Smrtgasmus

Nový Zéland, 2015, 90 min

Jason Lei Howden

Simon Raby

Andrew Beattie

Filmu hned ze startu musím srazit jednu hvězdu, protože se příliš moc šťoural v muzice. A šáhl mi na můj oblíbenej grindcore, death metal a pornogrind. Tvůrci nám předkládají heavy metalový nadšence jenž na stěně mají plakát Cannibal corpse a hlavní song, kterej má být smrtelnou zhoubou lidstva je black metalová " balada ".Takže tohle je pro mě jeden obrovskej háček, páč evidentně autor ví o metalu naprostý hovno a hazí všechny metalový odnože do jednoho ranku. Pro diváka neposlouchající metal či grind nepodstatná věc. Pro mě je to ale zarážející. Jinak filmem zazní spousta dobré muziky, ale né všechna mi sedla do mýho stylu. Tváří se to jako hororová komedie, ale z obou žánrů je film tak na půl cestě. Humor sice sem tam obsahuje, ale není to takovej ten co vás posadí na prdel. Co se týče hororové stránky tak tu máme spoustu krve a gore efektů a některý jsou hodně povedený. Ale všechno kazí odfláklý až dětinský masky. Dávám 3 hvězdy. Rozhodně je to koukatelný, ale spíš pro fandy téhle muziky. Ostatní to asi moc nepobaví.(30.12.2015)

• S.Quentin QUALE

Jako vždy, lepší nic nevědět. Při releasu jsem o tomto slyšel prvně, metal jde úplně mimo mě, takže jsem byl odhodlaný Deathgasm vypustit úplně. Okolnostmi dohnám jsem si jej přece jen pustil a musím říct, že to zas není tak mizerný, jak je tady prezentováno. Metal je ve schůdné formě, splatter je ve schůdné formě, nolanovský příběh asi mohl čekat málokdo, takže ve vztahu k záměru tvůrců je průserem jen a pouze humor, pro který zjevně pan Howden moc smysl nemá. Ostatně, já teda moc fandů do metalu neznám, ale že by tahle hudba měla jít dohromady s nějakým hahaha huhuhu, to mi moc nepřipadá. 2,5* to utáhne. 45%(3.10.2015)

Nakoľko je Brodieho matka hospitalizovaná na psychiatrii, neostáva mu nič iné, ako sa nasťahovať k svojmu silno kresťansky veriacemu strýkovi do Greypointu. Chlapec ako je Brodie však len tak ľahko v tamojších končinách nezapadne. Je totiž vyznávačom metalovej hudby, pričom jeho vzhľad spojený s módou taktiež nenapomáha k splynutiu s davom. Zvrat nastáva v momente keď si spolu s partiou nových známych založia metalovú skupinu "Deathgasm". Inšpiráciu k prvému songu nachádzajú v notách od metalového idola Rikkiho Daggersa, ktorý ich nestihne varovať, že samotná skladba nie je len obyčajnou pesničkou pre nováčikov. Okolie inak pokojného, malého mestečka sa tak rázom mení v krvavé bojisko medzi posadnutými a preživšími, pričom príchod toho "najočakávanejšieho" kráľa všetkých démonov, Aelotha, sa ešte len blíži. Úplná šialenosť, ktorú som vzhľadom k tunajším názorom totálne podcenil (a dobre sa stalo!). Keď si predstavím koľko teenagerských hororo kokotín (česť výnimkám) na čsfd dostáva tri a viac hviezd, tak potom má "Deathgasm" nárok na hororového Oscara. Z môjho pohľadu nie len vďaka nápaditému príbehu dostatočne zábavné, sarkastické, s množstvom čierneho humoru, pričom som sa takmer po celú dobu nijak mimoriadne nenudil. Áno áno, atmosféra či napätie ide úplne mimo tohto snímku, ale ved tu stále kňúrate, že človek musí podaktoré horory brať odľahčene, TAK HO TAK BERTE, lebo "Deathgasm" je obsahom presne tým, čo pri iných snímkoch velebíte. Navyše, z pohľadu hororových prvkov je spracovaný na výbornú. Masky v kombinácii s gore sú na parádu, natočený je tento film taktiež kvalitne a nebyť toho amerického klišé (najkrajšia žaba sa rozhodne skoliť najväčšieho lúzera a pod.) či nie tak celkom dostatočne akčne očakávaného záveru, možno udelím tomuto splateru aj "jackpot" (trepem :D, nedal by som) - 70%(16.10.2015)

Nečakaný nárez. Zo začiatku to síce vyzeralo na príšernosť, ale našťastie sa snímok zvrtol na veľmi zábavnú splatterovú jazdu s častými humornými hláškami a poznámkami. Atmosféra síce nebola ktovieaká silná, zato tu však bola slušná muzika a trefný čierny humor s akýmsi morálnym ponaučením. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na parádne gore, na jeho nedostatok sa tu rozhodne sťažovať nedá, pričom bolo i výborne zvládnuté. Film treba brať s rezervou a hlavne len ako oddychovú zábavu, v tom prípade sklame len málokoho. 80/100(26.3.2016)

• George Stobbart

Ou yeah, I'm helluva scary demon of metal hair! No, nemám chuť sa k tomu nejako rozpisovať, pretože ma to jednak akosi nebavilo a druhak to u mňa neúčinkovalo ani ako horor ani ako komédia. A tak nakoniec asi najväčším pozitívom pre mňa bolo, že som si pri tom spomenul na podobné, ale o dosť lepšie, osemdesiatkové "Trick or Treat" a "Black Roses".(2.10.2015)

• - Film obsahuje potitulkovou scénu. (fisus)