henrycruel

Skvěle zpracovaný film, který podle mého v mnohém překonává i náš Atentát z roku 1964. Myslím si, že Ellis naší historii zfilmoval celkem obstojně... možná až na nějaké drobné chybičky, které se mu ovšem dají odpustit. ()

mmoi

Napjatá atmosféra před samotným atentátem, strhující finále, ale i nepovedené dialogy a prazvláštní chování postav (např. proč si musí veterinář hrát na Sherlocka H.?). Zkrátka nevyvážený snímek se silně kolísající kvalitou. Přesto měl tento takřka komorní film o světových dějinách cosi do sebe. Působivé přiblížení strachu a hrdinství v závěrečné scéně v kostele si budu pamatovat dlouho. ()

RafaKrakal

Na film jsem nešel s přehnaným očekáváním, spíše jsem byl zvědavý, jak se s tímto pro Čechoslováky důležitým tématem, vypořádá zahraniční produkce v čele se Seanem Ellisem, přičemž výsledek mě naprosto nadchnul. Ačkoliv je Ellisovo tempo v první polovině filmu lehce pomalejší, ničemu to nevadí, neboť druhá polovina filmu začínající atentátem na Heydricha je doslova strhující. Ačkoliv se film nevyvaroval lehkých historických nepřesností, v celém svém kontextu dává velice ucelený a věrohodný pohled na události týkající se operace Antropoid. Obrovským plusem ve filmu je rovnako fakt, že Ellis mistrně pracuje s emocemi a přinutí diváka si takřka okamžitě oblíbit oba hlavní představitele, jejichž osud tak není divákovi nikterak lhostejný, což ocení zejména zahraniční diváci, kteří jdou na film jako tabula rasa. Ačkoliv film nemá slabších chvilek, dramatické finále jej posouvá na ještě vyšší úroveň a tedy nelze než udělit plný počet hvězd. ()

Maxwell28

Kvalitní válečný drama. Ten příběh známe všichni a Sean Ellis se to pokusil převést a neposrat to. No a celkem se mu to povedlo. Herci hrajou oba dobře a to včetně Dornana, ale Murphy je jinde to ví každej. Ještě se mi hodně líbili Neužil a Harry Lloyd. Za co dávám hvězdu dolů je totálně zmatená kamera. Ellis by měl zůstat u režie, protože být tam normální kameraman nebál bych se dát víc, ale když se kamera furt nesmyslně klepe a běhá různě dokola je to otravný. V bitvě v kostele mi to tolik nevadilo, tam se to hodilo, ale když se dva lidi baví a kamera se klepe, jak kdyby to točil náš pan domovník, tak to začne pěkně prudit. Jinak fakt výborný drama, můžeme být hrdí. ()

rodik

Zvlášť druhá polovina filmu byla strhující. Dornan si u mě napravil reputaci za tu blbost, ke který se upsal. ()

XXXXXXXX

Američané očividně již zcela kompletně vykradli celou svou historii a proto se začali cpát do historie jiným. Opravdu nevím o tom, že by v době Protektorátu všichni v Praze mluvili anglicky a pokud si to dobře pamatuju z gymnázia, byli oba hrdinní parašutisté československé národnosti, takže si nejsem tak úplně jistý, co tam dělal zrovna Cillian. No nic hned zítra v hospodě posbírám místní pivní pěchotu (Tondu, Jarina, a Evžena) a okamžitě rozjedeme natáčení snímku z viktoriánské epochy. Už dokonce vím, kterou postavu si chci zahrát. Bude ze mně hrdinný král Viktor!!! ()

Emjecko

Jako pověstné ticho před bouří působí celkem klidný začátek Anthropoida, a buďte si jistí, že ten klid je opravdu jenom zdánlivý. Zkraje pomalé tempo filmu bude postupně velmi příjemně gradovat, aby se na samém konci stalo doslova vražedným. Jeho umocnění pomáhá i značně syrové podávání skutečností z té doby a zároveň je snímek v nejdůležitějších bodech historicky přesný. Právě to uvědomění, že se tohle v naší zemi skutečně stalo, navíc ne tak dávno, dostane člověka do zvláštního stavu fascinace hraničící se zděšením. Tleskám o to víc, že je to film o naší zemi natočený v zahraničí a v původním znění i s "českou angličtinou". Výborně se poslouchá, výborně se na to dívá. ()

tartan

Silný príbeh, silný film. Možno by sa mu dalo pár vecí vytknúť, filmársky i herecky je to však na vysokej úrovni a záverečný boj parašutistov proti nacistickej presile v kostole svätého Cyrila a Metoda je non plus ultra. Už dlho som inak nešiel z kina taký zamyslený. Gabčík, Kubiš a ďalší obetovali svoje životy v boji proti fašistom a naši "milí" spoluobčania ich dnes, len pár desiatok rokov potom, bez kúska hanby zvolia do zákonodarného zboru tohto štátu. Svet je občas divné miesto a preto je dobré, že tento film práve teraz vznikol. ()

DassemUltor

Že se i dnes najdou lidé, kteří stále pochybují o smysluplnosti této operace mi prostě hlava nebere. Měli byste se stydět. Hrdinové, čest jejich památce. ()

kubilov

Velice obtížné téma. K takovémuto typu filmu se musí přistupovat s extrémní opatrností. Zvlášť pokud jde o tak citlivé národní téma, nemluvě o tom, že ačkoliv je to velké české národní téma, tak jde o americký projekt, na jehož tvorbě se Češi podíleli pouze v druhotných technických a hereckých úlohách. O to je potom pozoruhodnější, že z toho všeho vznikl film vesměs kvalitní a povedený. Události okolo atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha jsou jednou z vůbec nejcitlivějších kapitol českého národa, což se odráží jak v mentalitě národa, tak v kulturní oblasti, protože o samotném atentátu či o událostech více či méně s tím spojených bylo natočeno mnoho filmů a napsány stovky publikací. Samotný atentát si s sebou již od onoho osudného 27. 5. roku 1942 nese těžké břemeno co se týče opodstatněnosti. Jestli vůbec výsadkáři ze Silver A měli právo takovýto čin provést, i když oni sami věděli, že to bude stát ohromné množství lidských životů a že se nacisté rozhodně před ničím nezastaví. Ve filmu je také velice správně naznačené to, že zástupci domácího odboje preferovali atentát například na Emanuela Moravce, avšak nakonec zvítězila potřeba prezentovat československý odboj výrazným a viditelným činem a že nutnost prokázat připravenost přinést i oběti na životech. Operace Anthropoid se nakonec stala jediným významnějším povedeným atentátem na představitele nacistické moci během celé druhé světové války. Na Hitlera, Himmlera či Göringa byly spáchány dohromady až desítky atentátů, avšak žádný úspěšný, a tak si odstranění mimořádně krutého Heydricha vysloužilo v celém protifašistickém světě obdiv a spolu s obludným nacistickým odvetným terorem tak rozproudilo debaty o uznání Československa v jeho předmnichovských hranicích. V srpnu 1942 totiž prostřednictvím Winstona Churchilla svůj podpis pod Mnichovskou dohodou odvolala Velká Británie a v září následně i de Gaullova Francie. Následné kruté řádění nacistů, které mělo být odvetou za Heydrichovu smrt, pak navíc v mnohém usnadnilo uznání pozdějšího odsunu německého obyvatelstva ze strany západních spojenců. Co se týče technické stránky filmu, tak na té je vidět každý investovaný dolar. Kombinace studiových a reálných záběrů je dnes při filmování historických filmů samozřejmostí, avšak ne vždy to dopadne dobře, zde však ano. Režisér Sean Ellis látku studoval po mnoho let a postupně si v ní začal věřit natolik, že celý příběh sám napsal, zrežíroval a i obsluhoval kameru. Uspěl tedy v jakémsi Soderberghovském trojboji. Nutno však podotknout, že i když si Ellis na sebe tímto vším upletl pořádný bič, prokázal, že je schopným filmařem, kterému nevadí ani více rolí najednou. Režijně totiž celý film zvládl nadmíru dobře, obzvláště pak vyniká souhra částečně ruční kamery a režijního vedení v závěrečné kostelní přestřelce, která zcela smete ze stolu chvilkové rozpaky především z první poloviny filmu. Příběhový oblouk je také tím pádem zvládnutý velice dobře. Není tak třeba sdílet názory jiných hodnotících, že je to zvláštně napsaný film, ve kterém nemají herci co hrát. Cillian Murphy tuto teorii totiž s přehledem boří, když se mu povedlo do své postavy velice zdařile promítnout pochyby a lidskost v tváří tvář hrdinství. Jednou z největších otázek celého vzniku filmu bylo to, jak se Sean Ellis postaví ke komercializaci či k jakési mainstreemové divácké vděčnosti. To se nakonec projevilo pouze v krkolomně vystavěné romantické dvojlince v první polovině filmu a nakonec v oné obávané poslední scéně v kryptě, která však nakonec vzhledem k tomu, co o ní kolovalo ještě před promítáním, byla vcelku docela vkusná. Část druhého a celý třetí akt je naprosto skvělý. Od příprav na atentát po samotný konec je to jedna vynikající filmová jízda, která diváka absolutně vcucne a vyhodí jej emocionálně pochroumaného až před závěrečné titulky. Anthropoid je velice důstojným pohledem na obtížný okamžik v historii nejen druhé světové války, ale i v existenci samostatného a suverénního Československa, potažmo Česka. Připomíná tak hrdinskou oběť všech sedmi parašutistů a hrdinů národního odboje: Kubiše, Gabčíka, Valčíka, Opálku, Bublíka, Hrubého a Švarce 18. června 1942 v kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a vzdává hold všem téměř šesti tisícům popravených během heydrichiády, včetně generála Aloise Eliáše, generálmajora Josefa Mašína nebo spisovatele Vladislava Vančury. Stejně tak dalším tisícům deportovaným do koncentračních a posléze i vyhlazovacích táborů a v neposlední řadě také připomíná vypálení prakticky náhodně vybraných vesnic odvetou za odstranění zastupujícího říšského protektora. Lidice u Kladna a Ležáky u Chrudimi jsou tak živoucími památníky té zvrácené doby. Konečné vyznění Anthropoidu je tak depresivní, naléhavé a rezonuje ještě několik dní po promítání. () (méně) (více)

The_Peach

Po dlhšej dobe vidieť Dr. Cranea v kladnej roli padlo vhod. Jedna hviezda z hodnotenia dole za toho JoSefa Gabčíka. Takto dodrbať meno... ()

Brano

Vzhľadom na ohlasy som očakával viac. Je síce pekné že tam zobrazili česko-slovenské hrdinstvo, ale spracovanie ma skôr nudilo ako bavilo. V závere som takmer zaspal. Od začiatku sa to tiahne strašné pomalým tempom, s minimálnym počtom akčných scén. Vyzdvihnem akurát zaujímavý námet, ktorý opisuje atentát na Reinharda Heydricha, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov tretej ríše a dobrý herecký výkon Cilliana Murphyho. ()

Lkn

Chvíli mi trvalo pochopit ten hype kolem tohoto filmu, ale kdyz se na to člověk podívá upadne mu brada a popadne ho chuť pláče za to jake hrdiny jsme měli v naší vlasti, kteří byli ochotni polozit svůj život za představu lepšího zítřka! Šíleně smutný příběh, který musí chytnout každého. Jeden z nejlepších filmu pro letošní rok! ()

Solverino

No fuj, kdo se má na tu Anču pořád koukat! Hnus velebnosti :( Jinak celkem slaboučké...a nudné. Dvě hvězdy za finále, jinak to byla převeliká nuda! ()

Kacer

Velkofilm, který se zbytečně nedrží historických faktů. Nemá smysl je vyjmenovávat, snad za všechny - obléhání kostela CaM: dělat z kluků Ramby, kteří postřílí 20 němců? Faktem je, že čeští parašutisté byli vyzbrojeni pouze pistolemi s poměrně malými rážemi a zřejmě nezemřel jediný německý voják. Což není kritika obléhaných parašutistů. Nevyužitá byla třeba linka Čurdy, u kterého šlo zdůraznit jeho motivaci více, než strohým přečtením dopisu. Čekal jsem od Anthropoidu hodně a byla to opravdu chyba. Uvěřitelnější, reálnější a po všech stránkách kvalitnější je Operace Silver A, řekněme sesterské dílo a ještě k tomu české. ()

thomasnikrs

Dlouho jsem nedal pět *, měl jsem trošku obavy z natočení filmu podle skutečných událostí někým "nečeským",dále herci z akčních filmů.... ALE moje obavy se rozplynuly po pár minutách a líbilo se mi opravdu vše, od výborných hereckých výkonů, hudba, kamerové záběry, zpracování nám dobře známého příběhu... Závěrečná přestřelka byla naprosto dokonalá, jestli si někdo myslí, že tam chodili Němci jak selata na porážku, tak ANO. Pro ně byli naši hrdinové "parchanti", kteří jim zabili vrchního velitele a modlu, každý je chtěl dostat. Jen je mi líto, že ve filmu trošku nezabrousili do událostí týkajících se hasičů, kteří zaplavovali kryptu kostela, jak to bylo doopravdy s jejich velitelem, to jak to odmítali udělat, jak jim bylo vyhrožováno atd..:-( ZÁVĚR - děkujeme za krásný zážitek ()

johnsnow

Nato, že to točil britský režisér, musím povedať, že klobúk dole. Naozaj pekný a dojímavý film videný v kine.Fakt silné emócie, niektorý ľudia dokonca plakali už po polke filmu. HERCI: Veľmi som sa bál aby Jamie "GREY" Dornan nehral Gabčíka a našťastie sa tak nestalo a roľa Kubiša mu sadla výborne. Samozrejme Cillian Murphy ako Gabčík je podaný naozaj výborne, nedá sa tak ľahko rozhodiť a pôsobí skúsene. Anna Geislerová ako pomocníčka podáva fakt super výkon i keď nemá až tak veľký priestor. A aj ostatný potešia svojimi výkonmi, či už britské alebo české obsadenie. AKCIA: V podstate ju tvoria dve sekvencia, prvou je atentát na Heydricha, tá je krátka ale je reálne spracovaná, druhá je prestrelka v kostole, je realistická, drsná, skvelo natočená. PRÍBEH: Založený na skotočnosti a prenesený na plátno veľmi reálne, aspoň čosa atentátu a prestrelky v kostole týka. Dávam tomuto silnému filmu 5 hviezd. ()

Kortexo

Jsem fanouškem českého filmů: Atentát z roku 1964, skvělé obsazení, atmosféra a národní hrdost je podstatou tohoto filmů.Od tohoto filmů jsem čekal jiný pohled a názor.A to splnil. Děj filmů je jasně danný a teměř se neliší od toho českého.hlavním přídavkem jsou vztahy a emoce. I já jsem toho názorů, jako mnozí jiní, že vyobrazení profesionálních českých vojáků v tomto filmů, jako bezradných lidí plných emocí, kteří si nevěří a mají pochyby, je velmi nerealistický a připomíná spíš členy odboje, a jen uměle vytváří dojem emocí, tak kde být nemají a ani nemohou.Prezentovat takhle americké vojáky, by si nikdo dovolit nemohl a ani nikdy nedovolil. Atmosféra v kině ke konci byla dechberoucí, nebyl slyšet jediný zvuk.Naprosto úžasné!!! Má tenhle film smysl?Samozřejmě!!!!!!!!!!! Svět by měl vědět o naších hrdinech a znát jejich příběh a co museli obětovat pro naši svobodu a to i na úkor určité komerčnosti a nepravdivých faktů a nelibivých scén. Protože myšlenka a smysl je rozhodně důležitější, než obsah a umění... ()

HEED

Na české poměry je to dost výrazný film. Blahopřeji. Ta angličtina je tam ale strašná. Některé scény fakt chuťovka. ()

vieriX

Jako jedno z největších hrdinství československé historie v druhé světové válce nabídlo velice důstojný průběh. Jelo se myslím podle všeho co člověk už někde četl jak to asi bylo. I když člověk ví konec tak film udrží napětí během celých dvou hodin. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál