Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

|90%| Viděno v kině. Neměl jsem v plánu na to zajít do kina, ale nakonec jsem se rozmyslel. Ve výsledku jsem ohromně spokojen. Krásně zahraný film s dobře napsanými postavami, dobrým dějem. Filmu snad nic výrazného nechybělo. Napětí, strach, atmosféra, postavy, hudba, i ta akce, pár scének s hnusnými nacisty, které mučili onu rodinu atd. První půlka filmu se rozjíždí, ale má to docela rychlý spád. Veškeré scény, dialogy mě baví. Hlavně postavy – každá mě svým způsobem zaujala. Hlavní dvojice Cillian Murphy a Jamie Dornan byla prostě skvělá. Každý byl odlišný. Murphy byl chladnější, cílevědomější, zato Dornan měl trochu slabší povahu. Ostatní herci mě též bavili. Bylo trochu zvláštní, že české postavy mluvili anglicky. Ale když to bylo teda takhle zvláštně v koprodukci natočeno, tak se to dá pochopit a vůbec mi to nevadilo. Scéna, kdy proběhne ne moc zdařilý útok na Heydricha byla skvělá. Minuty, vteřiny před útokem jsem pocítil hluboké napětí. Konečné bránění kostela a následná relativně dlouhá akce neměla chybu. Nebyla natočena úplně prvotřídně, ale větší problém jsem s tím neměl. No, myslím, že není co dodávat. O plném hodnocení nepochybuji, těším se na další shlédnutí.(2.10.2016)

Chvíli mi trvalo pochopit ten hype kolem tohoto filmu, ale kdyz se na to člověk podívá upadne mu brada a popadne ho chuť pláče za to jake hrdiny jsme měli v naší vlasti, kteří byli ochotni polozit svůj život za představu lepšího zítřka! Šíleně smutný příběh, který musí chytnout každého. Jeden z nejlepších filmu pro letošní rok!(22.10.2016)

Veľmi som sa tešil na tento film a nemám mu veľmi čo vytknúť, a aj keby som mal, už to tu "kritici" popreberali. No jedno je isté....verbal, je strašne odporný, sprostý, nechutný, retardovaný, debilný, dementný, samoľúby kokot, ktorý si naviac myslí, že je vtipný.. Daj sa liečiť chlapče.(24.10.2016)

Velkofilm, který se zbytečně nedrží historických faktů. Nemá smysl je vyjmenovávat, snad za všechny - obléhání kostela CaM: dělat z kluků Ramby, kteří postřílí 20 němců? Faktem je, že čeští parašutisté byli vyzbrojeni pouze pistolemi s poměrně malými rážemi a zřejmě nezemřel jediný německý voják. Což není kritika obléhaných parašutistů. Nevyužitá byla třeba linka Čurdy, u kterého šlo zdůraznit jeho motivaci více, než strohým přečtením dopisu. Čekal jsem od Anthropoidu hodně a byla to opravdu chyba. Uvěřitelnější, reálnější a po všech stránkách kvalitnější je Operace Silver A, řekněme sesterské dílo a ještě k tomu české.(24.10.2016)

Myslím, že Ellis natočil důstojnou vzpomínku na tuto akci z WWII. Není to úplně klasickej doják a to se mi líbí. Hollywood má zvyku tam šoupnout vždy něco navíc, aby to bylo líbivější a to se tu naštěstí nestalo. Je teda fakt, že v jednu chvíli to na mě bylo dost akční, ale kdo ví, jak to doopravdy bylo, když kolem toho je tolik nejasností.(25.10.2016)

Dlouho jsem nedal pět *, měl jsem trošku obavy z natočení filmu podle skutečných událostí někým "nečeským",dále herci z akčních filmů.... ALE moje obavy se rozplynuly po pár minutách a líbilo se mi opravdu vše, od výborných hereckých výkonů, hudba, kamerové záběry, zpracování nám dobře známého příběhu... Závěrečná přestřelka byla naprosto dokonalá, jestli si někdo myslí, že tam chodili Němci jak selata na porážku, tak ANO. Pro ně byli naši hrdinové "parchanti", kteří jim zabili vrchního velitele a modlu, každý je chtěl dostat. Jen je mi líto, že ve filmu trošku nezabrousili do událostí týkajících se hasičů, kteří zaplavovali kryptu kostela, jak to bylo doopravdy s jejich velitelem, to jak to odmítali udělat, jak jim bylo vyhrožováno atd..:-( ZÁVĚR - děkujeme za krásný zážitek(26.10.2016)

Na české poměry je to dost výrazný film. Blahopřeji. Ta angličtina je tam ale strašná. Některé scény fakt chuťovka.(29.10.2016)

Jako jedno z největších hrdinství československé historie v druhé světové válce nabídlo velice důstojný průběh. Jelo se myslím podle všeho co člověk už někde četl jak to asi bylo. I když člověk ví konec tak film udrží napětí během celých dvou hodin.(29.10.2016)

Takhle se to dělá... Vůbec se mi do toho nechtělo, z filmů zasazených do období 2. světové války dostávám kopřivku, resp. už na ně zpravidla vůbec nekoukám- jsem jich přesycený. Po Metru Manilla jsem ale chtěl vidět dalšího Ellise. A je to nepochybně zejména on, díky komu to nenudilo v čase relativního klidu a díky komu se to stalo strhující záležitostí s prvním výstřelem. Naprosto brilantní pak byla přestřelka v lodi kostela. A pak že neumíme dělat špičkový filmy! :)(31.10.2016)

Na film jsem se dost těšil. Hned mě potěšilo, že zahraniční filmaři vzali naše dějiny do svých rukou. Bohužel film nedopadl nějak přesvědčivě. Kdyby se snímek zkrátil a nebylo v něm tolik zbytečných dialogů, dopadlo by to mnohem lépe. Herecké obsazení je skvělé. Murphymu i Dornanovi jejich role věřím. Scénář má spousty bugů a kromě atentátu na Heydricha a přestřelky v kostele se ve filmu vlastně nic neděje a postavy jenom mluví a mluví. Ale když už dojde na akci, je z toho pěkná podívaná, které je bohužel jak jsem zmínil hodně málo. Historická Praha se také povedla a čeští herci, jako Aňa Geislerová také ostudu neudělali. Škoda režiséra Ellise. Kdyby film režíroval např. Steven Spielberg či Clint Eastwood, byl by to jiný kalibr. Snímek se dá ale zkouknout a o propadák se zase nejedná. Prostě čistý průměr.(31.10.2016)

V rámci výsadku Anthropoid přistanou na území Protektorátu Čechy a Morava dva českoslovenští vojáci Jan Kubiš (Jamie Dornan) a Josef Gabčík (Cillian Murphy). Jejich úkolem je spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha… To, že u nás sem tam natáčejí své filmy zahraniční produkce není nic nového, ale aby u nás natáčeli film na motivy z naší historie, to už se každý den nestává. Musím se přiznat, že když jsem se dozvěděl, že u nás Sean Ellis bude natáčet film o atentátu na Heydricha, tak jsem byl poměrně optimistický, protože toto téma je natolik silné a zajímavé, že pokud se bude Sean držet historických reálií, tak se to prostě nedá zkazit. A po návštěvě kina mohu s potěšením konstatovat, že se film povedl. Fotbalovou hantýrkou se dá napsat, že film je zápasem dvou rozdílných poločasů. V první půlce se dvojice Gabčík-Kubiš rozkoukává a zjišťuje, jak se tu vlastně věcí mají a začínají s přípravou na atentát (a do toho si užijí trochu té romantiky). Tedy ne, že by tato část filmu byla úplně nezáživná, ale není tu nic, co by člověka nějak zvlášť zaujalo, kromě toho, že tady všichni mluví anglicky s různými přízvuky, což pro českého diváka musí být poněkud nezvyklé, ale dá se na to po čase zvyknout. Pak už však dojde na samotný atentát a začne ta pravá jízda, ve které jedna dramatická scéna střídá druhou a prakticky tu není žádná slabší chvíle a tak to je až do samotného konce filmu. Ke cti Seana Ellise se musí nechat, že je místy až dokumentárně přesný (především v pasáži samotného atentátu), takže i díky tomu je druhá polovina snímku opravdu působivá. A svůj díl na tom mají pochopitelně také herci. Jamie Dornan sice není špatný herec, ale funguje spíš jako marketingový tahák, to jeho kolega Cillian Murphy je v roli Gabčíka naprostý profesionál a jeho výkon je ozdobou celého filmu. Potěší také Toby Jones a zahanbit se nenechají ani čeští herci a herečky, především Aňa Geislerová a Alena Mihulová. Anthropoid je tak zajímavým, napínavým a dobře natočeným dramatem navíc o jedné z nejpamátnějších událostí naší novodobé historie.(1.11.2016)

70% Vytknout bych toho dokázal poměrně dost, ale konec je působivý a dokázal ve mě vyvolat hrdost na naši československou minulost, takže rád přivřu oči.(6.11.2016)

První půlku jsem měla pocit, že sleduji dokument bez napětí a hudby, která by pomohla. Ale vynahradil mi to dech beroucí závěr. Atentát J.Sequense za 5. Sean Ellis za 4.(6.11.2016)

Když už se režisér ohání tím, jak si nastudoval reálie, měl se jich i držet. Zřejmě převážila snaha o zjednodušení a akčnost. - Kubiš s Gabčíkem seskočili na pole u Nehvizd; Gabčík si vymkl nohu a pak jim pomohl místní farář /žádná zastávka u myslivců natož střelba/ - větší proutník byl Gabčík, ale přítelkyně měli oba dva - i fyzicky /romantická vsuvka s Aňou coby nenaplněná láska?/ - atentát proběhl v 10:30 /ne v 9:20/ - Heydrich vůbec nestřílel - měl zbraň bez zásobníku - motivace udání u Čurdy bylo naléhání jeho matky - ne primárně finanční odměna pro zájemce o víc informací doporučuji knihy Dva proti Říši nebo Smrt v Praze(12.11.2016)

80 procent jo? Tak to ani omylem. Poslední půlhoďka v kostele boží, ale zbytek byla sračka - navíc dost historicky nepřesná. Asi nejvíc pobavil pistolník Rajnhard, kterej vystřílel asi tak 40 zásobníků a půlku tramvaje než se sesul .. jako vážně? :-D(12.11.2016)

Mrazivá zimní noc na sklonku roku 1941 v Protektoratu Böhmen und Mähren a v ní přistanou další dva výsadkaři , kteří mají tentokrát úkol z nejtěžších. Likvidaci kata českého národa SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha.Hned při prvním kontaktu s domorodci výsadkáři zjištují, že nacistická perzekuce učinila své a v mnoha jejich krajanech se dostaly do popředí temné charakterové vlastnosti pokrytectví, prospěchářství a zrady.Není tomu tak ale zdaleka u všech a i když český odboj je roztříšten výsadkáři nachází kontak. Po oznámení svého úkolu však dochází k názorové neshodě se některými členy odboje ."Londýn je daleko, ale my zde musíme žít" Toto stanovisko se může jevit jako zbabělost ale pochopit tento postoj se jistě dá. Argument, že musíme dát světu vědět , že naše vlast není kolaborantskou připosranou zemí najde úrodnou půdu. Důsledky tohoto kroku jsou pak strašlivé jak ukáže další průběh války.Statečnost lidí kteří celý čin vykonali a položili život v Resslově ulici v Pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje jakož i tísíců dalších v období Heydrichiády i po něm nesmí byt nikdy zapomenuta.Tvůrci snímku se nezabývali detailní až dokumentaristickou formou přípravy a průběhem akce na odstranění tyrana což je pro hraný film jen dobře.Ovšem finále v kostele a kryptě je natočeno velkolepě , včetně toho , že samopal nestřílí věčně a padlí jsou na obou stranách jak mnohdy jiní filmaři opomíjejí.Velké plus kladu rovněž na fakt, že nešlo o atentát ale likvidaci okupanta a nikoliv člena legální a legitimní moci. Snímek z roku 1964 s R. Brzobohatým v hlavní roli si toto dal dokonce do názvu..kdo ví proč ..snad proto, že čin spáchal zahraniční odboj řízený Londýnem.Pět hvězdiček nedávám hlavně proto, že film má dialogy a myšlení postav jako z roku 2016 a nikoliv 1942. Reálie se však tvůrcům podařily zachovat velice solidně.Herecké výkony nadstandardní a to včetně A. Geislerové. Výsadkaři i všichni účastníci se tak podle mého názoru dočkali po mnoha a mnoha letech zadostiučinění i když ze zahraničí.(18.11.2016)

Pokud se oprostíte od toho, že jste Čech (potažmo Moravan nebo Slovák), a tudíž očekáváte češtinu či slovenštinu, pokud nemáte představu, že uvidíte hraný dokument, nemůže být tenhle film pro vás zklamáním. Pokud se od toho všeho oprostíte, možná vám bude trošku angličtina s přízvukem (prý, netroufám si soudit) vadit, ale každopádně vám film kromě napětí a kvalitního filmového zážitku také porci hrdosti na svůj původ. Pokud se však od toho neoprostíte, můžete být zklamáni. Pokud očekáváte hraný dokument, nedočkáte se jej, a nesporně najdete cestu k literatuře a dalším zdrojům, které vás uspokojí. Z tohoto úhlu pohledu film nesporně splňuje to, co si režisér předsevzal. Pobavit diváka kvalitním uměleckým zážitkem, ale současně mu poskytnout základní obrysy události a poskytnout mu látku k dalšímu přemýšlení, případně studiu. Jistě je možné kritizovat jednotlivé detaily filmařské (kde měla auta v té době volant, zda mohla být v domácnosti lednička, otázka výzbroje, detailů uniforem...nebo i herecké obsazení, které ne vždy každému z nás sedne). Je možno kritizovat detaily historické - co ve kterém okamžiku kdo řekl, kde se co odehrálo. Ale to vše jen odpoutává od samotného děje, od skvělé kamery. A je nesporné, že český divák (doufám, že ještě ano) o této události má poměrně zevrubné informace, pro zahraničního je to zpravidla událost u které slyšel jen málo nebo vůbec, a nějaké historické detaily jeho pohled na film neovlivní. Upřímně, kolik z nás by dokázalo hledat historické i faktické nepřesnosti ve filmu o smrti Mussoliniho, nebo o atentátu na Roberta Kennedyho (prosím, neplést s Johnem, to byl brácha)? Jediné, co mně přišlo trošku přitažené za vlasy, byla naivita, kterou představuje počáteční rozhovor parašutistů s představiteli odboje (Vaňkem - jeho další životní osudy, zemřel až 1993, a Zelenkou-Hájským) - pokud by to takhle fungovalo ve skutečnosti, nebylo by se co divit, že se odbojové struktury nacházely v troskách. Takže celkově za mne - film který zaujal i pobavil, poskytl kvalitní zábavu, a současně přivedl na myšlenku, něco si o tématu opět přečíst. To je podle mne dost k tomu, abych mu dal 5 hvězdiček.(18.11.2016)

Málo napětí. Atentát na Heydricha by ho asi skousnul trochu víc. Jinak solidně odvyprávěný příběh o hrdinech, co se postavili Německu. Ke konci filmu jsem si uvědomil, že během něj nehraje prakticky žádná hudba jako podkres. To je docela unikát bych řekl :) Filmu by slušel asi trochu větší rozpočet. Za mě taková průměrka za 3*(19.11.2016)

Po dvaceti minutach mi Klenot nasupene oznamil "Tak uz to konecne prestan furt komentovat, me ty historicke nepresnosti nezajimaji, ja se chci proste divat na film!". Procez jsem uz nekomentovala a jen tak v duchu jsem obcas zamrcela. Ale dobra, odpustme par nepresnosti (hned na zacatku ti zli kolaboranti treba). Ty love Story byly take takove jalove, Geislerova mi do role moc nesedla. Ledaze by hrala Gabcikovu matku, to mi bylo Cilliana uplne lito. S atentatem se veci ovsem paradne rozjely a pak uz to bylo parada a ja jsem si zase pekne pobrecela. A u zaverecnych titulcich me uplne zamrazilo. Mnichovska dohoda. Hitlerovi se tehdy ustupovalo a my ted take ustupujeme jednomu "mirumilovnemu" nabozenstvi. Paralela ciste nahodna?(21.11.2016)

Závěrečný boj "o kostel" je jedna velká depka... jedno velké čekání... na smrt.(27.11.2016)

Sean Ellis si vzal možná jednu z nejdůležitějších českých historických událostí, a na plátno ji převedl fámózně. Podstatně filmu přidávali herci včele se skvělým Dornanem a charismatickým Murphym s cigárkem v koutku pusy. Začátek se rozjíždí celkem pomalu, zdlouhavé dialogy a spíše nudné scény se ovšem přemění v příběh, který vás neskutečně vtáhne na scénu a směřuje ke skvěle udělanému konci v kostele, který je velmi znepokojující až depresivní. Za mě, velmi dobře odvedená práce.(11.12.2016)