(50th KVIFF) Dobrá úleťácká zábava. Dormael je sice tak trochu kýčař, který hodně obětuje všeobecné líbivosti (ať už jde o některé zdejší humory či imitování jezera hlubokých životních pravd, ačkoli se spíš brodí v kaluži), ale Zbrusu Nový zákon má naštěstí tolik bizarních nápadů a s nekorektností koketujících fórů, že mi to nezabránilo si projekci užít. Kdyby se z filmu vypustily všechny ty rádoby oduševnělé kecy o vnitřní hudbě atp., mohlo se jednat o opravdu pamětihodný snímek. I tak ale spokojenost - divácky rozhodně jeden z nejpřístupnějších a nejpříjemnějších (přitom současně ne hloupých) zážitků festivalu. 75 %(11.7.2015)

• dom156

Skoro všechny vtipné scény narvat do traileru, to mi hlava nebere. Velmi jsem se na tuto komedii těšil, po shlédnutí traileru a jaké mě pak čekalo zklamání po shlédnutí celého filmu. Jelikož mimo již zmíněné momenty to bylo pro mě velmi nezáživné a občas jsem se docela nudil a sledoval hodinky, kdy už to jako skončí. Pro mě slabší průměr a jen upozorním že po titulcích následuje kraťoučká scéna.(29.3.2016)

Prazvláštní bizár, který je tedy především něčím úplně jiným než se prezentuje a místo propagované cynicky černé nekorektní komedie dodává laskavou člověčinku tak nějak o univerzu, životě a všem, která hodně užírá z misky Wese/Roye Andersona a především Jeana-Pierre Jenueta. V tom překvapivě není zas tak úplně její hlavní problém (zejména díky zdařilé kameře). Ten se skrývá v nastavených pravidlech zdánlivě surreálné sladkosti, jejíž veškeré výchozí body vystupují z technických a neskutečně vágních pravidel hry, jak nám jsou představeny na začátku (Deus a jeho machina, jejíž funkce a technické zázemí není nikterak vysvětleno, takže to automaticky umožňuje, aby se skrze tento vynález všehomíra inicioval jakýkoli děj je zrovna zapotřebí). Když už si to tvůrci takhle ochčijí, aby si mohli dělat co chtějí, tak chci víc než jen ukázku toho, jak bychom měli každý žít po svém.(12.4.2016)

Dlouho jsem nevidel film s tak nenapadne extremnim ale zaroven milym humorem a nevtiravou hloubkou. Kazda veta z toho scenare davala smysl, ikdyz znacne sverazny. V ramci meho vnimani 115 minut ciste filmove krasy se zvlastni poetikou, ze ktere se ale ortodoxne verici jedinci pravdepodobne po... :)(17.2.2016)

Divácky vděčný film, který je založen na poměrně jednoduchém (a vcelku zažitém) střídání humorných a dojemných scén, ale ozvláštněný kupou malých režijních nápadů. Dost možná, že naštve většinu zaprděných věřících, protože v sobě skrývá v podstatě humanistické poselství, že pro plnohodnotný život vlastně žádného boha nepotřebujeme. Není třeba vůbec ztrácet čas představou toho, že za všemi možnými útrapami světa je nějaký boží plán, protože život je příliš krátký na to, abychom ho proplýtvali bláhovými představami o staříkovi, který na nás z obláčku moudře dohlíží.(24.12.2015)

Tušil jsem, že problém je v Bruselu:o)(17.1.2016)

• gegina31

Komedie? KOMEDIE? No tak to snad ani ne. Nezasmála jsem se ani jednou. Nevím jestli mělo být vtipný, když chlap tříská malou holku řemenem nebo když se malý chlapec dozví, že za několik dní umře. Jeden z nejvíc deprimujících filmů, které jsem kdy viděla. S velikým přemáháním a s vidinou toho, že tomu dám odpad jsem to dokoukala do konce. Nemám ráda, když mě takhle negativně překvapí film s vysokým hodnocením. Čekala jsem vtip a nějaký smysl jako ve fimu Nedotknutelní. Nedočkala jsem se. ZTRÁTA ČASU!!!(30.1.2016)

Hodně ujetý, originální a BŮH je drsnej řízek :-)(19.2.2016)

Sice jsem se trochu bál zbytečného filozofování, ale nakonec to dopadlo dobře. Van Dormael se totiž nesnaží jít do hloubky a jenom tak klouže po povrchu, ale dělá to s pomocí laskavosti a romantiky tak šikovně, že ve své podstatě kýčovitá životní moudra nepůsobí lacině. A když už jsem měl občas pocit, že to překračuje únosnou mez, zjevil se Bůh v podání rozkošně nesnesitelného Poelvoordea a postaral se o humornou stránku věci. Čekal jsem něco střelenějšího, ale i s tímhle jsem byl na konci nadprůměrně spokojený. 80%(14.1.2016)

• dee-key

Objektivně vzato jsem se víc zasmál když mi dělali gastroskopii než u téhle nevtipné kacířské sračky.(17.2.2016)

Francouzi mají hezký smysl pro humor, který mi celkem sedí. A vlastně i další frankofonní národy, které se na filmu podílely. Jenže i když se mi místy film hodně líbil a přišel mi vtipný, pořád je zde taková podivná hluchá linka, kdy jsem filmu nebyl schopen věnovat pozornost celou dobu, protože prostě místy nudí. Škoda, ale pořád velmi fajn.(7.3.2016)

• Petroff

Jak miluju Mr.Nobody, tak z tohohle jsem umíral. Nebavilo mě to, nepobavilo mě to, nezaujalo mě to. Asi jsem to nepochopil, to se stává i nejlepším z nás.(6.6.2016)

/Scala 22. 12. 2015(25.12.2015)

S francouzskou, potažmo belgickou kinematografií mám velmi málo zkušeností a evidentně o dost přicházím. Zábavné originální vyprávění o jedné Božské rodině ("Brácha s námi nebydlí...").(8.1.2016)

Taky se mi to stává. Filmy netočím, ale v kuchyni je to podobný. Dostanete perfektní nápad a chcete to víc a víc vymazlovat a nakonec je z toho taková překombinovaná a zároveň nedodělaná břečka. Netvrdím, že to nemělo momenty a rozhodně je to bezproblémově zkouknutelný a relativně zábavný, ale Ronalda nebudete chválit za gól v pátý hanspaulský, z podobnýho námětu se mělo vytěžit mnohem víc ropy a zlata. Jinak jsem ve filmu viděl hodně Gondryho, to neříkám jako výtku nebo chválu, jen to říkám. Myšlenek humanism, feminismu a dalších ismů by se sice dalo něco napočítat, nicméně při zvolené hloubce, respektive mělkosti přemýšlení a sdělení se jimi nebudu zabývat. Až to poběží na ČT2 a nebude do čeho píchnout, pusťte si to, aktivně pro to ale nic nedělejte.(18.2.2016)

Naprosto skvělý snímek. Neotřelý nápad a člověk se baví od začátku do konce. Zkrátka nejlepší film co jsem viděl na 50. MFFKV ;)(7.7.2015)

Geniální po všech stránkách! 90%(23.12.2015)

Vizuálně i scénaristicky povedené. Hlavně Bůh, ten mě bavil nejvíc. Dobré, trošku dlouhé, ale dobré :-D(9.3.2016)

Ulítlá komedie balancuje mezi černým humorem a smutnou realitou byla, alespoň pro mě, chvilkami až depresivní. Ale námět i zpracování jsou zajímavé.(1.6.2016)

• Havaj8

Asi nechápu, na čem lidi na těch festivalech frčej, že hodnotěj tak kladně. Mě navnadil trailer, jinak bych si nejspíš francouzskou komedii nezakoupil. Ten začátek byl hodně fantasy a sliboval slušnou podívanou stejně jako ostatní filmy s Boží mocí. Ale tohle bylo celkově pojatý nic moc černým humorem, s žádným extra posláním světu. Lidi sice znali svoje datum úmrtí, ale k čemu to bylo dobrý nám divákům? V tomhle byl potenciál promrhanej. Extrémně to nudilo svojí délkou, protože hledání apoštolů a ukázka jejich vedení života. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale zrovna těch šest lidí ničím speciálním neoplývalo. Prostě další z těch rozporuplnejch "komedií", která nestojí za to vidět.(8.6.2016)

• easaque

2* Hned jak jsem tu tento film objevil, tak mě na něm zaujal jeho námět, ale zároveň jsem ho dlouho odkládal, protože jsem čekal, že v tom bude nějaký háček. A vskutku, moje intuice se potvrdila a zklamání se dostavilo, protože jsem čekal, že to bude koukatelné aspoň za tři. Tak ani to ne a kromě nápadu není co vyzdvihnout. Příběh se smrskl na nijak zvlášť související epizodky, které spojuje jen infantilní božská dcerka, která se samolibě snaží poznat svět a podle 6 náhodných lidí vytvořit Nové zákony, aby se pomstila taťkovi !?! Humor je samoúčelný a i když se tam najde pár skvělých vtipků, tak zbytek je bez šťávy. Herecky je to taky hodně nevýrazné, ale to hlavně díky scénáři, protože vlastně není co hrát. Zkusím odradit další, co jsou na rozpacích, ale myslím, že je to zbytečné ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](6.1.2017)