Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

// Distributor: Bleecker Street / Columbia // Počet premietajúcich kín v USA: 452 // Otvárací Víkend v USA: $2,964,845 //(18.1.2017)

Velice zdařilá rekonstrukce reálně připravované válečné stěžejní události, krom pár českých herců, kterým jsem jejich role nevěřil a zbytečně dlouhý závěr v podobě nacistického dobývání kostela, který skupinka parašutistů držela, nemám co vytknout.................moje hodnocení = 8 z 10.(20.5.2017)

My to tady víme a známe líp než tento film ukazuje, ale všem ostatním to vypráví obstojně a to je podle mne to nejdůležitější.(29.5.2017)

"Střílel jsem už na lidi, ale nikdy ne zblízka." -Jan Kubiš-(30.5.2017)

• Ravi

Film se inspiruje historickým námětem, to ano, ale zůstalo pouze u té inspirace. Nevadí, s tím se dokážu poprat. Ale nedokážu se poprat s ubohými dialogy, nepochopitelnými motivacemi postav a se scénami, které na sebe pasují asi jako prase v sukni na společenský ples. Já nevím, nepochopím, jak tento film může mít např. vedle Masaryka takové hodnocení, když nestál ani za zlomek toho, co uměli vytvořit tvůrci jiných podobných filmů. Viděl jsem, zapomněl jsem, jdu dál. Pokud se rozhodujete, zda se na film podívat, tak spíše nedoporučuji. Anglicky mluvící postavy mi nevadí, odchýlenost celého příběhu od historie mi nevadí, ale ani ten zbytek nestál za moc. Jediné, co bych tak mohl vyzdvihnout, tak jsou výkony ústřední herecké dvojice Gabčík-Kubiš a snad i hudba, ale jinak nic. Střih - hrůza. 35% = 2/5(10.12.2017)

Naprostá spokojenost! Sice má film trochu rozvláčnější a rozpačitý začátek, ovšem tohle bohatě vynahradí druhá půlka. Závěrečnou, tísnivou, dechbberoucí a svým způsobem smutnou scénu v kostele budu mít v hlavě dlouho.....Pomyslná šestá hvězdička za Cilliana a Jamieho :-)(29.9.2016)

Těžké hodnotit. Po technické a historické stránce toho moc vytknout nejde, ovšem dějově je to zejména v prostřední třetině poměrně nudné a pro mě neignorovatelnou vadou je jazyková nevěrohodnost. Bojoval jsem s tím po celou dobu filmu, protože když Čech hrající Čecha mluví anglicky na Čecha, kterého hraje jiný Čech, to prostě nejde. Jasně, díky anglické verzi se dostane do světa povědomí o našich hrdinech z 2. světové, ale já si to příště (pokud nějaké bude) pustím jako jeden z minima filmů raději s dabingem. (kino Cinema City, orig.)(13.10.2016)

Film má dva vrcholy, jednak samotný atentát a jednak akčný koniec, inak sú to desiatky minút nudy. Bolo by lepšie, keby tento film natočili samotní Česi. Vadilo mi že Gabčík a Kubiš a aj ďalší ľudia, ktorí boli v reálnom živote Česi (Gabčík bol Slovák), rozprávali po anglicky. Síce bola to taká česká angličtina, ktorej sa dalo dobre rozumieť, dokonca aj Cillian Murphy mal trochu prízvuk. Z histórie je známe, že 7 parašutistov bránilo kostol sv. Cyrila a Metoda pred Nemcami celých 6 hodín. Akože fajn, dobrý námet na film, na dlhú akčnú scénu, ale nejak som si nepredstavoval to bránenie tak, že Nemci bezmyšlienkovite chodia do rany našim hrdinom. Keď bežíte niekoľkí vojaci za sebou, kolega pred Tebou to schytá zo samopalu, tak logicky normálny vojak by nebežal ďalej aby to tiež schytal, ale radšej sa kryl a čakal na príležitosť, kedy nepriateľ nabíja. Ďalšia blbosť - keď Nemci hádžu pumy, zásadne ich hádzali vždy tak, že naši hrdinovia mali čas ich chytiť a hodiť im tú pumu naspäť. Naopak, čo sa mi páčilo, bola tá časť pred atentátom, to čakanie či pôjde Heydrich s ochrankou či bez ochranky, či sa to všetko podarí. Aj samotný atentát bol fajn sfilmovaný. Len potom začala kamera skákať zo strany na stranu, čo je občas dosť obľúbený štýl natáčania, zrejme kvôli vyvolaniu stavu paniky a chaosu, ale mne to dosť kazilo estetický dojem z filmu.(17.10.2016)

Byl jsem z toho neuvěřitelně rozpačitý, mělo to své momenty a na něco se dívalo krásně. Dornan překvapil a bavil mne víc než občas teatrální Murphy, i na něm byla víc vidět jazyková příprava. A ono vůbec kombinace angličtinářů snažících se mluvit českým přízvukem a českých herců mluvících toperně anglicky, to bylo neuvěřitelné WTF peklo. Stejně jako obsazení Geislerové, strašně jsem se za ní styděl. 5-6/10(22.10.2016)

Paradoxní film. Na jednu stranu bychom se bez Britů podobně kvalitního zpracování jen těžko dočkali, na stranu druhou, že celé Československo mluví lámavou angličtinou je směšné a ničí to zážitek, stejně jako některé historické nepřesnosti.(26.10.2016)

Film, na který jsem se těšil jako malé děcko. Nejen z toho důvodu, že to je film vyprávějící skutečný příběh o statečných českých a slovenských parašutistech, kteří se odvážili jít na takovou misi, kde museli počítat i s tím nejhorším možným koncem, ale také z toho důvodu, že kvalitních válečných filmů se dnes už tolik netočí. Jediná věc, která mi ve filmu trochu vadila, byl anglický dabing všech postav, i když většina z nich byli Češi. V některých chvílích mi to trhalo uši, a proto se těším, až to bude konečně nadabované česky. Film bych rozdělil na dvě poloviny. V první se připravuje samotný atentát, jsou zde rozpracovány jednotlivé charaktery, ale jinak se zde nic moc neděje. Zatímco v té druhé to začíná. Atentát byl zpracován na jedničku s hvězdičkou, líbilo se mi, jak se na chvíli zastavil zvuk a pak se to pořádně rozjelo. Zejména Murphy coby Gabčík mi na tuto roli nemírně sedl. I Dornan hrající Kubiše zaválel. Atmosféra protektorátské Prahy na mě dýchala svou propracovaností a autentičností. Závěrečná přestřelka byla skvělá, až mi z ní šel mráz po zádech, ale taktéž i velmi dojemná, neboť historii znám a věděl jsem, jak to celé dopadne. Není to určitě film bez žádné chyby, ale i tak jsem si ho náramně užil. Za mě dávám 85 %(26.10.2016)

Verze krátká: Fantastický filmový zážitek. 80 %, které má film ve chvíli, kdy tento komentář píšu, a nálož čtyřhvězdičkových hodnocení a sem tam pětihvězdičkově značně podhodnocuje jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Byl jsem uchvácen od první minuty (doslova) do poslední. I kdyby film nebyl založen na skutečných událostech, chytl by mě úplně stejně, obsah i forma na jedničku a po třech projekcích a úmyslném hledání chyb jsem nenašel slabé místo. Tento rok jsem se stejně bavil jen u tří filmů - Osmi hrozných, Šíleného Maxe "4" a Revenantu: Zmrtvýchvstání. Verze dlouhá: Po třech zhlédnutích Anthropoidu (dále "OA") a stejného počtu zhlédnutí Sequensova Atentátu (dále "SA") před každou návštěvou kina vidím základ úspěchu filmů na toto téma v šesti bodech: 1. Scéna samotného atentátu - přestože všichni vědí, nebo alespoň většina to ví, že při atentátu se pos..e téměř vše, co se pos..t může, je velmi důležité zprostředkovat divákovi atentát tak, aby byl napnut k prasknutí a ani nedutal. 2. Boj v kostele - přestože všichni vědí, nebo alespoň většina to ví, že boj v kostele skončí tragicky, je velmi důležité ho zprostředkovat divákovi tak, aby byl napnut k prasknutí a ani nedutal. 3. Zprostředkování atmosféry paranoie a strachu, kdy jen pohled do země nebo podezřelé chování v přítomnosti německých vojáků nebo udavačů může vést k pozvání do kanceláře gestapa.4. Držení se základních historických faktů. 5. První část, třetina či polovina, před samotným atentátem, musí být stejně záživná jako děj od samotného atentátu. 6. Film musí být pochopitelně kvalitní jako celek. OA se podařilo splnit vše, ve všech šesti bodech obstál, troufám si tvrdit, že v pěti lépe než v SA. 1. Atentát je natočen bravurně, Ellis to zvládl lépe než Sequens. 2. Totéž platí o boji v kostele, to je správná akční řežba. 3. Stejně tak se mu povedlo perfektně přenést na plátno atmosféru paranoie strachu, přestože tu někdo v komentářích píše, že tomu tak není, ale opak je pravdou. Vrcholem je scéna mučení, ze které mi dobře nebylo, a to jsem velmi otrlý divák. Místo klasických psychopatických keců, které takové scény často provází, aby divákovi bylo jasné, že s mučícím chlápkem není radno si zahrávat, zde není pro kecy čas a přichází na řadu akce, která je syrová, brutální a bohužel i reálná a ukazuje že tenkrát nešlo o hraní si na vojáky, ale že každému hrozilo to nejhorší zacházení a okupanti byli opravdu velké a kruté svině, se kterými nebylo radno si zahrávat. 5. První polovina filmu, tedy ta před atentátem, není o nic horší než druhá polovina, překvapivě je zábavná stejně, nejde o nějaký rozjezd před tím hlavním. Všechny schůzky, seznamování s dalšími členy odbojové organizce a veškerý děj jsou neméně zajímavé než děj od atentátu, dojde na několik hádek, dramatických situací a akčních scén, díky kterým bude stát za to si pustit film od začátku na blu-ray či DVD a nevynechat jedinou minutu a ne hned přeskočit na druhou půlku filmu, kde už dojde na TO, což jsem dvakrát udělal u celkových deseti sledování SA. Zde to, až si film pořídím na blu-ray disku, nehrozí. I zde tedy vyhrává OA nad SA a nářky nad tím, že jsou zde navíc vztahové románky, které tu buď nemají co dělat (přestože Gabčík s Kubišem byli řádní proutníci), nebo je jich moc, jsou naprosto liché, je jich málo i na nehollywoodský film, jde doslova o pár sekund a víc než o romanci jde o normální vztah chlapa ubytovaného u rodiny s mladou pěknou holkou a vztah jeho kamaráda s kamarádkou mladé pěkné holky. 6. Film kvalitní jako celek bezpochyby je, je to opravdu skvělé filmové dílo, jak jsem psal, dílo úchvatné. OA si bohužel trošku přidává a mění v bodu 5, a to ve faktičnosti. Jsou to ovšem přídavky či změny malé, které nedělají z filmu bramboračku na efekt (viz Rivalové) na skutečné události to podstatné nemění, jde spíš o změny ku prospěchu filmovému vyprávění, které udělal i Sequens. V přestřelce s Heydrichem se vystřílí trochu více nábojů, než se vystřílelo ve skutečnosti, v závěru padne více Němců než ve skutečnosti padlo, hlava je místo v akvárku v kýblu, parašutisté si kopou od začátku pobytu v kostele únikovou cestu, což v reálu nečinili, ale to jsou mušky na faktičnosti snímku. Ruku na srdce, kdo by čekal, že těch mušek bude pomálu a nepůjde o masařky? Kdo by čekal, že filmaři neznásilní, jak je dnes bohužel často zvykem, fakta a neudělají limonádu à la Hollywood? Ani SA nebyl fakticky přesný, a nikoliv jen proto, že v době natáčení se nevědělo tolik, kolik se ví dnes, Sequens si prostě sem tam zalhal, něco podstatného vypustil, něco přidal, přesto natočil legendu, kterou celá jedna generace kluků žrala a přivedla mnoho lidí k této neveselé době české historie, a když se totéž podaří OA, bude to jen dobře. Co mě osobně potěšilo byly dvě zmínky o Mnichovu, hned na začátku je správně uvedeno, že mocnosti nechaly Německu naší zem napospas a o pár minut později v dialogu se s posměchem úvádí, že zabitím Heydricha se snažíme dělat dojem na spojence, kteří nám sami prakticky Heydricha do Protektorátu dosadili. Též zmínka o vymázání naší země z mapy byla na místě, ono vypadá hrozně jednoduše odsuzovat Čechy za pasivitu a zbabělost, ale byli první na ráně a měli nás právě kvůli Mnichovu v hrsti a moc se toho proti Němčourům dělat nedalo (ve filmu o filmu polský herec Dorociński, který větu o vymazání naší země z mapy pronáší, přiznává, že neměl o českém odboji vůbec tušení). Častou výtkou mnohých k OA je angličtina s východním (u Čechů a Gabčíka) či německým přízvukem. Nesouhlasím, toto bylo uděláno nejlépe jak mohlo. Teď je řada na Češích, aby se ukázali a udělali filmu ten nejlepší dabing jak z dob K. M. Walló, to nejtěžší za ně udělali skvěle cizinci, ti natočili skvělý film, jen to nepodělat dabingem.(10.11.2016)

K Anthropoidu jsem se dostal asi jako slepý k houslím. O tomto filmu jsem dopředu vůbec nevěděl. Dostal jsem se k němu na doporučení mého kamaráda, který mi ukazoval trailer a povedlo se. Podlehl jsem snadno. Mám totiž v oblibě snímky s válečnou tématikou a to konkrétně II. světovou válku. Tento snímek lze tak napůl považovat za českou tvorbu. Jsem moc rád, že vůbec něco takového vzniklo, protože když se zamyslím hlouběji a popravdě si odpovím kolik "českých" filmů bylo od přelomu milenia opravdu kvalitních - moc si takových nevybavuji. Do konce minulého století jich bylo víc než dost, ale dle mého názoru od roku 2000 začala česká kinematografie pomalu uvadat, a proto jsem se přiklonil k tvorbě z cizích zemí. Pokud se podívám na časovou osu právě od již zmíněného roku 2000 do nynějška, tedy roku 2016, vidím kvalitu jen a pouze u filmů právě s válečnou tématikou (viz. Habermannův mlýn, Lidice aj.). To je jeden z důvodů, proč mě tento film trailerem a názvem tak navnadil. Nejenom, že se jedná o příběh z období války, ale také o snímek s žánrem, který opravdu bývá v "českém zastoupení" velmi dobře zpracován. V současnosti spíše sleduji a mám radši filmy z cizích krajin, pravdou ale je, že některé své oblíbence najdu i zde na domácí půdě. A co pro mě tedy může být lepšího než kombinace britského režiséra, zahraničních a domácích herců v podání zajímavého tématu...? Vše se zde sešlo asi tak, jak nejlíp mohlo! Herecké obsazení je na velmi kvalitní úrovni. Tuto spolupráci je třeba nutno ocenit. Děj je skvěle zpracovaný. Jednotlivé scény a vyvolané napětí jsem si užíval každým douškem snad až na pár drobností. Režisér tady odvedl velmi dobrou práci. Zpracoval něco, co nám zobrazujel kus naší historie, která je s náma dost kontaktně spojena, a proto je pro mě Anthropoid tak jediněčný.(15.11.2016)

Tak tohle se opravdu hodně povedlo!!!(18.11.2016)

Zajímavá koprodukce, která míchá různé kinematografické vlivy. Češi si valí svou angličtinu s přízvukem, angličtí mluvčí si lámou jazyk na českých jménech a názvech...nakonec proč ne. Má to takový polokomorní nádech. V rámci rozpočtu se to snažilo něco předvést. Co se týče samotné látky, tak si někdo dobře uvědomil, že cena za atentát byla (asi) příliš vysoká. O hrdinství hlavních aktérů není třeba diskutovat (inspirující boj do poslední chvíle). Na mysl však člověku přichází krvavá faktura nacistického Německa. Podle mě to za to nestálo. Chápu proč to český exil udělal, ale my jsme nikomu nic dokazovat nemuseli. Stydět se (i bez atentátu) měli hlavně aktéři Mnichovské dohody. 74%.(8.12.2016)

Pro každého Čecha i Slováka jde asi o velice lukrativní zkoušku na podívanou. Přeci jen, film o asi nejodvážnějších československém činu během druhé světové války aka operace Anthropid zfilmované navíc britskými tvůrci, či-li filmový posun na západ. To je přeci něco nevídaného a úžasného. Trochu jsem se bál, že nastane průser jako v podobě Dítě 44, kde Amíci kombinovali ruštinu s angličtinou, čehož jsem se zalekl snad v první minutě filmu, kdy Jaime Doran řekne ono úžasné "Kurva". Tam nastává ten kámen úrazu, kdy prostě nepřinutíte Angličana, aby vyslovil čistě a zřetelně "Oldřich Novák", a pak to koliduje, když to radši nevysloví ani Češi, aby neztrapnili cizokrajné účastníci herectví, a nebo Češi, co to naopak vyslovují skvěle, a nebo Polák, co se snaží, a nebo Francouzka, která neumí ani mluvit poslouchatelně anglicky. Jako pardooon, ale účast Charlotte Le Bon na tomto filmu byla asi stejně příhodná jako účast Lenina na večeři v carském paláci. Ale to se dá přežít. Já tak nějak jsem schopen uznat práci někoho jako Sean Ellis, který se odvážně vrhl na zfilmování něčeho, co nemělo zřejmě moc velkou šanci na úspěch, napsat si to, zrežírovat si to, zprodukovat si to a taky pracovat s kamerou. To chce koule jaké nemůže mít ani Helena Třeštíková. Už jenom za to musím uznat bonusové body a myslet na film spíše pozitivně. Největším trnem v oku celého filmu je ale snaha o to film udělat pro mainstreamové publikum a konzervativní diváckou třídu (v mém jazyce "nemyslící a prosté blbce"), kdy se z patriotismu stane spíše opět zvěrstvo poháněné láskou, aneb holky pletou parašutistům hlavy. Taky je zábavné jak Doran a Le Bonbon plánovali ve filmu svatbu a přitom nebylo vidět, že by se jejich vztah nějak propracovával a to samé s Cillianem a Aňou, jejich vztah taky neměl žádné gradace a poté to spíše vypadalo, že jedinej opravdovej vztah tam nakonec měli jenom oni dva. Asi nejlepší z celého filmu se pak nakonec díky nevím komu stane druhá půlka, která má v sobě atentát jako takový a poté i kostel. Tyto scény mají spád, člověk se u nich obává o jejich oblíbence a je to pro vás mnohem záživnější, než koukat na to jak herci se snaží předstírat lásku, která neexistovala. Ellis si tyto scény v kostele musel doslova užívat, protože tak ty scény podle toho i vypadají. Epičnost vedle epičnosti. Když se nad tím tak zamyslím, tak tvůrci udělali zajímavý tah a to v tom, že se do hlavních rolí dostali právě Dornan a Murphy. Neříkám, že Dornan neumí hrát, ale spíše než dojem opravdového herce dělal dojem playboye a takový on asi je. On měl asi hlavně za úkol nalákat na film frustrovaná děvčata a nespokojené chlapce. Mezitím, co Murphy tam zase musel dělat, to co by jen tak někdo nedokázal a to mistrovsky hrát. Víc k tomu asi, co říct nemám. Hudba úžasná, kamera má chyby, ale ne takového, abych brečel a asi největším kamenem úrazu je právě onen románek jako takový. Věčná škoda.(19.12.2016)

Starej, českej, černobílej snímek je KULT a tohle jen jeho slabý stín...(22.7.2017)

Objektivně je to spíš na tři hvězdičky, ale film mě přiměl si o atentátu na Heydricha nastudovat něco víc a já myslím, že když vás film donutí k zamyšlení a dalšímu průzkumu, něco na něm je. Přízvuky jsou hrozné, Aňa Geislerová hraje voskovou figurínu bez emocí, ale atmosféra strachu a očekávání tam je. Výslechy ukazují zrůdnost totalitních režimů. Vztah mezi hlavními hrdiny funguje, po vizuální stránce odboj nikdy nebyl víc sexy. Závěr je hodně drsný, ale jak správně podotknul kamarád: "Cos čekal, komedii?"(1.10.2016)

Podle mých představ. Bez patosu, bez kýčovitých zpomalených záběrů, a přesto hrdinské. Přestože každý z herců mluvil angličtinou s přízvukem, který si přivezl ze své rodné země, nebylo to na škodu, právě naopak. Vytvořil se kvalitní evropský film (nic pro americké diváky). Minimum hudby nedonutilo sice diváky vytáhnout kapesníčky, ale ukázalo, jakým směrem se má válečný film ubírat. Konstatuji, že snad poprvé se cizincům podařilo natočit vlastenecký film jiné země. A o tom že Kubiš s Gabčíkem jsou hrdiny, o tom žádná... Dornan podal překvapivě kvalitní herecký výkon, ale jedničkou zde byl Murphy. Oba dokázali vystihnout hlavní postavy - chladného a vždy rozumem se řídícího Gabčíka a citově a emočně vypjatého Kubiše. Ani čeští herci se nenechali zahanbit - dobrá Geislerová a výtečná Mihulová v roli Moravcové. Seanu Ellisovi začínám věřit - zaměřím se na jeho filmy.(6.10.2016)

Perfektně zahraný, jak ze strany Čechů, tak i Britů. Úzkost a napětí je od druhé poloviny cítit snad z každého záběru. Gradace ke konci neuvěřitelná. Mám strašnou radost z toho, že se to povedlo natočit. Tohle jsou ti pravý hrdinové 90%(25.10.2016)

Veľká poklona tvorcom tohto filmu ako aj skutočným hrdinom tohto príbehu - in memoriam. Musím povedať, že cudzia produkcia sa chopila tohto materiálu s citom, autenticky, ako aj ale s trochou toho americko- britského sentimentu a patosu. Je to film u ktorého som bol hrdý. Vďaka. 4,5 hviezdy(26.10.2016)