Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Tak na tenhle film jsem byla hodně zvědavá. Zajímavý a nečekaný obsazení.. Dost překvapil Dornan, kterej nehrál až tak křečovitě, jak jsem předpokládala. Co se nedal překousnout, byla ta angličtina. Absolutně mi do kontextu nezapadalo, aby Gabčík a Kubiš v Praze mluvili o rodné Moravě v angličtině. Trochu paradox, ne? Vizuálně na jedničku.(9.11.2016)

Hodnocení takové výše u takového tuctového filmu nechápu. I když jde o naše dějiny a měl bych k tomu asi podle někoho přihlédnout, neudělám to, protože operace Anthropoid už byla zfilmovaná naší produkcí a to tak, že mnohem lépe. V tomto případě jde o až moc akční a pro americké obecenstvo zjednodušený filmeček. Čekal jsem od něj mnohem víc.(12.11.2016)

• robfi

Geislerova jako sexbomba ? No jeste, ze se nedozila pulky filmu, ale zastrelit ji mohli poradneji, vychutnal bych si ty krevni cakance, za vsechny filmy, ktere zprznila, si nic jineho nezaslouzila. Jinak me hrdinni parasutisti strilejici nacky po stovkach (paneboze zaco) a kazdou chvili se hroutici v emotivnich vylevech a zachvatech hrdinstvi srali od zacatku az do konce. Jestli to melo byt podle historickych udalosti, tak ja je tam nevidel. Trosku strizlivosti prosimi a taky mohli zminit ty vypalene Lidice a Lezaky a desetitisic mrtvych behem Heydrichiady, kteri v tom byli vesmes nevinne, zatimco nase kokotska exilova vlada si valela suny v Londyne. A v 48mem nas prodala komancum. Lidicke deti se v hrobe obraci. Takhle fakt teda nee...(12.11.2016)

Neviem si pomoct, chybal mi tam Brzobohaty a navyse bola ta anglictina... davam teda styri a spominam na 5-hviezdickovy Atentat.....(13.11.2016)

Stale sedim zaryty v kresle a z tv jede hudba ze zaverecnych titulku a nevim co k tomuto filmu rict..do pulky filmu jsem si rikal,covece,tohle bude asik takova slabota,nic se nedeje,sice nejake napeti lze citit ve vzduchu ale neco tomu chybi...a co chybelo? HLAVNE zhruba 40 minut do konce :) Nastala pak spravna filmova rezba,kdy jsem cucel s otevrenou pusou a skoro nedychal,pri atentatu jakobych tam byl s nima,prestrelka v kostele skvele natocena :)A to jsem si rikal,ze zrejme nenajdu film kdy zaverecna pulhodinka prekryje celej film a uplne ho cely protoci v hodnoceni,tady jsem ho prave nasel.. pro me lepsi nez cesky Atentat..(18.11.2016)

Snímek, který si zaslouží globální pozornost. Film bych popsala třemi slovy - mrazivý, emotivní, naturalistický. Musím říct, že Ellis odvedl skvělou práci, film byl úžasný, ale rozhodně není pro všechny. Výběr herců i fakt, že režisér chtěl, aby byl film, co nejvíce autentický (natočený v Praze a s co nejvíce českými herci) se mi moc libil. Taky ve mně vyvolal reakci, kterou jsem opravdu nečekala. Hodnotím ho 85%, ale momentálně se mi víc rozebírat nechce, neboť zážitky jsou ještě příliš čerstvé.(20.11.2016)

Nekonecny problem s ceskymi hrdiny, kteri mluvi anglicky. Dalsi problem = cesti herci, mluvici anglicky. Kazdy s naprosto jinou vyslovnosti - od skvele A.Geislerova az po prisernou A.Mihulova. Priste pouze v ceskym dabingu. Tohle je vec, ktera me doslova zmasakrovala. Rikaji si Honzo a mluvi anglicky. To proste nemuze nikdy fungovat. Pro ostatni narody naprosto bez problemu. Jizda zacne ve chvilich vyslechu a presunuti deje do kostela. Je dobre videt, ze se tvurci inspirovali ceskym filmem, ale kopie to rozhodne nebyla. Dobre, lec nikdy nesledovat v puvodnim zneni.(20.11.2016)

Poměrně nepovedený film – o poměrně zásadním období našich dějin. Kvalitou odpovídá hodnocení zhruba 40 %.. proč a za co si ale zaslouží o něco víc? Mezi hlavními zápory asi nemá cenu znovu komentovat nepochopitelné rozhodnutí nechat herce mluvit příšernou čechoangličtinou, která ještě přidává na nesympatičnosti hlavních postav. Těžko se taky smířit s tím, že jako v zásadě jediný lídr je tu vykreslen Gabčík - jako pravá „gamechanging“ osobnost, zatímco ostatní parašutisté jsou váhající, nevýrazní, zmítaní pocity. To je sice lidské, ale film obecně pracuje s emocemi dost špatně. Například v až lehce trapné linii „odbojářských lásek“. Jasně, krása není všechno (mezi Češkami by se našlo tak 2 miliony hezčích než je Aňa Geislerová), ale není tu ani žádný jiný důvod, proč by se do ní měl Gabčík tak náhle a osudově zamilovat. Stejně tak Kubiš přejde do vztahu s jakousi Marií, kterou ztvárňuje svůdná Kanaďanka s tou nejhorší czenglish ever) snad během jediné věty. Pro koho tento film vlastně vznikl? Z obecného hlediska není konkurenceschopný, svůj význam má „jen“ pro historiky a Čechy (Slováky). A to z mého/našeho pohledu podle mě není vůbec málo. Nehledě na lichotivý fakt, že britská produkce se světoznámými herci (vehnanými do poněkud šíleně navržených rolí) ztvárňují tak zásadní okamžik naší historie, vnímám právě ten samotný fakt připomínaní si této události. Tíživost rozhodnutí a složitost vlastního provedení, jakkoli se to třeba i samotnému Gabčíkovi s jeho oblíbenou zbraní v ruce nemuselo zdát. Syrová fatálnost okamžiků, kdy parašutisté zjišťují, že z krypty živí prostě nevyváznou. Fatálnost toho, co se stane s lidmi, do jejichž bytu vtrhlo gestapo. To, že fandíme ne prkennému Murphymu a dalším Britům, Polákům a jiným figurkám hrajícím české odbojáře, ale že jsme v duchu s našimi parašutisty, kteří za nás za války bojovali. Že se prostě obětovali pro budoucnost národa, jakkoli to zní pateticky. I přes výrazné nedostatky tak z určitého pohledu tento film nabízí poměrně mnoho.(23.11.2016)

• Janda Panda

Hvězdička pro Aničku. Jinak nic. Pouze pocit znechucení.(1.12.2016)

Film byl natočen velmi zručně, což možná je tím, že se toho neujali amíci... (díkybohu !!!) Sice je pravda, že některé momenty byly i trošku úsměvné (což asi režistér nezamýšlel... no, ale - is happend ;-) krátká pasáž s jedním vojákem, který chtěl po pohřební dodávce, aby se otočila: Go back !!! Zurück !! Hned !! (tak chlape - vyber si konečně tu řeč :-)) Jediné co mě tak trochu vadilo, bylo - že alespon ti Němci mohli mluvit německy.... ikdyž alespon, že ti od Gestapa sem tam nějakou tu německou větičku hodili ;-) Co se týče reálií - celkem OK, ale zrovna ulička v Holešovičkách..... no dobře ;-) nebudu takový "hnidopich". Rejžo - dobrý..(2.12.2016)

• keepsmile

film se mi líbil, ten příběh je prostě jedna z mála národních hrdostí, leč původní Atentát měl opravdu tíživou atmosféru, beznaděj, film, který skončí a řeknete si WTF, to byla doba. Z tohohle pohledu mizérie, výkony, věrohodnost - režie zkrátka špatná.(4.12.2016)

Slušná zábava, která se snaží být něčím, co být nemůže a ani být nemusí.(7.12.2016)

Škoda těch jazykových nuancí. Trochu to kazí dojem, Češi a Slováci mluví anglicky, někteří lépe, někteří hůře, ale Němci taky. Německé charaktery nedostávají moc prostoru, chtělo to aspoň nějakou scénu s Heidrichem před atentátem. Určitě by to pomohlo také ve vylepšení první poloviny filmu, která dost dlouho stagnuje až do scény atentátu a nic moc se tam neděje. Závěrečná pasáž v kostele je dobře udělaná. Jediné, co bych na ní vytknul je fakt, že při střelbě, kdy jim dochází munice nesáhnou po německých samopalech, i když je mají všude kolem sebe. To působí trochu jalově. 67%(15.12.2016)

Krásné zpracování, historicky celkem přesné, vystihuje ducha doby, ale co mi drásá nervy a je důvodem snížení hodnocení je angličtina. Proč čeští a slovenští herci mluví v Praze anglicky?? Chápu, že ne všichni herci byli Češi nebo Slováci, ale to se dá řešit dabingem, který by tento film pro umocnění autentičnosti opravdu potřeboval.(16.12.2016)

Těšil jsem se na to, jak Ellis natočí pro náš národ tak důležitou událost. Přeci jen, takovýto režisér má na film mnohem více prostředků, než nějaký Renč. S výsledkem jsem naprosto spokojen, i ty drobné historické odchylky a chybky mi zážitek nezkazily. Možná ten začátek byl takový zdlouhavý, ale druhá půlka to rozjela na jedničku. Útok na Heydricha a boj v kostele jsem neuvěřitelně prožíval, pro mě to byla naprostá slast. Akorát mi tam vadila hnusná Geislerová, na tu jsem fakt alergickej.(17.12.2016)

Jei dooost divný dívat se na film o českých dějinách s českými herci v angličtině. Na mě to působí dost divně. Kamera občas sebou háže tak moc že ani nevím potom kde kdo je :D Jinak absolutně nádherný film. Bylo to úžasné pozorovat tyto hrdiny, jak se to doopravdy dělo a co bylo a co nebylo. Doporučuji(18.12.2016)

Bohužel bezduché patriotistické dialogy jsou bez duše a film sráží, stejně jako prvoplánovitě vyhlížející láska z kabaretu. Celkově film stojí za zhlédnutí, pečlivá výprava a zasazení děje.(22.12.2016)

Ten začátek mi dal celkem zabrat. Poměrně zkratkovitý autentický záběr, stejně jako předkrm k hlavnímu chodu. V civilních sekvencích mě nesedli naši nažehlení elegáni bez chybičky, v akční části už to bylo dobré. Napětí se ploužilo při zdi, svou hruď vzedmulo skoro až v závěru. Ale ten byl vskutku monstruózní, tak dobrou akci jsem už dlouho neviděl. 60/100(22.12.2016)

Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečné události s určitou posloupností, tak se samozřejmě nedalo natočit něco velice akčního a hodně záživného. Spíše se jedná o takový filmovější dokument atentátu na Heydricha. Dobové prostředí bylo celkem dobře vystiženo, bych řekl (i když sám z vlastní zkušenosti úplně nemůžu říct) a hudební linka dodávala na vážnosti dané situace. Především ten konec se jim zdařil, kdy to ukazavalo ať už krutost gestapa nebo odvážné činy jednotlivých atentátníků a s nimi spojených osob. I když to s tou Lenkou, jak jí tam viděl tesně před smrtí si mohli odpustit. Dalším takovým mínusem a celkem zásadní věcí, která by v souvislosti s tím měla být zmíněna, je také vypálení Ležáků, o kterých tu není jediná zmínka (respektive jsem si žádné nevšiml) - zmínili tu pouze Lidice, ale Ležáky nic. Mohlo by to být i o trochu zajímavější, kdyby poukázali vizuálně i na to, jak Heydrich byl krutý a nějakého jeho činnosti, kdy by se člověk mohl lépe pak sžít s misí Gabčíka a Kubiše.(23.12.2016)

Ty anglické dialogy českých herců nakonec nezněly vůbec tak hrozně, jak jsem se podle zdejších komentářů obával. Jenom mi to přišlo trochu rozvleklé a spíš než drama to místy připomínalo romantický příběh na pozadí války. Od atentátu dál se naštěstí romantické motivy rozplynou a zůstává jen bezvýchodná situace zakončená zoufalou bitvou v kostele do posledního náboje.(28.12.2016)