Tichá inkvizice

A Quiet Inquisition

Dokumentární

USA, 2014, 66 min

Mě tohle ženské téma moc nebavilo, ale jeto Bohulibý důležitý dokument.(13.2.2018)

Je strašné, že se něco takového ještě v dnešní době děje...(13.4.2016)

V titulcích filmu uvedeno: režie Holen Sabrina Kahn, Alessandra Zeka.(17.4.2016)

Film podáva všetky informácie skrz rozprávača, pacientky a najmä lekárku, chýba vyjadrenie verejnosti a najmä protistrany. Je to ale silný dokument, ktorý ukazuje každodenné praktiky v Nikarague, aké to má dôsledky a najmä, s čím sa musia vysporadúvať lekári. Že miesto toho, aby bojovali o zdravie pacientov, bojujú s vládnou mocou.(17.12.2015)

V tomto dokumentu chybí vícero pohledů na věc, vlastně mám dojem, že je jakýmsi prvním seznámením s tím, co se ve Střední Americe ještě dneska může dít. A je alarmující, že v jednadvacátém století mohou stále platit středověká pravidla. Vlastně pro mě, jako člověka, který těžko může mít přímý vliv na dění v Nikaragui, je přínosem tohoto filmu hlavně to, jak vás to nutí zamýšlet se nad samotnými motivacemi tamních mocenských pák. Jestliže totiž ve středověku byla kontrola nad životy běžných smrtelníků přímo existenční nutností tehdejších vlád, pak mi to dneska přijde nejen zbytečné, ale přímo protiproduktivní a hloupé. Kdysi nešlo zachraňovat životy stejně jako dnes, proto byly potraty vyřešeny snadno prostým zákazem. Vládnoucí moc v podstatě kumulovala počty svých stoupenců, potažmo i podporovala mravnost. Když však dnes utratíte lidský život jen proto, že nerozlišujete potrat ze zdravotních důvodů, pak vlastně nesmyslně necháváte zemřít své potenciální voličské hlasy nebo věřící ovečky (o znásilnění atd. ani nemluvím). A to není ani strategie, ani taktika, už vůbec ne rozumná vláda, to je jen bohapustá ignorance, tmářství, pouhá demonstrace síly do nebe volající stupidity.(30.5.2016)

Ocenil bych větší záběr na politiku Nikaraguy, na názor většinové veřejnosti a míru demokracie v zemi... Jinak jsem si osvojil nový pohled na potraty a na občasné etické a morální dilema lékařů. 75 %(28.3.2015)

Je to neuveritelne, ze nieco take sa deje v 21. storoci. A ze fanaticke hlavy chcu takyto zakon pretlacit aj u nas, vo "vyspelej" Europe. Je mi z toho do placu a naozaj sa desim toho, ze aj u nas sa mozu k moci dostat nabozenski fanatici.(4.10.2016)