Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Na môj vkus až príliš dynamická kamera, čo ma hlavne na začiatku filmu riadne iritovalo. Následne som však podľahla kúzlo hlavných postáv. Celkom som si v tomto prípade užila koprodukciu a musím uznať, že České osadenstvo sa dostatočne zladilo so svetovými hercami. Príbeh mám zmapovaný hlavne z dokumentov, takže som vedela ako to celé prebiehalo. Až na náznak romantiky, ktorý sa, ale do Prahy tej doby hodil. Herecké duo Cillian Murphy a Jamie Dorman ma doslova zasiahlo, postavy boli precítené. Aj keď to nebolo celé dokonalé tak za 4*.(23.2.2017)

Jak já jsem rád, že se tohoto filmu zhostili tvůrci a herci ze zahraničí, protože profesionalita je zde cítit na každém kroku. Jsem rád, že v zahraničí nezapomněli na naší historii a rozhodli se film o atentátu na Heydricha zfilmovat. Co si budeme říkat, američtí herci jsou úplně na jiné úrovni než ti naši. Jejich styl hraní, vyjadřování emocí je o tři stupně výš, než kdyby hlavní role hráli Češi. Cillian Murphy a Jamie Dornan hrají své postavy skvěle a jen těžko si dokážu představit někoho lepšího. Čeští herci jim sice „dobře“ sekundují, ale rozdíl mezi světovými herci a těmi z našeho rybníčku je opravdu markantní. Díkybohu za režiséra Seana Ellise, který si nechal kecat jen do těch vedlejších věcí. Kdyby to dělal český režisér, byl by to film jen o lásce s béčkovými herci z Ordinace v růžové zahradě a s celou řadou „známých“ herců, kteří nepustí ke slovu ty mladé, aby přece mohli platit nájem a my je mohli považovat za extratřídu svého kalibru, že.(15.3.2017)

Anthropoid je naprosto dokonalý film. Já jinak válečné filmy nesleduji, ale tenhle se mi opravdu strašně líbil. Byl ukázán těžký život za druhé světové války a neuvěřitelná odvaha českých lidí. Herci byli vybráni moc dobře. Jamie Dornana a Clilian Murphy zahráli Kubiše a Gabčíka skvěle, i když řekli, že tento příběh dříve neznali. Prostředí bylo napodobení skvěle. Hlavně kostel, ve kterém se odehrává poslední část filmu. Herci se museli naučit mluvit anglicky s českým přízvukem a to se jim moc povedlo. Anthropoid považuji za jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla.(16.3.2017)

Natočený je film hezky, ale poslouchat anglicky mluvící herce vyslovovat česká jména a slovo kurva, což mě opravdu upřímně pobavilo, bylo dost směšné. Ale nejde jen o to. Z atentátu udělali pro americké diváky jatka plná střílení jen proto, aby se americký divák nenudil, i když se to tak vůbec nestalo, a to je dost smutné.(19.3.2017)

Neměl jsem moc vysoká očekávání. Nevěřil jsem, že.. no vlastně ani nevím. Nejspíš jsem byl ovlivněn okolím, komentáři lidí, kteří film viděli dřív než já. A zase jsem dostal lekci, že nemám na názory druhých moc dávat. Ten film je naprostá pecka. O druhé světové válce mám načteno mnoho metrů knih, Athropoida mám nastudovaného do detailu. A v tomto filmu se všechno nějak sešlo, prostě pecka.(26.3.2017)

Vyborna atmosfera, vyborne herecke obsazeni + vykony, zvlastne pred Alenou Mihulovou smekam. Takhle to ma vypadat. 100%(2.6.2017)

Líbilo! Asi jsem totiž čekala méňe, a ano převážně kvůli ne příliš pozitivním ohlasům týkajících se ztvárnění anglicko - československého přízvuku. Z mé strany asi jediná význačná výtka.. tak buď to udělám pořádně anglicky nebo česky, nechápu proč snaha o tak akcentovaný hybridní přízvuk. Když opomenu tohle, tak bych ráda zdůraznila jak jsem se po celou dobu filmu cítila hrdě, Gabčík s Kubišem byli hrdinové největšího kalibru a tento film mi to krásně připomněl. Hodně oceňuji i tu decentnost jakou byl příběh pojat.. Zaznělo tu, že romance tam být vůbec nemusela a toho jsem se taky bála, jelikož jsem čekala kdovíjakou obří nálož válečné zamilovanosti ve stylu Pearl Harbor, ale znovu se budu opakovat - ono to tam bylo zakomponováno strašně přirozeně a uvěřitelně, zde bych vůbec neviděla problém. Čeští herci a jejich sladěný krok s těmi světovými byl pro mě další velmi (mile) překvapující úkaz! Cillian je srdcovka, takže tohle mé guilty pleasure nemusím ani rozebírat.. a líbílo se mi jak se toho Britové/Irové ujali a vůbec mi nevadí, že to nenatočil a nenapsal český režisér.(5.6.2017)

Je to nově a pěkně udělané, ale Atentát to jistě nepřekoná. Navíc udělat ze samotného atentátu kovbojku ...... to fakt ne.(7.6.2017)

Cca 14 dní před zhlédnutím Anthropoidu jsem viděl geniální Atentát od pana Sequense. Myslím, že Anthropoid byl důstojný a takřka stejně geniální ve ztvárnění i zpracování. Obsazení bylo naprosto v pořádku, jen Aňa Geislerová mi tentokrát mimořádně nepasovala. Finále v kostele mi přišlo v některých fázích totožné se zmiňovaným Atentátem, jen kolorované. Film i přes dlouhou stopáž ani na vteřinu nenudí a cele vás pohltí svojí atmosférou. Za mě bez váhání plný počet.(11.6.2017)

Výborně natočený film. U filmů s historickou tematikou mají tvůrci vždycky dilema, do jaké míry se držet skutečnosti, resp. toho, co se o události ví, a do jaké míry vložit vlastní licenci. Film by jistě nebyl tak prodejný a atraktivní, kdyby v něm nebyly napsány role pro dvě milenky, kdyby nebylo postříleno tolik Němců, kdyby se Čurda neměl účastnit atentátu a nebyl zmlácený. Ve skutečnosti byli na straně Němců jen čtyři lehce zranění, ta závěrečná přestřelka byla jak ze Sedmi statečných, kdy se padouši káceli jak figuríny na střelnici. Ale to je výsostný svět filmu.(15.6.2017)

Podle mne tomu chyběl spád a bylo to spíš takové komorní , ale závěr to kapku zachránil, každopádně film "Atentát" od Jiřího Seguence mě připadá dějově lepší!!(18.6.2017)

Heidrich Prank gone horribly wrong!!!!! (Not clickbait)(21.6.2017)

Neskutečně silný a strhující film. Děj od atentátu až do konce titulků je za jasné pětihvězdí, ale expozice byla trochu rozpačitá. Bylo fajn vidět ve filmu i české herce (hlavně Alena MIhulová byla perfektní), ale nad přítomností Aňy Geislerové kývu hlavou ještě teď. Ta má snad svýho vlastního Frantu Kocourka, kterej jí procpe úplně všude... Jakožto nadšenec do historie musím ocenit autentické ztvárnění poměrů v Protektorátu. Obdivoval jsem hrdinství dua parašutistů i odbojářů, ale o to víc se mi převracel žaludek během scény z výslechu. Závěrečná přestřelka v chrámu, která nebyla už ani o holý život, nýbrž ryzím symbolem vzdoru do posledního dechu, už jenom podtrhla celkový silný dojem.(10.8.2017)

Bohužiaľ, výrazne nevyužitý potenciál. Bez atmosféry, s Čechmi a Slovákom hovoriacimi po anglicky - to inak ani skončiť nemohlo.(19.10.2017)

• markinho83

Satelity v této době? To mohli schovat(25.10.2017)

Kvalitní film, ale je škoda těch přešlapů a chyb. Tenhle příběh je sám o sobě dost silný, na to aby se obešel bez úprav skutečných událostí. Jako nevadí mi, že si upravili drobnosti, ale udělat z člena odboje, který parašutistům pomohl navázat kontakty s odbojovou skupinou, udavače a posluhovače Němců, tak to mě osobně hodně vadilo. Další věcí co mě štvala bylo, že hned od začátku všem vyprávěli co je jejich cílem. Finále v kostele bylo super, i když ve skutečnosti snad hlídka v kostele samopaly neměla, ale to mi nevadí. Herecké výkony jsou fajn, přestože herci neměli jakoby moc co hrát.(19.11.2017)

Nedokážu porovnat se Sequensem, viděl jsem příliš dávno. Každopádně se film nepáře s hlubším historickým zázemím, vlastní postava Heydricha ve filmu nemá moc prostoru. Film je ovšem (především) sondou do nitra odbojářů, kteří se odhodlali k hrdinskému činu s vědomím nejvyšší ceny, kterou za to mohou zaplatit. Současně sledujeme i hrdinství prostých Čechů, kteří -ač do odboje nebyli aktivně zapojeni - neváhali pro úspěch akce riskovat svůj život. Mezinárodní filmařské zázemí tedy vyznění filmu nijak výrazně neprospělo (s výjimkou rozpočtu a castingu), ale take ani neublížilo .(10.12.2017)

Bylo to spíš jako TV inscenace než jako film.(10.12.2017)

Oceňujem veľmi scénar, ktorý sa držal histórie.(22.12.2017)

Euforie vyprchala, po opakovaném zhlédnutí zůstává obdiv před Ellisem už jen za jeho propagaci našich hrdinů, ale režie, scénář ani kamera se mu tolik nepovedly. Většinu konspiračních a historických zkratek bych pochopil a jako příliš zanícený divák i odpustil, ale prkenné dialogy totálně mělní jakýkoliv doprovodný děj operace. Samotný atentát i boj v kostele nejsou ničím jiným než heroičtějším remakem nabalujícím další nesmysly na všechny Sequensovy chyby, věčná škoda, když už se ví, že to bylo jinak. Navíc je atentát nasnímaný naprosto nepřehledně. A hudby si člověk nevšimne, dokud si castingově nevhodná Geislerka nedá sprchu v kryptě. Prosím, udělejte to někdo podle knihy Dva proti Říši.(1.1.2018)