Reklama

Reklama

Jak si Chruščov podmanil Ameriku

  • Francie Khrushchev Does America (více)

Obsahy(1)

Podzim roku 1959 byl jedním z nejvřelejších období tzv. studené války. Zásluhu na tom měla zářijová cesta Nikity Chruščova do USA, během níž americké občany doslova okouzlil. Padesátá léta ve Spojených státech byla obdobím nebývalého hospodářského růstu a blahobytu. Nad tímto štěstím však visel jako zlověstný stín komunismus. Komunistická strana byla považována za součást mezinárodního zločineckého spiknutí, jehož cílem bylo zničit americký způsob života, a které z Moskvy řídil Nikita Chruščov. Ani ten se však netajil silnými výroky o konečném vítězství Sovětského svazu. Proto byl „pan Ch.", jak ho americká média často nazývala, zkrátka pro Američany ztělesněním ďábla. Bylo tedy značným překvapením, když prezident Dwight D. Eisenhower na září 1959 oznámil návštěvu předsedy Rady ministrů Sovětského svazu ve Spojených státech. Nikitu Chruščova čekalo během jeho dvoutýdenního pobytu nejen jednání s vrcholnými představiteli země o důležitých otázkách studené války, ale především mnohadenní cesta, během níž si tento obtloustlý a nepříliš přitažlivý muž postupně naklonil tisk a především zprvu značně nedůvěřivé občany. Ke konci své návštěvy byl tento „ďábel" již pro mnohé Američany mediální hvězdou a idolem. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

nascendi

všechny recenze uživatele

Pre pochopenie filmu sa treba vrátiť do doby, kedy sa návšteva odohrala. Američania, tak ako väčšinou mali k ruskému premiérovi buď predsudky alebo nemali žiaden názor. Bol to pre nich exot z ďalekej, neznámej a nebezpečnej krajiny. A naraz videli bodrého usmievavého mužika a nechali sa jeho osobitným šarmom zmiasť. Neuvedomili si, že je jedno, či je niekto zachmúrený a uzavrený ako Stalin alebo usmievavý a srdečný ako Chruščov. Sú to vždy imperátori, ktorí nadovšetko chcú upevniť svoju moc, udržať alebo ešte lepšie rozšíriť svoje impérium. Američania nie sú v tomto o nič lepší. Preto je jedno, kto kam a kedy vpadne, kto komu kedy čo vyvedie. Preto som film vnímal ako reportáž z historicky prvej cesty, nakrútenú, zostrihanú a okomentovanú bez väčších ambícií a presahov. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pekný dokument o Chruščovovej návšteve v USA, na ktorej sa ukázal ako celkom milý, usmievavý chlapík. To je celkom dôkaz, že aj najsympatickejší politik môže byť diktátorom a vrahom. Chruščov sám za Stalinovej vlády bol zodpovedný za tisícky vrážd len uliciach Moskvy a sám si pýtal, aby mu zvýšili kvóty na počet odstraňovaných ľudí denne. Ale v obleku a s prasačím úsmevom vyzeral tak nevinne. Okrem toho tu je k dispozícii kratky shot s Marilyn Monroe, ktorá na tri či štyri novinárove otázky odpovedala vždy len: Bolo to zaujímavé. Najznámejšia herečka všetkých čias a pritom taká tupá hus. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Pro mě jeden z nejzajímavějších dokumentů, které jsem letos shlédl. K dobré zábavě je třeba znát tehdejší reálie kolem obou velmocí a o Studené válce. Líbila se mi i ta závěrečná pointa, proč Chruščov při Kubánské krizi nezmáčkl ono červené atomové tlačítko. co je hodně ze záběru nápadné, že původní bílé obyvatelstvo se vlivem malé porodnosti a migraci dnes stalo menšinou. Doslova svou budoucnost projedli. ()

Wiikii 

všechny recenze uživatele

Zlehka, ale dobře spracovaný dokument o Chruščovově cestě do Ameriky v 59tým roku minulého století. .. Sice neznám podrobnosti o této návštěvě, ale tento snímek se příjemně sledoval. .... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Malý tlstý chlapík s tvárou klauna, takto americké médiá popisovali najslinejšieho diktátora svojej doby. Mali pravdu, ale názor verejnosti sa mal zmeniť. V podstatne ani nie politický film, a viac sa venuje prežívaniu návštevy verejnosťou ako politickým otázkam. Ani tým sa celkom nevyhol, ale dôležitejší je denný režim a vystupovanie pred kamerami ako odpovede na horúce otázky novinárov. Na prvej slobodnej tlačovaj konferencii Chruščova ich padlo viac, a vyhnúť sa tým, na ktoré nie je uspokojivá odpoveď, patrí k práci politika. ()

arcticsky 

všechny recenze uživatele

Mně už ty věčné portréty různých totalitních č...ků štvou. Hitler během týdne prakticky nesleze z obrazovky všech TV stanic. Nedávno rovnou běžel ruský seriál o všemožných šmejdech, co se tam zrodili - tuším, že to začínalo Dzeržinským a pokračovalo Molotovem a Berijou. A příběh Chruščova z návštěvy USA v podstatě z této blbé módy nevybočuje... ()

nathaniel 29 

všechny recenze uživatele

Dvojtýždňový pobyt mr. Chruščova v USA sa zaradil medzi silné okamihy behom Studenej vojny. Udalosť, ktorá našťastie skončila dobre pre celý Svet... Dokument zaujímavo a hlavne nestranne podaný, ukazuje okrem iného Chruščovovu inteligenciu, aj vypatlanosť Marilyn Monroe. ()

Peddro 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý dokument, který musím jako milovník historie 2. poloviny 20. století ocenit. Rád bych, kdyby se natočil dokument o šedých eminencích, jako byli bratři Dullesové, Andrej Gromyko, Brezinski nebo Kissinger... ()

Reklama

Reklama