Mercy

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2017, 112 min

Po dopozeraní filmu ma trošku prekvapilo tunajšie slabé hodnotenie /aktuálne 56%/. Mne sa to celkovo dosť páčilo, čo sa týka hereckých výkonov to bolo všetko v poriadku. Príbeh som nepoznala a film som si pustila nevediac o čom bude. Práve tým ma prekvapilo celkové rozuzlenie, keďže som myslela, že pôjde o akčnôstku s vlnami, búrkami a bojom o život. Dostala som pravý opak a more hralo skôr rolu posledného svedka osudu Donalda (Colin Firth). Na sobotný večer si to pozriem s rodičmi určite znovu. 4*(17.12.2018)

Toto si buď dáte, alebo zatratíte. Či kvôli príbehu, či kvôli obsadeniu alebo alebo len tak. Ako, keby to nebolo podla skutočnej udalosti, úplne viem, ako by to bolo poňaté. Našťastie to zobral do rúk schopný režisér, ktorý si nenechal dokurviť scenár nejakými prefetovanými predstavami scenáristu. Udržal to v rovine pozeratelnosti, ziadne siahodlhé depkárčiny a rozhovory s loďou. Taktiež ten samotný príbeh je pre mňa novinka a zaujímalo ma, ako to skončí. Lepší pokus s dobrým obsadením pri ktorom som si nešklbal kotlety. Našťastie. 3 z 5(1.4.2020)

Renomovaný Scott Z. Burns sa rozhodol, že skutočný príbeh nezasadí len na otvorený oceán, ale bude sa pravidelne preskakovať medzi vodou, zemou a retrospektívami. Výsledkom je, že síce nezažívame Donaldove strasti a radosti tak intenzívne, ale na druhej strane sme aj svedkami reakcií na správy a vieme, ako sa cíti rodina a čo si myslia jeho sponzori. Pre mňa je nepochopiteľnou otázkou to, prečo bol vlastne Donald prinútený k ceste, i keď boli zrejmé technické nedostatky jeho lode. Áno, vysvetlené to bolo, ale predsa... V tomto subžánri ide o mierny nadpriemer, keďže ide o pomerne konvenčne prerozprávaný príbeh. Najväčším plusom je, že som sa opäť dozvedel niečo nové z tzv. novej histórie, kde je dôležitý každý individuálny osud, čo nie je určite málo. 70%(27.12.2020)

Film o človekovi, ktorý si na svoje plece vzal viac čo by zvládol. Zachytávanie ťažkých dní na lodi a každodenný zápas človeka s vodou je zachytená na priemernej úrovni. Z hereckej stránky slušne odvedená práca a prekvapilo ma, že C. Firth si vyskúšal seba aj v takej roli, v ktorom sme ho ešte nevideli. Nemá sa za čo hanbiť. P.S.: „S kalendárom sa nedá vyjednávať!“ Osobné hodnotenie: 70% (***) (28.8.2019)

Jdi za svým snem, huláká každá druhá reklama. Tady jsem se ale dívala na postavu Colina Firtha a celou dobu se ptala „PROČ!?!?“. Buď mi něco uplavalo, anebo byl Donald Crowhurst vážně divný. Jeho motivace jakoby se přelévaly od frajerství středního věku, přes extrémní druhou mízu až k posedlosti slogany „nikdy se nevzdávej“ (šampon proti lupům), „zachovej si tvář“ (mejkap) a „buď svůj“ (kolaloka). Tohle koupání se prostě moc nevydařilo.(23.7.2019)

• - Nátačelo se na Maltě a v Teignmouth (Anglie). (griph)