poster

Windwalker

Dobrodružný / Western

USA, 1980, 108 min

Režie:

Kieth Merrill

Kamera:

Reed Smoot
(další profese)
 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $18,636,482Tržby Celosvetovo $-(19.5.2010)

 • tuwanakha
  ****

  Velmi příjemný film o životě a smrti jednoho velkého čejenského bojovníka, který sledujeme na pozadí příběhu o napadení rodiny jeho syna skupinou vraních válečníků. Lze jen litovat, že u nás tento film nebyl ke shlédnutí.(22.6.2011)

 • majo25
  ****

  Krásny a trochu komornejšie ladený indiánsky príbeh so silným dobrodružným, ale aj akčným prvkom. Beloch Howard v netypickej roli indiánskeho deda, ktorého nezastaví ani smrť, ale zato dosť presvedčivý. Možno trochu priveľa flashbackov na môj vkus. Film však môže vsádzať na kvalitné spracovanie či atraktívne lesné zasadenie.(30.4.2018)

 • StaryMech
  ****

  První třetina filmu - vzpomínky titulní postavy - působí tak trochu jako Němcové "Babička", odehrávající se v lovištích Šajenů a Vran. Rozcitlivělost vyprávění je přibrzďována realismem detailů každodenního života (mimo jiné se v celém snímku mluví výhradně domorodými nářečími) a nadprůměrně odvedených akčních scén. Pak ale tvůrci opustí svět v starcově hlavě a realismu (včetně humoru) přibude - třebaže zpod povrchu dál prosvítají ozvěny lidových zkazek. Mimořádnost této indiánky pro celou rodinu spočívá nejen v důsledně humanistickém ladění a prostotě (čili hodnotách, na něž prý režisér, někdejší mormonský misionář, klade důraz), nýbrž i ve vysoké výtvarné úrovni a v tom, že se divákovi nepodbízí protiklad ušlechtilého divocha a zkažené, rozpínavé bledé tváře - ta a s ní společenská kritika mají vstup do příběhu zakázán. (V hlavní roli ovšem již nemocného Náčelníka Dana George zastoupil čistokrevný Angličan Trevor Howard.) Podobně mohlo dopadnout třeba i "Apocalypto", kdyby ho nenapsal a nerežíroval hlupák. K nominaci Merrillova snímku na oskárka nedošlo údajně jen proto, že vzhledem k nutnosti podtitulků by musel být zařazen do kategorie filmů zahraničních, kam svá díla může nominovat jen cizina.(17.9.2015)

 • - Windwalker je první celovečerní film namluvený v jazyce amerických domorodých Indiánů. Film je celý natočený v nářečích Čejenů a Crovů. (Novalinda)