Záblesky

(pořad)
Maďarsko, 2014, 4x30 min

Víte, kde budete přesně touto dobou příští týden? Nebo řekněme za měsíc? Myslíte si, že události, které vás nebo kohokoli z vašeho okolí potkávají, se dějí náhodně? Světoznámý badatel v oblasti sítí, László Barabási-Albert, si troufá tvrdit, že rozborem onoho obrovského množství údajů, které o sobě nevědomky prozrazujeme, je možno stanovit naše chování v budoucnu. Nejde o žádnou magii, pouze o vědu 21. století. Jak dokáže věda vypočítat naše budoucí rozhodnutí a chod celého našeho života? To vám předvede nejnovější pořad z vlastní produkce televize Spektrum, nazvaný Záblesky. (TV Spektrum)

honajz

Čtyřdílný seriál se věnuje především modernímu elektronickému věku, kdy je člověka možné sledovat prakticky na každém kroku díky bankomatům, kamerám, platbám kartou, sociálním sítím, mobilním telefonům apod. Z pohybu lidí nebo i peněz se pak sestavují vzorce pravděpodobného pohybu davu, což teoreticky může pomoci zabránit třeba dopravním zácpám. Teoreticky, protože to, co seriál prezentuje jako výstupy z těchto měření, mi přijde, že v praxi moc nefunguje ani se nepoužívá, tedy kromě cílené reklamy. V tom je zase zklamání celého seriálu, a často mi 30minutový díl přijde dlouhý jako Lovosice se spoustou zbytečných informací i ničem. ()