Akoby som sa pozeral na legendárnu Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain z roku 2015, režisér Jaco van Dormael, je výnimočný vizionár, ktorý nakrúca, raz za uhorský rok, čo si myslím, že je škoda, lebo oplýva fantastickým talentom, kde koľkokrát mi rozum ostáva stáť, nad týmito všetkými nápadmi, ktoré snímok obsahuje, je to pôžitkársky zážitok, aký som ani vopred nedúfal ! Pointa je jednoduchá. Moderný B-O-H žije v belgickom Bruseli, ktorý sa vyžíva v nešťastí druhých, celý čas trávi vo svojej pracovni za počítačom, kde si On určuje podmienky, ako bude S-V-E-T fungovať, a to sa nepáči jeho dcére, ktorá sa odhodlá zmeniť svoj doterajší život, keď zároveň radikálne pozmení fungovanie všetkých ľudí na zemeguli, lebo cez otcov comp pošle sms - ky týmto občanom, v ktorých sa dozvedia - presný dátum svojej smrti, takto sa vydáva po prvýkrát von nájsť výberovo šiestich ľudí, ktorých postihlo toto nešťastie, a je to fascinujúce sledovať ! Jednotlivé epizódky z ich súkromia sa tlačia do popredia, aby vysvetlili svoj vlastný príbeh, ako žili doteraz, a ako budú žiť do svojho úmrtia. A ako to všetko dopadne, neprezradím, žiadny spoiler ! Herecké obsadenie, je nadštandardné, najmä Catherine Deneuve, je stále kus, i keď už má príznačné vrásky, jej epizóda s GORILOU, je dych reprezentatívna, ani ostatní, nezaostávajú, hlavná hrdinka, dcéra Boha, Ea, čiže Pili Groyne, predvádza zázračný herecký výkon, kedy sama utiahne na svojich pleciach takmer celý film, ale s prispením ďalších, ktorých sa to týka. Taktiež perfektná kamera a hudba !!! Kiežby takýchto filmov sa nakrúcalo, viacej...(13.6.2016)

Film - hravost. Jedinečný zážitek, využívající snad všechny možnosti filmového média, evokující filmy z pera scénáristy Charlieho Kaufmana, který všem divákům stoprocentně zvedne náladu. Tak hurá do kina, protože vám zbývá už jen několik let, několik měsíců, několik týdnů, několik dnů, několik hodin, několik minut a několik vteřin života.(7.8.2015)

--BEZ SPOILERŮ-- Vydařený a zábavný snímek, který ode mě dostává plusové body za to, že dokázal překvapit. Belgický Bůh je výstavní hajzl, hnusák a blb, šikanující svou rodinku a nenávidějící všechny lidi. Hlavním hybatelem děje je ale jeho spirituálně založená dcerka Ea. Režisér se trošku více podbízí kýčovitou líbivostí, ale v kontextu příběhu to není až tak naškodu. Občas naopak zaskočily primitivní gagy, či hodně umělé CGI efekty. Obecně mám z filmu velmi příjemný pocit a děkuji evropským filmařům, že něco takového vůbec vzniklo (v USA by to neprošlo). 3,85* _____p.p.č.: nedoporučuji si příliš o filmu zjišťovat a jít na to nepřipraven - jako já :-)(4.1.2016)

Film plný dobrých nápadů, nábožensky nekorektního humoru a nevyužitého potenciálu. První zhruba polovina je fajn, ale při hledání zhruba pátého apoštola začíná tempo vadnout, vtipy se opakovat a film sklouzává malinko až k nudě. Z námětu šlo dostat, myslím si víc. I takhle jsem byl vlastně spokojený, jen jsem čekal, že to bude větší sranda:) PS: Pokud nechcete přijít o většinu gagů, nepouštějte si trailery.(4.1.2016)

• Martrix

Můj otec je Bůh a je to pěknej zmrd...povídá v úvodu10-ti letá holčička. To člověk hned zbystří a říká si...hmmm, nekorektní a černý humor, to si nechám líbit. Jenže jsem se spletl. Že je Bůh vzteklý a škodolibý chlápek, který svět ovládá pomocí PC a má dceru, která se zprčí a zdrhne z domu najít si kámoše/apoštoly, to není vůbec špatný nápad a má veliký potenciál. Jenže tady je zpracován způsobem, který mi vůbec nesedl. Druh humoru, který v tomto filmu je, je mi cizí, až protivný. Chybí mi hravost a hlavně chytré a řízné nápady. Ne že by tady nebyly vůbec...ale bylo jich málo a navíc je upozadil minimálně stejný počet scén, které byly vysloveně hloupé. Což byla většina těch, kde se objevoval Bůh. Linie, kde se autoři snaží diváka přimět zamyslet se nad tím, jestli své životy nemarníme....ta je vcelku ok, ale nedrží pohromadě s tím zbytkem...často zlomyslnou groteskou. Jako celek je mi ten film nesympatický a ve srovnání třeba s Lisou, liščí vílou, je to pro mě vysloveně zklamání.(25.3.2016)

• Bioscop

Dlouhé, nudné a scény s gorilou až nechutné...(31.5.2016)

• xstar

Takuto hovadinu dokazu spravit naozaj iba oni: Francuzko, Luxembursko a Belgicko. Uz ani hlbsie sa s tymto filmom klesnut nedalo. TIP: Pre tych, ktori sa na to chystaju pozerat STRATITE VZACNYCH 115 MINUT VASEHO ZIvOTA!!!(28.6.2016)

• tom.nosek

Namlsaný z nedávno zhlédnutého Co jsme komu udělali jsem očekával francouzskou komedii prvního řádu. Však z toho popisku to tak i vypadá. Zrovna toto téma přece musí být jasný jackpot. Pořád čekám, kdy jednou přijde lepší francouzská komedie než snad neporazitelné Drž hubu. Zhruba po půl hodině jsem si ale uvědomil, že promoční materiály byly pravdivé asi jako obrázky produktů z průměrného čínského e-shopu. Po trpkých 115 minutách jsem tedy odcházel s méně poetickou Amélii. Zasmál jsem se jen párkrát a naopak se vyloženě nudil u takových těch poetických, fantasy, bla bla, rádoby hlubokých scén, kterých tam bylo snad milión. Ale vinu vidím u sebe. Kdybych si byl býval detaily filmu prostudoval více, zjistil bych, že jeden ze scenáristů je autor Mr. Nobody, podobně výpravného patosu o ničem. Tam ale byla aspoň fajnová hudba.(2.9.2016)

V podstatě promrhaná šance, začátek neuvěřitelně sveží a s nápadem. Pak to upadne na jedné straně do divnosti na druhé do pseudokorektní snahy zalíbit se všem. aneb transexuál ještě ok, ale zoofilka, to jako vážně? 5/10(2.10.2016)

V jistém ohledu bych se na film nikdy nepodíval, ale jeden známý mi ho furt cpal do hlavy, až jsem se na tenhle kousek i těšil. Asi bych se jinak moc nedostal k lucembursko-francouzsko-belgickému filmu. Příběh až neuvěřitelně originální. Bůh, který žije v Bruselu, vymýšlí nesmyslné zákony, které se nám dějí každý den, no to dává perfektní smysl a zní to i dobře. Problém je spíše v tom, že film poté začne kolísat na hranici únosnosti a relevance, protože pak se zde začnou hledat ztracení apoštolové a film začne projevovat syndrom "evropského filmu" (* když film začne být lehce chaotický, suchý a přestane skoro dávat smysl). V jistém ohledu se dá mluvit o tom, že skoro vše dává nějaký smysl, ale film se zbytečně stočí do suchosti a nepochopenosti, která nakonec zkazí veškerý dojem z filmu. Obrovská škoda. Dokonalý námět a nápad, ale nedokonalý scénář.(4.11.2016)

7/10(11.3.2017)

Opravdu zábavná komedie bravurně balancující na hraně absurdního nebo až primitivně působícího vtipu a velice vážných témat smrti nebo lidského utrpení. Pojetí tématicky pracující s biblí neurazí nebo neznechutí snad nikoho, ať už je jeho vyznání jakékoliv. Dokonalé poetické záběry a úvahy střídají nejnižší lidské pudy, ale tahle směsice nevede do nepřehledné slátaniny, ale naopak vytváří velice citlivou a vyváženou konstrukci, která celou dobu skvěle baví.(6.7.2015)

Tak pozitivní a přitom působivý film jsem dlouho neviděl. Od první minuty jsem nechtěl, aby to skončilo. Jeden z top filmů letošního KVIFF 2015.(6.7.2015)

Nejlepší Bůh, jakýho jsem viděl!(30.12.2015)

Po dlouhé době jsem mohl vidět kvalitní komedii, s výtečnými herci a protřelými vtípky. Ona to vlastně ani komedie není, místy je divák ponoukám k zamyšlení se, slabším povahám ukápne i slzička, ale jako multižánrový celek to prostě funguje a příběhy jednotlivých 6 apoštolů jsou geniální a za srdce beroucí. Příběh krásné dívky s umělou rukou a zabijáke je opravdu skvostný, stejně tak jako někdejší bohyně Catherine Deneuve s gorilou v posteli.(1.1.2016)

Dormael natáčí filmy jinak než většina současných tvůrců. Vždycky o filmu hodně dlouho jen přemýšlí, než vůbec nechá cvaknout první klapku. Zbrusu nový zákon působí nedodělaně, moc útržkovitě a nesourodě, jako kdyby v podstatě neměl žádné ucelené téma. Jenže má tohle vůbec Starý zákon, Nový zákon, nebo dokonce sám život? Tento film, stejně jako Dormaelův předešlý opus Mr. Nobody, pouze sleduje malé střípky v osudech konkrétních lidí, a to v době, kdy se u kormidla vlastních životů konečně ocitnou oni sami. Dějově je to o ničem, obsahově zase o všem. Zbrusu nový zákon mohl být jistě lepší, působivější, zajímavější a dojemnější... těžko ale mohl být ironičtější. 80% (zatím)(2.1.2016)

Ameliovsky-religionistická komedie s černohumornými momenty.(8.2.2016)

Proč by bůh nemohl žít v Bruselu.. bylo by to i logické v rámci dnešní centralizace Evropy :-) Malému Eéčku sekunduje nekompromisně sympatické JéKáčko, no a když se vezmou všechny ty umělé končetiny a neonová rybka s úchvatnými tóny La Meeeer... zjistíte, že se vlastně smějete všemu ne kvůli individuálním humorným vsuvkám, ale že vás baví celý přešvihlý koncept vtipu... takže "mohu poznat prostatu tvé duše?" asi jo, díky HB :-)(11.1.2016)

Milá jednorázovka, plná skvělých nápadů, bohužel veskrze nedotažených. Místy jsem v mělkém brodění obskurnostmi našel kouzlo, ale většinou zůstalo u fantastických výmyslů bez dopadu. I to má nakonec něco do sebe.(21.4.2016)

Jsou to hodně vydřený 4 hvězdy. Musím totiž říct hned na úvod, že jsem od toho čekal úplně něco jinýho. Zvlášť, když je u toho napsaný "komedie", ale ona to úplně taková ta klasická komedie není. Tím jsem byl trochu zaskočenej, protože chvílema je to fakt hodně bizár, dost ujetý. Jsou tam některý scény fakt divný a můžu říct, že jsem je možná ani nepobíral tak, jak měly být původně myšlený. Ale přesto všechno musím uznat, že to bylo originální, zajímavý a celkem i zábavný (ale ne tím komediálním způsobem), ten nápad není vůbec špatnej. Trochu tam bije do očí takový to "bůh je alkoholik a zlej chlap, zatímco ty ženy jsou ty hodný a mírumilovný, který vlastně jdou zachránit svět". Nic proti ženám, ale tyto feministický agitky úplně nemusím. Řekněme, že je to mezi 3 a 4, prostě to trochu pokulhává, takže 3,5/5*.(25.4.2016)

Super překvapení! Vřele doporučuju.(23.8.2016)