Nejprve Bůh stvořil Brusel. Tento Nový zákon nám hravě přepisuje i ten Starý. ;-) Zatímco Bůh je zlý, tento film si z něj dělá legraci, takže se nakonec po jeho sledování budete cítit asi jako po Amélii z Montmartru (myslím, že to srovnání bude fungovat i u těch, kterým se Amélie nelíbí). Ale když třeba Bůh poprvé přichází ke kostelu, tak už jsem se rovnou začínal bavit a čekal, jak tento střet církve se Stvořitelem dopadne. A základní myšlenka filmu vůbec není hloupá! 90%(29.2.2016)

Film so skvelym napadom, ktory nebol dotiahnuty do dokonaleho konca. Pribeh siestich apostolov bol zaujimavy ale v niektorych pripadoch fakt absurdny - strelec este ako tak, ale ta gorila bola trosku moc. Neviem ci to robila ta francuzstina, alebo tie pribehy ale dost to bolo podobne Amelie. Kazdopadne film nenaplnil potencial, a mozno by som mal lepsie pocity kebyze vsetko zabavne nevyzradia v trailery. Davam 3,5*.(17.1.2016)

• applause

Tuhle komedii jsem vážně mermomoci vidět nechtěla a nic zvláštního jsem od ní nečekala a asi jsem věděla proč. Napřed jsem nechápala pointu, a když už jsem myslela, že to bude lepší, nebylo. Můžu tak maximálně říct, že tenhle film ukazoval pravé hodnoty lidského života a snažil se zachytit, co by asi lidé dělali, kdyby věděli, kolik jim zbývá času do smrti. Podle mě to mohlo být zpracováno jinak.(29.3.2016)

• Havaj8

Asi nechápu, na čem lidi na těch festivalech frčej, že hodnotěj tak kladně. Mě navnadil trailer, jinak bych si nejspíš francouzskou komedii nezakoupil. Ten začátek byl hodně fantasy a sliboval slušnou podívanou stejně jako ostatní filmy s Boží mocí. Ale tohle bylo celkově pojatý nic moc černým humorem, s žádným extra posláním světu. Lidi sice znali svoje datum úmrtí, ale k čemu to bylo dobrý nám divákům? V tomhle byl potenciál promrhanej. Extrémně to nudilo svojí délkou, protože hledání apoštolů a ukázka jejich vedení života. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale zrovna těch šest lidí ničím speciálním neoplývalo. Prostě další z těch rozporuplnejch "komedií", která nestojí za to vidět.(8.6.2016)

• snob

Proč mám pocit, že od scény s opicí to získalo odér propagandy newspeaku? Ne že by tam nebyl už předtím, ale od zmíněné scény to bylo takové až bolestně očividné.(28.10.2018)

• Aljak

Tak dobrý základ a napokon dosť premrhaný potenciál. Malo to rozhodne na viac! Počiatočná fáza vynikajúca, ale čím ďalej, tým to viac a viac upadalo. Neviem, akosi sa mi to celé prestalo pozdávať pri tom hľadaní nových apoštolov. Síce sa sem tam ešte objavila nejaká dobrá scénka alebo vtipná hláška, no po scenáristickej stránke to išlo dole vodou (a to nie je kompliment ohľadom kvalitného spádu). Nuž, ďalší z mnohých filmov, kde bol potenciál oveľa vyšší. Tá absurdnosť mnohých scén v pokročilejšej fáze filmu (gorila, transsexuál, atď) to všetko zničila...(19.1.2016)

• mr.kliky

amelie in wonderland.. nefunguje ani jako komedie, ani jako duševni hladitko.. ale je pěkný, že si to každej přebere jak chce a svý diváky si to najde(27.1.2016)

Každý žijeme, jak umíme. Existuje spousta věcí, které bychom chtěli udělat, ale zároveň je neuděláme, buď proto, že se bojíme, nebo proto, že si říkáme, že máme dost času. A co když ne? Tohle je další film, který nám ukazuje, že žít se musí teď, hned, se vším všudy. Jako Bůh stvořil Brusel a pak zbytek světa, stvořil Jaco van Dormael film s perfektním scénářem, krásně poetickým, hlavně ve snových scénách, ale místy i vtipným (zákony schválnosti) a dojemným. Film s nádherným vizuálem a hudbou. Film, ve kterém Bůh neustále chodí v županu, v pantoflích s ponožkami, leje do sebe pivo a kouká na sportovní kanály.(28.1.2016)

• PROCESOR

Těžká kravina a já asi také nejsem při smyslech, když sem to dokoukal celý. Divný je to správné adjektivum.(16.6.2016)

Přinejmenším hodně zajímavý počin. "Zbrusu Nový zákon" je černočerná komedie šmrnclá hlubokou životní filosofií. Zpočátku jsem měla nutkání tenhle "blábol" vypnout, ale nakonec jsem byla stržena abnormální originalitou. Zároveň křehké i humpolácké, citlivé i ironické. Velký filmový zážitek.(24.6.2016)

Zbrusu nový zákon je šíleně super oddechová záležitost s velkou škálou humoru a skvělými dialogy. Když jsem vcházela do sálu vůbec jsem netušila, že jdu až na tak velkou ujetost. Každopádně na mě tahle božská hra zapůsobila víc než dost a nebýt občasných malých uklouznutí a slabších míst v příběhu, sympatizovala bych s pětihvězdím, protože tato evropská zábava potěší nejednoho milovníka fantasy. Nejlepší na tomto filmu je jeho černý humor, který v sobě skrývá několik dalších zábavných podkategorií, od dvojsmyslů, přes metafory, až k narážkám na zoofilii. Je to zkrátka taková pohádka pro dospělé, kterou táhne nadmíru originální děj a bezchybní herci. Čtyři maxi hvězdy.(21.8.2016)

• mortak

La vie c´est comme une patinoire, il y a beaucoup gens qui tombent. Problém tohoto filmu nespočívá v těchto moudrech za pár franků, ale v tom, že chce být o všem, a nakonec vlastně není o ničem. Mechanická formulka - příběhy padlých jsou prokládány komickými eskapádami Benoita Poelvoordeho - se brzy okouká, protože místo skutečných looserů tu máme jakési podivné karikatury s bizardními příběhy. Všechna ta poselství divákovi jsou strašně chtěná, Poelvoorde je jen taková karikatura mačistického burana, takže to feministické poselství o ženách zachraňujících svět je spíše kontraproduktivní. Dormael chce být divný a originální za každou cenu, a výsledek je spíše nuda s občasnými slušnými vtípky.(7.10.2016)

Začátek senzační. Ono vidět film, začít větou:"Bůh žije v Bruselu a je to zmrd", se jen tak nevidí :-). Bohužel to kouzlo postupem času upadá a finále se už jen nese v duchu kýče a otravného happy endu. Což nepovažuji za spoiler, nýbrž to musí být každému jasné.(23.1.2016)

• viperDavid

Pěkné poetí, ale můj šálek whisky to nebyl. Spíš chvílema utrpení i když pár scén se rozhodně povedlo. Čekal jsem spíš Francouzksý vtip, který oni teda umí, ale tohle nebylo moc vtipné. Klasická satira(8.5.2016)

Akoby som sa pozeral na legendárnu Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain z roku 2015, režisér Jaco van Dormael, je výnimočný vizionár, ktorý nakrúca, raz za uhorský rok, čo si myslím, že je škoda, lebo oplýva fantastickým talentom, kde koľkokrát mi rozum ostáva stáť, nad týmito všetkými nápadmi, ktoré snímok obsahuje, je to pôžitkársky zážitok, aký som ani vopred nedúfal ! Pointa je jednoduchá. Moderný B-O-H žije v belgickom Bruseli, ktorý sa vyžíva v nešťastí druhých, celý čas trávi vo svojej pracovni za počítačom, kde si On určuje podmienky, ako bude S-V-E-T fungovať, a to sa nepáči jeho dcére, ktorá sa odhodlá zmeniť svoj doterajší život, keď zároveň radikálne pozmení fungovanie všetkých ľudí na zemeguli, lebo cez otcov comp pošle sms - ky týmto občanom, v ktorých sa dozvedia - presný dátum svojej smrti, takto sa vydáva po prvýkrát von nájsť výberovo šiestich ľudí, ktorých postihlo toto nešťastie, a je to fascinujúce sledovať ! Jednotlivé epizódky z ich súkromia sa tlačia do popredia, aby vysvetlili svoj vlastný príbeh, ako žili doteraz, a ako budú žiť do svojho úmrtia. A ako to všetko dopadne, neprezradím, žiadny spoiler ! Herecké obsadenie, je nadštandardné, najmä Catherine Deneuve, je stále kus, i keď už má príznačné vrásky, jej epizóda s GORILOU, je dych reprezentatívna, ani ostatní, nezaostávajú, hlavná hrdinka, dcéra Boha, Ea, čiže Pili Groyne, predvádza zázračný herecký výkon, kedy sama utiahne na svojich pleciach takmer celý film, ale s prispením ďalších, ktorých sa to týka. Taktiež perfektná kamera a hudba !!! Kiežby takýchto filmov sa nakrúcalo, viacej...(13.6.2016)

• slunicko2

Tak to jsem nepochopil.(11.1.2017)

• tatanapope

Film celou dobu člověka udržuje v napětí, že snad něco příjde a konečně příjde vtipná pointa, tak že bylo to velmi napínavé, ale nepotěšilo mě to a ....nic nepřišlo(25.3.2017)

KVIFF 2015 - Několikrát jsem se srdečně zasmála. Líbí se mi, že je to satira o náboženství. Měla jsem již od začátku pocit, že tomu dám 4*, ale upřímně... když jsem na plátně spatřila Catherine Deneuve, jak láskyplně objímá gorilu a přímo jí miluje, to už na mě bylo moc...(11.7.2015)

V mých očích je Jaco van Dormael velice atraktivním tvůrcem škoda jen, že od Pan Nikdo uplynulo spoustu času. Letos se nám ale van Dormael konečně připomenul pekelně zajímavou komedií. Představte si, že bůh je a žije v Bruselu. A všechno ošklivého, co se lidem děje, má na starosti tento morous. Sprška často až téměř geniálních komediálních nápadů. Neotřelý a vkusný humor, příjemná stopáž, zajímavé obsazení a několik téměř geniálních momentů. Nemůžu jinak než vřele doporučit.(2.1.2016)

Iba včera som sa konečne poctivo pustil do toho predchádzajúceho, o DžejKejovi (rozumej JéKáčko = Ježiš Kristus) a jeho 12 apoštoloch a už stihol Starý nasrať aj jeho sestru.. - a tak sa Ea púšťa do akcie, teda hľadania ďalších 6 apoštolov.. Že prečo 6 ? No aby ich bolo proste spolu 18, tak ako hráčov v baseballe, to sa dobre počíta.(5.1.2016)

Bůh existuje a žije v Bruselu. A dělá si s lidmi, co chce. Stejně tak to se svým filmem dělá i Jaco van Dormael. Osciluje mezi artem a divácky otevřeným filmem, mezi černý humorem a crazy komedií, kýčem i sentimentem a mrazivou pravdou, mezi melancholií a ztřeštěností. A tenhle divoký mix ve výsledku trošku hapruje, i když je Zbrusu nový zákon pořád velmi dobrý film, jehož zhlédnutí je příjemné a přínosné. A to především pro výtečný námět, několik fantastických gagů i geniálních metascén (předčítání Hledání ztraceného času, Bůh v kostele pod křížem), precizní práci se zvukem a hudbou a především nádhernou kameru, kde skoro každý záběr obstojí jako samostatný obraz. Co ale ubírá filmu čtvrtou hvězdu, kterou jsem bezprostředně po projekci měl v plánu dát, je nedotažená finální verze scénáře a právě ona nerozhodnost, co za film vlastně tvůrci točí. Námět funguje, jednotlivé scény také, ale jejich propojení a katarze jsou příliš banální a líbivé, což si tak kvalitní film nezaslouží. I když, možná to poselství o lásce je krásné, ale my jsme na něj už moc cyničtí. Takže nakonec nadprůměr za 3 a ½.(21.1.2016)