Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

„Řekni mi, milá spolukonspirátorko a spoluatentátnice, máš nějakou kamarádku, která je stejně rozkokošná jako ty?“ „Jasně, Lenku!!!“ A pak na randevú přitáhne Gajslerku!!! IksDé! Naďmároš si s vytlemenou Kanaďankou při tom romantickém popichování během čekání na Hajdyho vcelku polepšil oproti době, kdy v Padesáti odstínech rozčvachtával jezdeckým bitchíkem odpornou Terezu Kostkovou, ale Gabčíkovi muselo s Aňou to antentátničení dost zhořknout, a není divu, že si raději prostřelil hlavu, než aby se jí znovu dostal do spárů. No chudák Cyprián, tomu říkám kástingová pomsta! Kromě této ryze komediální vložky nám mnichovští zrádci rekapitulují tu historii pojmenování maďarské elektrárny vcelku s grácií, jakž takž věrně, svižně, překvapivě poutavě a dramaturgicky i herecky na výši. Tedy až na ten grandiózní lingvistický paskvil. Angličtina tu má být češtinou (popř. maďarštinou), měli tedy obsadit výhradně rodilé mluvčí, nebo ty nerodilé předabovat. Když si Naďmároš povídá s bábou Moravcovou jako „Čech s Češkou“, akcentově to připomíná etudu, jak se Angličan snaží sklepat cenu kundy z Boženky na bazaru v Istanbulu nebo vysvětlovat downovi integrální počet. A také Naďmárošovo „kurva“, procítěně vložené do velké britštiny, znělo velmi kubišticky a okamžitě se mi vybavilo toto. Nicméně jinak zcela bez výhrad! Tahle čajochlemtsko-žabožroutská klika by klidně mohla strkat nasliněný prst do našich historických análů i nadále a příště konečně pořádně zmáknout třeba ony žhavé trampoty otylého středověkého protestanta pod názvem John Goos, nebo zarejdit ještě hlouběji a natočit velkofilm Overmind Plougher o bájném zakladateli Přemyslovské dynastie. (Pozn. překladatele pro polykokoty: To je ten, co píchal Libuši.)(20.10.2016)

Vcelku dobrý film ak vynecháme otrasný akcent a odignorovaný Slovenský podiel na atentáte...inak dosť veľa nezrovnalostí a osobne si myslím že domyšľanie príbehu k tejto udalosti nepatrí...inak sa mi to veľmi páčilo.(15.6.2018)

Silný příběh z československé historie, který je asi každému notoricky známý, ale přesto trvalo poměrně dlouho, než se ho rozhodl zfilmovat i někdo takříkajíc "zvenku". A zahraniční náhled na celou událost snímku jednoznačně prospívá, je mnohem zajímavější dívat se domácí historii objektivem cizince. Bohužel Anthropoid není tak pohlcující, jak bych si přál a jak by si snímek zasloužil. Co se ale tvůrcům nedařilo na začátku, je více než bohatě vykompenzováno při závěrečném finále v kostele. Napětí by se dalo krájet a u sledování posledního odporu atentátníků jsem skoro nedýchal. Tyto pasáže byly skutečně světové, jen škoda, že na ně bylo potřeba čekat 90 minut.(25.10.2018)

Samozřejmě to není přepis historie, jakkoliv přesný se snímek snaží být. Ať už jde o někdy zbytečný eufemismus (to se dá říct například o zjednodušených scénách mučení) nebo o nepřesnosti zažité (Gabčík útočící před autem, časování mezi hozením granátu a pokusem o výstřel) či chyby faktické (Aťa přítomen v Praze, mrtví Němci během přestřelky, jiné počasí během atentátu) a také znatelný americký (hollywoodský, chcete-li) vliv kde je prostor dán hlavně vztahům mezi postavami a samotná akce neznatelně ustupuje do pozadí, to vše naštěstí v malé míře, což filmu prospívá a my se tak stáváme svědky výborně zahraného dramatu s perfektními scénami, ať už jde mrazivé zpodobnění samotného atentátu, bitva v kostele, psychické mučení Ati (přestože se udává že bylo daleko horší) nebo třeba Gabčikovo epické "We are Czechs!" a to i přesto že byl Slovák.(6.11.2018)

Asi nejlepší filmové zpracování událostí okolo atentátu na říšského kancléře Heydricha. Solidní výprava, velmi dobré herecké obsazení, včetně mezinárodně ostříleného Ciliana Murphyho, po všech stránkách velmi dobrá práce. Toto téma bych ale už na nějakou dobu filmově uzavřel. Bylo natočeno již několikrát a není v něm prostor pro další vývoj či posun. 70%.(11.12.2018)

Měla jsem stochutí dát snad i pět, ale kvůli tomu trapnému zjevení na konci dávám čtyři(28.1.2019)

Je pekné, že sa o tom konečne niekto rozhodol natočiť film, my sme sa však stále nezobudili, a preto to musel urobiť za nás niekto zo zahraničia. Vykľul sa z toho celkom slušný vojnový triler, kde v prvej polke sledujeme psychické zrovnávanie sa a prípravy našich hrdinov na slávny atentát a v tej druhej už ide do tuhého (Heydrich, kostolná defenzíva). Herci primeraní, chýbala mi tam však tá emočná stránka, s ktorou by som si postavy viac získal. U mňa 4* a 80%.(8.5.2019)

Pokud tvůrce sáhne po tématu druhé světové, většinou se dílo podaří, alespoň mohu soudit z toho, co mám nakoukáno. Nejinak je tomu i v případě nejznámější československé operace s názvem Anthropoid, kde mě kromě Murphyho potěšilo i pár českých herců. I Jamiemu Dornanovi to sedlo a narozdíl od sračkoidní erosérie to zvládnul i neposrat. Závěrečná přestřelka parádně sestříhaná i zrežírovaná.(16.9.2019)

Před projekcí filmu proběhl krátký úvod, kterého se mimo jiné zúčastnil také sám Sean Ellis, který se zmínil, že film je kontroverzní. A měl pravdu. Film je narozdíl od jiných historických filmů netradiční v tom, že zpracovává hlavně to čím si atentátníci museli projít. Což odůvodňuje tu dlouhou a tolik kritizovanou přestřelku na konci. A před titulky se navíc píše, že atentátníci bránili kostel šest hodin. Skvělé herecké výkony od Cilliana Murphyho až po Alenu Mihulovou. Škoda jen toho zjevu Gaislerové na konci, protože do té doby byla scéna skvěle vyvedená a zbytečně to odtrhlo od reálné působivosti.(4.7.2016)

Tak trochu nic nového. Světový úspěch by to mohlo mít, jelikož je to profi filmařina. Jenže před filmem slibovali kontroverzi a tu jsem v ničem nezaznamenal. Víceméně vše mi přišlo provedené správně, ale nijak výjimečně. Na kombinaci přízvuků a českých jmen se s trochou tolerance dalo zvyknout, ostatně nikoho kromě Čechů to netrkne a pro nás tam byl za odměnu "inside-joke" s Moravou. Závěrečná scéna byla hodně nevyrovnaná, od skvělých a napínavých momentů padala volným pádem do okamžiků, kdy se mi zdálo, že tři čeští vojáci připomínají tři Chucky Norrise (nevím, jaké ztráty byly na straně Němců v reálu, ale občas jejich snahy vypadaly až směšně) a do úplného závěru, který ne a ne přijít. KVIFF16.(6.7.2016)

Když se Cillian Murphy představil jako Jozef Gabčík a Jamie Dornan jako Jan Kubiš, celý sál ve Varech se smál. Ale co, tohle bude připadat směšné jen nám. Pro mě pěkně natočený historický válečný film s pár scénami, kde jsem si nervózně žmoulala ruce a seděla v křesle celá strnulá (čekání na atentát, scéna týrání a závěrečný boj v kostele).(17.7.2016)

• rosomak123

Je mně líto, nevyšlo to... Ten příšerný "český" akcent většiny herců by vlastně ani tolik nevadil. Ale postavy jsou totálně ploché, nezajímavé, nemáte šanci si k nim vytvořit vztah - a ani pro to není důvod. Film vám nedokáže předat emoce, které asi museli prožívat všichni ti, kdo v Protektorátu parašutistům pomáhali, jejich zásadní dilemata zůstávají neodkrytá. A hřebíčkem do rakve je formální stránka filmu, kdy pro ty neustálé detaily a roztřesenou kameru vůbec není opodstatnění. Tak snad příště...(27.9.2016)

Američané a Angličané se rozhodli, že udělají český film a udělali ho sakra dobře. Režisér věnoval mnoho let svědomité přípravě a britští herci se zase vesměs velmi usilovně aspoň snaží napodobit český přízvuk. Začátek je poněkud zmatený, expozice postav by mohla být lepší, ale od prvního střetu s "nepřítelem" jde všechno skvěle. Čeští herci se předvedli na výbornou, angličtí i američtí ukázali své skvělé kvality. Murphyho alias Gabčíka byste na začátku chtěli zfackovat, je to člověk umíněný bez jakéhokoli citového sblížení splnit úkol a jet zpět do Anglie, ale na konci mu můžete doslova číst lidskost z očí. Dornan alias Kubiš začíná jako rozklepaný nováček, který chce prostě žít, ale stane se z něj zkušený voják, který podrží svoje spolubojovníky až do hořkého konce. Film se víceméně historicky drží předlohy a moc neodbočuje, když pomineme romantickou dějovou linku, která ale nikterak filmu neškodí, a naplno využívá skutečného prostředí a kulis, které v Praze stále jsou. To, že se pletou různé přízvuky dohromady je maličkost, Angláni udělali skvělý film o zásadním momentu české moderní historie, tak jim tuto maličkost můžeme s přivřením oka snadno odpustit.(28.9.2016)

Tématu a zpracování neumím nic vytknout. Detaily jako že Jan Zelenka-Hajský je ztvárněn starší, než jaká byla skutečnost, mne nechávají klidným. Film o našich národních hrdinech je i velmi dobře natočený. Alespoň je to můj názor. Oproti Atentátu J.Sequense jsou i nějaké věci a postavy dotažené - viz Zelenka-Hajský nebo skupina Jindra - autoři se tady víc soustředili na hlavní aktéry a přípravu útoku na Heydricha. Chybí zde postava generála Moravce, ovšem v Sequensově filmu se zase nesmí říct, o koho jde, takže je to vlastně jedno. Film věcně, bez patosu líčí dobové události, je vlastně docela minimalistický, kteréžto pojetí opět odpovídá době. Odboj BYL minimalistický, jakkoli zároveň hrdinský. Tady se prostě nevedla partyzánská válka a ani nemohla. A třeba postava A.Mihulové nebo vykreslení kněze Petřeka (jediný, co mi trošku vadí, že se neřekne, že byl pravoslavný - proč ?) jsou exkluzivní, abych neadoroval jen dva ústřední herce, zcela důstojné nástupce R.Jelínka a L.Mrkvičky ve výše uvedené klasice.(29.9.2016)

Brečet chlapy v kině a utírat slzy sem ještě neviděla. Po tomhle filmu se to změnilo. Byla jsem před shlédnutím dost skeptická, jestli z toho neudělají klasickej doják s omáčkou pro čtrnáctky. Nestalo se. Prolínání autentických záběrů, popisky k době, herecké výkony odpovídající „normálním lidem“ a né těm z americkýho filmu, že jo? A hlavně znatelná pomoc historiků při natáčení. Charaktery opravdu odpovídali osobám – např. u Dornana je zmiňováno v recenzích, že byl jako herec mdlý ,nevýrazný apod. oproti Murphymu. A :ANO! Kubiš byl v reále klidný, naopak od extrovertního Gabčíka – i když Cillian mohl teda trochu ubrat…ono to pak trochu vyznívalo, že Gabčík byl arogantní kretén, ale stalo se. A proč nedám plný počet hvězd má jediný důvod, povedlo se, ale vadí mi, když si režiséři prosadí svojí na úkor příběhu, který na dramatičnosti vůbec přidávat nepotřebuje, ale chápu, že ve filmu bylo třeba některé věci zkrátit. Kino i po konci, kdy už jeli titulky a lidi se běžně zvedají ze sedaček a odcházejí, zůstalo zmrazeně, soustředěně sedět. Ticho by se dalo krájet (když opomenu ty zadušený chlapský vzlyky).Tohle pro mě bylo zadostiučinění, že film zapůsobil, kde měl.(29.9.2016)

Jsem ortodoxním zastáncem titulků (tedy originálního znění), ale poprvé v životě mě to celý film šíleně točilo a hrubě nesedělo. Do české distribuce měl jít tento film...ano...dabovaný. Předešlo by se naprosté neautentičnosti hrdinů, angličtina českých hereckých celebrit katastrofální (možná to byl záměr, ale pak už to nedává smysl vůbec). Vrcholem byla scéna, kdy "čeští" hrdinové mluvící anglicky jsou titulkováni do Češtiny a Němci nejsou titulkováni (překládáni) vůbec. Komolení českých jmen českými herci v mém případě zůstane navždy nepochopeno. Měl jsem také (subjektivní) intenzivní pocit, že hrát Čechy prostě Angličané nesvedou, že je tam jakási národní identita, kdy rozdílnost je způsobena nejen jazykem. Předsálí kina bylo zaplněno, fronta na popcorn předlouhá, v sále nás bylo nakonec 12. Z hlediska té doby a historického kontextu mě ten nezájem českého publika šíleně irituje, protože jestli něco vnímám jako nejsilnější výstup filmu, tak je to přesvědčení, že žijeme v té nejkrásnější době plné svobody. A všechny brblající Čechy bych do té doby na řekněme 3 minuty teleportoval, možná bychom se pak ve světovém žebříčku brblání krátkodobě ocitly mimo celosvětové stupně vítězů. Emoce se u mě nastartovaly 5 minut před koncem (omlouvám se, ale když jsem viděl, jak do kostela nabíhají řadoví němečtí vojáci jak prasata na porážku a téměř se tlačí v řadě na schodech, aby se nechali odbouchnout, připomínalo mi to nějakou stupidní počítačovou hru). A gradovat začaly (ty emoce) až při náběhu titulků (popisujících historická fakta). Z respektu k českým válečným veteránům bez hvězdiček.(29.9.2016)

Za mě jsou to 3 lepší hvězdy.Film který neurazí a stojí za to ho zhlédnout.Má sice ze začátku takové pomalejší tempo ,ale závěrečná pulhodinka to vynahradila. S tím českým akcentem to trochu přehnali Ana Geislerová ho má nejměkčí a přitom je tam jako jedna z mála češka. Poměrně dobře ho zvládl Jamie Dornan.(29.9.2016)

Jsem unešen, ohromen, uzemněn a dojatý! Jen těžko se dá popsat pár slovy, jak velký to byl dnes pro mě zážitek. Ten příběh "znám", četl jsem knížky, viděl dokumenty a filmy. Ti lidé byli skuteční a díky filmařům jejich srdce opět tloukla, jejich myšlenky tepaly krví v žilách, jejich rány znovu bolely a jejich statečnost byla neuvěřitelná. Už dlouho (jestli vůbec) si nepamatuji, že by při závěrečných titulcích bylo v sále takové ticho. Již dlouho jsem necítil takový vztek, hrdost, bolest, sílu, marnost a naději najednou. Režisér je určitě kouzelník, herci byli skvělí, skvěle napsáno, skvěle natočeno. A hudba ( a někdy je to třeba jen jeden tón) je prostě omračující. Jsou filmy, které byste měli vidět a obzvlášť v kině. A tenhle... tenhle to rozhodně je...(30.9.2016)

Viděno 30.9 a musím říct že se to alespoň pro mě dost povedlo a film jsem zařadil mezi jeden z nejoblíbenějších... Cillian je prostě borec a Jamie taky není špatný, ale ta Gaislerová no nevím ale tak dala se přetrpět. Marcin jako Vaněk taky dobrý když se zeptal ,,What is Anthropoid?´´ tak mě zamrazilo v zádech ten na tu roli seděl jako prdel na mísu... No a mučení Aťi a když mu ukázalo no vy víte co myslím tak to už bylo úplně vymydleno to jsem ani já nečekal že to tam dají takhle na féra a Ondřej Malý tomu dost přidal ten prostě musí hrát tyhle hajzlíky. A závěrečná bitva v kostele tak to už byla úplná pecka to se jím moc povedlo jen tak smrt Kubiše co jsem četl tak zemřel při převozu do nemocnice a né už v kostele ale to jsou už jen detaily se kterými se dá srovnat a pochopit je protože se to takhle hodilo více do filmu... Za mě jasných 5*...!!!(1.10.2016)

Jsem docela ráda, že se filmu zhostili hlavně Britové, jelikož si myslím, že by se film tolik nepovedl kdyby ho dělali jen Češi. Už jen v případě Cilliana Murphyho nebo Tobyho Jonese, kteří kteří hrají velmi dobře a jistou kariéru už mají za sebou, nebo i Jamie Dornan mě ve své roli překvapil. Každopádně i Češi se svých rolí ujali překvapivě dobře. Celý snímek byl skvělé zfilmováný, u filmu jsem se nenudila, scény nebyly příliš natahované. Scéna samotného atentátu nebo závěrečné scény v kostele byla vskutku bravurní. Překvapilo, jak až moc do podrobna byly scény natočené podle skutečnosti. Za mě jednoznačně 5 hvězd.(1.10.2016)

Filmu se dá vytknout lecos...Například krkolomné přízvuky, narychlo rozehraná a nepochopitelná romance, která končí (jak i jiní píšou) samotným atentátem, který dělí film příliš brzy na dvě části. Chápu, že spousta lidí berou toto téma jako naši věc a nejlepší Anthropoid stejně zmáknul už dávno Jiří Sequens. Asi ano, ovšem kdyby natočil film našinec dnes, jak by to asi dopadlo ptám se. Po tom co jsem viděl scénu atentátu z Lidic jsem rád že tomu tak není. Co se mluvy a jazyků týče vzpomeňte na dabovaného Habermanna, jež vykupuje české duše ve scéně s šišlajícím Benem Beckrem. Ti co si myslí, že je téma nesprávně uchopeno, vzpomeňte na Lídu Baarovou a ti co by snad měli problém s castingem vzpomeňte na smutné psí oči Adolfa Hitlera v podání Pavla Kříže... Anthropoid je napínavý příběh a já osobně beru jako připomenutí odvahy našich krajanů v zásadním momentu, který rozhodl o dění v Evropě v době druhé světové války. A je lepší, že tuhle akci a odboj vůbec připomněl nejen nám "čechoslovákům" ale světu Ellis těsně po brexitu a ne (nedej Bože) Renč dávno za zenitem.(2.10.2016)