No, tak jsem se lehce nasmála :D Ale podle popisu jsem si udělala jistou představu a film mě nijak nepřekvapil. Byl to přesně ten typ humoru, který jsem čekala. Ten film má jednu zajímavost a ještě jsem se úplně nerozhodla zda negativní, či pozitivní. Celý se točí kolem hledání a vyprávění příběhu šesti apoštolů. takže si prakticky sám film odpočítává konec. "Už jen dva apoštolové a bude konec, už jen poslední". Nevím. Že bych to považovala za nějakou bombu, to asi ne, ale za vidění to určitě stojí. 4*(23.12.2015)

Za tu práci, kterou si s tím borci dali nutno tleskat. Film ze začátku dost drhne, ale pak mne to strhlo. Hezky se to všecko zamotává do sebe a ke konci se rozuzlí. Představa, že Bůh je jen nasranej vyřízenej fotřík, kterej se celýmu světu mstí za svůj zpackanej život je docela vtipná. Určitě stojí za vidění, podivnost....80%(11.6.2016)

Něco mi přišlo nevtipné a od druhé třetiny filmu se vtip vytratil úplně. Rozhodně bych tomu nedávala škatulku komedie, ale i tak to byla obstojná podívaná. Jen nevím, jestli si Catherine Deneuve zasloužila na stará kolena gorilu do postele. Zklamal mě kýčovitý konec, myslím, že po tom restartu by bylo spíše na místě dát vůli zpět nám, lidem, a ne naše osudy svěřit kytičkové bohyni která má v hlavě jen baseball a vyšívání. Naproti tomu šibalský úsměv boha v sandálech, ze kterého šel místy strach, mi celý film připomínal face Freddyho Kruegera, a to vždycky potěší.(9.1.2016)

Bůh existuje a žije v Bruselu. A dělá si s lidmi, co chce. Stejně tak to se svým filmem dělá i Jaco van Dormael. Osciluje mezi artem a divácky otevřeným filmem, mezi černý humorem a crazy komedií, kýčem i sentimentem a mrazivou pravdou, mezi melancholií a ztřeštěností. A tenhle divoký mix ve výsledku trošku hapruje, i když je Zbrusu nový zákon pořád velmi dobrý film, jehož zhlédnutí je příjemné a přínosné. A to především pro výtečný námět, několik fantastických gagů i geniálních metascén (předčítání Hledání ztraceného času, Bůh v kostele pod křížem), precizní práci se zvukem a hudbou a především nádhernou kameru, kde skoro každý záběr obstojí jako samostatný obraz. Co ale ubírá filmu čtvrtou hvězdu, kterou jsem bezprostředně po projekci měl v plánu dát, je nedotažená finální verze scénáře a právě ona nerozhodnost, co za film vlastně tvůrci točí. Námět funguje, jednotlivé scény také, ale jejich propojení a katarze jsou příliš banální a líbivé, což si tak kvalitní film nezaslouží. I když, možná to poselství o lásce je krásné, ale my jsme na něj už moc cyničtí. Takže nakonec nadprůměr za 3 a ½.(21.1.2016)

Otče náš, jenž jsi v Bruselu, posvěť se PC tvůj, přijď software tvůj, buď freeware tvůj jako v Mac, tak ve Win. Update náš vezdejší dej nám dnes a odstraň nám naše viry, jako i my odstraňujem staré soubory. A neuveď nás ve zhroucení, ale zbav nás od cracků. Enter.(19.12.2016)

Film me překvapil, omlouvám se za strašné klišé, ale opravdu jsem pod nálepkou situační komedie, čekal něco jiného, něco na způsob Pierra Richarda - dostalo se mi nezvyklého a obtížně pojmenovatelného dílka (bez urážky) - snad hořká komedie nebo tragikomedie, něco na způsob Dona Quijota. Některé vtípky jsou opravdu černočerné, ale celkové vyznění je: krasosmutnění (to je možná to správné slovo, i když pan Hrabal by možná nesouhlasil). A na závěr překladatelský oříšek: v titulcích bylo: "život je na pendrek" a gůgl překladač to po zadání mnou slyšeného francouzkého slova laicky přeloženého do češtiny zpětně do francouštiny přeložil "VDM" - vida - další pěkná zkratka... :-)(23.12.2015)

O třídu lepší než Mr. Nobody. Ne že by snad Dormael opustil témata ze svého předchozího filmu, ale tentokrát k nim přistupuje dramaturgicky sevřeněji, vtipy většinou fungují (až na některé ústřely) a hravost zůstává (podpořena "viděním" režiséra). To činí ze Zbrusu Nového zákona méně ambiciozní snímek, než jaký byl jeho předchůdce, a to mu prospívá.(31.12.2015)

Jelikož trailer sliboval vatikánsky nekorektní černohumornou jízdu, po které se v řadách vysvěcených pederastů zvýší výskyt náhlých mozkových a srdečních příhod, jsem nyní mírně zklamán. Že totiž bude tento skvělý nápad dosrán zředěním syntetickou pseudointeleguání limonádou, která navíc zavání silně z Trevírovsky, to jsem vskutku nečekal.(21.1.2016)

• Brandon

Nepřekvapuje mě, že Bůh je ajťák opilec. Mohla to být ale větší legrace, evangelia končí kdesi v absurdnu a beze srandy.(18.2.2016)

Dlouho jsem váhal nad čtyřmi hvězdami. Zbrusu Nový zákon je totiž originální a vtipný (a to docela dost a mnohdy černohumorně). Problém je v tom, že se snaží být zároveň i vážný a (rádoby) hluboce filosofický (hlavně ke konci). V kombinaci s absurdním a černým humorem to nepůsobilo úplně šťastně. S již zmíněnou originalitou přichází ke konci bohužel i překombinovanost vizuální i co se příběhu týče. Ve výsledku si z filmu odnáším jen pořádný zmatek. Dobrá hudba.(23.12.2015)

• Johnny.ARN

Taká vtipovinka, ktorá ma ale nezasiahla v plnom znení a razanciou, ako som čakal. Vypichol by som ale ústrednú myšlienku, ktorá stojí za zamyslenie. 2 z 5(28.5.2016)

• Necrotongue

Vražedná stopáž, nuda a zoufalý humor, jehož vrcholem je gorilí samec jako životní partner. Přesně tohle jsou důvody, pro které nemám rád (až na výjimky) francouzskou kinematografii. Navíc je celý snímek prvoplánově vystavěn tak, aby se líbil pokud možno všem, naštěstí jsem cynik a hbitě jsem to prohlédl!(12.7.2016)

Hmm...(20.8.2016)

Bůh existuje a žije v Bruselu. Ne, není to Jean-Claude Juncker, ten si to o sobě jenom myslí. Jednu věc mají ti dva společnou. Oba pevně věří, že podstata jejich práce leží ve vymýšlení stovek zákonů a nařízení. Vládce Evropské komise to možná dělá s nejlepšími úmysly, ale Bůh má naopak v plánu rozsévat zlobu, zatrpklost, zmar a zkázu. Je to totiž pořádný parchant. Naštěstí má dvě děti a manželku, a ti jeho názor nesdílí. Jaco van Dormael mě překvapil svým Mr. Nobody, proto jsem od jeho dalšího filmu čekal vcelku hodně. Dostal jsem něco úplně jiného, méně ambiciózního a velice svěžího. Zbrusu Nový zákon se strašně krásně sleduje a velice snadno se mu podléhá. Přirovnal bych to k pocitu z Amélie z Montmartru. Jejích kvalit bohužel nedokazuje, protože nastavenou laťku neudržel. Film má až příliš hluchých míst a pocit výjimečnosti se postupně rozředil. Kdyby byl o dvacet minut kratší, neměl by žádnou chybu. Jo a Benoît Poelvoorde je bůh. Teď už to musí být každému jasné.(8.9.2016)

Dormael mě rozsekal s Panem Nikdo a po mnoha letech přichází s další peckou, která se tentokrát nechává inspirovat Božským Brucem. Abych řekl pravdu, nic až tak objevného na tom nebylo, ale byla to prostě hodně slušná sranda a k tomu halda originality a invence bez špetky nudy, takže plná palba oprávněná. 90%(19.7.2017)

Bizarní, ale krásné. Neotřelé herecké výkony a dobrá hudba. V podstatě to nikam nesměřuje, ale celý film je vám to jedno a vychutnávate si scény jednu za druhou.(5.7.2016)

• Georgex

Pokud se na Zbrusu Nový zákon těšíte jako na pohodovou, ale nekompromisní belgickou komedii, tak můžete být trochu zklamaní, jelikož film lze rozdělit na dvě velmi odlišné části, v té první skvělý Benoit Poelvoorde sype jednu hlášku za druhou a já se skvěle bavil při nápaditých konfrontacích. Nicméně druhá a bohužel výrazně delší část, která je věnována božské dcerce a hledání jejich apoštolů, byla roztahaná, nezáživná a bohužel otřesně nudná. Moje hodnocení 35%.(20.1.2016)

V jistém ohledu bych se na film nikdy nepodíval, ale jeden známý mi ho furt cpal do hlavy, až jsem se na tenhle kousek i těšil. Asi bych se jinak moc nedostal k lucembursko-francouzsko-belgickému filmu. Příběh až neuvěřitelně originální. Bůh, který žije v Bruselu, vymýšlí nesmyslné zákony, které se nám dějí každý den, no to dává perfektní smysl a zní to i dobře. Problém je spíše v tom, že film poté začne kolísat na hranici únosnosti a relevance, protože pak se zde začnou hledat ztracení apoštolové a film začne projevovat syndrom "evropského filmu" (* když film začne být lehce chaotický, suchý a přestane skoro dávat smysl). V jistém ohledu se dá mluvit o tom, že skoro vše dává nějaký smysl, ale film se zbytečně stočí do suchosti a nepochopenosti, která nakonec zkazí veškerý dojem z filmu. Obrovská škoda. Dokonalý námět a nápad, ale nedokonalý scénář.(4.11.2016)

Film - hravost. Jedinečný zážitek, využívající snad všechny možnosti filmového média, evokující filmy z pera scénáristy Charlieho Kaufmana, který všem divákům stoprocentně zvedne náladu. Tak hurá do kina, protože vám zbývá už jen několik let, několik měsíců, několik týdnů, několik dnů, několik hodin, několik minut a několik vteřin života.(7.8.2015)

To je past vedle pasti . Člověk si myslí, že se Zbrusu Nový Zákon dle místního popisu bude točit okolo Bruselu, potažmo Belgie, avšak zdání klame - minimálně pro nás kdož navštívili v letošním roce Belgické království. Jde o za poselední dobu druhý film, který mě nalákal si rekapitulovat atmosféru Belgie a nestalo se tak. Ovšem v tomhle filmu to nehraje takovou roli, dalo by se říci spíše podřadnou. Souzní jen s autorovým životopisem a sice, že pochází z této země. Toto boží dílo působí vyrovnaně a s notnou dávkou nadhledu. Promyšlený obsah filmu ve svém celkovém kontextu do sebe zapadá jako klíč do zámku. Až do závěrečného vyvrcholení, které trošku smazává tu brilantní předehru předtím, nicméně si pak ve výsledku uvědomíte, že šlo pouze o ukojení nejrůznější smyslů. Má to co říci, je to veselé, je to hravé... zavolej mi do klubu artových filmů. Po projekční žranice v kině Scala byla příjemným zakončením a já se ptám : Proč není více takových filmů a takových filmových příležitostí? Minimálně by se našlo povícero filmů, které by si zasloužili sklenku nebo hrnec (škopek) po filmu. Tohle je jeden z nich.(23.9.2015)

--BEZ SPOILERŮ-- Vydařený a zábavný snímek, který ode mě dostává plusové body za to, že dokázal překvapit. Belgický Bůh je výstavní hajzl, hnusák a blb, šikanující svou rodinku a nenávidějící všechny lidi. Hlavním hybatelem děje je ale jeho spirituálně založená dcerka Ea. Režisér se trošku více podbízí kýčovitou líbivostí, ale v kontextu příběhu to není až tak naškodu. Občas naopak zaskočily primitivní gagy, či hodně umělé CGI efekty. Obecně mám z filmu velmi příjemný pocit a děkuji evropským filmařům, že něco takového vůbec vzniklo (v USA by to neprošlo). 3,85* _____p.p.č.: nedoporučuji si příliš o filmu zjišťovat a jít na to nepřipraven - jako já :-)(4.1.2016)