Dron - stačí stisknout spoušť

Anna Myking

Olav Øyehaug

Jesselyn Radack

• subic

Vrazi ve státním zájmu používají drony, zakažme jim tu válku na dálku. Vzdálenost vyvolává lhostejnost a čím je větší, tím je vojákům i protivník lhostejnější. Ale je to důvod, proč se domáhat omezení dronů? Čekal jsem dokument o dronech jako o technologii a ne o tom, jestli je používat nebo ne, takže docela zklamání. A jak je řečeno na konci, Evropa se k tomu ještě nijak nevyjádřila... a mě je to taky celkem lhostejné.(11.11.2015)

Vadil mi ten černobílý pohled v dokumentu. Hodný Pakistán vs zlé USA.(10.3.2015)

• Medwídek

Určitě jsou v tomto dokumentu věci, které stojí za to vědět.. Mě ale zklamala neobjektivita snímku. Každá mince má totiž dvě strany..(9.3.2015)

Najväčší svetový terorista bojuje proti iným svetovým teroristom. A potrebuje k tomu nové „chirurgicky presné“ vraždiace prostriedky. Dron nie je čínska hračka z hypermarketu, ale z diaľky ovládaný stroj riadený hráčmi počítačových hier. Niekoľko ich vystúpilo z brlohu pred kameru, a netuším, či to bolo s požehnaním CIA, aby ukázali, že aj oni majú nejakú ľudskú tvár, a je im ľúto, že civilných obetí je stokrát viac ako skutočných zabitých teroristov. Dokument rieši otázku dronov čisto z vojenského pohľadu, nedočkal som sa žiadnych technických informácií, ani ich náznakov. Jeden vynálezca, ktorý sa vo filme objavil, poskytol len pár štatistických údajov a malú ukážku v civilnom prostredí.(4.11.2015)

Sice dost neobjektivní, ale přesto celkem zajímavé. Zajímavá byla např. narážka na válku budoucnosti, kdy už nebudou rozhodovat lidé. A také třeba vybírání nejlepších hráčů počítačových her do armády, trochu mě to připomnělo Evangelion :-)(19.3.2015)

Film vypráví o technickém fenoménu dneška, dronech, zde bohužel v tom nejhorším možném použití - k zabíjení lidí. Ve zprávách slyšíme o chirurgicky přesných náletech na teroristy v Afghánistánu i jinde. Jenže tyto útoky mají vedlejší efekt v podobě řady nevinných civilistů a především o nich a snaze bránit Pákistánce, kteří jen bydlí na "špatném místě", film je. Pákistán není ve válce s USA, přesto jsou jejich občané zabíjeni a vláda, resp. obě vlády, mlčí. Film přináší řadu zajímavých informací, o něčem píší jiní, já přidám jednu: útoky provádí americké letectvo, ale organizuje CIA. Snímku škodí nedostatek objektivity. Americká vláda se odmítla jakkoliv k tématu vyjádřit, ale přesto mi tam velmi chybí jakákoliv zmínka, že tímto způsobem bylo pár známých teroristů skutečně eliminováno. Svět není černobílý a právě v těchto dnech například Islámský stát drží zřejmě jednoho Čecha a několik Rakušanů. Pochybuje snad někdo o tom, že by se tam zrovna nyní pár dronů nehodilo?(10.3.2015)

Rozjezd na pět ale po zlomu hruba v polovině jsem uvažoval i o tříhvězdičkovém hodnocení. Jednostrannost podání nebyla totiž jedinou věcí, která mi vadila a snaha hodit na drony za každou cenu vinu skutečností, které jsou staré jak lidstvo samo tomu rovněž nepřidala. Mnohá fakta jsou ale zajímavá a pokudi si udržíte mentální odstup a nebude přehnaně hltat vše co je servírováno, obrázek o tomhle začínajícím fenoménu si můžete udělat velice pěkný. (festival Jeden svět Benešov - 27. 3. 2015)(30.3.2015)

Válka a zabíjení už nejsou výsadou chlapů. Nastal čas pomsty geeků. Dokument Dron odhaluje celé pozadí bezpilotních útočných letounů, včetně výrobní, politické stránky a především investic americké armády do počítačových her. Právě v řadách hráčů, hledá armáda své nové členy.(1.3.2015)

Takový jakoby sluníčkový dokument (zaměřený proti USA). Prostor dostávají human rights právníci, organizace, aktivisté a dva obsluhovači dronů. Vo co komu de?(8.11.2015)

• magu

Tendenčné a neobjektívne. Nóri ma úplne sklamali. Čakal som niečo iné. Nemôžem hodnotiť, lebo som to nedopozeral.(4.11.2015)

Při mém pohledu ze vzdáleného bezpečí mi nikdo naplno nedošlo, jaké psychické následky může v lidech zanechat neustálé sledování z výšky. Bohužel se zdá, že toto ještě plně nedochází ani mnohým lidem, pro které je zmáčknutí jednoho tlačítka tak snadné. Zdrcující jak snadno se vzdáváme svobody, když jsme posedlí nějakou technologií. Že nejde o hru, ale o skutečné lidi na druhém konci světa, tento dokument připomíná víc než dobře.(10.3.2015)

• Flippy

naivni anti-military dokument o zlych dronech(5.11.2015)