Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

„Řekni mi, milá spolukonspirátorko a spoluatentátnice, máš nějakou kamarádku, která je stejně rozkokošná jako ty?“ „Jasně, Lenku!!!“ A pak na randevú přitáhne Gajslerku!!! IksDé! Naďmároš si s vytlemenou Kanaďankou při tom romantickém popichování během čekání na Hajdyho vcelku polepšil oproti době, kdy v Padesáti odstínech rozčvachtával jezdeckým bitchíkem odpornou Terezu Kostkovou, ale Gabčíkovi muselo s Aňou to antentátničení dost zhořknout, a není divu, že si raději prostřelil hlavu, než aby se jí znovu dostal do spárů. No chudák Cyprián, tomu říkám kástingová pomsta! Kromě této ryze komediální vložky nám mnichovští zrádci rekapitulují tu historii pojmenování maďarské elektrárny vcelku s grácií, jakž takž věrně, svižně, překvapivě poutavě a dramaturgicky i herecky na výši. Tedy až na ten grandiózní lingvistický paskvil. Angličtina tu má být češtinou (popř. maďarštinou), měli tedy obsadit výhradně rodilé mluvčí, nebo ty nerodilé předabovat. Když si Naďmároš povídá s bábou Moravcovou jako „Čech s Češkou“, akcentově to připomíná etudu, jak se Angličan snaží sklepat cenu kundy z Boženky na bazaru v Istanbulu nebo vysvětlovat downovi integrální počet. A také Naďmárošovo „kurva“, procítěně vložené do velké britštiny, znělo velmi kubišticky a okamžitě se mi vybavilo toto. Nicméně jinak zcela bez výhrad! Tahle čajochlemtsko-žabožroutská klika by klidně mohla strkat nasliněný prst do našich historických análů i nadále a příště konečně pořádně zmáknout třeba ony žhavé trampoty otylého středověkého protestanta pod názvem John Goos, nebo zarejdit ještě hlouběji a natočit velkofilm Overmind Plougher o bájném zakladateli Přemyslovské dynastie. (Pozn. překladatele pro polykokoty: To je ten, co píchal Libuši.)(20.10.2016)

Ten začátek mi dal celkem zabrat. Poměrně zkratkovitý autentický záběr, stejně jako předkrm k hlavnímu chodu. V civilních sekvencích mě nesedli naši nažehlení elegáni bez chybičky, v akční části už to bylo dobré. Napětí se ploužilo při zdi, svou hruď vzedmulo skoro až v závěru. Ale ten byl vskutku monstruózní, tak dobrou akci jsem už dlouho neviděl. 60/100(22.12.2016)

Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečné události s určitou posloupností, tak se samozřejmě nedalo natočit něco velice akčního a hodně záživného. Spíše se jedná o takový filmovější dokument atentátu na Heydricha. Dobové prostředí bylo celkem dobře vystiženo, bych řekl (i když sám z vlastní zkušenosti úplně nemůžu říct) a hudební linka dodávala na vážnosti dané situace. Především ten konec se jim zdařil, kdy to ukazavalo ať už krutost gestapa nebo odvážné činy jednotlivých atentátníků a s nimi spojených osob. I když to s tou Lenkou, jak jí tam viděl tesně před smrtí si mohli odpustit. Dalším takovým mínusem a celkem zásadní věcí, která by v souvislosti s tím měla být zmíněna, je také vypálení Ležáků, o kterých tu není jediná zmínka (respektive jsem si žádné nevšiml) - zmínili tu pouze Lidice, ale Ležáky nic. Mohlo by to být i o trochu zajímavější, kdyby poukázali vizuálně i na to, jak Heydrich byl krutý a nějakého jeho činnosti, kdy by se člověk mohl lépe pak sžít s misí Gabčíka a Kubiše.(23.12.2016)

Ty anglické dialogy českých herců nakonec nezněly vůbec tak hrozně, jak jsem se podle zdejších komentářů obával. Jenom mi to přišlo trochu rozvleklé a spíš než drama to místy připomínalo romantický příběh na pozadí války. Od atentátu dál se naštěstí romantické motivy rozplynou a zůstává jen bezvýchodná situace zakončená zoufalou bitvou v kostele do posledního náboje.(28.12.2016)

Slabá prvá hodina, kde len režisér nahádzal kvantum krátkych scénok bez nejakého hlbšieho zmyslu, a následná trošku podarenejšia ale vcelku priemerná druhá polovica s akčným finále robí z tohto filmu dosť zabudnuteľný zážitok. A pritom ten námet mal tak veľký potenciál. To, že všetky postavy mali zlý anglický prízvuk, vzhľadom na to, že sa nachádzali v Prahe a rozprávali na seba česky resp. slovensky bolo úplne zlé rozhodnutie. Mali to vyriešiť ako vo Valkyrie.(30.12.2016)

Myslím, že lepší filmové pocty Gabčíka, Kubiše a ostatních, kteří se podíleli na atentátu na Heydricha se nedočkáme. Občas tomu chybělo rychlejší tempo, mohla se méně do děje zatahovat romantická linka, která tam ve skutečnosti nebyla. Ale jinak to bylo pěkné zpracování skutečných událostí, kterých se drželi zuby nehty, aspoň podle toho, co jsem se o atentátu dočetla. Takovéhle filmy by se měly pouštět v hodinách dějepisu, děti by si z toho vzaly mnohem víc, než když si o takových českých hrdinech napíšou jen pár řádků do sešitu. Často jsem u filmu opravdu pociťovala hrdost, že jsem Češka, což v dnešní době asi u lidí všeobecně není častým jevem, já nejsem výjimkou. Film byl kvalitně natočený, všechno hezky promyšlené. Hlavní hrdinové, seč zahraniční hvězdy, tak nepůsobili v českém prostředí divně, byli šikovní, i všichni ostatní se toho úkolu jali zodpovědně. A musím vyzdvihnout, že českým hercům to v zahraničních filmech velmi sedne. Třeba se i my tady dočkáme někdy lepších filmařských technologií, větších rozpočtů a kvalitnějších scénářů, protože naši herci na to jednoznačně mají.(8.1.2017)

Anthropoidu jsem byl dopředu připravený leccos odpustit. Těšil jsem se na to, že mu odpustím hollywoodské přehánění a hrdinský patos, byl jsem smířený i s odpuštěním historických nepřesností. Konec konců dle anotace má film vycházet ze skutečných událostí, neaspiruje na dokument (Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru můžeme otevřít u každého filmu). Na druhou stanu jsem nebyl připraven snímku odpustit nudu a banalitu. Ellis z celého tématu nedokázal vykřesat ani jiskru atmosféry či napětí a namísto plánováním operace a vykreslením okupované Prahy či vůbec vysvětlením toho, kdo a co byl Heydrich, film vycpal zbytečnými rozhovory a vytvořil tak tuctový příběh bez chuti a zápachu. Podobně jako když jsem po shlédnutí Tmavomodrého světa nostalgicky zavzpomínal na Nebeské jezdce, nyní vzpomínám na Sequensův Atentát, který zůstal z filmařského hlediska nepřekonán.(8.1.2017)

Tak když to vezmu od začátku, obsazení je skvělé. Cillian Murphy který zde hraje hlavní roli je úžasný herec a dokazuje to v tomto filmu a stejně tak v Počátku nebo V srdci moře kde jsem ho viděla. Jamieho Dornana jsem naopak nikde předtím neviděla a ihned jsem si ho oblíbila. Dále mě překvapilo obsazení tolika českých herců a hereček začínaje Geislerovou a konče Řezníčkem. Samotný způsob jakým je film natočen je úžasný. Nechybí drastické scény jako například mučení Aťi (postava ve filmu).No, prostě je vidět, že režisér Sean nosil v hlavě tento film 15 let, takže měl vše promyšleno do nejvyšších detailů. Můj vůbec nejoblíbenější film.(28.1.2017)

Prvý film, kde hollywoodsky herec hrá Slováka (ak teda nerátam Andy Warhola). Dúfam, že si Anthropoid pozrel aj Filip Renč a pochopil, prečo je Lída Baarová výborný námet s odfláknutým spracovaním. 8/10(29.1.2017)

Dle mího hodně dobře ztvárněno(3.2.2017)

Konečně film o odvaze a hrdinnství českého odboje. Všechnu čest padlým, jež pomohli zprovodit ze světa tu krvelačnou bestii. Pátá hvězda bohužel ne za Gejslerku, která hraje už fakt ve všem(25.2.2017)

První půlka filmu se moc nepovedla. Stačil by obyčejně zpracovaný úvod - seznámení s postavama, s prostředím, nějaký ten lead-in k příběhu, aby nás aspoň trochu zajímalo jak to dopadne.. chybí mi pozadí z anglie, výcvik, jak už v anglii plánovali, že zaútočí na jedoucí auto, k čemuž potřebovali speciálně upravený granát atd atd. ale nic z toho tam není. Přemejšlel jsem, jestli to vůbec dokoukám. S výbuchem granátu se to pak uplně změní a stane se z toho příšerná depkárna a psycho. Tak depresivní a brutální film jsem dlouho neviděl. Scéna v kostele působí hodně autenticky, skoro až dokumentárně jako live-cam. Ale ta angličtina, ta těm českým postavám do huby opravdu moc nesedí :/ Co ta německá angličtina u gestapáků...Toto bude patrně jediný film, u kterého bude lepší dabing než originál zvuk.(27.2.2017)

Vždy, keď si Hollywood zaumieni natočiť niečo takéhoto druhu, treba sa mať na pozore, lebo výsledok môže byť všelijaký. V tomto konkrétnom prípade ale stojí zato! Vydarený akčný thriller s citom pre detail, ktorý našinca a znalca histórie poteší. Herecký kolotoč sa točí najmä okolo prvotriedneho Murphyho, ostatní ale veľmi zdatne sekundujú. Nieje to dokonalé a už vôbec nie historický do bodky presné, ale to vôbec nevadí, keďže atmosféru danej doby to vykresľuje chvályhodne. Záverečná prestrelka v kostole a neskôr v krypte, je pastva pre oči (len tú gýčovú halucináciu si tvorcovia mohli odpustiť).(6.3.2017)

Je ťažké povedať, či je pozitívne hodnotenie tohto filmu ovplyvnené naším národným cítením (slovenským aj českým) a históriou, alebo je tento film skutočne podarený. Vo veľkej konkurencii filmov z obdobia "Heydrichiády" však pre mňa vyčnieva. Zaujal ma najmä pokus o čo najpresnejší dokumentačno - historický pohľad. I keď sa vo filme nájdu nepresnosti a historicky sporné miesta, dá sa napriek tomu považovať za dramatizáciu skutočnosti. Vyzdvihnúť treba najmä napätie, ktoré film udržuje od začiatku až dokonca a umne si ho divákovi dávkuje metódou cukru a biča. Mimochodom mučenie mladého violončelistu bolo brutálne - bŕŕŕ. Keďže som zatiaľ ešte nevidel legendárny Atentát od Jiřího Sequensa, tak sa mi tento film stáva inšpiráciou k jeho pozretiu a priamemu porovnaniu.(7.3.2017)

Film na ktorý som išiel s minimom informácií o ňom, veľkými očami (hlavne kvôli národnému obsadeniu hercov) a štipkou nádeji v kvalitný film. Dej sa rozbiehal pomaly, no snažil sa vás vsunúť do deja čo najlepšie, i keď občas už som začínal mať až pocit neistoty ,či až nudy. No v tom sa karta obrátil a pomalé gradovanie deja sa v sekundu zmenilo na vertikálne stúpanie môjho záujmu vo film ,až mám pocit že som časť filmu prestal dýchať. Ostal som prekvapený, očarený no po skončení filmu som nevedel povedať ani slovo. Musel som sa z toho zážitku tak trochu aklimatizovať do reality. Záverečná scéna bola neskutočná, Gabčík a Kubiš si odtrhli kus zo mňa a ukázali nám že tu boli ľudia s veľkými srdcami, ktoré častokrát položili za svojich blízkych, rodinu no niekedy aj celý národ, aby ukázali že v zlých časoch treba konať ešte väčšie dobro a obetovať svoje sny pre sny iných.(25.3.2017)

Kdo při tomhle filmu nebyl hrdý na to, že je Čech - což je sice trochu zkaleno tím, že ho hraje Brit...Snad až na jemně bizarní použití britských herců a původní anglickou verzi filmu si troufnu říct, že původní Atentát (ať se na mě nikdo nezlobí, ale v určitých částech vyprávěný dle komunistického mýtu) byl překonán ve všech ohledech. Posledních dvacet minut bere dech a hrne slzy do očí, mně tedy ano. Pokud tento obraz holt musel mít britský rám, jsem schopen to překonat, a bůhví, jestli by to český režisér zvládl lépe, a nebo by, jak je dobrou tradicí sklouzl k nějakému rozpornému hořkosladkému výkladu a do titulní role obsadil Polívku nebo Marka Daniela. Tohle je skutečný akčňák, a je jasné, kdo je tu parchant a kdo hrdina, a že nejsou jedna rodina.(27.3.2017)

Je skvělé, že vznikají takové kolaborace jako UK s ČR. Na film jsem se těšila, ale na druhou stranu si teď říkám, že filmy, které pojednávají o jedné události či činu, zkrátka nemají moc co říct, pokud jejich aktéři neprožívali opravdu zajímavou přípravu. Co mě zaujalo, byl nespočet českých herců, kteří hráli v angličtině. Je to strašně zvláštní pocit sledovat jako Česka film, kde Čechy hrají převážně Britové, vedlejší role zastávají Češi, ale v angličtině a do toho se přidají Němci, kterým byla němčna ponechána. Neříkám, že je to špatné řešení, naopak mě někteří tuzemští herci se svou výslovností překvapili, ale sledovat herce v jejich rodném jazyce má něco do sebe. Jsou pak více prožité emoce a divák nemá pocit, že herec kromě role ještě zápasí s přízvukem. Proto preferuji třeba francouzský film v originále s titulky. Co se obsahu filmu týče, jedná se opravdu o válečný thriller až akční film, kde o zranění a přestřelky není nouze. Občas jsem se na nebohé oběti už nemohla dívat, jak byly některé scény kruté. Zklamala mě však kamera a vlastně i střih. Záběry mi často přišly nicneříkající, zbytečně točené z ruky (roztřesené, osoby zabrané bez půlky hlavy) a sled scén mě někdy mátl, protože střih divoce lítal sem a tam bez nějakého řádu - jakoby si na place kameraman prostě někam stoupl a neřešil nějaký storyboard a plánování, který záběr navazuje na který. Filmu se podařilo hezky vyzvednou statečnost naší vlasti, ale i přes to se dle mého řadí do průměru, který mě nijak zvlášť neoslovil.(2.4.2017)

Moc pěkný snímek ... Hlavně závěrečná přestřelka v kostele a konec.... Zkurveni nackove..... Pěkně vykreslená atmosféra strachu v okupovaném Česku....(6.4.2017)

60% - komentář 20ti slovy: Člověk rád vidí "světový" film o nás a u nás, ale bohužel mi to připadalo takové "ospalé". Rozhodně jsem měl počkat na dabing!!(9.4.2017)

Dost slušný zahraniční film o naší historii.Neduhy s češtinou a angličtinou už zde zmíněny jsou, takže jediná věc, co mě zaráží, je, proč jsme si to dávno, po černobílém Atentátu, nenatočili sami, místo těch zbytečných kravin, kterých se tu ročně točí mraky..(15.4.2017)

Měl jsem trochu strach z toho, že když se do toho pustí amíci, tak to bude na dvě věci...že úplně nepochopí smysl této velké akce, ale nestalo se tak. Je to bravurní dílo hodné Lva...(škoda jen trapnosti Masaryka) Sice si museli svlažit chuť po akci neúměrně prodloužených scénách bojů a hromad plných zásobníků, ale tady se na to hezky dívalo....Jen tedy nechápu proč Aňa měla jako být ta "super" kočka... když je to stará vychrtlá zdrápanina..která sice dobře hraje, ale opravdu krásná již není.. tak aby prozradila dva agenty :-)(16.5.2017)