Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Atentát Jiřího Sequense považuji za jeden z nejlepších tuzemských filmů vůbec a snad i proto jsem měl z Anthropoidu mírné obavy. Naštěstí byly zbytečné. Přízvukům navzdory (dá se na ně zvyknout, nicméně doufám, že vznikne nejkvalitnější možný dabing) má film vše, co má mít: Srozumitelný a víceméně nepřekroucený příběh viděný výhradně očima Gabčíka a Kubiše, milionovou dobovou atmosféru, o níž si může například Renčova Lída Baarová nechat jen zdát, a naštěstí také obrovskou výpovědní hodnotu pro obeznámeného českého i pro nicnetušícího zahraničního diváka. Nedokážu si představit, jaký drasťák musí být druhá polovina pro někoho, kdo o Anthropoidu neví vůbec nic. To vypětí sil je ve finále přímo hmatatelné, přestřelka v kostele naprosto strhující a zatopení krypty tak beznadějné... Žene to slzy do očí a díky Seanu Ellisovi nepůsobí nic z toho, co se stane, ani trochu směšně. Více než příjemné také je, že se čeští herci vedle britských es rozhodně neztratí, dokonce i Aňa Geislerová se mi do Prahy 1941/1942 hodila a musím říct, že jí to v dobovém velmi slušelo, no a zajímavě moderní soundtrack Robina Fostera doporučuji k samostatnému poslechu.(30.9.2016)

Na české poměry...myslíte si, až to pujde do televize, že to někdo nadabuje? To bude zase k zblití...(12.1.2017)

Nové spracovanie atentátu na Heydricha má pôvod v krajinách, ktoré naše spojenectvo potvrdili v Mníchove. Ako pred rokmi v Sequensovom Atentáte, tak aj v tomto zahraničnom remaku mi prekážali disproporcie. Chápem, že tvorcovia majú autorskú licenciu na to, aby historickú udalosť uchopili ako zvukár na mixážnom pulte. Tu pridali, inde stiahli, aby výsledok zodpovedal ich videniu a tiež celkovému dojmu, ktorý chcú v divákovi vyvolať. Ja mám zasa právo, aj v prípade tohto v jednotlivostiach zaujímavého a zručne nakrúteného filmu, konštatovať, že stále to ešte nie je ono, stále sa to nekryje s mojimi predstavami a stále nemám dôvod filmom o atentáte dať viac, ako tri hviezdičky.(3.6.2017)

Atentát na Heydricha z pohledu Anglie, proč ne? Historicky by to snad až nějaké detaily mělo sedět. Je pěkné, jak neamericky je to natočené, to je určitě plus. Pár drobností by se tomu dalo odpustit. Obsazení je slušné a je tam i dost českých herců. Je hezké se podívat na jednotlivé aspekty celé události a něco nového se o tom dozvědět. Pro zahraničí to možná taková událost není, ale pro nás ano. Víc adaptací už snad nepotřebujeme. Hlavně konec je silný. "Jsme Češi!"(4.7.2018)

Skvělý film, který mě dostal možná o to víc, oč jsem k němu byl zpočátku skeptický (původně jsem ho dokonce ani vidět nechtěl, ale zvědavost nakonec zvítězila). Sedlo mi tam v podstatě úplně všechno - způsob uvedení do děje, vykreslení postav, obsazení (Murphy & Dornan naprosto dokonalí), evokace doby, hudební doprovod, ruční zrnitá kamera, skvěle vygradovaný závěr i samotná dvouhodinová stopáž, která utekla jako nic - navzdory předem známému konci je to velmi napínavý film, a během projekce se mu podařilo mě několikrát rozervat na cucky a téměř dohnat k slzám. Odcházel jsem z kina zcela ohromen - ten film mě skutečně přiměl procítit všechny ty události staré přes 70 let, jako by se staly včera, všechnu tu fyzickou bolest a strach všech zúčastněných, že jsem možná až teď docenil hrdinství tehdejších aktérů, jimž tento film skládá velmi působivým způsobem hold. Vadilo mi tam snad jen pár drobností, jako herecký výskyt Geislerové, která mi tam moc nesedla, nebo ta nepochopitelná skutečnost, že tvůrcům unikl ten satelit na okně jednoho letenského bytu a dostal se až do několika záběrů ve finální verzi; přízvuk herců mi naopak nevadil vůbec a k tomu filmu mi to prostě sedlo. Záslužný filmový počin, kterému bych přál co největší návštěvnost.(26.9.2016)

// Ten přízvuk, TEN PŘÍZVUK! Ale jinak super, teda, v rámci možností super, trochu moc chození, trochu moc kecání, ale herci neselhávající a finální přestřelka regulérně boží. 7/10 a škoda, že to takhle nenatočil někdo od nás.(24.10.2016)

• Snorlax

Máme svůj velmi dobrý film o atentátu na Heydricha, jenže Britům se zdálo, že je v něm málo sexu, násilí a hlavně komolení českých jmen. Škoda, že nepřišel brexit dříve, mohli jste si něco blbě natočit z vlastních dějin.(19.2.2017)

Je fajn si po delší době u filmu zase zafandit. Geislerka castingovej fail, závěr v kostele, kde naši kosí jednoho nácka za druhým, úsměvný, zvlášť, když si pak na wikině přečtete, že na straně Třetí říše byli při bojích v kostele tři lehce ranění. :) Ale o to to bylo větší zadostiučinění. Bavilo hodně.(22.1.2017)

"Tam za vodou v rákosí, Churchill s Benešem klábosí: Ty můj kvítku medový, ta smlouva se zas vypoví. Tví Češi jen Réňu odstřelí.... a budou zase v hajzlu." S Waldou se měřit nehodlám, mé neumělé veršovánky jsou jen malým odplivnutím si nad hořkou pilulkou historické skutečnosti, kterou jsme museli spolknout a zapít několika tisíci životy. Zhanobený národ řekne jednoznačné NE (jakoby ho neřval dávno před tím) nacistickému zlu a teprve pak se mu dostává satisfakce v podobě opožděného rozhořčení zrádcovských mocností a převlékání kabátů ve strachu o vlastní prdel. Ale nechme minulost minulostí a pojďme na film. Mé obavy z přizdisráčského britského selfie na téma: "Promiňte nám hrdinní Češi" se naštěstí nepotvrdily a Anthropoid je jen střízlivým, nijak pře(e)motivovaným dramatem o hrdinství, cti a povinnosti. Byť se, vzhledem k tématu i překvapivě, docela táhne. V závěru pak konečně nabírá na obrátkách a přestřelka v kostele má až nepříjemný nádech "by reality", kopec emocí a je prostě dechberoucí. Pochvalu si tentokrát zaslouží i česká stopa, která překvapila zejména civilním herectvím. Jen škoda, že pod taktovkou českého rejži by toho zřejmě nebyli schopni a ocitli bychom se někde v "růžových zahradách", ale to už sem nepatří. Anthropoid je každopádně křišťálově čistá čtyřka.(16.11.2016)

Je smutný, že nejlepší českej film za posledních dvacet let natočil Brit. Smutný je i to, že dějiny Česka neni schopnej natočit žádnej z našich režisérů. Často slýchám, že to je věc rozpočtu. Dobrej film ale netvoří rozpočet, dobrej film je o vizi režiséra, jeho talentu, kvalitním tvůrčím týmu, o schopných hercích a kvalitním scénáři (ten trochu vázne). Pokud máte tohle všechno, rozpočet je to poslední, co by vás jako tvůrce mělo trápit. Mám totiž dojem, že i kdyby se látky chopil českej režisér a dostal stejnej rozpočet i scénář, nikdy by z toho nevzniknul tak kvalitní film jako Anthropoid – prostě proto, že naši tvůrci nemají tu vizi, vizuální cit ani touhu vytvořit něco jedinečnýho (což tohle sice taky neni, ale ten film prostě funguje)! Sean Ellis je nazávislej vizionář, kterej dalece převyšuje všechny český tvůrce, kteří se za posledních třicet let uchýlili k filmovýmu řemeslu. A tak vznikla dramatická rekonstrukce jednoho z nejznámějších atentátů druhý světový války, podpořená skvělými herci, výbornou technickou stránkou, parádním soundtrackem a přesnou režií. To, že česká angličtina není úplně v pohodě, to už je pak úplně fu©k!(20.10.2016)

,,Jsme Češi, nikdy se nevzdáme! '' --- Z tohoto výkřiku z temných zákoutí pohřební krypty dodnes mrazí. O to smutnější je, že v tomto filmu byl křičen anglicky anglickými herci. Na jednu stranu jsem rád, že se Británie zhostila tohoto úkolu a v maximální možné míře se snažila o důstojný počin, na stranu druhou mne mrzí, že české režiséry tento námět nezaujal natolik aby udělali moderní barevnou verzi Atentátu. Začátek byl značně rozpačitý, opravdu se mi kroutily palce u nohou, když angličtí herci v rámci větší autentičnosti svého projevu a svých historických předloh drmolili v češtině pro ně nevyslovitelné jadrné - kurva, či po chvíli ještě nevyslovitelnější - bratři! Vůbec celé původní znění bylo dost děsivé, včetně špatné výslovnosti českýh herců. Na verzi v cz dabingu jsem neměl štěstí. Další problém jsem měl s ústředním duem, které mi bylo nesympatické. Murphyho skelný pohled mi vadí, ale ještě více mi vadilo obsazení Dornana. Slečnám, dívkám a dámám jistě neušlo, že je to ten samý herec, který ty co to přiznají v 50 odstínech se svým bičíkem za jejich snivých nocí vzrušoval. Dornan za to jistě nemůže , ale já osobně bych v roli našeho hrdiny s velkým H opravdu raději viděl někoho jiného než tohoto býčka (byť mu neupírám, že se hrát snažil). Celkově svým originálům nikdo moc podobný nebyl. Vrcholem byl kudrnatý! a nazrzlý Čurda (snad aby jej hloupější divák v hloučku snadno poznal). Dále celá ta eskapáda s naším odbojem, laškování se ženami, neustálé záchvaty strachu jednotlivých členů výsadku čemuž pomohlo jen zastrkávání nábojů po jednom do zásobníku se slovy - dýchej, to vše z našich hrdinů možná dělá obyčejné smrtelníky, ale tak trochu i blbce. Projít para výcvikem ve Skotsku nebylo jen tak a kluci byli hlavně perfektně připravení vojáci na misi, na což se tu trochu zapomíná. Stejným výcvikem procházeli všichni členové jednotek Commandos z nichž Němci po celém svém okupovaném království doslova šíleli a které Hitler rozzuřený jejich kousky nařídil při chycení bez soudu a mezinárodních úmluv pro jejich nebezpečnost střílet! Od atentátu se konečně film trochu začne hýbat a některé souboje v kostele i kryptě samotné pak braly dech. Spíše to bylo ale proto, že jsem si uvědomoval jak moc to tam bylo náročné a byl jsem duchem spíše s našimi tenkrát než s herci na plátně. Nebýt této mé dávné empatie i faktu, že vždy když jdu sám či s dětmi z Karláku dolů, zastavíme se vždy na chvilce u toho malého větracího okénka ve zdi, které je dodnes oštípáno od střel z Německých samopalů a emgéček abychom vzpomněli na těch pár co tak dlouho statečně odolávalo neskutečné přesile. ,,JSME ČEŠI, NIKDY SE NEVZDÁME! '' Smekám kluci! Bez této osobní roviny si dovoloji tvrdit, že film sám by na mne jako na diváka, co o tématu nic neví moc stop nezanechal a nějaké hlubší emoce nejspíše také ne. Celkově mám z filmu dost rozporuplné pocity. Češi lecos vědí, lecos domyslí, leckdo si ještě pamatuje na protentokrát, nebo mu o té době alespoň děda či babička vyprávěli... Tu moji např. zatklo gestapo, protože ten den byla u onoho řeznictví. Naštěstí byla propuštěna... Pouštět ale tohle ve světě tak nevím, je z toho jen taková další válečná epizodka, akce spešl komanda - o nichž se točí filmy po celé Evropě. Norsko, Holandsko, Francie... Problém je v tom, že zabití Heydricha, opravdu výkonného a schopného kata Třetí říše epizodka nebyla a zasluhovala by si mnohem důstojnější zpracování. Nemohu jinak, ale tohle je jen za tři ampule cyankáli. * * *(30.10.2016)

Ja som spokojná. A Ellis musí byť tiež. Začiatok mierne rozpačitý, možno sa všetko odohrá príliš rýchlo, ale postupne sa to vydá správnym smerom a koniec je naozaj stobodový. Herecky slušné, predovšetkým Cillian. Hudobný podmaz výborný, ale to Foster vie. Môže byť.(22.10.2016)

Při čtení románu Dva proti říši jsem si představoval, jak by vypadal film natočený podle knihy Jiřího Šulce. Při sledování filmu jsem si vybavoval scény z románu. Jediné, co mě rušilo, byly anglicky mluvící české/ německé postavy. Na druhou stranu je unikátní (i záslužné), že zahraniční tvůrci natočí příběh, který je symbolem českého odboje proti nacistům.(30.12.2016)

Nepovedeně nekonzistentní přízvuky a rozdílná výslovnost stejných jmen to trochu kazí (film snad měl být raději do kin nadabován). Některé zásadní dramatické momenty se ve filmu dějí jen tak mimochodem a daly by se asi mnohem lépe prodat (např. nápad použít na parašutisty vodu). Chvílemi je to spíš jako dokument, ale klaustrofobní atmosféra bytů a krypty funguje na jedničku, emoce jdou až na dřeň, všem hercům (i těm českým) to věříte a závěrečná přestřelka je technicky naprosto brilantní. Moc pěkná pocta opravdovým hrdinům naší historie, asi natočená líp, než by to v roce 2016 zvládl ryze český štáb (Atentát je jinak na svou dobu výborný film, o tom žádná, ale už je přes padesát let starý, dnešní mládež těžko osloví). Člověk má být dvě hodiny na co pyšný. A teď je ještě potřeba podobně natočit pár událostí z dob komunismu.(21.10.2016)

Překvapivě velice dobře zpracovaný snímek o nechvalně známém útoku na Reinharda Heydricha, ke kterému došlo v tehdejším Československu. Historické reálie jsou až na nějaké výjimky přesné a akce skvěle zpracovaná.(12.2.2017)

Prvá tretina filmu sa akoby hľadala, potom to však dostalo vynikajúce grády. Dokonale napínavý a zaujímavý príbeh ukazuje vo veľkej európskej koprodukcii hrdinstvo hŕstky ľudí, ktorí sa zapísali veľkými písmenami do histórie druhej vojny.(7.3.2017)

• Ivoshek

Jsem rád, že se tahle část dostala víc do mainstreamu a taky střelba v kostele je udělaná líp než v “Atentátu”. Jinak mi ale dialogy zejm. v češtině trhaly uši. A vydávat skoro 50letou zmalovanou Geislerovlu za slečnu, co budí pozornost celého baru, no to snad ne.(24.3.2018)

Výborné herecké výkony, příběh i atmosféra. Všechno super, až na to, že naše vlastence hrají cizinci a to tomu ubírá na vážnosti a na celkovém dojmu.(6.11.2016)

• Beastmaster4

NUDA :-/(25.2.2018)

Je třeba uznat, že Sean Ellis téma atentátu na Heydricha úplně nepohřbil. Tím ovšem výčet pochval spíše končí. Z pohledu českého diváka, je pro mě Anthropoid trochu úsměvná podívaná. Film v angličtině, který si nějakým nepochopitelným způsobem hraje na jakési "Czenglish" ztvárnění je jedna věc. Důležitějším problémem je pro mě logické nepochopení a ztvárnění nějaké naší národní identity, která zcela určitě byla a je jiná, než jak ji Anthropoid zobrazuje. Hlavní postavy jsou klasickými hollywoodskými hrdiny, jsou drsní a říkají drsné osudové věty. Na podobný rámec jednoduše nedokážu přistoupit, obzvlášť když mám před očima Sequensův Atentát, který dle mého naopak přesně vše zmíněné postihuje dokonale. A pokud bych byl divákem cizincem, který by na film koukal bez vztahu k tématu, odvážím se říct, že by mě Anthropoid prostě a jednoduše nudil. 6/10(24.10.2016)

Iritovala mě angličtina v českém prostředí. Ale chápu, není to určeno pouze českému publiku. Asi se mi líbila původní verze filmu víc, což mě poznamenalo tak, že jsem něco od filmu očekával... Film mě nedokázal vtáhnout do děje, cítil jsem skrz některé slabší herecké výkony (Marcin Dorociński) jakousi divadelní umělost, která mě provázela celým filmem.(30.10.2016)

1 2 3 4 5 6 7 12 24 35 46