(30.1.2016)

Rozhodne zaujímavá alternatíva zobrazenia kresťanského Boha plná cynizmu, čierneho humoru a zamyslenia. Spracovanie je ťažkopádne a v závere je to vidieť, napriek tomu, niektoré myšlienky a scény nemajú chybu. Film plný protikladov, možno by mu svedčila vačšia priamočiarosť.(18.1.2016)

Boží.(11.1.2016)

Když tady čtu čerstvé komentáře z dnešní ČSFD projekce v kině Scala - čertu s věřícími, kteří "nerozdýchají tohle alternativní zobrazení Nejvyššího", aspoň nám nebudou krást kyslík, no ne. Dormaelův nejnovější počin filmařinou hodně připomíná staršího Pana Nikdo, způsob časových narací, hudební motivy, nadsázka. Pro mě je to ale vyzrálejší dílo, ačkoliv hranice mezi hurónským smíchem (velmi časté) a smutnou realitou (smrtelno, velmi procítěné a hluboké a všeobklopující) je křehká a propustná a snímek může snadno působit depresivně.(23.12.2015)

• jhrasko

Amélia v náuke o snoch, s ktorou ruka v ruke ide až vyparodovaná Catherine Deneuve s totálne nehybnou mimikou. V pokračovaní by mohla hrať Nicole Kidman. Jacovi oveľa viac pristal Toto. Absolútny feel good movie, z ktorého mňa vždy rozbolia zuby !(13.8.2015)

Pěkná taškařice, jen se trošku tlačilo na pilku. Oceňuji filmařinu z hlediska provedení a efektů.(22.12.2015)

Je mrzuté, když je člověk nalákán ukázkou na komedii a následně se ukáže, že v ukázce je vystříleno až moc "broků" a film celkově zas taková sranda není. Oduševnělé povídačky o vnitřní hudbě bez nějakého dalšího významu a docela roztahané hledání apoštolů mne bavilo čím dál méně. Originální nápady tu rozhodně jsou, vtip také - i když s dějem ustupuje humor do pozadí za melancholické příběhy. (viděno 1x cz dab.)(18.8.2016)

Zbrusu Nový zákon je rozhodně jeden z nejoriginálněji pojatých snímků posledních let, o tom není pochyb. Surový, podlý a znuděný Bůh! Naivně chytrá Ea, toužící svému otci řádně zavařit! Uťáplá Bohyně s oblibou v barevných vzorech a milující číslo 18! Opravdu povedená rodinka, ke které je nutno ještě přiřadit "džej-káčka". Na druhé straně břehu stojí "obyčejní" lidé, kterým je jednoho dne prozrazeno datum smrti, s čímž se každý vypořádává po svém. Snímek je plejádou bizarních postaviček, zapeklitě (černo)humorných situací a nečekaných zvratů, kterou vedou až k nevyhnutelnému konci. Zkrátka velice nápaditý filmařský počin, který musí být určitě trnem v oku silně nábožensky založeným lidem, nicméně já jsem se u něho "božsky" bavil.(23.1.2016)

Při prvním čtení anotace mě napadlo, že ztřeštěnější námět jsem na festivalu ještě nepotkal, má nízká očekávání však byla záhy překonána. Snímek láskyplně vypráví příběh, který, ač založen na úplně absurdní premise, vlastně dává dokonalý smysl a skvěle zapadá do biblických příběhů, jak je známe. Díky jemně přihlouplé zápletce, slušným hercům a dobré režii je Zbrusu Nový zákon odlehčenou, místy sarkastickou zábavou, nad kterou nedoporučuji příliš přemýšlet. 9/10 [KVIFF 2015](13.7.2015)

Chytře udělaná zábava s nesentimentálně podaným poselstvím.(16.3.2016)

No, tak jsem se lehce nasmála :D Ale podle popisu jsem si udělala jistou představu a film mě nijak nepřekvapil. Byl to přesně ten typ humoru, který jsem čekala. Ten film má jednu zajímavost a ještě jsem se úplně nerozhodla zda negativní, či pozitivní. Celý se točí kolem hledání a vyprávění příběhu šesti apoštolů. takže si prakticky sám film odpočítává konec. "Už jen dva apoštolové a bude konec, už jen poslední". Nevím. Že bych to považovala za nějakou bombu, to asi ne, ale za vidění to určitě stojí. 4*(23.12.2015)

Přiznám se, že popis filmu jsem projel jen tak ledabyle a snad o to lepší zážitek se z toho vyklubal. Rozhodně se jedná o velice pěkně natočený film (hlavně popisy apoštolů jsem si hodně užíval) s humorem, který mi sedl jako málo co. Rozhodně nejpříjemnější filmový zážitek roku 2015.(23.12.2015)

Výborná tragikomedie se zajímavým nápadem. Hodně se mi líbilo, jak si vyhráli s kamerou a hlavně se světlem. Celý film podkresluje krásná hudba, která navozuje tu správnou atmosféru. Jediná škoda, že z celého spektra možností, které se z úvodu nabízely se příběh vydal pouze po jedné linii a ta občas tíhla ke klišé.(18.1.2016)

Přišlo mi to jako takový lehčí mix Malého prince a Amélie z Montmantru, okořeněný pořádnou dávkou černého humoru a celou fůrou originálních nápadů. Spíš než jako nějaká rozvratná protináboženská satira je to jen takové malé zlomyslné pošťouchnutí, ale já se bavila.(20.2.2016)

Zbrusu Nový zákon je v dobrém slova smyslu pořádně divný. Kladné body ale u mě získává spíše za příběhy šestice nových apoštolů, než za hlavní děj. Základní premisa je samozřejmě skvělý nápad. Bůh žijící v Bruselu (ne s EU to nemá vážné nic společného), co jedním prstem ťuká do počítače a komplikuje tak lidem život? Dobrý. Bohužel trochu nevytěžený. Daleko lepší jsou už zmiňované bokovky vedlejších šesti postav. Na těch se tvůrci vyřádili a dali dohromady švihlou, ale zároveň milou skupinku. Dohromady za tři, odbočky a humor za pět, průměrem jsem na čtyřech. Moc zajímavé překvapení.(15.1.2016)

• Frajer42

Au. No, uznejte sami, že když si člověk přečte o SMS s datem své smrti, tak si zároveň od snímku troufne čekat mnohé. No, kdo z nás by si takovou SMS nepřál? Takový nápad vám otevře v myslích tolik teorií a spekulací... To je tak skvělý nápad, který vám, jakožto tvůrci, otevírá tolik možností a nápadů a on přijde jakýsi kokot z Belgie s něčím tak pofidérním, nudným a prakticky nekoukatelným. Úvodních pár minut ušlo. Třeba když bůh sepisoval své škodolibé zákony, tak jsem se i zasmál. Bylo to ovšem poprvé a zároveň naposled. Jakmile frajerka a následně frajer opustí pračkou svůj skromný byteček, začíná hrozná nuda, která se s přibývající stopáží nepříjemně stupňuje. Smát se brzy není čemu a dramatická stránka filmu, v mých očích, nezafungovala vůbec. Pokud čekáte, že se bude tento snímek točit zejména kolem věčně nasraného boha, tak si rovnou nechte zajít chuť. Je to celé o jeho trapné, nezajímavé a zcela imaginární dceři, která sype ze své držky jednu rádoby intelektuální kokotinu za druhou. Nic pro mě. Za nadějně vyhlížející úvod to nebude odpad.(19.1.2016)

Presne pre takéto filmy milujem európsku kinematografiu, v ktorej sa síce točí omnoho menej filmov ako v Hollywoode, ale zato odtiaľ ešte stále nevymizla originalita. A Francúzi sú v tomto obzvlášť experti. Podobnú komédiu by sa totiž v USA neodvážil natočiť nikto a predsa len je Brand New Testament natočený tak, že vyslovene uraziť nemôže nikoho (teda ortodoxní veriaci by u toho asi držkovali, ale tak oni svojho času bojkotovali aj Da Vinciho Kód, takže ...). Veľmi inteligentná komédia so sofistikovaným humorom, ktorá funguje aj mimo svojho žánru ako skvelá satira na kresťanstvo. S tým súvisí aj humor, ktorý nie je prvoplánový a vyslovene chytanie sa za brucho tu skutočne nehrozí, ale celé je to vtipné skôr tak „pod povrchom“, pretože ten humor je skôr cynický, sarkastický, neraz veľmi čierny a navyše jemne nekorektný. Navyše to je neskutočne nápadité, originálne a vôbec pre cynikov ako stvorené (z wikipedie: cynik - člověk, který jedná bezohledně a beze studu, který zraňuje city druhých, zejména zpochybňuje a zesměšňuje to, co druzí uznávají jako základní morální a lidské hodnoty - a presne to robí Brand New Testament po celú stopáž!). Nemyslím, že to je komédia vhodná a plne prístupná pre väčšinové diváctvo, aj keď v niektorých momentoch sa tak snaží pôsobiť, ale pre divákov ktorí sa absolútne nebavia na Kameňákoch, Wayansových paródiách alebo iných hrubozrných komédiach to je ako stvorené. Ten nápad s Bohom by sa možno dal vyťažiť ešte omnoho viac a posledná pol hodina (s gorilou) už dôjde do konca skôr na zotrvačnosť, než by servírovala ďalšie nápady a samotný záver s pani Božskou je už pomerne gýčový, stále však jedna z najoriginálnejších komédií za posledné roky a za mňa v konečnom dôsledku veľká spokojnosť, ktorú si určite ešte rád zopakujem. A paradoxne pre mňa vôbec nie tak good-feeling ako sa píše v pár komentároch, pod pokrievkou sa totiž skrýva dosť surové, ale zaobalené do good-feeling obalu, navážanie sa do viery. CELKOVO: 4* (8/10)(14.4.2016)

strašný mišmaš a hrozná troškovina. Film využívá z 90% hrozně přímočarého a jednoduchého humoru, až jsem se cítil jak na nějaké třeskuté komedii. Vysvětlování životů jednotlivých apoštolů je hrozně zdlouhavé a mnohem raději bych sledoval útrapy malé Eai. Chvílema sranda a chvílema divné násilí. K přihlédnutí k neustálému smíchu diváků jsem byl asi jediný, kterému se film nelíbil. Kdybych věděl, že to točil režisér filmu Mr. Nobady, tak utíkám hned ze sálu do Prahy pěšky.(9.7.2015)

Moc hezký film, jenž dle mého názoru není pouhou komedií, ovšem je dost podobný filmu Amélie z Montmartru, doufám, že jen náhodou. Kromě fantasy prvků jsou ty filmy opravdu velmi podobné.(22.12.2015)

Velice příjemná komedie, originální nápad, já se skvěle bavil. Hudba je povedená a Bůh je ukázanej jako opravdovej sviňák, posledních pár minut je ale trochu kýč, to však nevadí, atmosféra filmu je velice příjemná...a co byste dělali vy, kdybyste věděli datum vaší smrti?(30.12.2015)

2,5* Bizár!(22.12.2015)

Hodně velký bizár. Člověk na to jde jako na prvoplánovou řachandu, ale zdání klame. Většina vtipných věcí byla v traileru a film samotný až tak vtipný není. Je to docela škoda, protože zápletka skýtá slušný komediální potenciál. Místo toho člověk dostane scény, u kterých snad autoři museli být na houbičkách. Minimálně jako netradiční absurdistán to ale obstojí. Poučení: Catherine Deneuve svede v 70 letech klidně i gorilu :-)(23.12.2015)

Pocity mám smíšené. Což bylo asi úmyslem. Jenomže nejsou smíšené jen díky tomu, že jsem se během filmu opravdu upřímně smála a pak upadala do menší depky. Depky z toho, že by člověk neměl být tak svázaný a víc si užívat, protože naštěstí neví, kdy ten jeho den "D" přijde. Na druhou stranu je mám smíšené kvůli tomu, že nevím, jestli se mi film líbil jako celek. Úžasný a vtipný začátek. Dlouhý a trošku nesmyslný střed, který byl tím slabým místem. A pak konec, který se snažil vrátit na úroveň začátku. Nápad geniální, výborní herci, hrozná gorila. Film ve mě určitě zanechal trošku toho poselství, ale obávám se, že jestli si ho ještě pustím, budu přetáčet. 3*+(23.12.2015)

Přiznám se, že trailer k tomuto filmu, mne vyloženě dostal. Dostal mne tak moc, že jsem byl nervózní z toho, jak se mi nedaří stíhat kino a pokud ano, tak film zase nikde nehrají. Hledal jsem, doufal a nakonec se i zadařilo a film jsem s velkým spožděním viděl. Výsledek byl pro mne ale velmi smutný. To nejzajímavější a téměř nejvtipnější, je totiž vidět právě v traileru. Moc asi nerozumím novodobému frankofonnímu pojetí humoru a hlubokomyslnému podání myšlenek snímku, pro mne to prostě bylo chatrné trojhvězdí a zklamání zároveň.(13.1.2016)

Bizarní, ujeté, úchylné, mimoňské, pošahané... a překvapivě v tom všem i zábavné. Kde jinde dostane zmáčený Bůh, co vylezl z pračky v pyžamu a županu, po držce za to, že žere cizí odpadky? Čím se to dopovali oba autoři scénáře? Takové značně lidštější, stravitelnější, smysluplnější a o něco méně pošahané Shinboru :) ~~~ "Nesnášej bližního svého tak, jak nesnášíš sám sebe."(25.1.2016)

Totální absurdita, zpočátku opravdu sranda, pozdějc dost bizarní. 70%(15.2.2016)

Poetická a sarkastická metafora života.(20.8.2016)

• Una111

Tak nám páni umělci zase spáchali zbrusu nový film a jak se už z traileru jeví, je to film na úrovni výplodů redakce Charlie Hebdo a (nejen) jí prosazovaného "práva na rouhání". Děkuji pěkně, nechci! Je ne suis pas Charlie!(5.1.2016)

Jaco van Dormael natočil ďalší úlet do sureálna, v ktorom si asi každý nájde scénku alebo výrok, ktorý si na dlho zapamätá. S empatiou popisuje neduhy súčasnosti, ale v poslednej pol hodine homor prekročil hranicu nevkusu a obraz hranicu gýča.(23.11.2015)

Zvlastny poeticky film s atmosferou podobnou aku mal film Amelie z Montmartru. Sledujeme pribeh vecne nasraneho boha v podani znova vtipneho Benoîta Poelvoordeho, ktoreho ma uz po krk jeho dcera, ktora sa rozhodne zdrhnut na zem a trochu pozmenit svet. Okrej jej prihod sledujeme este pribehy 6 apostolov. Proste totalne WTF pojaty film. Obcas je to fakt vtipne (linia s bohom), väcsinou len divne (linie s apostolmi). Celkovo je to ale pojate dost originalne, takze za jedno pozretie to stoji. Mozno vam to sadne dokonale. Mne to nejak extra nesadlo. 5/10.(14.1.2016)

• dom156

Skoro všechny vtipné scény narvat do traileru, to mi hlava nebere. Velmi jsem se na tuto komedii těšil, po shlédnutí traileru a jaké mě pak čekalo zklamání po shlédnutí celého filmu. Jelikož mimo již zmíněné momenty to bylo pro mě velmi nezáživné a občas jsem se docela nudil a sledoval hodinky, kdy už to jako skončí. Pro mě slabší průměr a jen upozorním že po titulcích následuje kraťoučká scéna.(29.3.2016)

Prazvláštní bizár, který je tedy především něčím úplně jiným než se prezentuje a místo propagované cynicky černé nekorektní komedie dodává laskavou člověčinku tak nějak o univerzu, životě a všem, která hodně užírá z misky Wese/Roye Andersona a především Jeana-Pierre Jenueta. V tom překvapivě není zas tak úplně její hlavní problém (zejména díky zdařilé kameře). Ten se skrývá v nastavených pravidlech zdánlivě surreálné sladkosti, jejíž veškeré výchozí body vystupují z technických a neskutečně vágních pravidel hry, jak nám jsou představeny na začátku (Deus a jeho machina, jejíž funkce a technické zázemí není nikterak vysvětleno, takže to automaticky umožňuje, aby se skrze tento vynález všehomíra inicioval jakýkoli děj je zrovna zapotřebí). Když už si to tvůrci takhle ochčijí, aby si mohli dělat co chtějí, tak chci víc než jen ukázku toho, jak bychom měli každý žít po svém.(12.4.2016)

Dlouho jsem nevidel film s tak nenapadne extremnim ale zaroven milym humorem a nevtiravou hloubkou. Kazda veta z toho scenare davala smysl, ikdyz znacne sverazny. V ramci meho vnimani 115 minut ciste filmove krasy se zvlastni poetikou, ze ktere se ale ortodoxne verici jedinci pravdepodobne po... :)(17.2.2016)

Divácky vděčný film, který je založen na poměrně jednoduchém (a vcelku zažitém) střídání humorných a dojemných scén, ale ozvláštněný kupou malých režijních nápadů. Dost možná, že naštve většinu zaprděných věřících, protože v sobě skrývá v podstatě humanistické poselství, že pro plnohodnotný život vlastně žádného boha nepotřebujeme. Není třeba vůbec ztrácet čas představou toho, že za všemi možnými útrapami světa je nějaký boží plán, protože život je příliš krátký na to, abychom ho proplýtvali bláhovými představami o staříkovi, který na nás z obláčku moudře dohlíží.(24.12.2015)

Tušil jsem, že problém je v Bruselu:o)(17.1.2016)

• gegina31

Komedie? KOMEDIE? No tak to snad ani ne. Nezasmála jsem se ani jednou. Nevím jestli mělo být vtipný, když chlap tříská malou holku řemenem nebo když se malý chlapec dozví, že za několik dní umře. Jeden z nejvíc deprimujících filmů, které jsem kdy viděla. S velikým přemáháním a s vidinou toho, že tomu dám odpad jsem to dokoukala do konce. Nemám ráda, když mě takhle negativně překvapí film s vysokým hodnocením. Čekala jsem vtip a nějaký smysl jako ve fimu Nedotknutelní. Nedočkala jsem se. ZTRÁTA ČASU!!!(30.1.2016)

Hodně ujetý, originální a BŮH je drsnej řízek :-)(19.2.2016)

Sice jsem se trochu bál zbytečného filozofování, ale nakonec to dopadlo dobře. Van Dormael se totiž nesnaží jít do hloubky a jenom tak klouže po povrchu, ale dělá to s pomocí laskavosti a romantiky tak šikovně, že ve své podstatě kýčovitá životní moudra nepůsobí lacině. A když už jsem měl občas pocit, že to překračuje únosnou mez, zjevil se Bůh v podání rozkošně nesnesitelného Poelvoordea a postaral se o humornou stránku věci. Čekal jsem něco střelenějšího, ale i s tímhle jsem byl na konci nadprůměrně spokojený. 80%(14.1.2016)

• dee-key

Objektivně vzato jsem se víc zasmál když mi dělali gastroskopii než u téhle nevtipné kacířské sračky.(17.2.2016)

Francouzi mají hezký smysl pro humor, který mi celkem sedí. A vlastně i další frankofonní národy, které se na filmu podílely. Jenže i když se mi místy film hodně líbil a přišel mi vtipný, pořád je zde taková podivná hluchá linka, kdy jsem filmu nebyl schopen věnovat pozornost celou dobu, protože prostě místy nudí. Škoda, ale pořád velmi fajn.(7.3.2016)

• Petroff

Jak miluju Mr.Nobody, tak z tohohle jsem umíral. Nebavilo mě to, nepobavilo mě to, nezaujalo mě to. Asi jsem to nepochopil, to se stává i nejlepším z nás.(6.6.2016)

/Scala 22. 12. 2015(25.12.2015)

S francouzskou, potažmo belgickou kinematografií mám velmi málo zkušeností a evidentně o dost přicházím. Zábavné originální vyprávění o jedné Božské rodině ("Brácha s námi nebydlí...").(8.1.2016)

Taky se mi to stává. Filmy netočím, ale v kuchyni je to podobný. Dostanete perfektní nápad a chcete to víc a víc vymazlovat a nakonec je z toho taková překombinovaná a zároveň nedodělaná břečka. Netvrdím, že to nemělo momenty a rozhodně je to bezproblémově zkouknutelný a relativně zábavný, ale Ronalda nebudete chválit za gól v pátý hanspaulský, z podobnýho námětu se mělo vytěžit mnohem víc ropy a zlata. Jinak jsem ve filmu viděl hodně Gondryho, to neříkám jako výtku nebo chválu, jen to říkám. Myšlenek humanism, feminismu a dalších ismů by se sice dalo něco napočítat, nicméně při zvolené hloubce, respektive mělkosti přemýšlení a sdělení se jimi nebudu zabývat. Až to poběží na ČT2 a nebude do čeho píchnout, pusťte si to, aktivně pro to ale nic nedělejte.(18.2.2016)

Naprosto skvělý snímek. Neotřelý nápad a člověk se baví od začátku do konce. Zkrátka nejlepší film co jsem viděl na 50. MFFKV ;)(7.7.2015)

Geniální po všech stránkách! 90%(23.12.2015)

Vizuálně i scénaristicky povedené. Hlavně Bůh, ten mě bavil nejvíc. Dobré, trošku dlouhé, ale dobré :-D(9.3.2016)

Ulítlá komedie balancuje mezi černým humorem a smutnou realitou byla, alespoň pro mě, chvilkami až depresivní. Ale námět i zpracování jsou zajímavé.(1.6.2016)

• easaque

2* Hned jak jsem tu tento film objevil, tak mě na něm zaujal jeho námět, ale zároveň jsem ho dlouho odkládal, protože jsem čekal, že v tom bude nějaký háček. A vskutku, moje intuice se potvrdila a zklamání se dostavilo, protože jsem čekal, že to bude koukatelné aspoň za tři. Tak ani to ne a kromě nápadu není co vyzdvihnout. Příběh se smrskl na nijak zvlášť související epizodky, které spojuje jen infantilní božská dcerka, která se samolibě snaží poznat svět a podle 6 náhodných lidí vytvořit Nové zákony, aby se pomstila taťkovi !?! Humor je samoúčelný a i když se tam najde pár skvělých vtipků, tak zbytek je bez šťávy. Herecky je to taky hodně nevýrazné, ale to hlavně díky scénáři, protože vlastně není co hrát. Zkusím odradit další, co jsou na rozpacích, ale myslím, že je to zbytečné ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](6.1.2017)

• Necron

Satira a vetsina pokusu o vtip vyzniva do prazdna. Laciny humor, ztvarneni ani pokusy o filozoficky presah me bohuzel neoslovily. Nejlepsi a jedina povedena scena je obsazena uz v traileru, tak si muzete usetrit penize za kino. Skoda, ze Buh nemel ve filmu vice prostoru..(6.1.2016)

Film so skvelym napadom, ktory nebol dotiahnuty do dokonaleho konca. Pribeh siestich apostolov bol zaujimavy ale v niektorych pripadoch fakt absurdny - strelec este ako tak, ale ta gorila bola trosku moc. Neviem ci to robila ta francuzstina, alebo tie pribehy ale dost to bolo podobne Amelie. Kazdopadne film nenaplnil potencial, a mozno by som mal lepsie pocity kebyze vsetko zabavne nevyzradia v trailery. Davam 3,5*.(17.1.2016)

• applause

Tuhle komedii jsem vážně mermomoci vidět nechtěla a nic zvláštního jsem od ní nečekala a asi jsem věděla proč. Napřed jsem nechápala pointu, a když už jsem myslela, že to bude lepší, nebylo. Můžu tak maximálně říct, že tenhle film ukazoval pravé hodnoty lidského života a snažil se zachytit, co by asi lidé dělali, kdyby věděli, kolik jim zbývá času do smrti. Podle mě to mohlo být zpracováno jinak.(29.3.2016)

• Havaj8

Asi nechápu, na čem lidi na těch festivalech frčej, že hodnotěj tak kladně. Mě navnadil trailer, jinak bych si nejspíš francouzskou komedii nezakoupil. Ten začátek byl hodně fantasy a sliboval slušnou podívanou stejně jako ostatní filmy s Boží mocí. Ale tohle bylo celkově pojatý nic moc černým humorem, s žádným extra posláním světu. Lidi sice znali svoje datum úmrtí, ale k čemu to bylo dobrý nám divákům? V tomhle byl potenciál promrhanej. Extrémně to nudilo svojí délkou, protože hledání apoštolů a ukázka jejich vedení života. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale zrovna těch šest lidí ničím speciálním neoplývalo. Prostě další z těch rozporuplnejch "komedií", která nestojí za to vidět.(8.6.2016)

• snob

Proč mám pocit, že od scény s opicí to získalo odér propagandy newspeaku? Ne že by tam nebyl už předtím, ale od zmíněné scény to bylo takové až bolestně očividné.(28.10.2018)

• Aljak

Tak dobrý základ a napokon dosť premrhaný potenciál. Malo to rozhodne na viac! Počiatočná fáza vynikajúca, ale čím ďalej, tým to viac a viac upadalo. Neviem, akosi sa mi to celé prestalo pozdávať pri tom hľadaní nových apoštolov. Síce sa sem tam ešte objavila nejaká dobrá scénka alebo vtipná hláška, no po scenáristickej stránke to išlo dole vodou (a to nie je kompliment ohľadom kvalitného spádu). Nuž, ďalší z mnohých filmov, kde bol potenciál oveľa vyšší. Tá absurdnosť mnohých scén v pokročilejšej fáze filmu (gorila, transsexuál, atď) to všetko zničila...(19.1.2016)

• mr.kliky

amelie in wonderland.. nefunguje ani jako komedie, ani jako duševni hladitko.. ale je pěkný, že si to každej přebere jak chce a svý diváky si to najde(27.1.2016)

Každý žijeme, jak umíme. Existuje spousta věcí, které bychom chtěli udělat, ale zároveň je neuděláme, buď proto, že se bojíme, nebo proto, že si říkáme, že máme dost času. A co když ne? Tohle je další film, který nám ukazuje, že žít se musí teď, hned, se vším všudy. Jako Bůh stvořil Brusel a pak zbytek světa, stvořil Jaco van Dormael film s perfektním scénářem, krásně poetickým, hlavně ve snových scénách, ale místy i vtipným (zákony schválnosti) a dojemným. Film s nádherným vizuálem a hudbou. Film, ve kterém Bůh neustále chodí v županu, v pantoflích s ponožkami, leje do sebe pivo a kouká na sportovní kanály.(28.1.2016)

• PROCESOR

Těžká kravina a já asi také nejsem při smyslech, když sem to dokoukal celý. Divný je to správné adjektivum.(16.6.2016)

Přinejmenším hodně zajímavý počin. "Zbrusu Nový zákon" je černočerná komedie šmrnclá hlubokou životní filosofií. Zpočátku jsem měla nutkání tenhle "blábol" vypnout, ale nakonec jsem byla stržena abnormální originalitou. Zároveň křehké i humpolácké, citlivé i ironické. Velký filmový zážitek.(24.6.2016)

Zbrusu nový zákon je šíleně super oddechová záležitost s velkou škálou humoru a skvělými dialogy. Když jsem vcházela do sálu vůbec jsem netušila, že jdu až na tak velkou ujetost. Každopádně na mě tahle božská hra zapůsobila víc než dost a nebýt občasných malých uklouznutí a slabších míst v příběhu, sympatizovala bych s pětihvězdím, protože tato evropská zábava potěší nejednoho milovníka fantasy. Nejlepší na tomto filmu je jeho černý humor, který v sobě skrývá několik dalších zábavných podkategorií, od dvojsmyslů, přes metafory, až k narážkám na zoofilii. Je to zkrátka taková pohádka pro dospělé, kterou táhne nadmíru originální děj a bezchybní herci. Čtyři maxi hvězdy.(21.8.2016)

• mortak

La vie c´est comme une patinoire, il y a beaucoup gens qui tombent. Problém tohoto filmu nespočívá v těchto moudrech za pár franků, ale v tom, že chce být o všem, a nakonec vlastně není o ničem. Mechanická formulka - příběhy padlých jsou prokládány komickými eskapádami Benoita Poelvoordeho - se brzy okouká, protože místo skutečných looserů tu máme jakési podivné karikatury s bizardními příběhy. Všechna ta poselství divákovi jsou strašně chtěná, Poelvoorde je jen taková karikatura mačistického burana, takže to feministické poselství o ženách zachraňujících svět je spíše kontraproduktivní. Dormael chce být divný a originální za každou cenu, a výsledek je spíše nuda s občasnými slušnými vtípky.(7.10.2016)

Začátek senzační. Ono vidět film, začít větou:"Bůh žije v Bruselu a je to zmrd", se jen tak nevidí :-). Bohužel to kouzlo postupem času upadá a finále se už jen nese v duchu kýče a otravného happy endu. Což nepovažuji za spoiler, nýbrž to musí být každému jasné.(23.1.2016)

• viperDavid

Pěkné poetí, ale můj šálek whisky to nebyl. Spíš chvílema utrpení i když pár scén se rozhodně povedlo. Čekal jsem spíš Francouzksý vtip, který oni teda umí, ale tohle nebylo moc vtipné. Klasická satira(8.5.2016)

Akoby som sa pozeral na legendárnu Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain z roku 2015, režisér Jaco van Dormael, je výnimočný vizionár, ktorý nakrúca, raz za uhorský rok, čo si myslím, že je škoda, lebo oplýva fantastickým talentom, kde koľkokrát mi rozum ostáva stáť, nad týmito všetkými nápadmi, ktoré snímok obsahuje, je to pôžitkársky zážitok, aký som ani vopred nedúfal ! Pointa je jednoduchá. Moderný B-O-H žije v belgickom Bruseli, ktorý sa vyžíva v nešťastí druhých, celý čas trávi vo svojej pracovni za počítačom, kde si On určuje podmienky, ako bude S-V-E-T fungovať, a to sa nepáči jeho dcére, ktorá sa odhodlá zmeniť svoj doterajší život, keď zároveň radikálne pozmení fungovanie všetkých ľudí na zemeguli, lebo cez otcov comp pošle sms - ky týmto občanom, v ktorých sa dozvedia - presný dátum svojej smrti, takto sa vydáva po prvýkrát von nájsť výberovo šiestich ľudí, ktorých postihlo toto nešťastie, a je to fascinujúce sledovať ! Jednotlivé epizódky z ich súkromia sa tlačia do popredia, aby vysvetlili svoj vlastný príbeh, ako žili doteraz, a ako budú žiť do svojho úmrtia. A ako to všetko dopadne, neprezradím, žiadny spoiler ! Herecké obsadenie, je nadštandardné, najmä Catherine Deneuve, je stále kus, i keď už má príznačné vrásky, jej epizóda s GORILOU, je dych reprezentatívna, ani ostatní, nezaostávajú, hlavná hrdinka, dcéra Boha, Ea, čiže Pili Groyne, predvádza zázračný herecký výkon, kedy sama utiahne na svojich pleciach takmer celý film, ale s prispením ďalších, ktorých sa to týka. Taktiež perfektná kamera a hudba !!! Kiežby takýchto filmov sa nakrúcalo, viacej...(13.6.2016)

• slunicko2

Tak to jsem nepochopil.(11.1.2017)

• tatanapope

Film celou dobu člověka udržuje v napětí, že snad něco příjde a konečně příjde vtipná pointa, tak že bylo to velmi napínavé, ale nepotěšilo mě to a ....nic nepřišlo(25.3.2017)

KVIFF 2015 - Několikrát jsem se srdečně zasmála. Líbí se mi, že je to satira o náboženství. Měla jsem již od začátku pocit, že tomu dám 4*, ale upřímně... když jsem na plátně spatřila Catherine Deneuve, jak láskyplně objímá gorilu a přímo jí miluje, to už na mě bylo moc...(11.7.2015)

V mých očích je Jaco van Dormael velice atraktivním tvůrcem škoda jen, že od Pan Nikdo uplynulo spoustu času. Letos se nám ale van Dormael konečně připomenul pekelně zajímavou komedií. Představte si, že bůh je a žije v Bruselu. A všechno ošklivého, co se lidem děje, má na starosti tento morous. Sprška často až téměř geniálních komediálních nápadů. Neotřelý a vkusný humor, příjemná stopáž, zajímavé obsazení a několik téměř geniálních momentů. Nemůžu jinak než vřele doporučit.(2.1.2016)

Iba včera som sa konečne poctivo pustil do toho predchádzajúceho, o DžejKejovi (rozumej JéKáčko = Ježiš Kristus) a jeho 12 apoštoloch a už stihol Starý nasrať aj jeho sestru.. - a tak sa Ea púšťa do akcie, teda hľadania ďalších 6 apoštolov.. Že prečo 6 ? No aby ich bolo proste spolu 18, tak ako hráčov v baseballe, to sa dobre počíta.(5.1.2016)

Bůh existuje a žije v Bruselu. A dělá si s lidmi, co chce. Stejně tak to se svým filmem dělá i Jaco van Dormael. Osciluje mezi artem a divácky otevřeným filmem, mezi černý humorem a crazy komedií, kýčem i sentimentem a mrazivou pravdou, mezi melancholií a ztřeštěností. A tenhle divoký mix ve výsledku trošku hapruje, i když je Zbrusu nový zákon pořád velmi dobrý film, jehož zhlédnutí je příjemné a přínosné. A to především pro výtečný námět, několik fantastických gagů i geniálních metascén (předčítání Hledání ztraceného času, Bůh v kostele pod křížem), precizní práci se zvukem a hudbou a především nádhernou kameru, kde skoro každý záběr obstojí jako samostatný obraz. Co ale ubírá filmu čtvrtou hvězdu, kterou jsem bezprostředně po projekci měl v plánu dát, je nedotažená finální verze scénáře a právě ona nerozhodnost, co za film vlastně tvůrci točí. Námět funguje, jednotlivé scény také, ale jejich propojení a katarze jsou příliš banální a líbivé, což si tak kvalitní film nezaslouží. I když, možná to poselství o lásce je krásné, ale my jsme na něj už moc cyničtí. Takže nakonec nadprůměr za 3 a ½.(21.1.2016)

Je správné dát 4* filmu u kterého jsem usnul? Myslím, že ano. Dostala mě scéna s poletujícím hejnem ptáků. Podobně poetická je třeba scéna s tančící rukou, kterou jsem si užil ještě na gauči. Z postele bych možná ale usnul už i u ní. To nejlepší mi ale neušlo. Vtipný začátek se nese v duchu trailerů a brzy odezní. Měl jsem obavu, jak bude film vyčpělý dál, ale ta skutečná podívaná se teprve rozjela. Příběhy apoštolů jsou úžasné. Hlavně ty sexuálně laděné a hlavně ten zakřiknutý chlapeček z díry na pláži. Opětovné osudové setkání pro mě bylo vrcholem filmu. Ale i ostatní postavy byly zajímavé, když jsme sledovali jejich vyrovnávání se zbývajícím přiděleným časem života.(19.4.2016)

Za tu práci, kterou si s tím borci dali nutno tleskat. Film ze začátku dost drhne, ale pak mne to strhlo. Hezky se to všecko zamotává do sebe a ke konci se rozuzlí. Představa, že Bůh je jen nasranej vyřízenej fotřík, kterej se celýmu světu mstí za svůj zpackanej život je docela vtipná. Určitě stojí za vidění, podivnost....80%(11.6.2016)

Něco mi přišlo nevtipné a od druhé třetiny filmu se vtip vytratil úplně. Rozhodně bych tomu nedávala škatulku komedie, ale i tak to byla obstojná podívaná. Jen nevím, jestli si Catherine Deneuve zasloužila na stará kolena gorilu do postele. Zklamal mě kýčovitý konec, myslím, že po tom restartu by bylo spíše na místě dát vůli zpět nám, lidem, a ne naše osudy svěřit kytičkové bohyni která má v hlavě jen baseball a vyšívání. Naproti tomu šibalský úsměv boha v sandálech, ze kterého šel místy strach, mi celý film připomínal face Freddyho Kruegera, a to vždycky potěší.(9.1.2016)

Otče náš, jenž jsi v Bruselu, posvěť se PC tvůj, přijď software tvůj, buď freeware tvůj jako v Mac, tak ve Win. Update náš vezdejší dej nám dnes a odstraň nám naše viry, jako i my odstraňujem staré soubory. A neuveď nás ve zhroucení, ale zbav nás od cracků. Enter.(19.12.2016)

Film me překvapil, omlouvám se za strašné klišé, ale opravdu jsem pod nálepkou situační komedie, čekal něco jiného, něco na způsob Pierra Richarda - dostalo se mi nezvyklého a obtížně pojmenovatelného dílka (bez urážky) - snad hořká komedie nebo tragikomedie, něco na způsob Dona Quijota. Některé vtípky jsou opravdu černočerné, ale celkové vyznění je: krasosmutnění (to je možná to správné slovo, i když pan Hrabal by možná nesouhlasil). A na závěr překladatelský oříšek: v titulcích bylo: "život je na pendrek" a gůgl překladač to po zadání mnou slyšeného francouzkého slova laicky přeloženého do češtiny zpětně do francouštiny přeložil "VDM" - vida - další pěkná zkratka... :-)(23.12.2015)

O třídu lepší než Mr. Nobody. Ne že by snad Dormael opustil témata ze svého předchozího filmu, ale tentokrát k nim přistupuje dramaturgicky sevřeněji, vtipy většinou fungují (až na některé ústřely) a hravost zůstává (podpořena "viděním" režiséra). To činí ze Zbrusu Nového zákona méně ambiciozní snímek, než jaký byl jeho předchůdce, a to mu prospívá.(31.12.2015)

Jelikož trailer sliboval vatikánsky nekorektní černohumornou jízdu, po které se v řadách vysvěcených pederastů zvýší výskyt náhlých mozkových a srdečních příhod, jsem nyní mírně zklamán. Že totiž bude tento skvělý nápad dosrán zředěním syntetickou pseudointeleguání limonádou, která navíc zavání silně z Trevírovsky, to jsem vskutku nečekal.(21.1.2016)

• Brandon

Nepřekvapuje mě, že Bůh je ajťák opilec. Mohla to být ale větší legrace, evangelia končí kdesi v absurdnu a beze srandy.(18.2.2016)

Dlouho jsem váhal nad čtyřmi hvězdami. Zbrusu Nový zákon je totiž originální a vtipný (a to docela dost a mnohdy černohumorně). Problém je v tom, že se snaží být zároveň i vážný a (rádoby) hluboce filosofický (hlavně ke konci). V kombinaci s absurdním a černým humorem to nepůsobilo úplně šťastně. S již zmíněnou originalitou přichází ke konci bohužel i překombinovanost vizuální i co se příběhu týče. Ve výsledku si z filmu odnáším jen pořádný zmatek. Dobrá hudba.(23.12.2015)

• Johnny.ARN

Taká vtipovinka, ktorá ma ale nezasiahla v plnom znení a razanciou, ako som čakal. Vypichol by som ale ústrednú myšlienku, ktorá stojí za zamyslenie. 2 z 5(28.5.2016)

Hmm...(20.8.2016)

Bůh existuje a žije v Bruselu. Ne, není to Jean-Claude Juncker, ten si to o sobě jenom myslí. Jednu věc mají ti dva společnou. Oba pevně věří, že podstata jejich práce leží ve vymýšlení stovek zákonů a nařízení. Vládce Evropské komise to možná dělá s nejlepšími úmysly, ale Bůh má naopak v plánu rozsévat zlobu, zatrpklost, zmar a zkázu. Je to totiž pořádný parchant. Naštěstí má dvě děti a manželku, a ti jeho názor nesdílí. Jaco van Dormael mě překvapil svým Mr. Nobody, proto jsem od jeho dalšího filmu čekal vcelku hodně. Dostal jsem něco úplně jiného, méně ambiciózního a velice svěžího. Zbrusu Nový zákon se strašně krásně sleduje a velice snadno se mu podléhá. Přirovnal bych to k pocitu z Amélie z Montmartru. Jejích kvalit bohužel nedokazuje, protože nastavenou laťku neudržel. Film má až příliš hluchých míst a pocit výjimečnosti se postupně rozředil. Kdyby byl o dvacet minut kratší, neměl by žádnou chybu. Jo a Benoît Poelvoorde je bůh. Teď už to musí být každému jasné.(8.9.2016)

Dormael mě rozsekal s Panem Nikdo a po mnoha letech přichází s další peckou, která se tentokrát nechává inspirovat Božským Brucem. Abych řekl pravdu, nic až tak objevného na tom nebylo, ale byla to prostě hodně slušná sranda a k tomu halda originality a invence bez špetky nudy, takže plná palba oprávněná. 90%(19.7.2017)

Bizarní, ale krásné. Neotřelé herecké výkony a dobrá hudba. V podstatě to nikam nesměřuje, ale celý film je vám to jedno a vychutnávate si scény jednu za druhou.(5.7.2016)

• Necrotongue

Vražedná stopáž, nuda a zoufalý humor, jehož vrcholem je gorilí samec jako životní partner. Přesně tohle jsou důvody, pro které nemám rád (až na výjimky) francouzskou kinematografii. Navíc je celý snímek prvoplánově vystavěn tak, aby se líbil pokud možno všem, naštěstí jsem cynik a hbitě jsem to prohlédl!(12.7.2016)

• Georgex

Pokud se na Zbrusu Nový zákon těšíte jako na pohodovou, ale nekompromisní belgickou komedii, tak můžete být trochu zklamaní, jelikož film lze rozdělit na dvě velmi odlišné části, v té první skvělý Benoit Poelvoorde sype jednu hlášku za druhou a já se skvěle bavil při nápaditých konfrontacích. Nicméně druhá a bohužel výrazně delší část, která je věnována božské dcerce a hledání jejich apoštolů, byla roztahaná, nezáživná a bohužel otřesně nudná. Moje hodnocení 35%.(20.1.2016)

V jistém ohledu bych se na film nikdy nepodíval, ale jeden známý mi ho furt cpal do hlavy, až jsem se na tenhle kousek i těšil. Asi bych se jinak moc nedostal k lucembursko-francouzsko-belgickému filmu. Příběh až neuvěřitelně originální. Bůh, který žije v Bruselu, vymýšlí nesmyslné zákony, které se nám dějí každý den, no to dává perfektní smysl a zní to i dobře. Problém je spíše v tom, že film poté začne kolísat na hranici únosnosti a relevance, protože pak se zde začnou hledat ztracení apoštolové a film začne projevovat syndrom "evropského filmu" (* když film začne být lehce chaotický, suchý a přestane skoro dávat smysl). V jistém ohledu se dá mluvit o tom, že skoro vše dává nějaký smysl, ale film se zbytečně stočí do suchosti a nepochopenosti, která nakonec zkazí veškerý dojem z filmu. Obrovská škoda. Dokonalý námět a nápad, ale nedokonalý scénář.(4.11.2016)

Film - hravost. Jedinečný zážitek, využívající snad všechny možnosti filmového média, evokující filmy z pera scénáristy Charlieho Kaufmana, který všem divákům stoprocentně zvedne náladu. Tak hurá do kina, protože vám zbývá už jen několik let, několik měsíců, několik týdnů, několik dnů, několik hodin, několik minut a několik vteřin života.(7.8.2015)

To je past vedle pasti . Člověk si myslí, že se Zbrusu Nový Zákon dle místního popisu bude točit okolo Bruselu, potažmo Belgie, avšak zdání klame - minimálně pro nás kdož navštívili v letošním roce Belgické království. Jde o za poselední dobu druhý film, který mě nalákal si rekapitulovat atmosféru Belgie a nestalo se tak. Ovšem v tomhle filmu to nehraje takovou roli, dalo by se říci spíše podřadnou. Souzní jen s autorovým životopisem a sice, že pochází z této země. Toto boží dílo působí vyrovnaně a s notnou dávkou nadhledu. Promyšlený obsah filmu ve svém celkovém kontextu do sebe zapadá jako klíč do zámku. Až do závěrečného vyvrcholení, které trošku smazává tu brilantní předehru předtím, nicméně si pak ve výsledku uvědomíte, že šlo pouze o ukojení nejrůznější smyslů. Má to co říci, je to veselé, je to hravé... zavolej mi do klubu artových filmů. Po projekční žranice v kině Scala byla příjemným zakončením a já se ptám : Proč není více takových filmů a takových filmových příležitostí? Minimálně by se našlo povícero filmů, které by si zasloužili sklenku nebo hrnec (škopek) po filmu. Tohle je jeden z nich.(23.9.2015)

--BEZ SPOILERŮ-- Vydařený a zábavný snímek, který ode mě dostává plusové body za to, že dokázal překvapit. Belgický Bůh je výstavní hajzl, hnusák a blb, šikanující svou rodinku a nenávidějící všechny lidi. Hlavním hybatelem děje je ale jeho spirituálně založená dcerka Ea. Režisér se trošku více podbízí kýčovitou líbivostí, ale v kontextu příběhu to není až tak naškodu. Občas naopak zaskočily primitivní gagy, či hodně umělé CGI efekty. Obecně mám z filmu velmi příjemný pocit a děkuji evropským filmařům, že něco takového vůbec vzniklo (v USA by to neprošlo). 3,85* _____p.p.č.: nedoporučuji si příliš o filmu zjišťovat a jít na to nepřipraven - jako já :-)(4.1.2016)

• Bioscop

Dlouhé, nudné a scény s gorilou až nechutné...(31.5.2016)

• xstar

Takuto hovadinu dokazu spravit naozaj iba oni: Francuzko, Luxembursko a Belgicko. Uz ani hlbsie sa s tymto filmom klesnut nedalo. TIP: Pre tych, ktori sa na to chystaju pozerat STRATITE VZACNYCH 115 MINUT VASEHO ZIvOTA!!!(28.6.2016)

• tom.nosek

Namlsaný z nedávno zhlédnutého Co jsme komu udělali jsem očekával francouzskou komedii prvního řádu. Však z toho popisku to tak i vypadá. Zrovna toto téma přece musí být jasný jackpot. Pořád čekám, kdy jednou přijde lepší francouzská komedie než snad neporazitelné Drž hubu. Zhruba po půl hodině jsem si ale uvědomil, že promoční materiály byly pravdivé asi jako obrázky produktů z průměrného čínského e-shopu. Po trpkých 115 minutách jsem tedy odcházel s méně poetickou Amélii. Zasmál jsem se jen párkrát a naopak se vyloženě nudil u takových těch poetických, fantasy, bla bla, rádoby hlubokých scén, kterých tam bylo snad milión. Ale vinu vidím u sebe. Kdybych si byl býval detaily filmu prostudoval více, zjistil bych, že jeden ze scenáristů je autor Mr. Nobody, podobně výpravného patosu o ničem. Tam ale byla aspoň fajnová hudba.(2.9.2016)

V podstatě promrhaná šance, začátek neuvěřitelně sveží a s nápadem. Pak to upadne na jedné straně do divnosti na druhé do pseudokorektní snahy zalíbit se všem. aneb transexuál ještě ok, ale zoofilka, to jako vážně? 5/10(2.10.2016)

7/10(11.3.2017)

Opravdu zábavná komedie bravurně balancující na hraně absurdního nebo až primitivně působícího vtipu a velice vážných témat smrti nebo lidského utrpení. Pojetí tématicky pracující s biblí neurazí nebo neznechutí snad nikoho, ať už je jeho vyznání jakékoliv. Dokonalé poetické záběry a úvahy střídají nejnižší lidské pudy, ale tahle směsice nevede do nepřehledné slátaniny, ale naopak vytváří velice citlivou a vyváženou konstrukci, která celou dobu skvěle baví.(6.7.2015)

Tak pozitivní a přitom působivý film jsem dlouho neviděl. Od první minuty jsem nechtěl, aby to skončilo. Jeden z top filmů letošního KVIFF 2015.(6.7.2015)

Nápad výborný, ale zpracování trochu drhne. Hlavně scénář je plný děr a někdy se film snaží být zbytečně vážný. A některé hovadiny byly opravdu mimo můj vkus, viz. gorila... Ale film mě bavil a tak přimhouřím obě oči a dám 7/10.(7.7.2015)

Nejlepší Bůh, jakýho jsem viděl!(30.12.2015)

Po dlouhé době jsem mohl vidět kvalitní komedii, s výtečnými herci a protřelými vtípky. Ona to vlastně ani komedie není, místy je divák ponoukám k zamyšlení se, slabším povahám ukápne i slzička, ale jako multižánrový celek to prostě funguje a příběhy jednotlivých 6 apoštolů jsou geniální a za srdce beroucí. Příběh krásné dívky s umělou rukou a zabijáke je opravdu skvostný, stejně tak jako někdejší bohyně Catherine Deneuve s gorilou v posteli.(1.1.2016)

Dormael natáčí filmy jinak než většina současných tvůrců. Vždycky o filmu hodně dlouho jen přemýšlí, než vůbec nechá cvaknout první klapku. Zbrusu nový zákon působí nedodělaně, moc útržkovitě a nesourodě, jako kdyby v podstatě neměl žádné ucelené téma. Jenže má tohle vůbec Starý zákon, Nový zákon, nebo dokonce sám život? Tento film, stejně jako Dormaelův předešlý opus Mr. Nobody, pouze sleduje malé střípky v osudech konkrétních lidí, a to v době, kdy se u kormidla vlastních životů konečně ocitnou oni sami. Dějově je to o ničem, obsahově zase o všem. Zbrusu nový zákon mohl být jistě lepší, působivější, zajímavější a dojemnější... těžko ale mohl být ironičtější. 80% (zatím)(2.1.2016)

Film plný dobrých nápadů, nábožensky nekorektního humoru a nevyužitého potenciálu. První zhruba polovina je fajn, ale při hledání zhruba pátého apoštola začíná tempo vadnout, vtipy se opakovat a film sklouzává malinko až k nudě. Z námětu šlo dostat, myslím si víc. I takhle jsem byl vlastně spokojený, jen jsem čekal, že to bude větší sranda:) PS: Pokud nechcete přijít o většinu gagů, nepouštějte si trailery.(4.1.2016)

Ameliovsky-religionistická komedie s černohumornými momenty.(8.2.2016)

Proč by bůh nemohl žít v Bruselu.. bylo by to i logické v rámci dnešní centralizace Evropy :-) Malému Eéčku sekunduje nekompromisně sympatické JéKáčko, no a když se vezmou všechny ty umělé končetiny a neonová rybka s úchvatnými tóny La Meeeer... zjistíte, že se vlastně smějete všemu ne kvůli individuálním humorným vsuvkám, ale že vás baví celý přešvihlý koncept vtipu... takže "mohu poznat prostatu tvé duše?" asi jo, díky HB :-)(11.1.2016)

• Martrix

Můj otec je Bůh a je to pěknej zmrd...povídá v úvodu10-ti letá holčička. To člověk hned zbystří a říká si...hmmm, nekorektní a černý humor, to si nechám líbit. Jenže jsem se spletl. Že je Bůh vzteklý a škodolibý chlápek, který svět ovládá pomocí PC a má dceru, která se zprčí a zdrhne z domu najít si kámoše/apoštoly, to není vůbec špatný nápad a má veliký potenciál. Jenže tady je zpracován způsobem, který mi vůbec nesedl. Druh humoru, který v tomto filmu je, je mi cizí, až protivný. Chybí mi hravost a hlavně chytré a řízné nápady. Ne že by tady nebyly vůbec...ale bylo jich málo a navíc je upozadil minimálně stejný počet scén, které byly vysloveně hloupé. Což byla většina těch, kde se objevoval Bůh. Linie, kde se autoři snaží diváka přimět zamyslet se nad tím, jestli své životy nemarníme....ta je vcelku ok, ale nedrží pohromadě s tím zbytkem...často zlomyslnou groteskou. Jako celek je mi ten film nesympatický a ve srovnání třeba s Lisou, liščí vílou, je to pro mě vysloveně zklamání.(25.3.2016)

Milá jednorázovka, plná skvělých nápadů, bohužel veskrze nedotažených. Místy jsem v mělkém brodění obskurnostmi našel kouzlo, ale většinou zůstalo u fantastických výmyslů bez dopadu. I to má nakonec něco do sebe.(21.4.2016)

Jsou to hodně vydřený 4 hvězdy. Musím totiž říct hned na úvod, že jsem od toho čekal úplně něco jinýho. Zvlášť, když je u toho napsaný "komedie", ale ona to úplně taková ta klasická komedie není. Tím jsem byl trochu zaskočenej, protože chvílema je to fakt hodně bizár, dost ujetý. Jsou tam některý scény fakt divný a můžu říct, že jsem je možná ani nepobíral tak, jak měly být původně myšlený. Ale přesto všechno musím uznat, že to bylo originální, zajímavý a celkem i zábavný (ale ne tím komediálním způsobem), ten nápad není vůbec špatnej. Trochu tam bije do očí takový to "bůh je alkoholik a zlej chlap, zatímco ty ženy jsou ty hodný a mírumilovný, který vlastně jdou zachránit svět". Nic proti ženám, ale tyto feministický agitky úplně nemusím. Řekněme, že je to mezi 3 a 4, prostě to trochu pokulhává, takže 3,5/5*.(25.4.2016)

Super překvapení! Vřele doporučuju.(23.8.2016)

Takejto absurdnej predstave o bohu by som kludne veril. To by bol vesely svet.(25.7.2017)

• fredisek

Nechoďte na to jako na komedii, trailer diváka sprostě láká na zábavu a nakonec dostane něco mezi Borisem Vianem a Amélií z Montmartru, co ovšem postrádá humor a dost často i nápaditost. Pár světlých scén nic nezachránilo. Většina motivů tu nedává smysl a autoři nebyli takoví mistři, aby to nevadilo. Humor se tu zařezává scénami, které vás vyděsí. Jestli si režisér chtěl hrát na existencionalismus, ale bylo mu jasné, že polemiku nad tím, jestli bůh je, nebo není, nedostane do produkce ani do kin, pokud to nebude podávat jako komedii, pak mu to krutě nevyšlo. Zmatená nuda, u níž nemáte chuť zkouknout ji znova, protože je vám vlastně jedno, jestli jste to pobrali, jelikož to bylo takový opruz, že jste oslavovali titulky.(29.12.2015)

• tterez

Nápad se mi líbil, trailer se mi moc líbil! A pak jsem šla do kina.. Celé to bylo špatně zpracované a mělo to nevyužitý potenciál. Škoda! Groyne se na roli Boha hodil výborně, ale ta jeho přehnaná agresivita mohla být nahrazena větším množstvím vtipných náhod alá "Boží mlýny".(8.1.2016)

• DannyBoy80

Čekal jsem teda mnohem větší srandu. Nejvtipnější pasáže s šíleným bohem byly nejlepší, ovšen ten vystupoval asi tak v 10% filmu. Zbytek bylo putování malého děvčátka povšech možných úchylech co si můžete představit. Ftipné to ale moc nebylo, přitažené za vlasy ano. No nevím, čekal jsem úplně něco jiného, toto se moc nepovedlo.(1.2.2016)

Nádherné! Paráda! To prostě nevymyslíš. Hned jsem si vzpomněla na Mr.Nobody, mělo to podobný nápad. Velmi jsem se bavila a místní dětinská hodnocení naprosto přehlížím. Benoît Poelvoorde je fantastický, je to miláček, miluji jeho osobnost a hlas, už od Coco Chanel, kde jsem se do něj zakoukala.(15.4.2018)

Tenhle film rozhodně stojí za to vidět. Čekal jsem hloupou komedii, ale je toho v ní mnohem víc, než se na první pohled může zdát.(12.1.2016)

Luxusní hořká komedie, výborný snímek, který krásně pobaví, má to perfektní příběh a nápad. Bůh má dceru, která uteče z domova, už jenom tenhle nápad zní děsivě, ale fakt jsem se dvě hodinky bavil a můžu doporučit každému. 7 na sebe navazujících příběhů, které nakonec mají společný cíl. Tenhle film je opravdu skvělá záležitost.(15.1.2016)

• Magika82

Pokud se se sebezapřením distancuji od pohledu jako osoba s vírou v srdci (nikoli v kostelech a černozádelních), pak jak mám ráda francouzské komedie a jejich humor. Na tento snímek však - obrazně řečeno - neurony mé šedé kůry mozkové vrhaly jen nic nechápající kukadla. Ani jeden důvod k úsměvu, natož ke smíchu. Zdali měl mít film jakýsi skrytý podtext, pak jsem jej - co mi paměť sahá - snad poprvé v životě nenalezla. Pokud se mělo jednat o komedii s velkou nadsázkou, pak u mne všechny nadsázky i "sázky" na diváckou mysl v mém případě zcela propadly. Subjektivně jsem film protrpěla. Hlavu ani patu jsem nenašla. Dějová linie rozjetá jak koleje s X výhybkami na Přerovském vlakovém nádraží. Herecké podání kulhalo na obě nohy stejně, jako čtvrtý díl Babovřesků, který již netočil pan režisér Troška... A kde nic není, ani čert nebere, říkává se. Co tedy s tím??? Co sedne jednomu, může tlačit jako malé boty druhého. V tomto případě mi ony boty doslova drtily palce u nohou. Navzdory většinovému krásnému ohlasu a hodnocení, nemohu jinak, než-li otevřít odpadkový koš.(18.1.2016)

• Phorbo

Filmu jsem evidentně neporozuměl. O čem to vlastně bylo? A pointa? Nevím a bádat po tom nebudu. Po dvou apoštolech to bylo pro mě jedno velké, nudné utrpení. Jediná hvězdička za vyobrazení Boha jako hnusnýho, alkoholickýho troubu.(10.3.2016)

Člověk se dost nasměje ale jinak si od toho moc neslibujte prostě komedie.(5.10.2018)

Som vám bol na Artfilmfeste a videl som hromadu parádnych filmov. Niektoré boli dobré, iné menej dobré, ale iba dva skutočne výnimočné. A jedným z nich je práve Zbrusu Nový zákon. Teda, nie jedným z nich, ale ten úplne najlepší. A aj najlepší film za pomerne dlhú dobu. Neuveriteľne odvážna, vtipná a inteligentná spleť myšlienok, nápadov, metafor a reflexie. A originality. Zoberte si už len to, že Ježiša volá jeho sestra J.C. a on jej hackne práčku, aby cez ňu ušla od ich otca... no, asi si viete domyslieť koho, a našla ďalších šiestich apoštolov. Pretože božská mamka má radšej baseball než hokej. Skrátka to potrebujete vidieť.(30.6.2015)

Neuvěřitelně svobodný film! Nevím, na čem Jaco van Dormael jede, ale chci to taky. Dlouho už jsem se v kině tak neodreagoval, možná naposled u podobně ulítlé komedie Panika v městečku, ve které mají prsty rovněž belgičané. Rovněž po dlouhé době jsem měl možnost na plátně vidět mého oblíbeného Benoît Poelvoordeho, a obzvláště v tomto filmu je zkrátka boží. Na hranici pěti hvězdiček.(8.7.2015)

Geniální nápad a několik výborných gagů pod vrstvou infantilnosti, afektovanosti, otravných postav, nevydařeného boření čtvrté stěny a troškovsky hloupého a jednoduchého humoru. Velká škoda.(25.12.2015)

Nápad není špatný a některé věci jsou neuvěřitelně absurdní a hodně vtipné. Jiné ale nějak nefungují, například gorila. A konec je z rodu násilných. Přesto jsem ateisticky spokojený, i když bych se do nahrazování Boha nijak nehrnul. Stačila by jeho deportace.(26.12.2015)

"Bůh existuje. Žije v Bruselu. A je to parchant. Zatímco jeho syna zná skoro každý, jeho dceru nikdo. Já jsem jeho dcera…" Život je jako kluziště. Spousta lidí někdy upadne. Lascia ch'o pianga mia crude sorte… Film, který vyhmátne prostatu vaší duše. Když se Willy dozvěděl, že mu zbývá 54 dní života, rozhodl se, že se stane holkou. Restart. Yes? GYNESIS. Protože nový rok je doslova za pár dní, bral jsem to už za hotové, že mě nic extra neoslovilo. Teď je jasné, že tohle bude můj nejoblíbenější film za letošní rok, protože plave na povrchu jako mastné oko na polévce. Amélie z Bruselu má mámu. A ta je boží.(28.12.2015)

Pro mě pocitově blízké jako Amelie z Montmartru, film který se humorně ukazuje tužby lidí a Bůh jakého jste fakt nechtěli;-)(19.2.2016)

Kdyby se Wes Anderson narodil v Evropě, točil by asi něco takového.(9.7.2015)

Jaco van Dormael je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů a jeho snímky mám hrozně ráda.Bylo vidět, že Jaco točí komornější příběh oproti předchozího Mr. Nobody. Bylo to posmutnělé, hořkosladké a hravé zároveň. Nechyběli úžasné charaktery např. bůh. Jinak rozhodně bych to neoznačovala komediíí a hrozně mi to připomínalo Tota...Jinak by to mohlo mít propracovanější děj, aby se odstranilo těch pár hluchých míst.(31.12.2015)

Tak trochu to sérii Božský... může připomínat, a vlastně to může mít příznivější vliv, než zmíněná série. V podstatě jde o to, udělat svět lepší pro život, takže proč ne. A sekvence, že se nemá hazardovat se životem je dost hustá (viz záverečné titulky...). Je to trošku montypythonovské, a i proto 4*(9.1.2016)

Naslepo do kina, čekám na Pili.(24.1.2016)

• KNTRFKT

Tady máme zářný příklad toho, jak udělat z diváka úplného kokota. Nejlepší scény se daly vidět v traileru, který působil děsně kůl a já byl natěšenej, jak malej Jarda, když mu táta slíbil, že mu konečně řekne, jak se topí děti. Začátek nasvědčoval tomu, že půjde o film s nadhledem a originalitou. Bůh je tu vyobrazený jako naprostý zmrd a třeba taková sbírka Zákonů schválnosti nemá chybu. Jenže! Holka uteče, začne hledat apoštoly a z filmu se stane jen otravná, nudná, sebešlehačská kokotina, co dokáže zapůsobit zřejmě jen na dokonale artově rozvinutého diváka. Scény s Bohem sice občas zachraňují, ale je jich tak mizerně málo, že by jeden zaplakal. Našinec pak musí čumět na sto let dlouhé seznamování se stále novými postavami, které jsou asi tak zajímavé, jako náhled do soukromí Andželíny Džolí. Vrcholem je závěr, který má tedy skvělou myšlenku, ale proveden je nadMíru přiblble. Pokud se jednalo o komedii, byla asi tak zábavná jako když musíte třikrát za noc čůrat, v baráku vypadne proud a vy si musíte svítit třicet kilo těžkým svícnem. Dědek na obláčku je tu ale zachycen opravdu svěžím pohledem, tudíž to pro mě úplně v kanalizační rouře neskončilo.(26.1.2016)

Film, který zaujme svou originalitou, ale odradí svou prázdnotou. Pod uměleckým obalem se totiž skrývá prázdný vnitřek (herci nejsou nijak zvlášť zajímaví, satira na boha šla rozvinout víc, příběhy apoštolů mi přišli zkrácené a odvyprávěné příliš rychle, než aby se divák s nimi stačil sžít). Co ale naopak musím vyzdvihnout je hudební doprovod filmu, který perfektně pasuje ke každé scéně.(8.2.2016)

• Jiu

Nie som žiaden pánBíčkar ale robiť z Boha pedofila, úchyla, zakomplexovaného násilníka a alkoholika bolo na mňa dosť silné kafe. Chápem, že v dnešnej politicky korektnej dobe, keď každý názor musí byť správny, majú všetci právo myslieť si čo chcú a dokonca vykričať to do sveta - tento krik ja ale počúvať fakt nemusím.(26.7.2016)

Totálny výsmech náboženstva po francúzsky alebo ako bol pán. Boh ten najhorší alkoholik na svete a jedna z najkomickejších postáv v dejinách ktoré vlastne sapm vytvoril znie to divne že? Asi ako komplet tento úlet podotýkam nie pre fanatických veriacich .(11.1.2018)

50th IFFKV pár fórů super, kino se bavilo, ale asi jsem nebyla naladěná...(4.7.2015)

Nejvýstižnějc bych to označil za rozverně hravý – podobně jako Amélie z Montmartru (společnej bonus). Takovej nezlomně pozitivní film, ve kterym je současně několik fakt smutnejch a nepříjemnejch scén, který ale jsou úspěšně přebitý, ubitý a zabitý tim houbičkovitym optimistickym zbytkem; a celý je to zakončený takovym zábavnym filozofickym varováním „proč by Bůh neměla být žena“... 100%(27.12.2015)

Pohodová artová komedie, která překvapivě sedne i širšímu okruhu diváků. Námět je opravdu skvělý, jen jsem čekal, že z něj vytěží ještě víc (hlavně jsem čekal více scén Boha ve světě lidí). Velký prostor však dostává 8 nových apoštolů, film vlastně kromě hlavního rámce obsahuje 8 mini příběhů - z nichž většina není příliš zajímavá nebo nějak překvapivá. A kupodivu vlastně ani tolik vtipná. Zaujala mne kamera a celkové výtvarné pojetí filmu a samozřejmě herecké výkony. Pili Groyne krásně přirozená a sympatická. Poelvoorde hraje jako Bůh. A naprosto skvělá a unikátní Yolande Moreau jako podivínská matka. Film se snaží mít i nějaký ten filozofický přesah, což se mu ve výsledku tolik nedaří, ale pobaví slušně. Což je u komedie hlavní. Více takových inteligentních komedií na úkor hollywoodskému mainstreamu bych v našich kinech uvítal častěji! 4*(13.1.2016)

Škoda, že film se tváří chytře, i když tak důmyslný není, byť je nápaditý a hravý. Film kouše prakticky do všeho, do mnoha témat a otázek, neustále se ptá, co kdyby (např. Jak by se lidé chovali, kdyby se najednou dozvěděli, kolik jim zbývá času do konce života. Žili by jinak? Byli by pak šťastnější? Byli ve stresu? Cítili by nespravedlnost?,...). ___ Nad vší tou fabulací naráží na realitu, dosti nesebevědomým způsobem. A místo toho, aby diváka uzemnil a přesvědčil, tak vyvolává pocit nekonzistence. Škoda, že film buď nešel jen alternativním směrem např. k filmu Man on Earth nebo jen cestou Amelie z Montmartru oděnou do sci-fi hávu. ___ K těm otázkám? např. vyberu si tu zprávu s daty úmrtí. Pokud si všichni uvědomí svoji smrtelnost (díky číslu, to je hodně konkrétní a pro většinu uchopitelné a pochopitelné), tak mají všichni lidé jedno společného, chtějí být šťastni, nechtějí již ztrácet čas, protože nevidí jen čas se znaménkem plus, ale vidí zakleté mínus (odpočet) a to je zásadní rozdíl. Protože v našem chápání světa je jediný záchytný bod - den narození. Kdybychom disponovali další informaci - o naši smrti, tak by se celé uvažování změnilo, nejen individualisticky, ale i celé společnosti - od doby studia, práce, placení pojištění, děti, koníčky, apod. Člověk by mnohem lépe využil svůj život, lépe by plánoval, společnost by byla efektivnější, poněvadž by lépe využívala potenciálu každého člověka z pohledu času. Dnes většina žije tak, že má neomezeně času - žije jako kdyby měla být nesmrtelná (s narůstajícími roky někdy, ale opravdu někdy přichází léčba zkušeností). Svůj čas obětuje práci a věcem, které se od něj očekávají a nežije tak jak by chtěl žít on sám, přijal identitu, kterou mu nalepilo okolí, místo toho, aby si prosadil svou vlastní. Není šťastný, je utrápený a nemá odvahu se změnit a vyjet ze zajetých kolejí. Výjimky jsou a jsou inspirací pro mnohé ve svém okolí. ___ Abych se vrátil kruhem zpět, tak lidé, pokud by se dozvěděli, kdy umřou (i když to nemusí být dny, měsíce, ale i jednotky roků), tak jsem přesvědčen, že jejich uvažování povede k hlubokému zamyšlení a budou si splnit své sny a díky nim být šťastní. Aby toho dosáhli, tak (ačkoliv je to floskule) se musejí mít sami rádi (přijmout svoji identitu a jít s ní ven, do svého okolí a až ji okolí přijme, tak tato zpětná vazba vytvoří klid, který je vnímán i jako pocit domova, pocit někam patřit. Někdo má problém s názory, jiný s oblékáním, další se spiritualitou, s promiskuitou, sexuální orientací, včetně orientace na zvířata, s rasismem, s násilím, apod.) Pokud to společnost nepřijme, nebo přijmout nechce, ať už na základě netolerantnosti, předsudků nebo ústavy, tak daný člověk nemůže být v dané společnosti šťastný a hledá okruh lidí, kteří mu rozumí, často na okraji společnosti, nebo se uzavírá do sebe. ___ Další otázkou, kterou film řeší je predestinace, pozice Boha v naší době, kultuře. Film komicky předkládá alternativní pohled na křesťanství a mnoho dalších. O všem by se dalo napsat mnoho řádků. ___ Nejvíc mě rozčílil ten nesmysl s gravitací, když si na compu hrála bohyně. Pokud by gravitace nepůsobila do středu země (lidé chodili po stěnách budovy), tak by jednak budovy stát nemohly a jednak by lidé ulítli bůhvíkam, nehledě na co by stalo s vlastní zemí, ale i s celým vesmírem, kdyby se hmota začala chovat jinak. Zkrátka scénáristé opravdu i v takových filmech jako Interstellar nebo Marťan se dopouštějí zásadních prohřešků, které plyne z jejich neznalosti základů fyziky, a proto je možná tak Bůh zlý, protože lidé mu nerozumí (přírodní zákony nepodléhají lidské vůli a známí kmotrové a jiní lidé s mocí tyto zákony těžko dokáží podplatit na ty budou krátcí, i kdyby řídili celou zeměkouli) a chleba vždy dopadne namazanou stranou dolů, apod. ____ Btw. zajímalo by mě po kom zdědil tyto vlastnosti, ale i podobu, jazykový slovník, ale i příbytek, využívanou, technologii (počítač, vysavač, elektrickou síť,...),... sám Bůh. ___ Bůh žil v Bruselu...proč tedy ta roura z pračky, co vypadalo jako červí díra? Je sice pěkně, že Bůh žije na zemi, blízko nás a přeci tak daleko, spojen jednosměrnou cestou z pračky a zemi vytvářel pokusem a omylem, ale toto uvažování je tak nedomyšlené a hraničí s populismem politiků, poněvadž se vše na první pohled zdá tak líbivé, ale prostě to při bližším zkoumání nefunguje. Nyní žije v Uzbekistánu, coby baště muslimů s minimálním počtem demokratických prvků (prakticky diktatura), že by černý humor, vrána k vráně sedá? ___ Pokud si spojím některé z myšlenek, nad kterými se film pozastavuje, tak to jako celek moc smyslu nedává a jak jsem již řekl, je to nekonzistence, která lepí tento film.(16.1.2016)

• Hapretor

Hodně nudný snímek. A ze vší té absurdity bylo jen několik povedených vtipů, dle mého gusta. Pro mě to byla ztráta času. Přehmat.(21.1.2016)

Absurdná divadelná hra, ktorá ako celok funguje bláznivo, no každý si môže niečo iné zobrať z tohto filmu Sympaticky podané, no ťažko sa mi hodnotí taký tip filmu.(25.2.2016)

Originální a plné dobrých myšlenek..Nejdřív jsem pomyslel "trapné a ujeté" jenže ono je to nabité flozofií o našem pohledu na bytí a žití, navíc tu forma zvítězila nad dogmaty...(20.6.2016)

• RedDuck

Skvělý je ústřední nápad a postava Boha, takhle jsem si ho vždycky představoval. Scény s ním jsou vtipné, bohužel trailer ukazuje tak polovinu vtipných scén. Zbytek je nesourodý nudný balast, kdy jsem si říkal, že to je pořád horší a horší. Nedokážu pochopit jak někdo dokázal slibný námět takhle zkonit.(4.3.2017)

Bože, to je film! Užite si svoj život tak ako ja, nemárnite ho ako ja predtým...(23.9.2015)

Citace: Juuuuuuuuuu! Brno! Brno děkuje! Konečně! :D Za mě: Pěkný film na pěkné ČSFD projekci. Snad budou další.(23.12.2015)

Bůh je zmrd a J. van Dormael za to skončí v pekle.(20.1.2016)

Zajímavý nápad takto vystavět zrození světa. Zvlášť, když vám do toho pachtění životem někdo pošle SMSkou datum smrti. Tak vtipný a zároveň smutný. Benoît Poelvoorde v roli nadpozemského cholerika, doslova BOŽÍ. 75%(2.2.2016)

Již dlouho jsem nekomentoval a to zejména proto, že jsem již dlouho neviděl něco, co by stálo za pozitivně laděný koment. Nicméně toto byla radost. Lehká, nadýchaná, úsměvná odbočka ze stereotypu bijáků chrlených americkým porno-komerz průmyslem, kde si všichni leští ebonitové tyče liščím ohonem, aby si mohli střihnout parádní proslov u přebírání zlaté sošky... Více takových alternativních snímků :)(3.3.2016)

Originálny, uletený film, ktorý si rozhodne zaslúži uznanie.. :)(16.7.2016)

• Sgt.Cliffer

Na to jaký to mělo potenciál je to nevtipné, nevkusné, nezajímavé.(12.4.2017)

IFFKV. Trochu surrealisticka podivana a první zkouřenost letošních Varů, pár povedených vtípků a do jisté míry metaforizace jakéhosi domácího násilí. Je to nenáročné, pěkně obrazové , baví to, ale pecka festivalu to není. Gorila tomu sebrala jednu hvězdu, páč tu jsem vážně nedal.(4.7.2015)

70%(22.12.2015)

Originální a nápadité. Občas jsem se i zasmál, většinou je to "jen" úsměvné. Chybí hlubší myšlenky a nekorektnost je nahrazuje jen částečně. Z příběhů apoštolů mě zaujal možná jen jeden.(1.1.2016)

film v některých pasážích až příliš pro sluníčkáře, kýčovitá a prvoplánová poselství. s ohlédnutí od tohoto lze výtvor považovat za podařenou oddechovku s nenáročným jiným pohledem na křesťanství a lásku.(3.1.2016)

• PedroPo

Další důkaz toho, že člověk by neměl věřit filmovým anotacím posílaným distributory. Protože to co sem nakonec na plátně viděl bylo zcela odlišné od toho, co mi slibovali. A k tomu to bylo občas nudné, protivné a osobně jsem úplně nepochopil, co se mi tvůrce snaží říct. Na to, že to byl poslední film roku 2015, který jsem viděl, ne moc dobrý výsledek :) Ale palec nahoru za tu malou holčičku, výborná herečka a pak písničkový soundtrack.(8.1.2016)

• suchosch

Na komedii málo vtipné, na černotu málo černé, na úlet málo ulítlé. Místo toho hodně předvídatelné, hodně ukecané, hodně otravné. (Ale pro lidi, co na Facebooku sdílí různá moudra a dojímadla, to musel být skvělý film.)(8.1.2016)

Dlouho jsem neviděl film, který je tak procpán humornými scénami a hláškami (mnohdy docela drsnými, zejména pro ty "co věří") jako je tento. A vydrží to skoro celý film. Na druhou scénu je tam několik scén, které jsou smutné až dojemné, takže to není jen pouhopouhá komedie. A kdybych náhodou někdy chtěl uvěřit v Boha, tak asi jen v takového normálního úchyla, jako byl ten ve Zbrusu novém zákoně.(16.1.2016)

Nebylo by špatné, kdyby se dal ten náš, mnohdy neradostný život na Zemi restartovat, aby se to, co nefunguje nebo nějak drhne napravilo a my bychom pak byli jiní, lepší! Bohužel tohle je možné jen v našich představách a naši fantazii. Vynikající film s ještě lepší myšlenkou. Všechna ta dramata našich životů jsou tu zabalena do komediálního hávu. Nemá cenu se rozepisovat o čem to celé je. Je to třeba vidět a vybrat si to své! P.S. To, že škodolibý a lidem nepřející Bůh žije v Bruselu všichni víme, jen v reálu se jmenuje evropský parlament! No a pak je tu Kevin!!!(19.1.2016)

• Ivo

Zhlédl jsem s velkým očekáváním prvních 15 min filmu, víc jsem nezvládnul ... možná jsem o něco přišel, ale možná ne ...(27.1.2016)

Roztomile natočená ulítlost.(27.1.2016)

• Veronica27

Zbrusu nová hovadina, kdo nechce přijít o svůj čas, ať se vůbec nedívá.Když film neumí zaujmout hned ze začátku, je to o ničem a tady se to nedařilo ani po delší době a humor ? Humor na bodu mrazu.Nudné a o ničem.(26.7.2016)

Originální, vtipné, ale dlouhé! Pravdou je, že za většinu humoru je tu zodpovědný Bůh.... vůbec jeho přikázání, nebo nenáviď bližního svého... výborné, co dodat. Když není Bůh, je film trošku slabší, i když hledání apoštolů a například dabování porna je též výborné. Jenže, je to všechno zbytečně nataženo a jednou také zbytečně přehnáno (gorila). Herecky září především Bůh, tedy Benoît Poelvoorde, ale výborná je i totálně podřízená domácí puťka Bohyně, Yolande Moreau. Nad poselstvím filmu přemýšlím, věřím že je... Ono více "bohů" by si tu fabriku v Uzbekistánu zasloužilo. 70%(17.1.2017)

Praštěné od začátku do konce, totálně. Výborně ale zpracovaná fantazie, která hezky pobaví. Už dlouho jsem neviděl tak originální příběh a zpracování!(10.2.2017)

Strašně jsem se na tenhle film těšila. Možná díky přehnaným očekáváním je to nakonec lehké rozčarování. Proč? Protože to nejlepší z filmu jsem už viděla v traileru.... jasně, že je to tak vždycky, ale tady nějak víc. Myšlenka a námět jsou skvělý, postavy fantastický, ale vázlo mi to v dialozích a pro mě zbytečně roztahaném představování jednotlivých nových apoštolů. Ale zas je fakt, že jednotlivý momenty byly super, třeba ta záležitost s opicí, nebo postava bezdomovce, boží krutost a zlomyslnost v lidské podobě....Nooo, možná, kdyby se střihlo dvacet minut, hodnotila bych výš. Takhle je to za 3 a půl hvězdy. edit - po druhé projekci hodnotím na 4 hvězdy... zdá se, že je to film na vícero kouknutí. Pro mě typově podobné Amélii z Montmartru, napodruhé jsem tam našla víc krásných momentů a ta hudba! No za čtyři :-)(24.3.2017)

To je Gondry jak vyšitý. Kdo miluje absurdity jako já, Zbrusu Nový zákon je trefa do černého.(25.9.2017)

Ďivňoušsky ďivnoušské. Humor jak z Amélie. Každá vteřina nějak zajímavé, buď vizuálně nebo nějakým divňoušským zvratem. Nebeské plynutí, malý oblouk — spíš takový oblouček nebo...mrak?(5.11.2017)

Hned v prvních okamžicích filmu mladá hrdinka oznámí, že její otec je Bůh a bydlí v Bruselu (který stvořil jako první). Pak se diváctvo nutně rozdělí do dvou skupin - na tu, která tuto zjevně nesmyslnou a v celém filmu ničím nepodloženou informaci okamžitě vezme za svou a prohýká se celým filmem, jako ten pán za mnou. Druhá (samozřejmě mnohem menší) skupina nevěřícně kroutí hlavou, jak se mohli nechat zlákat jít na belgickou bláznivou komedii. Film pro horký letní podvečer do letního kina s flaškou vína a partou. Jinak je to jen pokus o mix Lásky Nebeské a Amélie z Montmartru, který až tak nevyšel. Festivalové publikum na MFF KV 2015 ho odměnilo bouřlivým potleskem. Takový je bohužel trend. Kdysi „sůl“ festivalu, tzv. batůžkáři, u jen trochu složitějších filmů zívají a houfně prohlížejí displeje svých mobilních telefonů. Není nad pořádnou řachandu…50%(8.7.2015)

Zfilmovaná teze Markýze de Sade, že bůh je krutá bezcitná bestie, která si s lidskými životy jen zahrává a dělá jim co nejhoršího může. Tato filozofie je zjednodušená a hozená do komediálna a jako takový Zbrusu nový zákon funguje. Vtipné narážky jsou jednou víc schované a odkazující minimálně na znalost křesťanské mytologie a jednou zase hodně přímočaré. To se někdy obrátí proti samotným tvůrcům, protože při závěrečném gagu v titulcích se s přihlédnutím k událostem posledních dnů v kině smál jen málokdo. Ale celkově musím přiznat, že jsem se bavil dost, i když hlasitě jsem se zasmál jen párkrát. Trochu mi vadilo to opisování stylu vyprávění z Amélie z Montmartru, které chvílemi bylo až příliš okaté.(22.11.2015)

• Sakee

Takový potenciál a takové zklamání! Těšila jsem se na břitkou cynickou komedii a dostala jsem přiblblou rodinnou pohádku. Škoda převeliká.(6.1.2016)

• Milda003

Jak to tak bejvá, všechno to dobré a vtipné bylo jen v traileru vytržené z kontextu. Ve filmu samotném jsem se snad ani neusmal..(17.1.2016)

V prvé řadě kouzelně ujeté (syndrom Amélie pořád působí), pak rovnou dvojmo provokativní (ne úplně příjemně) a místy docela povrchní a podbízivé. Každopádně jde o kaskádu nápadů, kterou každý nerozdejchá. Já jo. A ústřední zápletky (18 apoštolů a data smrti) taky nemají chybu. 3 a půl hvězdy, v lepší náladě 4.(3.2.2016)

Česká kritika (např. Fila) film trochu neprávem hanila, protože už si zkrátka režiséra zapsala jako naivního kýčaře (Mr.Nobody) a ten přece nemůže natočit nic dobrého. Jenomže tenhle snímek je přece hlavně komedie a jako komedie velice dobře funguje. Navíc Dormael je vizuálně nadaný režisér, takže zábavnost filmu nespočívá jen v dialozích, ale je to často i humor vizuální. Dobře jsem se bavil, i když je pravda, že ani zde se Dormael nevyhnul momentům, které již byly za hranou: žena pozorující svoji ruku, mluvící ptáček, který k hrdinovi promluví atd. Kdyby měl Van Dormael po ruce dramaturga, který by mu dokázal vyškrtat některé kýčovité pasáže, tak to mohla být naprosto kultovní záležitost. I tak je to moc dobrý film.(19.2.2016)

• Arsenal83

Ak by sa takéto náboženské zobrazenie týkalo Mohameda, mám pocit, že tvorcovia by mali veľký problém prežiť. Preto ma neudivuje, že sa pustili do kresťanstva, ktoré je ľahkým terčom, pretože ho nikto nebráni, veď je sloboda prejavu, tak si môže každý hovoriť a myslieť, čo chce. Zastávam ale názor samotného tvorcu hlavnej myšlienky o slobode, J.J. Rousseaua, ktorý povedal: „Moja sloboda končí tam, kde sa začína sloboda druhého.“ Nerozumiem preto, na čo sa točí film, kde sa uráža náboženské cítenie niekoho iného. Ukazovať Boha ako starého ochlastu, ktorý ešte k tomu kruto týra dcéru, to má byť komédia?(28.3.2016)

Zbrusu nový zákon je vtipný a neotřelý kousek, který dokáže zaujmout... Příběh je naplněn zajímavými a zvláštními situacemi ze života. A k tomu je zde použit nábožensky nekorektní humor na vysoké úrovni. Dormeal vyobrazil boha jako zakomplexovaného ignoranta od vedle, který rád škodí svými nesmyslnými zákony a trápí tím své ovečky. Kladivo spravedlnosti si však nevybírá a potrestá i velkého stvořitele a pošle ho okusit vše co si navymýšlel. Uděluji lepší tři hvězdy....(25.8.2016)

Neobvykle pojatý snímek s cynickou, černohumornou, něžnou, poetickou i vtipnou stránkou. Tak jako život sám. Pravda pojetí Boha je poněkud nestandartní, ale komu to vadí, snad jedině JEMU. Slabý příběh ve velmi silném zpracování. Za mne 65%. Víc nedám, neb hodně věcí bylo na můj vkus nedotažených a bylo to nechutně dlouhé.(22.1.2017)

• alba

Príbeh dievčaťa z rodiny s domácim násilím. Nesympatické postavy. Komédia bez humoru, alebo s humorom, ktorému ja nerozumiem. Pre mňa zbytočne dlhý film, ktorý som pretáčala, lebo ma to nudilo, príliš veľa postáv, ktorých príbehu sa venovalo príliš veľa pozornosti. Námet je dobrý, spracovanie sa podľa mňa nepodarilo.(23.12.2018)

Ach to je Film! Na počátku byly oupenspejsy. A samozřejmě Adam a Eva. S ceudlkami. Každý měl sice trochu jinou, ale brzy se s tím vypořádali… Jak to asi může dopadnout, když má Bůh trochu neurózu a dceru k tomu? Nezbývá než vstoupit na svět… pračkou. Absurdní svět dávkuje humor zhruba stejně jako hlubokou poetiku, tak jen vstupte. „Když zjistil, kolik mu zbývá času, sedl si v parku na lavičku a rozhodl se, že se z ní nikdy nehne.“(25.1.2019)

Pro mě asi nejodvážnější film roku. Jen ta myšlenka, že Bůh není nic jiného než znuděný sociopat, kterého vzpruží pouze jemné týraní všech lidí na planetě a sem tam, nějaká zbytečná válka kvůli němu, je natolik urážlivá, že by to nejspíš třetina populace nerozdýchala. Pouze u tohoto, ale film, ani z daleka nezůstává a dále tu najdete mnoho dalších, vtipných i drsných, replik. Člověk zkrátka musí mít o něco větší smysl pro humor aby se na film dokázal dodívat až do konce. Naštěstí nejsem nijak nábožensky založený a francouzštinu zbožňuju, zvlášť když se u ní prská na všechny strany:)(22.12.2015)

Čekala jsem daleko víc, ale mohlo mne napadnout, že jak je v tom Francie, tak to bude mít něco, co mi nesedí. A to je poetika Amélie, která mně lezla na nervy, i když se většinou obecně líbí dost. Jako by to mělo být dobré, mělo to mít hloubku, přesto líbivě povrchní. Zároveň by to mělo být i k smíchu a je to smutné. Stylizace obrazu pěkná, detailní záběry a úhly pohledů neotřelé (nebo otřelé?) P. G. výborná.(3.1.2016)

Tohle byla zajimava uchylarna. Ten film je fakt divnej. Ale je tam nekolik paradnich pasazi, kdy jsem se fakt zasmal. Natocene je to hezky. V druhe pulce byl dej takovej rozvlacnej.(13.1.2016)

Hravostí a představivostí snímek vládne, nemám slov. Doslova mě nakoplo pozitivní náladou. Ukázky byli asi trochu zavádějící, ale jako reklama na snímek good. Super je, že se originálně podařilo navodit atmosféru z Amélie z Montmartru. Takže za mě rozhodně jo! 80%(20.1.2016)

Doposud nejrealističtější (a konečně taky smysluplné) objasnění podstaty Boha. Je to zmrd...(1.2.2016)

• Mamlas

Francouzska plnopanbickarska nesympaticka slatana nekomedie+ odporny casting. Nedivatelne.(13.2.2016)

• kacir

Zbrusu Nová píčovina.(5.7.2016)

• hepi_

Je tu veľa zaujímavých myšlienok, pekných myšlienok i originálnych myšlienok, ale taktiež veľa vaty, podivností i absolútnych absurdít. Ako celok je to neskutočne nekonzistentné. A ten záver jednoducho trápny_spracovanie, námet_30%(13.7.2016)

No jak se to vezme. Myšlenka moc pěkná, bůh naprosto výborný, ale hledání apoštolů mě moc nebralo. Čekal jsem ale trpělivě do konce, jestli si něco odnesu, ale nic se nedostavilo. :-/ Očekávání bylo vyšší než skutečnost.(19.7.2016)

• Brano

67%? To ako vážne? Pre tých čo to nevideli odporúčam sa tomuto filmu vyhnúť. S humorom to nemalo nič spoločné, navyše dej je tak stupídny a nepozerateľný, že som zbytočne zabil niekoľko minút môjho drahocenného času. Trápnejší film som už dlho nevidel.(31.8.2016)

Když jsem viděla upoutávku v kinech, tak jsem si řekla, že určitě ne. V TV jsem to riskla a vyšlo to. Francouzský nový filmy jsou buď totální děs nebo totální úlet a tohle je pro mě ta druhá kategorie. Šílený děj, ničemu se nekladou meze, vtipný situace, prostě příjemné překvapení.(21.3.2017)

Originální, vtipná a skvěle gradující podívaná. Velmi povedené jsou také efekty, nejedná se rozhodně o nic laciného, opravdu jedinečný film, který si zaslouží uznání.(5.7.2015)

Zbrusu Nový zákon je sice komedie, ale tak originální zápletku jsme tady už dlouho neměli. Vyobrazení Boha a jeho rodiny je něco nečekaného. Jen škoda, že se režisérovi (resp. i scénáristovi) děj ke konci začal poněkud sypat pod rukama, kdy už šel občas za čáru (gorila), a z geniálního příběhu vykřesal jen poněkud nudný hipísácký konec. Nebýt závěrečného zaškobrtnutí, neváhal bych dát plný počet.(24.9.2015)

• Frix

Jeb-ka. To-tál-ní jebka. Ušetřete si peníze a hlavně čas, tohle je pokus o cosi asi uměleckého? zajímavého? Nevím. Komedie to není, možná to je pofidérní art, každopádně to je zcela prvotřídní nuda.(9.1.2016)

• LukeKiller

Francúzske filmy sú u mňa úspešne približne rovnako úspešné ako Francúzi vo vojnách. Toto fakt niekomu prišlo vtipné? Asi by mal byť nový žáner na ČSFD, artová komédia. Aby som vedel, že na to nemám chodiť do kina. PS: Skoro všetky dobré vtipy sú v trailery.(11.1.2016)

• Mr.nachos

Vůbec nechápu to všeobecné nadšení z tohohle filmu. Podle popisu a zařazení mezi komedie jsem se na něj fakt těšila a výsledek? Tvůrci museli být vožralý, zhulený nebo obojí dohromady. Bůh jako buran v županu,co chlastá jako žívarina, kouří jak škodováckej komín, mlátí svojí manželku Bohyni i 10-letou dceru seřeže páskem kdykoliv se mu zachce. Prostě hovado. Ale dá se taťkovi utéct přes pračku,pokud nastavíte program na syntetiku, 40°C a 1200 otáček.A bohyně? Taková puťka, která si hraje se sportovníma kartičkama, vyšívá nebo se prohání po bytě s vysavačem a prachovkou. Jediné, co mi tenhle film nabídl, je zamyšlení nad tím, jak lidi mrhají svými bezcenným životy a jak by je změnili, kdyby věděli, kolik času jim zbývá. Měl v atom být nějaká nadsázka? Dost možná. Ale mé osobní shrnutí celého film je takové, že Bůh jako chlap selhal a Bohyně zachránila svět.(24.1.2016)

V poslední době jednoznačně nejlepší film, co jsem viděla. Originálně a velmi neotřele zpracovaný příběh o tom, jak vypadá všední život Boha a co se stane, když se proti němu vzbouří jeho pubertální dcera. Co kdybyste věděli, kolik času na Zemi vám ještě zbývá?(26.1.2016)

• wirtr

Je to velice originální pojetí, které mě velice pobavilo. Hlášky fakt super. Akorát ten děj šel trochu do kopru, nikam to v podstatě nevedlo. Čekal jsem víc.(28.1.2016)

Musím se přiznat, že něco tak originálního jsem už dlouho neviděl. Zápletka sice ještě není to nejoriginálnější, protože tenhle film je geniální ve svých detailech. Ať už rozdělení do kapitol podle Bible (Genesis, Exodus, Evangelium podle... a přitom to skvěle pasuje!!!), úžasných scén, které nemají obdoby (jedna za všechny: sen s tančící rukou je něco, co svou lyrikou a absurdností a Buňuelovským surrealismem prostě učaruje každému), nebo různé záběry... prostě úžasné. Možná bych jenom trošku zkrátil všechna ta evangelia, protože to šesté už mírně nudí, a taky konec by při své předchozí originálnosti nemusel být tak předvídatelný (proč všichni (apoštolové) přežijí jak někde v Americe?). Ano, když jsem vycházel z kina,říkal jsem si, že na pět to úplně není, ale upřímně... teď zpětně prostě musím dát plný počet. Už jen za tu úžasnou nápaditost a originalitu, kterou film přetéká.(8.2.2016)

Chápu, že má Zbrusu Nový zákon kontroverzní hodnocení, určitou část filmu opravdu nevíte, jestli se cítit blbě nebo se smát. Vážná témata jako týrání dětí nebo případy pro psychiatra jsou odlehčena řádně praštěným humorem a tragikomickými situacemi, což nemusí sednout každému. Pro mě to je konečně zase jednou film, který si nebere servítky a je úžasně nekorektní. Na Život Brianův to sice nemá, ale bavila jsem se dobře! Je to první film, který jsem od Jaca van Dormaela viděla, a ta úplně jiná poetika vidění mě nadchla. Konečně zase dílo s osobitým stylem, které vyčnívá z řady kvanta příběhů "ze života", které trochu splývají v jedno... Krásné jsou i vyšívané titulky na konci. Běžte na film do kina a vydržte až do konce. Ať víte, co se stane s Kevinem - haha!(10.2.2016)

Příjemná a vtipná komedie, trošku ve stylu Amélie z Montmartru - podobně svérázné chování některých postav, smutně pozitivní, ale ve finále veskrze optimistické celkové vyznění snímku a konec konců i ten klavírní doprovod mi Amélii připomněl (není špatný, ale za Tiersenem pokulhává na míle daleko). Moc bych nepátral po nějakých hlubokých myšlenkách... klouže se spíš po povrchu (chodí po vodě:)) a od komedie bych ani nic jiného nečekal, vůbec mi to nevadilo. Zato nápad konečně ukázat, jak se to s Bohem skutečně má a co to je za prevíta, ten je perfektní:) A když krom nápadu přijde i jeho správné uchopení a podaří se z něj dostatečně mnoho vytěžit, vznikne... Zbrusu Nový zákon. Lehce slabší čtyři hvězdičky. (FK, kino Blansko, 10. 2. 2016.)(16.2.2016)

Hluboký myšlenky byly schovaný tak pečlivě a hluboko, že jsem je zkrátka neobjevil. Na mě až moc surrealismu a fantasy na místech kde jsem je prostě nepochopil.. Ale jinak scény s bohem žijícím v Bruselu v poho..(17.2.2016)

ROZHODNĚ ne film pro každého.. Komedie ani náhodou. Drama souhlas - jako bič. Ale i přesto je potřeba se soustředit a mít hodně trpělivosti s tímto dílem. Hluchý místa s příliš hlasitým prostorem pro zdůraznění okamžiku a.. No prostě jestli na to máte po traileru koule - směle do toho. Za mě průměr :) i když je tu cosi co přesah filmu zdůrazňuje a tak ač zpočátku nasrán, uděluji 3 hvězdy. Konec to vytáhl a jak říkám. Něco tu je, něco co neumím vysvětlit. Ale na 4 to neni trnčo :-p(3.3.2016)

• unique

Je mi hrozně líto, že jsem film neviděl s místními 5 * a 4 * hodnotiteli. Díky nim bych určitě věděl, kdy se smát (vtipné mi tohle rádoby oduševnělé feel bad dílo přišlo přesně 0x). Úvodní myšlenka vykreslit Boha jako škodolibého pisatele Murphyho zákonů žijícího v ráji byrokracie s image Duda Lebowskiho měla obrovský potenciál, poté však film sklouzl k lehce depresivnímu patosu. Jedna hvězdička za vykreslení Boha jako nesnesitelného morouse.(14.5.2016)

Originálne, vtipné, náladu zlepšujúce. 4*(27.5.2016)

80% Nevšední komedie.(12.7.2016)

• p.i.t.b.u.l

Zajímavé a vtipné scény střídají nudné pasáže, které bohužel převažují. Jsem trochu zklamán, čekal jsme daleko více zábavy.(20.7.2016)

Originální a hravá fantazie v evropském druhu, zajímavý pohled na boha který sídlí v Bruselu a ještě dnes hledá v Uzbekistánu tu pravou pračku ve skvělém podáni Benoita Poelvoordeho ono dozvědět se datum úmrtí to by s jedním zamávalo Kevin by mohl vyprávět a mnohé postavy tohoto originálního filmu Jaco van Dormaela.(5.11.2016)

Dočkat se 27.prosince největšího filmového překvapení je docela příjemné. Obrazový, zvukový a dějový kaleidiskop. Scénáristická exhibice, kamera na úrovni geniality a úžasné herecké výkony. Legrace s velkou mírou zamyšlení. Tento film vám vřele doporučuji, bavte se.(27.12.2016)

Život je jako kluziště. Hodně lidí tam popadá.(13.5.2017)

• lobo87

45%(3.8.2017)

Takový ten pocit, když si během závěrečných titulek a odchodu z kinosálu uvědomíte, že se jedná o suverénně nejlepší film posledních dvou tří let. A taky ten pocit, že ačkoli se jednalo o projekci teprve třetího dne festivalu, bylo jasné, že už nic lepšího neuvidíte. Zbrusu Nový zákon je originální vtipnou komedií, která baví diváka od začátku do konce. Dormael se nebojí lehčích rýpnutí, která překvapivě nejsou urážlivá, protože je snad nikdo nemůže brát vážně. Možná i opak je pravdou - film může být i skvělou reklamou na víru a hledání smyslu života v komediální a moderní podobě... Natočené sice jinak, než je běžně ve zvyku, ale přitom svižně, zábavně a snímek je tedy schopný oslovit každého. A tak to má vypadat.(10.7.2015)

viděno na 50. MFF KV 2015(7.9.2015)

A máme tu nový film s křesťanskou tématikou. Ale tvůrce asi papež zrovna nepochválí. Bůh je zde gauner žijící v Bruselu v bytě 3+1 s mentálně zaostalou manželkou a předpubertální dcerou. Z obyčejného panelákového bytu pomocí počítače stvořil a řídí svět a lidi, kterým ovšem neprovede nic dobrého. Režisér spolu se scénáristou se neuvěřitelně vyřádili a zasypali diváka lavinou bláznivých gagů a neuvěřitelných nápadů s mnoha výraznými postavami (nových 6 apoštolů či milenec Deneuveové). Uvedeno v předpremiéře v rámci Festivalu francouzských filmů. Závěrečná chytlavá píseň stala se letošní znělkou této přehlídky.(28.11.2015)

Pár prima nápadů - tématických nebo vizuálních (celý to Bůh žije a je zlý je dobrej nápad; někdo na sebe smutně hledí do zrcadla a pak se nečekaně zruší bariéra a on se s vlastním obrazem obejme...), ale jinak trochu nuda. Překvapivě. Myšlenky se pořád opakovaly, páteř příběhu vlastně celkem slabá. Trailer byl pecka a Bohu žel se ukázalo, že to nejsilnější se do něj skoro beze zbytku vešlo.(20.12.2015)

Vyčistěte si hlavu, zapomeňte, co jste kdy vstřebali o náboženství, Bohu a podobně, uvolněte se a užívejte si příběh a film. Alespoň já si ho užívala plnými doušky. Možná je to tím, že si potrpím na pěknou kameru a vůbec výtvarně dobře zpracované filmy, možná i tím, jak mile přirozená a samozřejmá je představitelka hlavní dětské role, snad i tím až žlutoponorkovým finále. Můžete mne nařknout z rouhání, ale malebnost některých obrazů mi připomněla Lynchův Příběh Alvina Streighta, potrhlost některých scének zase Alenku v říši divů a některé obrazy, jak už jsem zmínila, zase Žlutou ponorku. Sice je to trošku jako když pejsek s kočičkou dělali dort, ale tentokrát se jim docela povedl a špatně mi z něho rozhodně nebylo. Naopak - z kina jsem odcházela s tím, že bych ten film ráda viděla ještě minimálně jednou.(24.12.2015)

Nesmírně laskavý a něžný film, zároveň plný prvoplánového i černého humoru. Závěr mi kytičkami připomněl dávné hippies, při některých scénách jsem si vzpomínal na dadaisty, kteří si taky dělali legraci ze všeho. Začínám mít slabost na Yolande Moreau, kterou jsem shodou okolností nedávno viděl v její životní roli v Séraphine. Hraje asi pořád jednu šarži, ale je kouzelná. Když jsem psal tenhle komentář, tak jsem ještě nevěděl, že námět musel být inspirovaný slavným obrazem Jamese Ensora Příjezd Krista do Bruselu.(31.12.2015)

• kobra190

Nic jiného než je v traileru vlastně řečeno není, maximálně to, že kdyby byla bohyně místo boha, tak jsme vsichni romanťáci a nic špatného se nám nestane ( snad ani ta smrt ne )... Nápad se zbývajícím časem zivota už tu byl ve filmu vyměřený čas, takže zamyšlení nad zbývajícím časem je ukraden. Šel jsem na komedii a upřímně se dalo smát snad jen začátku kdy vymýšlel zákeřnosti lidem..(1.1.2016)

• Zagros

Tohle se nepovedlo! Dobrý námět, který tvůrci nedokázali moc realizovat. Jako celek je to velmi nevyvážené. Komedie? No nevím, humor tam sice je a některé scény se vážně povedly, ale celkově se film snaží sdělit i něco vážnějšího a to se mu absolutně nedaří. Jednotlivé epizody jsou opět zajímavé, ale jako celek jednoduše nedrží spolu. Raději se před filmem nedívejte na trailer, který láká na vyloženě komediální film, což není pravda. Navíc vám vyzradí téměř všechny dobré scény z filmu a vy budete o to více zklamaní.(12.1.2016)

Na snímek jsem šel čirou náhodou, bez doporučení okolí, přečtení recenze či shlédnutí traileru. Proto jsem nevěděl co od snímku čekat a najakou notu film bude hrát. Po zjištění tématu náboženství jsem se zhrozil, že jde o dokument či drama, hlavně proto, že můj doprovod vyrůstal v rodině kde se křesťanství a náboženství hodně řeší a jít na tento film byl její nápad. Z filmu se nakonec ale vyklubala převelice příjemná komedie, která je rozhodně změnou od stereotypu amerických typů komedií, která (dle mého subjektivního názoru) upadá. Doporučuji.(13.1.2016)

Neměl jsem sice tak silný pocit jako z Pana Nikdo nebo Osmého dne, ale i tak se jednalo o originální komedii, která si myslím 5* zaslouží. Opravdu velice zvláštní pohled (i doslova) na Pána.(17.1.2016)

Trailer mě slušně namlsal a tak jsem se docela těšil na tento snímek,ale při sledování se dostavilo zklamání. Všechny ty nejlepší vtipy byly v traileru a nakonec i samotný příběh mě nijak neoslovil. Nejlepší scény byly právě s Bohem,který se dostal na zemi.(21.1.2016)

• Hanz_knife

Zbrusu Nový zákon je jako student filozofické fakulty. Tak dlouho čekáte jestli z něj vyleze kloudná myšlenka, až zjistíte že opravdu ne, nevyleze. Mám pocit že to je jeden z těch takových "kůl" filmů, který když nemáte rád, jste out, idiot, nechápete to, prostě jste iq tykve a já jsem ta vyšší vrstva schopná to pobrat. Asi jako když na Jirky Káry ožralej "umělec" při tůře k záchodové míse vyleje kýbl barvy na plátno a lidi se pak předhánějí v pření se a dohadování jaké myšlenky ten obraz vyjadřuje, co tím autor myslel a jaké to navozuje emoce. Nic, prostě se ožral a vyválel v barvě a teď se u bedny s whiskey tlemí jak krásně mu to lidi žerou. Tenhle film je stejný, po celou dobu se snaží navodit takovou nějakou atmosféru poetiky a to že se zabývá složitými myšlenkami, ale v důsledku to je jen velkej sranec z hlavy hipíka závislého na LSD. No tak hlavně si změnit pohlaví, zašukat s gorilou (vypadá že Svěrák přeci jen chytil správný vítr s pedofilním myslivcem), vyklátit všechny ženský světa protože prostě proto. A všichni můžem v klidu žít přikrytí kýčema retardované bohyně. Peace vole a na Uzbeky sere pes, tam si stejně boha nezasloužej že jo, takže do konce života prostě musí svině líný makat. Haha hi hi, fakt jsem se nasmál... Přitom podle traileru by člověk mohl soudit, že půjde o další z řady komedií se solidním francouzským humorem, ale opak je pravdou. Není to ani komedie, ani film s nějakou hlubší myšlenkou. Takový napudrovaný hovno, po kterým si budete chtít vydloubnout oči z důlků či vyprosit si nový déčkový film Uwe Bolla.(22.1.2016)

Celé je to jeden velký dobrý nápad, dalšími menšími je to doslova prošpikované, fantazie tvůrcům rozhodně nechyběla, stejně jako se jim nedá upřít snaha učinit tento svět lepším místem k životu. Dělali to hodňouškové, to je z toho cítit na sto honů, a já jsem za tyhle lidi rád, ale sám takovej dobroser nejsem, víc mi už sedí něco krapet ostřejšího, takže kdybyste točili dvojku a pantáta se třeba trochu nakrknul a udělal menší větší melu...to bych asi ocenil víc. Dík(23.1.2016)

Uvazoval jsem nad peti, ale nedovolilo mi to spoustu veci. Napriklad efekty - jednim slovem hrozne, jako by to nekdo delal v movie makeru. Dalsi veci je casto zaostavajici storyboard v malickostech, kterych si asi vetsina lidi nevsimne, ale ja jsem bohuzel hodne vsimavy a tohle kazilo celkovy dojem... jinak uzasny dej, dialogy i scenar, moc jsem se bavil. doporucuju vrele (ne pro fanaticke krestany)(8.2.2016)

Pokud je nějaký bůh, tak tohle je zatím nejvěrohodnější podání.(13.4.2016)

Naprosto dokonalý humor bez zbytečných trapností a absurdních situací se tu střetává s hlubokými myšlenkami a trefnými postřehy. Celý film obdržíte v dárkovém balení laskavé legrace, tak typické pro francouzskou tvorbu. Skvěle poskládaný příběh s mimořádným kladem na detail mi zůstane v hlavě ještě asi na dlouho. "S Willym jsme pak začali dnům v týdnu místo 'pondělí, úterý, středa...' říkat 'leden, únor, březen...' a tak jsme spolu po sedmi dnech byli už sedm měsíců." Rozhodně stojí za to se na film podívat, zvláště pak pokud máte rádi správným způsobem trhlý, ale něžný a laskavý humor. 95%.(29.4.2016)

Miluji Boha, je to sympaťák. Možná trochu srdcebolné, možná až moc načinčané, ale velmi zábavné. Divák chvílemi neví, jestli se má smát, nebo brečet. Já jsem dělal oboje. Je v tom moře humoru, ale také oceán smutku. Má to vtip, má to nápad, má to originalitu. Je to francouzské.(23.5.2016)

• pafka

Je to ujete az moc. Nektere napady jsou absolutne spickove, ale pak je tam kupa vaty, ktera mi nedavala nejaky hlubsi smysl. Ano, treba na ten film nemam, ale pak to hodnoti jako vitezstvi filmaru nad divakem. Napad skvely, pokud by se odvypravel nejak pochopitelne, pak by to nemelo chybu. Ale kupa napadu z toho vypdla, pritiom to bylo tak dobre nastartovane. Ale nakonec to sklouzlo k artovemu filmu, kategorie uletarny. Skoda.(31.5.2016)

• agentkenny

Musím uznat tu kreativitu děje, ale jinak co se týče "božské" moci, tak to bylo hodně slabé. To jako sám Bůh dal veškerou moc počítači? To už tam mohl hrát rovnou Bill Gates nebo Steve Jobs.(4.6.2016)

Skvela, Luxusni zalezitost. Nijaka rozverna groteska s Lupino Lanem, alebrz vtipna alegorie plna dadaistickych obrazu a scen. (něco jako text 'Frantisek' od Buty - ta poetika). Cloveku prijde, ze se tu snad scenaristi zeptali (těch inteligentnich) zaku druheho stupne zakladnich skol „jak si oni predstavuji Boha, krestanstvi a vubec lepsi svet pro život“. Ma to nehu, hravost i moudrost, spoustu povedenych gagu stylem 'za smichem slzy' (i dost drsne). Pritom zapletka – krásná ptakovina z kategorie 'V kuzi Johna Malkoviche', ovsem zde mnohem poetictejsi, alegorictejsi, hlubsi. :-) Pracky z Uzbekistanu - zlaty hreb :-)(13.6.2016)

• JenomDominik

Což o to, nápad to je dobrej, ale natočený to je hrozně nudně, půl filmu jsem čekal kdy už bude konec. Svým způsobem ale má film takové svoje kouzlo a je originální, i dobré výkony herců v tom mají roli.. Možná to jen není film uplně pro mě, takže 2* (40%)(6.7.2016)

• Saxos

Bohužel jsem se před sledováním zapomněl zastavit u svého oblíbeného dealera, který sliboval velmi dobrý model, tak jsem se nebavil. Hvězdu za boha zlouna a music.(20.8.2016)

4,5 .. podivnost nad podivnost, ale zároveň srozumitelná. Skvělý scénář, režie, hudba, herci, kamera ... Film je vtipný, ale ve své ztřeštěnosti dokáže být chvílemi i vážný a poučný. Určitě jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděla. Akorát nevím, zda bych jako boha chtěla ženu...Zlomyslný alkoholik se zdá jako bezpečnější volba.(21.8.2016)

• lusota

Jaj, tak tenhle typ na příjemnou oddychovku mě totálně minul. A říkat tomu komedie??? První půlka byla trapná a druhá, pseudoaméliovská už se dala dokoukat, spíš z donucení, než z velkého zájmu. Ale dle místních komentů jsem mimo mísu, tak třeba si to dám ještě někdy v jiném rozpoložení a uvidíme...(4.10.2016)

Film založený na myšlence, že Bůh zákeřný a špatný člověk poněkud tape v mnoha směrech(30.12.2016)

první polovina filmu je vyšitá kritika EU :)(28.2.2017)

• blondboss

Fuuha, tak toto bolo iné psycho. Snaha o artové zosobnenie vo filmovom snímku s azda najbizarnejším scenárom, aký som kedy videl. Do toho našľapaná hudba a mohlo to fungovať skvelo. Avšak takéto snímky nie sú šálkou mojej kávy. Uznávam, že vyznávači nových prúdov si prídu na svoje, ale ja musím hodnotiť podľa toho, čo som si odniesol z tohto filmu - a pre mňa to bol teda brainwashing ako vyšitý. Dve hviezdičky, viac ani omylom. 45 %(18.4.2017)

• tchempi

Možná si chtěli tvůrci s nadsázkou udělat kozy z katolické církve, možná z Evropské unie, bohužel si předtím vzali nějaké syntetické drogy, a tak z toho vznikla artová nekoukatelná srágora.(22.5.2017)

• zigy

originální nápad - Bůh , co žije mezi námi......bohužel nic víc film nenabízí, humor mě minul obloukem a smutné pasáže mi přišly celkem o ničem....divný, tmavý film, který jako experiment se spoustou nápadů nevyšel.....ty nápady jsou totiž blbé....(12.10.2018)

Pro zhodnocení filmu si tentokrát dovolím citovat pejska: "to je lehké, to já vím, jak se takový pravý dort dělá! To se do takového dortu dá všecko, co je k jídlu nejlepší, všecko, co nejraději jíš, a pak je ten dort nejlepší. Když tam dáš takových nejlepších jídel pět, tak je pětkrát dobrý, když jich tam dáš deset, tak je potom desetkrát dobrý. Ale my si jich tam dáme sto a budeme mít stokrát dobrý dort!" Komentář Vančury to taky vystihuje přesně.(18.7.2015)

Věděli jste, že mezi čísly 12 a 18 je daleko větší rozdíl, než jen pouhých šest číslic? Tušíte vy vůbec, kde bychom mohli být, kdyby bohové preferovali číslo 18 před číslem 12? A chápete alespoň to, že v současné době preferované číslo 12 určuje podstatu celého našeho bytí, včetně všech Murphyho zákonů, které navíc ani Murphy nenapsal? Ne? Zkusím se tedy zeptat jinak. Snad máte doma pračku. A k čemu je taková pračka dobrá? Ano, jistě že pere prádlo, ale k čemu je taková pračka dobrá? Ale ano, pere se v ní prádlo, ale k čemu ještě je taková pračka dobrá? Nevíte?! To se rděte, za trest se pětkrát flákněte přes záda důtkami a vyrazte do nejbližšího biografu na Zbrusu Nový zákon, kde tyto vědomosti lehce nabydete a to velmi zábavnou formou. Sám jsem jedno takové kino navštívil, ač braku vzdorné, dával jsem mu poslední šanci, protože při předchozích čtyřech pokusech rozhodně braku neodolalo. Při sledování Zbrusu Nového zákona jsem se nemohl dočkat, až film skončí a já se o svůj prožitek poběžím podělit s tebou, milý čtenáři. V duchu jsem si připravoval obsah mého komentáře, vymýšlel jsem bezpočet úvodních vět, ale každá byla tak dokonalá, že vždy uvozovala Zbrusu Nový komentář. Byl jsem unesen bezstarostným tokem děje, kde tvůrci dali vale pochybnostem, kteří aplikovali hned první neuzrálou myšlenku a zhmotnili jí v tomto dílku. Bavila mě i veverka z Doby ledové v podobě sebevraha, čelícího stále větším výzvám, bavily mě ty drobné, jednoduché vtípky, kterými byl celý příběh prošpikován. Nahlas jsem se smál, když se písař ptal na tvrdé a měkké „i“ a zábavné mi přišly i jiné rozverné situace, které díky netradičnímu scénáři vznikaly coby vedlejší produkt. Na samotném konci jsem dokonce vyjadřoval své nadšení i z třímetrového chlapáka, který se uvelebil v řadě přede mnou, a který se neustále nakláněl přes můj uzoučký průzor ke své přítelkyni. Příjemné pocity jsem prožíval i po skončení filmu, bok po boku s mou milou, která si sama pro sebe nezvykle mlčela a tím násobila mé potěšení. „Jistě je nyní ubohá ženština lapena rozbouřenými pocity, hodnotí svůj dosavadní život a já, král tvorstva, dal jsem jí k tomu příležitost tím, že jsem jí jednoho horkého pátečního večera vyvedl.“ Byl jsem na sebe opravdu pyšný a už už jsem se rozpřahoval, abych do náruče pojal její nekonečný vděk. „To byla hovadina! To bylo tak ubohý!“ zastihlo mě její svérázné hodnocení nepřipraveného a stále rozpřaženého s vševědoucím a chápavým úsměvem na tváři. „Čemu se tam ti lidi smáli? Vždyť to bylo trapný od začátku do konce! Měla jsem chuť odejít v polovině filmu! Například co bylo vtipného na písaři, který se stále vyptával, jaké ‘i‘ má kam napsat?“ Vlastně když nad tím tak přemýšlím, nebylo na tom nic vtipného. „Co ta gorila?“, pokračovala, „to byl vrchol nevkusu a lidi se tomu ještě smějou. Tak jednoduché, rádoby vtipy fungují jen na úplný idioty. Někdo upad! Hahahá, potrháme se smíchy!!!“ Vlastně ani na gorile nebylo nic vtipného a vlastně si až nyní začínám uvědomovat, že si z filmu nevybavuji jedinou vtipnou situaci, které bych se za normálních okolností od srdce zasmál, a také že jsem byl označen titulem Úplný Idiot. Chvíli jsem nevěděl kudy kam. Nervózně jsem tlumil její vášně a snažil se přemluvit sedícího důchodce, aby místo uvolnil, protože přítelkyně začala vztekle cloumat tramvají. Nechtěl jsem uznat, že má pravdu, protože já se náramně bavil a obdivoval volný tok myšlenek, na kterém byl příběh vystavěn. A víš ty co, milý čtenáři? Zde je má pomsta.(21.7.2015)

• Leník

Nápad to nebyl špatný, ale celé se mi to zdálo tak nějak nedotažené. Asi na tahle podobenství úplně nejsem. A epizoda s Catherine Deneuve mi připadala zoufale otravná, hlavně kvůli jejímu parťákovi.(17.9.2015)

Skvely napad, zaujimave spracovanie temy.. Ale cim blizsie ku koncu, tym horsie na tom film bol. Nadsenie opadavalo hlavne kvoli blbostiam, co pravdepodobne zhuleni scenaristi dokazali poskladat dakde na chate.(6.12.2015)

Bůh existuje a je to roztomilej tyran.(23.12.2015)

Francouzská komedie s opravdu originálním námětem. Zábavný situační humor někdy možná trošku jednodušší, ale bavil jsem se. Film určitě stojí za zhlédnutí. Jediné co mi trošku vadilo bylo to, že film úplně neví, jestli chce dávat poselství a dojímat a nebo bavit. Mezi těmito rovinami tak trochu balancuje, když na jednu stranu ukazuje, jak je potřeba život žít a nikoliv jen přežívat a na stranu druhou baví. 80%(23.12.2015)

Absurdní a občas až bizarní humor, neuvěřitelně kreativní fantazie, nádherná a citlivá poetika. Trochu mi ale vadí ten feministický nádech v idealizované představě dcery a manželky "Boha". Nejsem si úplně jistý, jestli by působení "Bohyně" bylo nutně tak "sluníčkové" a blahodárné. Taky si nejsem úplně jistý, jestli Brusel jako místo, které bůh stvořil nejdříve, má být ironie nebo jde o PR EU.(1.1.2016)

Film je to celkem zajímavý s originálním nápadem a plný podmětů k zamyšlení, ale upřímně, byla jsem hodně zklamaná, zejména proto, že pokud se na tento film rozhodnete jít na základě shlédnutí super traileru, tak vězte, že dostanete něco úplně jiného. No, aspoň, že Kevin nezklamal.(15.1.2016)

• Katgatoo

Zápletka, na které to bylo na začátku postavené se mi zdála výborná, ale bohužel ji nerozvinuli tak, jak mohli. Podle mě ten nápad doslova promarnili ve chvíli, kdy se přikročilo k apoštolům. Spousta věcí je tam samoúčelně jen proto, aby nám mohli představit pár divných lidí, co se nějak náhodně stanou apoštoly.(22.1.2016)

Neskutečně nenormální! Já z toho mám radost...spousta super scén, které mě dali přesně to, co jsem očekával...ironii, uvědomění a osvětu! Jen ten konec mi přišel ne úplně zapadající do celého konceptu filmu a proto jen 4*.(24.1.2016)

Tak ten matros, co hulil scenarista, bych chtel taky :-D. Multikulti slatanina.(25.1.2016)

Po natěšení ze skvělého traileru byl celkový film trochu zklamáním, bohužel. Pár počátečních vtípků to na 4 hvězdy prostě nevyžene a o nějaké myšlenkové hloubce zde nemůže být ani řeč...(31.1.2016)

Geniální nápad by byl na plný počet *, bohužel provedení trochu pokulhává, takže jen 3 a půl.(7.2.2016)

Ak po 50 rokoch prichádza zbrusu nová vlna hippies, tak potom toto je jej manifest.↵  Nesie sa v pacifistickom, anti-ideologickom až anarchistickom duchu. Odkazuje "prevratné" posolstvo, že žiadna ideológia nerieši všetky problémy, a preto by sa ľudia nemali žiadnej ideológii podrobovať, ale konať len to, čo uznajú za vhodné. Spochybneniu sa tu jednoducho nevyhne nič - všetci budete relativizovaní! Akýkoľvek odpor je márny! Sme hippies!↵  V kontraste s touto myšlienkovou prostotou je forma, ktorá spája originalitu s naivnosťou a bizarnosťou. Neraz sa objaví i humor založený prevážne na nadsázke.(7.2.2016)

nápad a scénář originální a neokoukaný,zpracování a kvalita super a Bůh vykreslený tak,že to prostě najednou dává smysl,všechen ten bordel v životě...:D Poelvoorde ví,jak si takové role užít..(10.2.2016)

Já sem se výborně bavil. Zbystřil sem hned po informaci, že bůh je zmrd a už mě to nepustilo(15.2.2016)

Jsem si rikal,ze by mel Juraj Jakubisko jako posledni natocit nejakej fakt dobrej film.A je to tu!Trosinku sice obslehnul Amelii ale co,hlavne,ze se zadarilo.Jen mi bylo divny,tam nehrajou Slovaci ani Cesi a pani Bohovou nehraje Deana.No a zjistil jsem,ze to neni posledni reziseruv film a dokonce,ze reziser neni Jakubisko.To nevadi,tak treba priste. Moc se mi libil napad,kdyz nesezenu dobryho cernoskyho herce,vystacim si s opicakem :) P.S.Nehledejte hloubku tam kde zadna neni,film rekne vsechno dost jasne primo do xichtu.P.P.S.Prosil bych pani Bohovou at necha nebe modry.(16.2.2016)

Stejně jako české filmy mají svůj prvotřídní humor a originalitu kombinovanou často se sebeironií, které se žádný americký film nerovná, tak i francouzské filmy mají svou jedinečnost. A tento je toho důkazem. Na povrch se jedná o komedii, nicméně v pozadí se skrývá dojemný příběh a životní moudra. Jinak musím pochválit precizní kameru a Pili Groyne v hlavní roli. Přišlo mi akorát, že ta komediální rovina filmu byla trochu přehnaná. Kupříkladu ta opice. No bože...:/ Kvůli ní 8-9/10(21.2.2016)

Naprosto skvělý film, který mi připomínal Amelii z Montmartru (možná i, protože je z části francouzský). Super scény i příběh z prostředí Bruselu, který na mě působil ve filmu stejně i naživo. Film se musí brát s nadsázkou.(23.2.2016)

V poslední době hodně vtipná kaše s panbíčkářským cukrováním. Sice se tam občas nějaká ошибка najde(paní ripley by s tý vopice měla radost), ale srandy kopec - tak co tady budeme rozmazávat. 80/100(28.2.2016)

Originální, zábavné 3 *, které stojí za vidění. Že frankofonní oblast umí nahlížet "velká" témata i obyčejnou člověčinu ve zkratce výstižně, a přitom civilně a s humorem, to je celkem známá věc a zdeť před vámi stojí další důkaz. ( - i toho, že to všechno umí provádět s ne-za-mě-ni-tel-ným šarmem).(15.3.2016)

Už k tomu vydalo odborný posudek kulturní oddělení Vatikánu? U mě teda celkem dobrý, hlavně pan B. se dočkal konečně přesvědčivého ztvárnění. Ta deadline SMS je další milý a originální nápad i když celkem rychle vyprchá. Od hledání apoštolů už to nějak zadrhávalo a závěr je taková francouzská klasika, rozvařené do měkka a polosladka, aby to zbaštila většina publika.(3.5.2016)

• Dobstaf10

Sněhurka se rozhodne nachytat si svých 6 krypoštolů a společne s dědou homelesíkem píše nový zákon ve stylu: Apoštol Martine a King Kongův nadprůměrný úd(5.5.2016)

• Mark1983

Nevydržel jsem u tohohle ani jednu půlhodinku. Připadalo mi to jako by se někdo procházel před obecenstvem na divadelním jevišti a přemýšlel, co zahraje.(28.5.2016)

• UrsusDom

Tohle vážně není zbrusu nová Amelie z Montmartru. Bohudík a bohužel. Nebudu vysvětlovat, jen připojím poznámku: Zdánlivě neotřelý způsob, jak se vypořádat s teismem a Bohem jako persónou, je v dnešní postmoderní době mírně opožděný a celkem i zbytečný. Ale jo! Dostal ten panák bůch naložíno, jen co pravda a dobře mu tak dědkovi vzteklému! Přítomnost Bohyně či paní Boží a dcery Boží jen potvrdila, že se nejspíš jedná o "Takovou normální rodinku" ředitelů Zeměkoule a nikoliv o personifikaci tvořivého a věčně hravého prinicu. No nic. Nepochybně jsem očekával jiný druh humoru, zdravě neuctivého jako ve filmu Kevina Smitha - Dogma. Zklamání z očekávání je příčinou mého nízkého hodnocení - jedna hvězda za vizuál.(10.6.2016)

• StanleyVanH

Jako komedie mi to teda nepřišlo, doprovázené to bylo totálně depresivní hudbou a to skoro po celou dobu filmu, nápad to byl vcelku dobrý ale utrápenost největší. Chtěl jsem si prostě pustit komedii na pobavení a dobrou náladu a místo toho tento film ze mě vysál poslední zbytky pozivitní energie a nálady, až jsem z toho měl celou noc noční můry a ještě jsem se probudil dvakrát na záchod.(12.6.2016)

Takhle nějak jsem si vždycky představoval boha. A evidentně nejsem jediný. Hravé, poetické, ale pro někoho možná nekomfortní...(24.6.2016)

Úžasné. Miluju evropský humor. Nemá to žádnou extra reklamu a dle mě moc povedené. Stále se usmívám.(21.7.2016)

Vizuálně zajímavej, celkově dost divnej film, někdy v dobrým, někdy ve špatným. Celkem nepovedenej konec, často chybějící pointa (co ten malej transvestita v červenejch šatech? Jak to souviselo s celým příběhem, co tím chtěl autor říct??), tím spíš že nápady ve filmu byly. Celkově se potvrdilo, že Belgičanům prostě chybí smysl pro humor. Škoda, že se mi nepodařilo film vidět jinak než ve strašlivým českým dabingu. V originále jistě lepší, ale na hodnocení by to moc nezměnilo.(24.7.2016)

• Unrealik

Mám pocit, že tvůrci viděli Amélii z Montmartru. Místy nápadité, vtipné, místy nudné, divné.(29.7.2016)

65% - komentář 20ti slovy: Bohužel jsem se občas nudil, ale nápad s datem smrti, jednotlivé příběhy a průderní zobrazení boha byly zajimavé a vtipné.(6.9.2016)

Hezký nápad, přivítal bych více Kevina (protože je kůl), více Ea/Ey/Eay (protože je kjůt), více Džejsího (protože je seksy), více arménských imigrantů (a jejich temných písní), více Boha samého (protože hraje super), více dyslektických houmlesů, více Žánklódů Vandamů a Cunning Elephantů, více kytičkovaných obloh z dílny Bohyně, více seksů s prostitutkami a dabérkami. A méně nudných srdceryvných artových příběhů apoštolů (až na seksy s prostitutkami a dabérkami, těch více), méně putování na severní pól, méně špatně digitálně amputovaných paží, méně zničených pankreasů a hodinových rozhovorů o nich. Ta vopice se ještě dala přežít. "Ahoj, to jsem zase já, Kevin!" ...*skok*... "A ku*va.."(4.12.2016)

Hravý a hlavne netradičný snímok, ktorý navonok zhadzuje bibliu a náboženské symboly, ale v konečnom dôsledku je to film o láske, porozumení medzi ľuďmi a medziľudských vzťahoch. Jednoznačne feel good movie...(3.1.2017)

• belinko

Film začal skvele a hlavne pri prvom sne s rukou som si ho začal užívať, nakoľko som sa tešil, ako daný nápad a príbeh vyhrotia do dokonalosti. Začínal skvele.. no... avšak, musím sa priznať, že po scéne "200 € na deň" a striptízových sekvenciách to začalo ísť len dolu vodou. A to rapídne.. a zhoršila to hlavne "ženská v stredných rokoch spávajúca s opicou", "9-ročný chlapec nosiaci ženské šaty", "bozkávajúce sa deti" a "tehotný chlap". Takéto somariny mi moc do filmu zaoberajúcim sa Bohom nehodia. Aké filmy točí daný režisér, nad ktorým sa tu všetci rozplývajú neviem, ale ak takéto, tak sa ani nečudujem, že som o ňom jakživ nepočul :D To čo začínalo ako skvelý nápad skončilo ako nezvládnuté a prepísknuté fiasko.. škoda toho utopeného potenciálu, aký sa dal s trochou zdravého rozumu z nápadu vyťažiť.. nadávajte si na mňa ako chcete, no podľa mňa to je prehnané..(5.7.2017)

O co méně jsem od tohoto filmu čekal, tím víc mě v kladném slova smyslu překvapil. Nejsem fanoušek francouzské kinematografie, ale režisérovi se podařilo vytvořit milý a optimistický film, kde se nenásilně mění looseři ve vůdce, zkrachovalci nacházejí své štěstí a vrazi se mění ve svůj pravý opak. Moralizování je nenápadné, humor jemný a zázraky na denním pořádku. Příjemný film na dobrou noc.(28.10.2017)

70%(21.9.2018)

IFFKV 2015 - Surrealisticky gejzir napadu, ktery by se (se spravnym promem) neztratil ani v bezne kinodistribuci. Pozitivni, ale spis ujete nez slunickove, a vzdy kdyz uz to vypada, ze by mohla prijit naloz sentimentu, prijde misto toho nejaky vydareny WTF moment.(5.7.2015)

S takto uvolněným a zábavným filmem jsem se už dlouho nesetkal. Po celou dobu od začátku do konce jsem se já i s celým kinem smál a užíval si perfektní nápady režiséra. Vřele doporučuji, protože u tohoto filmu se prostě nudit nemůžete.(6.7.2015)

Skvělé! Naprosto bizarní komedie, nutno vidět :)(8.7.2015)

Velice podařená komedie plná bizarní nápadů a figurek. Prostě úlet. Povedený fórek je i datum premiéry 24.12., když si film dělá celou dobu legraci z JéKáčka (J.C.) a jeho protivného taťky. Viděno na ČSFD projekci ve Scale. Trochu mě mrzí, že většina diváků začala buransky odcházet s prvním závěrečným titulkem. Tím přišli o poslední fór na konci titulků. Dobře jim tak!(23.12.2015)

Po delší době jsem zkoukl totálně jiný snímek, než běží obyčejně v kinech. Z počátku jsem si myslel, že vysoké hodnocení na webu je nějaký vtip, ale postupně se film rozjel, já pochopil, kdo je bůh a o co mu jde a hned se mi rozzářil úsměv na tváři. Jako komedii bych to úplně nenazval, ale příjemný odpočinkový film, kde se občas zasmějete a odcházíte z kina příjemně naladěni. 4*(26.12.2015)

Tak přesně na takový film jsem čekala. Absolutně mě dostal do kolen. Bavila mě každá chvilka. Ačkoliv uznávám, že je to trochu bláznivina, občas přehnané a vyhrocené do kýčovitých situací, za mě výborný snímek. Je v něm smutek, ale zároveň pobaví, je to film, který vás donutí přemýšlet, pokud se necháte donutit, pokud ne, umožní vám relaxovat. Skvělá myšlenka, má hloubku, je v něm humor. Určitě jde co vytýkat, ale nechci kritizovat, protože je to film, který mě velmi oslovil a nezaslouží si to.(30.12.2015)

• steve31

Oh my God.... poprve, co jsem film nedokoukal a musel opustit kino.. Komedie, to jako fakt????(30.12.2015)

Mňo, představovala jsem si to jako bláznivější komedii, ale bylo to - co to vlastně bylo? Vtipné dílko o sviňáckém a dokonce násilnickém Bohu, ale hlavně o lidské osamělosti, kterou zpřetrhává láska, tolerance, naděje...(31.12.2015)

• ptaak

Parádní trailer, perfektní nápad na film....a tím chvála končí. Všechny vtipné scény jsou v traileru, následují téměř 2h francouzské nudy. Samotný nápad filmu je perfektní, šlo by z toho vyždímat nemálo legrace i slušný děj, kdežto tento film postrádá obojí. Suchý film, nic se neděje. První film, kde jsem přemýšlel, že odejdu z kina. Jedna hvězda za samotný nápad, jinak ztráta 2h života....(2.1.2016)

• phoebinka

Cekala jsem, ze se budu vic smat podle traileru a recenzi. Napad je to zajimavy, ale urcite bych volila jine zpracovani. Nedokazala jsem si k tomu filmu a postavam vytvorit vztah.(4.1.2016)

Vezmi porci cynismu a trochu zdravé romantiky. Okořeň empatií a citlivostí k opačnému pohlaví. Přidej pořádnou lžíci sarkasmu a šálek humoru. A to všechno zamíchej do opravdu neobyčejné a nadstandardní dávky fantazie. A pokud se ti podaří dosáhnout naprosto skvělé a vyvážené kombinace, pak dost možná ukuchtíš něco podobného jako je tenhle film. Tak jako u něj, už jsem si dlouho nepochutnal.(5.1.2016)

Hned na začátku řeknu, že jsem čekal něco zcela jiného. Po prvních zhruba 30 minutách jsem chtěl dokonce odejít naštvaný z kina, nesmál jsem se vůbec, jen jsem nechápavě hledal význam nevkusných scén typu:"matka marně se pokoušející udusit svého dospělého mentálně retardovaného syna polštářem, bůh fetišista-stopař očuchávající kalhotky své nezletilé dcerky na útěku, prostě v tom filmu nebylo nic, co bych chtěl vidět. Naštěstí nazemivstoupením málé Eio se "šedivý bruselský nevkus" až skoro zázračně, (ostatně jak jinak viz.další dění), změnil na všemi barvami a emocemi zářící fantaskní příběhový spletenec, který zasáhne každého trochu jinak, záleží jen na jeho rozpoložení. Já chvílemi držel slzy zaplaven pocity melancholie a smutku, abych se v zápětí uvolnil lehkým smířlivým pousmáním se při uvědomění si, že člověk, tedy i Já, si řídí svůj život sám, čímž neříkám, že se nějakému tomu případnému zázraků budu bránit. Okouzlující filmová lahůdka, při které si možná řekněte, jak by její zhlédnutí zapůsobilo na psychicky narušené jedince a ortodoxní katolíky. Za mě 75% a jdu si sehnat odstřelovací pušku, tak doufám, že mi někdo vyvolený poradí, kdy, kde a na kterou vystřelit. Jo a abych nezapomněl, nikdy si nekoupím pračku výrobenou kdesi v Uzbekistánu, co kdyby tam ten zmetek byl zalezlý.(6.1.2016)

Zajímavá komedie, která však poslední scénou z větší části rozbila mozaiku 3/4 filmu. Na jednu stranu se jedná o zcela jemný snímek, z něhož vyzařuje křehkost. Na druhou stranu v člověku vyvolá tísnivé pocity, jelikož si uvědomí omezenou časovost bytí. 3*(10.1.2016)

To bylo tak praštěně blbý, že nemůžu jinak, než se pobaveně pousmát a sázet tu čtyři hvězdy.(11.1.2016)

Velice pozoruhodné svatokrádežné filmové podezření o všední podstatě Boha – Bůh není to takový dobrák a borec, jak se zdá, a vlastně bychom si na něj měli dávat bacha a trochu ho hlídat, aby se nám neutrhl ze řetězu, protože je dost nevrlej a škodolibej asociální parchant, co si jen tak hraje – ale naštěstí v jeho svaté rodině jsou i jiní členové, … no neberu to až tak vážně teologicky, ten film vám to ani takhle brát nedovolí, a prostě jsem se smál - a i trochu trnul. A s pak na cestě z kina, když jsem se ohlédl, tak jsem zjistil, že to vlastně vůbec nebylo kacířské dílo, že je v něm hodně všeho dobrého, že to byl dosti neobyčejný film. Zajímavý a doporučeníhodný.(12.1.2016)

film na který sem se těšil zas taková pecka není. Srandovní a pro mne velmi originální začátek. Bohužel v půlce se to láme a chvilkami až nudná slátaninka. Každopádně 3* víc ani prd. Takhle nějak vypadá bůh :)(16.1.2016)

Zatím nejpřijatelnější podaní boha jaké sem kdy viděl, nebo slyšel. Příjemné překvapení. Od dána bych něco tak poetického nečekal a ta kombinace s někdy až trochu černým humorem byla opravdu povedená.(16.1.2016)

• MC_nechva

Ten trailer fakt klamal... všechny vtipy jsou v něm a zbytek mě nebavil... občas zajímavá scéna se zajímavou kamerou ale celkově to byla bída s nouzí...(19.1.2016)

Výborný začátek až do doby než začali sbirat baseballovy team, každý z nich měl stejně nudný osud,který nakonec skončil v posteli. Konec se mě taky libil. Skoda ze cast filmu byla nudna, ale za skvelýneotrelý napad davam slabsi 4*(22.1.2016)

Kdyby byl tento snimek ciste komedie, pak by to asi bylo lepsi. Tim, ze se to misty tvari, jako film s hlubokou myslenkou to docela ztraci mou pozornost. Celkem jsem se u tohoto filmi nudil. Bohuzel jsem cekal, lepsi snimek.(22.1.2016)

• Lady_Gaga

Popis filmu je daleko, daleko zajímavější, než film sám. Nápad skvělý, provedení nic moc. Od poloviny jsem se modlila aby to dostalo grády nebo aby už byl alespoň konec. Ale abych jen nekritizovala - párkrát jsem se zasmála, to jo.(23.1.2016)

Skutečně nevím co si o filmu mám myslet. Začátek je téměř dokonalý a v duchu Montyho Pythona vás přenese do nadpozemsky zábavného světa. Jedna hláška trefně stíhá tu druhou, okolnosti ohledně stvoření světa a ustanovení božských zákonů by se dalo sledovat do nekonečna. Potom, jak jistě víte, nastane něco jako SMSkový exodus, hledání apoštolů a sepisování toho Nového zákona. Tím končí ta zábavnější část a veškerá tvůrčí iniciativa ustupuje ze scény dramaturgickému omylu. Zápletka ztrácí na významu hned v prvotní fázi a veškeré okouzlení s postupujícím časem opadá. Jednotlivé epizody nejsou vůbec špatné, ale postrádají více prostoru a jsou provedené takovým příšerně mdlým způsobem, až z toho člověka zamrzí. Finále už je skutečně hodně slabé a na celý film zbytečně vrhá nesnesitelně amatérský stín. Poelvoordeovo ztělesnění boha ničím zásadně nevybočuje z celé řady jeho směšných nebo zákeřných rolí. Další z Evropských filmů, o kterém se sice hodně mluví, ale po shlédnutí nebudete vědět, co o něm máte říct.(25.1.2016)

Jen vzkaz pro ty, kteří pochybují o kvalitě filmu a možné ztrátě času i peněz návštěvou kina. Nenechte se odradit některými komentáři a zbytečně si tak nechat ujít tuhle perlu. Pokud rádi konfrontujete své životní zkušenosti, Proust není pro vás automobilový závodník nebo dokonce sprosté slovo a každodenní život ještě zcela neuchvátilo pokrytectví, film vřele doporučuji. Neotřelý smysl pro humor nemusí sednout každému, ale každopádně není samoúčelný. Vše co se na plátně odehrává je evidentně velmi dobře promyšlené, metaforicky vystavěné, prošpikované spoustou kulturních odkazů. Z nepochopení pak může docházet k takovým omylům, jako že jde o útok na křesťanství, adoraci bizarnosti nebo laciný kýč. Jak už tu někdo psal, hlavní nosnou myšlenkou je vlastně láska, ale bez naivit a sentimentu a o jejím (ne)naplňování.(25.1.2016)

• cumimnabednu

Asi brzo přestanu věřit celkovému procentickému hodnocení na čsfd, které mi bylo doposud velkým ukazatelem toho, zda film zhlédnout či nikoliv. Protože tento film si tak vysoké hodnocení a oslnivé komentáře vůbec nezaslouží. Zde jsou důvody: 1) NEJEDNÁ SE O ŽÁDNOU KOMEDII. Je to drama, dalo by se říci sociální melancholické DRAMA. Za celý film jsem se zasmál jen jednou. Zato o záběry, kdy se chce člověku plakat nebo je mu zle, tu není nouze. Např. Muž (Bůh) odhodí dceru tak silně a zákeřně, že každému rodiči je z toho špatně. Pak odepne pásek a seřeže malou holčičku tak, že vůbec nechápu, jak to může být zachyceno v takovém filmu. Dále tu máme holku, co přišla o ruku. Zabijáka, který nemiluje ženu, nemiluje svého syna a je mu jedno, co s nimi bude, prostě odejte za jinačí sukní, které řekne, že ji miluje. Prostě jsou tu neuvěřitelné příběhy, vůbec se nehodící do takového duchovního potenciálu, který film měl. 2) Další slabiny v ději byli všichni nový apoštolové, neboť vůbec nikdo nedal novému evangeliu nic, co by stálo za to. Prostě nedovařený děj. 3) Absolutně promrhaný námět. Film mohl mít potenciál, mohl duchovně vyzrát. Mohlo být dotaženo do hloubky dost námětů, o které se film jen otřel. Závěr: Těšil jsem se na oduševnělý snímek, u kterého se příjemně pobavím. Místo toho jsem byl roztrpčen, znechucen a vůbec se nezasmál. Film mohl mít buď rovinu duchovního inovátorského filmu, jako např. film Stále zelená", nebo mohl hezky pobavit. Ale neudělal ani jedno. Jednu hvězdu dávám za hezké kamerové a vizuální zpracování, tolik připomínající Amélii z Montmartru, která je však kvalitativně někde úplně jinde.(4.2.2016)

Začátek slibný, ale setkání s novými evangelisty celý film rozbije a rozmělní. Čekal jsem víc od bezpochyby skvělého nápadu.(7.2.2016)

Bizardní, melancholické a málo vtipné.....z originálního nápadu se dalo vytěžit určitě víc(7.2.2016)

Rozhodně inteligentní komedie. Křesťanům nedoporučuji, mohlo by je to lehce urazit. Ale já, ateista, jsem se pobavila maximálně. Více podobně chytrých komedií, prosím.(12.2.2016)

Je to opravdu dost divný film :)))) Ale takový asi chtěl být. Přiznávám, že nejsem zrovna velkým milovníkem Amelie z Montmartru, a toto je její jistě ctihodný následovník, ale poetika tohoto filmu má něco do sebe. Celá ta zápletka je vskutku šílená, nevysvětlitelná, člověk se v tom ztrácí, občas si říká, co asi autor scénáře bral za drogy, když to psal, ale výsledek není nejhorší. Jen stále nevím, do které kategorie film zařadit, protože v komediích se mi to nějak nepozdává.(24.2.2016)

Chvílemi komedie, chvílemi ne. Chvílemi se smějete, chvílemi nudíte. Chvílemi jásáte a chvílemi tupě zíráte. Dobrá myšlenka, ale ne úplně dobré zpracování. Mám z toho velmi rozpolcené pocity. Není to v zásadě špatné a dokonce pobaví, ale k dokonalosti chybí hodně. Pokud chcete komedii, stačí shlédnout trailer. 60%(9.3.2016)

• cist

Dobrá kamera, dobří herci, zajímavej výběr hudby, nápaditá režie...a přesto jsem ten film spíš útrpně prozíval. Raději ten film moc nechci hodnotit. Pod líbivou intouškou slupkou se skrývá primitvní myšlenka: jaký by to bylo, kdyby jsme se měli všichni rádi aneb bohatí jsou zlí, chudí hodní, žena trpí pod útlakem mužů a děti říkají pravdu.(5.4.2016)

• BStone

Výborný, avšak nevyužitý námět. Pár povedených fórků film neutáhne. 40%(11.4.2016)

• vonverny

Boha jeho......první film, který jsem po dvaceti minutách vypnul. A to přitom tak dýchalo potenciálem.....(28.4.2016)

Sice je v tom obrovská nadsázka, ale i tak to má smysl. Na film jsem se chystal už dlouho a hodně jsem od něho čekal. Možná proto jsem byl lehce zklamán. To nejlepší je vidět v traileru a čekal bych možná trochu větší spád. Ale abych nebyl jen kritický… film si rozhodně zaslouží chválu za originalitu a zasmějete se u toho.(18.5.2016)

• Kelevra_7

Přiznám se, že má očekávání nebyla malá. Na tento film jsem se těšil fakt dlouho. Upoutal mne především nápad a velký potenciál z něj plynoucí. Za to je jedna z hvězdiček, ta druhá asi za soundtrack. Jinak mě tenhle pseudoart snímek dokonale nudil a to se považuji za fanouška filmů o melancholii a cynismu. Závěr s oblohou dle mamči byl pomyslným posledním hřebíkem. Použitím citace z Atlasu mraků: Konec (a vlastně i film) plochej až k uzoufání.(24.5.2016)

Velmi originální film, který mísí dětskou naivitu s dospělou poskvrněností. Až na pár míst, které nefungují tak dobře, jak bylo zamýšleno, se jedná o poměrně příjemný divácký zážitek, který se prezentuje spíše jako pohádka pro dospělé.(25.5.2016)

• SpeedShot

Tak takovou blbost jsem hodně dlouho neviděl... :/(27.5.2016)

• MM1979

Tak já jsem se bohužel nezasmál... :-( Hodně jsem se na to těšil, na doporučení od věřícího kamaráda, jako na komedii o bohu ze současnosti. Jako ateistu mě opravdu zajímalo humorné zobrazení Boha jako hulváta z Bruselu, ale fakt bych to za komedii neoznačil. Spíše to je smutné, bláznivé drama, co jsem dokoukal, ale znovu ho nedám.(30.5.2016)

• kekebreke

Začátek se zdál být slibný. Dobrý a neokoukaný nápad s boží rodinkou. Ale pak už to stálo za starou bačkoru. Infantilní snímek, který nudil, ač stopáž není až zase nijak dlouhá, stejně jsem se u toho kroutil a nebylo to hemoroidama.(8.6.2016)

Každý si vybere, cp je mu nejbližší. Zasmál jsem se a přemýšlel ještě týden, co ten sobec vlastně byl zač.(8.6.2016)

Tak jsem si říkal ..,,sakra co to ten scénárista při psaní hulil za matroš ,, ?? Je to ujetý , ujetý, ujetý s tou gorilou jsem to nepochopil vůbec je to jako kdyby si na ni animátoři koupili licenci a aby ji nějak zužitkovali, tak si řekli tak ji tam vrazíme taky .o)) Ale i při vší té absurditě to tak nějak funguje celé dohromady, film chce sice dát nějaké poselství ale je lepší jen koukat a moc o tom nepřemýšlet asi jsem už moc starej nebo rozmazlenej nebo snad i blbej ? Nevím...(11.6.2016)

Für mich - 65%, - /magorské a to jakože opravdu hodně, velice moc, spíš to občas vypadalo, že je tu zastřešující myšlenka - co se stane, když lidi dostanou zprávu, kdy umřou a pak jsou na to nabalený jednotlivý scény a situace, co dohromady spíš vypadaly dost nesourodě/, + /hudba šla a občas nějaký ten vtípek/, hodnocení - zajímavá myšlenka, občas nějaký ten vtip, dobrá hudba, ale magořina, co ke konci byla ještě větší magořina, cáklé, cáklejší, nejcáklejší, čekal jsem teda víc, moc mi to nesedlo(25.6.2016)

Naprosto originální pojetí čehokoli .Kritika všeho možného se vydařila a dost diváků si tu svojí satiru najde.(30.7.2016)

Trailer byl bombastickej a extrémně nutně jsem to potřeboval vidět. Akorát to má klasickej problém, se kterým se setkává mnoho filmů. Ve filmu totiž nic víc nebylo .... ani za mák. A to bylo fakt málo. Takže nápad dobrej, ale nepříliš dotaženej ...... jedinej skutečnej sekerník tam byl Ježíš ;)(21.9.2016)

• xmarco

Strasna nuda(30.9.2016)

• emik

Jo jako má to svoji originalitu, ale jinak je to totální sračka!(2.10.2016)

Děj se nějak tak táhne, dnešní doba plná blockbusterů tomuto filmu nepřeje...nicméně hodně jsem se pobavil, z Boha udělali naštvaného dědka, který neumí přejít bosou nohou ani po řece, což mě trochu zklamalo, tato linka nebyla moc vyřešená...ale u pár věcí jsem vybuchl smíchy, takže komedie se vším všudy..s větším než malým množstvím poetiky, hlavně sexuální maniak byl fajn...pokud jste alespoň trochu nábožensky založení, do toho...(6.10.2016)

Po dlouhé době jsem narazil na film s nějakou hlubší a zrajici myšlenkou uvnitř. Byť jsem měl na začátku prvních pár minut velmi rozporuplné pocity. Začal jsem hltat slovo po slovu a nechal se užírat celkovou neutuchající poezii a reziserovim smyslem pro humor a představou světa.(9.10.2016)

Ze začátku jsem si říkal že to je kdo ví jaká blbost. To není pravda. Film je hodně k zamyšlení nad svým životem doporučuji :)(14.12.2016)

Koukněte na todle děvušky, mohlo by se vám to líbit. Kbyby Frantíci nežrali pořád žáby, nebyli všichni komunisti a neválčili 100 let s Německem s bláhovou myšlenkou, že můžou vyhrát, tak by to mohli být docela fajn lidi... :-D(11.3.2017)

• 9J9

No.. příště už rozhodně ne. Bohužel jsem se zasmála všeho všudy 2x.(17.7.2017)

Dobrý nápad. Ale zpracování už slabší. Mohlo se toho vymyslet víc. Slabší tři.(11.8.2017)

• gatuso

Nazval bych to po valassky - zmňata. Ze zacatku to vypadalo na zajimave ale od te doby co vylezli z pracky to bylo absolutne o nicem. Snad oslava perverznosti, extremni jinakosti, cert vi. Ztrata casu.(18.8.2017)

Orginalny film ktoremu nechyba humor,napaditost a niekolko bizardne pôsobiacich scen.Aj patologicky vrah či sexualny maniak môžu byt len neštastnymi ludmi ktory tužia po laske.Režiserovy sa podarilo vyhnut cynizmu aj gyču.Herecke obsadenie a velmi dobre zvolene tony klasickej hudby spolu s predstavovanim životnych pribehov novych šiestich apoštolov patria k tomu najlepšiemu v tomto filme.Zbrusu novy zakon je vyborna komedia ,plna hravej fantazie .Neporovnatelne kvalitnejšia komedia ako tie hollywoodske tuctove .(15.10.2017)

Svěží a neotřelý evropský kousek, který umně propojuje veselé se smutným, romantické tóny s těmi černočernými a prostřednictvím tak trochu jinak zobrazeného světa divákovi umožňuje na necelé dvě hodinky uniknout ze stereotypů, které naše skutečné životy někdy až příliš ovládají. Doporučuji milovníkům evropských filmů v tom dobrém slova smyslu.(27.10.2017)

• Jurcekk

Nudné slabé a nezrozumiteľné(21.10.2018)