SaMaeL98

Poprvé a naposledy říkám: "Jděte na českej dabing". Ale myslím to teda vážně. Já jsem si troufl na titulky a to mi zmrvilo minimálně polovinu tak dobrého filmu. Vidět anglické herce vyslovovat česká jména a názvy a napodobovat kravskej přízvuk bohemských nevzdělanců je první ranou (né tou smrtelnou). Ta smrtelná přichází, když vidíte starou a nesympatickou československou herečku mluvit anglicky s horší výslovností a přízvukem než má Emanuel ze 4.A trpící dislexií, koktavostí a vyříznutým jazykem. Když překousnete tuhle lůzu a nebo bude rozumní a půjdete na normální dabing, zjistíte, že je to jeden z nejlepších válečných filmů, co jste za posledních pár let viděli + když budeme počítat, že se opravdu odehrává v Česku. Celkem mě to i dostalo. ()

rakosabasta

Hm, pro mě má tento film, bohužel, víc much, než pozitiv. Ale věřím, že záleží na úhlu pohledu. Koukám-li se na něj jako na "akční" sondu do operace Anthropoid, která má za cíl vybudit mě (či žáky ZŠ či SŠ) k hledání a ověřování historických dat, pak by měl film dostat hvězdiček 5. Je v něm totiž nespočetně ne úplně logických dějových křižovatek a ještě více otevřených nedořešených) konců (dějů či postav). Koukám-li se na něj jako na film, který mi má přinést nějaký divácký zážitek, ať už při sledování hrdiny či antihrdiny, pak si ale nezaslouží více než 3. Nelogické, psychologicky nepodložené akce, skoro bych řekla, že 1D hrdinové, naprosto zbytečná až plytká romance... A to nemluvím o problému jazykovém u anglické verze... někteří herci mluví anglicky s poměrně výrazným ruským přízvukem, jiní s jiným a do toho se míchá český... Nu, jako pokus zajímavé. A poklona, že se do toho vůbec pustili!!! Škoda jen, že ne s lepším scénářem. ()

Inkognito_CZ

Nejsilnější zážitek, který jsem si kdy v životě odnesl z kina. Pořád jsem si říkal, že nesmím mít velká očekávání, abych nebyl zklamaný. Stejně jsem si však nemohl pomoct a prostě jsem chtěl, aby to bylo perfektní. A ono bylo. Všechny námitky, které jsem k tomuto filmu zaznamenal, jsou buď tak sofistikovaně filmařské, že jim ani nerozumím nebo jsou to námitky k logickým ústupkům realitě, které zkrátka filmaři udělat musí, když nechtějí natočit pouze strohý hraný dokument. Přestože jsem právě ten hnidopich, který z dostupných pramenů hltá každý detail o této historické události a rád opravuje ostatní, můžu s klidem na duši říct, že jsem sice ony nepřesnosti vnímal, ale s tlukoucím srdcem a husí kůží po celém těle jim nepřikládal sebemenší význam. Když pak z krypty zazněla ona nesmrtelná slova, při nichž přeběhne mráz po zádech, sevře se hrdlo a oči se začnou lesknout ..."Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!"..., připadal jsem si, jako bych stál tam dole s nimi. ()

Kytiii1

Shlédla jsem včera a až na počáteční rozpaky nad českým historickým filmem v angličtině... nějak mi to nesedělo. Ale zvykla jsem si. Bitvou v kostele jsem byla unesená a ani nedutala očima přilepená k plátnu. Určitě se budu těšit na dabovanou verzi... asi poprvé v životě... ()

HJ-FILIP odpad!

Patetická hovadina. To je přesný výraz pro celý film. Kdo vůbec netuší, jak vypadala doba II.sv.války, ten může věřit tomu, že nacisté v jednom kuse brali rukojmí, podpláceli spoustu lidí, aby jim udávali běžně padající parašutisty. OD začátku do konce, snad vyjma useknuté hlavy při výslechu, je naprosto fantastické. Boje v kostele, kdy jsou Čechoslováky vystříleny vagóny střeliva - kde by je asi vzali? ukradli nacistům? - ,řazení rukojmích, razie Gestapa přesně po vzoru amerických zásahovek... A jak se bába pochcala, to už bylo moc. Opravdu. Z kina jsme odcházeli naprosto šokovaní, jak si vůbec někdo může dovolit takové kraviny pustit do světa. Zlaté Sokolovo! Jedna z mála věcí co se povedla je asi výbuch do tramvaje a umístění "Heydrichovy zatáčky" pod Letohrádek. ()

ElectricMan

Perfektní zpracování operace Anthropoid, i když se zahraniční režií. Řekl bych, že je to ještě lepší než naše adaptace jménem Atentát. A myslím to vážně. ()

Elwyn

Jedno z nejožehavějších témat pro filmové zpracování, minimálně pro Čechoslováky určitě, a výsledek musel potěšit. Samozřejmě, že film má své nedostatky, ale Ellis se svého úkolu zhostil nad očekávání zručně. Historické reálie, díkybohu nijak křivené, zbytečně neředil a film se v druhé půli rozeběhnul k nevyhnutelnému vyvrcholení, které všichni čekali, ale nudit nemohlo nikoho. Akčí kamera a minimalisticky hutná zvuková stěna, zvláště pak v závěru umocňovala napětí. ()

Cardas

Spíš se mi to zdálo dobrý. Možná můj pozitivní pocit pramení z nižšího očekávání, protože dost lidí, jejichž názoru si vážím, po shlédnutí naznačovalo větší či menší zklamání a rozpaky. Tak jsem byl překvapen mile. Faktografické nepřesnosti jsem očekával a byl připraven je odpustit. Trochu rušivý mi přišel náznak postojové lability hlavních postav, v takové míře se u nich zcela určitě projevit nemohla. Nervozita ano. Hysterie v žádném případě ne. Ale znamenitě film dokázal vystupňovat napětí těsně před útokem na R. H. Kloním se k názorům o zbytečnosti snového vjemu "Lenka podávající láskyplně ruku ze záhrobí" v kryptě. Celý dojem filmu mi ale ani tyhle okolnosti nepřehlušily. Měl jsem dojem silného ohromení nad statečností těch lidí a cítil jsem jejich skutečnost, opravdovost. Byl jsem tam s nima. A toužil jsem, aby se jim to povedlo, a fandil jsem jim, aby nemuseli umřít, i když jsem věděl, jako oni sami, že to nepřežijou. A opravdu to se mnou pohnulo. Bohužel se domnívám, že tohle bude film, který v zahraničí nikdo moc sledovat nebude. Ta angličtina je fakt bídná, takže aby se na to mohl koukat anglický rodilý mluvčí, aniž by ho to ukrutně rušilo, muselo by se to nadabovat anglickými herci, což je krajně neobvyklé, nepopulární a nákladné, a je to stejný hendikep, jaký je důvodem, proč české filmy jsou v zahraničí vlastně zcela mimo zájem diváků. Tento jakoby český není, ale vlastně si ponechává veškeré nevýhody toho českého filmu, a pro českého diváka i veškeré nevýhody filmu s titulky, které tříští pozornost obrazovou a čtenářskou. Přes tyto veškeré mínusy, které zde uvádím, se mi ten film zdál dobrej, líbil se mi. Ve smyslu krásna, nikoli ve smyslu líbivosti. Mimořádný herecký výkon? Jednoznačně Charlotte Le Bon! Ve scéně, kdy přichází bezprostředně po otřesném zážitku sdělit, že tu její kamarádku zabili, když se pokusila uprchnout z nějakého nahánění lidí. Tahle scéna pronikala do morku kostí, holka, jak to ze sebe sypala, se zajíkala v tom šoku, že jsem se ani já nemoh nadechnout, tak moc mě strhla. Ta byla naprosto jedinečná. Na filmu vidím zásadní to, jak vidí zevnitř to napětí, jak nevíš, kdo při běžné chůzi na ulici může být sledující špicl, kdy každou chvíli může sklapnout past, každý nezvyklý pohyb neznámého člověka může vypadat jako příznak "už nás mají"... Vyrovnávání se s psychickým tlakem. Tenhle pohled kamery vyjadřující to všechno mne vtahnul do jejich času naprosto osobního JÁ, teď a tady. Stejně silná bezprostřednost pohledu od JÁ byla docílena i v přestřelce, kde nevím, odkud to teď přijde, nevidím dobře přes mrak prachu zdvižený střelbou nacistů do zdí, nemám čas prohlížet si prostor, musím se krýt za sloup a pokaždé jen rychle vystřelím a zase zpátky, takže toho moc nevidím, .. jak je na tom kamarád? Koupil to nebo se také jen na okamžik skryl? Můžu ještě dál. Neměl bych už použít zbraň proti sobě? Co když to pak nestihnu? ... Tohle na mne působilo velmi silně. Fakt, že ve filmunabsentuje pohled z druhé strany a Heydrich tu je vidět pouze v situaci útoku, pokládám za přednost. Právě takto to bylo vuděno z osobní perspektivy hlavních postav - toho JÁ, které mi umožňuje zažít plně autenticky všechno včetně té nutnosti sledovat vše jen svýma očima a prožívat událost jen ze svého místa. Subjektivitu JÁ, které se tvůrci filmu drží jako základního principu, hodnotím jako přednost filmu, nikolinjako nedostatek, který mu někteří vyčítají snad v představě, že cílem je získat konečný a definitivně objektivní vyčerpávající náhled na celou událost. Tady ale jde o prožitek. Autenticita osobního prožitku události je pro mne umělecky vyšší hodnota než dobírání se všech zorných úhlů a zobrazování skutečností, které prožívající jednotlivec vidět a znát v jejich plnosti nikdy nemůže. () (méně) (více)

Mrsina

Naprostá senzace a nadšení. Nikdy jsem nezažil v sále takové ticho a napětí. Naprostý profesionální herecký výkon hlavních dvou herců. A i když jsem si byl vědom výsledku, přesto při samotném atentátu, jsem zadržoval dech a jenom jsem slyšel své srdce divoce bušit. Doufám, že se tenhle film rozšíří do světa co nejvíce, a lidé pochopí, co si Československo muselo vytrpět a co lidé v něm dokázali. A přesně tohle jsou hrdinové, kteří se postavili smrti čelem a neztratili odvahu udělat, co museli. Film perfektně znázornil atmosféru, brutalitu nacistů, emoce a ukázal, že i ČSR hrálo ve 2 světové velkou roli a to nejen operací Anthropiod. Pro mě osobně nejlepší film roku. ()

Joshua2121

Druhá svetová vojna má mnoho temných stránok, ktoré boli niekoľko krát zdokumentované či natočené v podobe kvalitného filmu. Operácia Anthropoid je určite jedným z nich. Sympatické postavy s autentickými menami, krásna Praha ponorená do ponurnej atmosféry a nacisti na každom rohu dávali celý čas pocítiť, že toto nebude ľahký film. Posledná polhodina bolo vyjadrenie takej bezmocnosti a beznádeje akú som si doposiaľ ani nevedel predstaviť. Na scénu v kostole určite tak skoro nezabudnem. Takéto zakončenia a najmä reakcie ľudí v kine sa tak často nevidia. ()

the_weaver

Pre mňa film začal až scénou, kde kaplan Petřek oznámil výsadkárom smrť Heydricha a reakciu vedenia protektorátu. Do toho okamihu mi film prišiel len ako chladná koláž dokumentárnych záberov z realizácie atentátu. Prvotný úvod do politickej situácie v protektoráte bol síce v poriadku, ale v ďalšom priebehu mi chýbali emócie, ktoré by diváka vtiahli - trebárs strach z prezradenia, ale najmä vybudovanie odporu voči hlavnému záporákovi - Heydrichovi. Však on sa okrem samotného atentátu vôbec neukázal v zábere! To azda preto, aby sa nestúpilo na kurie oko nemeckému divákovi ?! Tak to ďakujem pekne.↵  Po kaplanovom výstupe sa rozbehol kvalitný akčňák, a to až tak silný, že úplne zatienil tú časť filmu o atentáte. A to ma paradoxne mrzí tiež, pretože Anthropoid bola operácia, v ktorej šlo v prvom rade o zasmrtenie Heydricha, a nie o efektnú hromadnú zakáľačku nacistických vojakov.↵  A ak Vás zaujíma môj názor na film v čítavej forme s parádnymi hláškami, prečítajte si komentár pána Enšpígla. ()

TOPmoovie

perfektna filmarska praca a zhmotnenie napatia v par sekundovej sekvencii atentatu. prekvapilo. urcite pozri a nenechaj sa rusit. ()

Radim98

Bylo to dobré, atmosféra vybudovaná solidně, hlavní dvojice Murphy a překvapivě i Dornan to dokázali utáhnout a naše domácí herecké zastoupení celkem příjemně obstálo. Historické nepřesnosti neřeším, možná jich v zájmu samotného filmu mohlo být klidně víc. Podkopalo to ale dost přetažené finále a jatka v kostele, celkově se prostě stěžejní událost filmu odehrála podle mě příliš brzo a vznikla až moc velká časová bublina, kterou se už nepodařilo v závěru adekvátně vyplnit. I tak dobře, že film vznikl, zas tolik zásadnějších událostí světového významu ve své historii nemáme, tak proč nezvěčnit alespoň těch pár :) ()

Jarda68

Jsem moc rád,že film vznikl a o této obdivuhodné události se konečně dozví celý svět...Ve srovnání se Sequensovým Atentátem však o dost prohrává(nejsou tu záběry z výcviku parašutistů,záběry Heydricha)...Herecky mne nejvíce přesvědčil Cillian Murphy v roli Gabčíka(naopak Dornan je nic moc herec)...Přesto určité emoce film zanechá a natočen je celkem poutavě...Až na přehnané,kýčovité finále... Výsledné hodnocení dávám 70% ()

gurmanfilmu

Složité hvězdičkování mezi 4 a 5, nakonec jsem dal pět, protože historii je třeba připomínat a film je natočen dosti sugestivně. Napětí (a děs) funguje s maximální razancí. Ruční kamera zase události přibližuje do subjektivní polohy. Jediným problémem je pro mě vztah obou parašutistů vůči jejich partnerkám. Za prvé, je toto vymyšlené, s čímž bych problém neměl, kdyby za druhé, se těmto emocím dalo trochu více prostoru a pak by Gabčíkova "vidina" Lenky na konci vynikla a působila by lépe. Napětí prostě vyniká, když je divák v tlaku s přívalem událostí a s rychlým střihem, jenže to se o ostatních emocích říct nedá. Divákovi se musí dát čas a Anthropoid i přes mé výtky ztráta času není. ()

kotrlak

Tak jsem si nebyl jistej jestli je to parodie nebo atentát na atentát. Aspoň že Reinhard si je docela podobnej. Ale když to člověk bere jako odpočinkový akční drama a ne jako zpracování historickýho materiálu, tak je to koukatelný. A ta šišlavá angločeština taky pobaví. ()

zlatovlas

Nemôžem si pomôcť, Atentát z roku 1964 v československej produkcii sa mi páčil viac. Murphy sa snažil, ale stále som v ňom videl Peaky Blindera. ()

Gamine

Film byl sice komornější, ale kvalitní, z kina jsem odcházela velmi spokojená. Nevěděla jsem, jaké je tu herecké obsazení, o to příjemnější bylo zjištění, že Cillian Murphy hraje jednu z hlavních rolí, opět hodně dobře, charismatem se mu vyrovná málokdo. Konec v kostele i se závěrečnými titulkami byl hodně emotivní. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál