Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

• injoy

První polovina nuda... Čekal jsem nějaké napínavé scény, které budou těžit z období protektorátu, kdy byla situace opravdu těžká. Místo toho jsme se dostali jakési pofidérní milostné románky. Kulisy také nula, jedna ulice s přendanýma značkama a doslova pár statických záběrů upravených počítačem. Ach jo. Závěr ok, ale bez nápadu, stejně jako atentát. Myslím, že mohlo být napínavější. Nevyužitý potenciál jak prase.(28.10.2016)

• davidh76

Des.(6.5.2018)

• ANDAKIN

Mám velice rád filmy s válečnou tématikou a jsem hrdý, že jsem příslušník stejného národa, jako tito hrdinové, ale filmu musím dát 2*. Opravdu nepříjemně jsem nesl klasické zpracování akčního filmu se spoustou krve a mrtvých na konci. Čekal jsem film, který pietně vyjádří úctu a ocení statečnost a chrabrost reálným vylíčením tehdejších poměrů a tragické situace. Očividně jsem očekával moc. Jediným pozitivem shledávám obsazení Cilliana Murphyho do hlavní role - jedná se o mého oblíbeného herce, ale jeden člověk nemůže spasit celý film. **(11.6.2018)

Atentát na Heydricha. Historická událost, na jejíž smysluplnost i s odstupem 75 let existují rozdílné názory. Nepřilákal filmové tvůrce zdaleka poprvé. A protože filmové zpracování z roku 2016 je nejnovější a nejnákladnější, tak je také považováno za nejlepší. Asi bych s tím mohl souhlasit, ale přesto mu musím vytknout jednu věc, kterou jsem už párkrát zmínil i v komentářích k jiným filmům: Podle mě by výsostně národní témata neměla být zpracovávána zahraničními produkcemi. A atentát na Heydricha takovým výsostně národním tématem je, jakkoliv podnět k němu přišel z Londýna. Film Android takovým národním zpracováním není, ani přesto, že v něm hrají i tuzemští herci a že se odehrává v tuzemskýh dobových reáliích. Film líčí události víceméně objektivně, a přestože tvůrci jasně prezentovali svůj názor na tuto historickou událost, nijak ho divákovi nevnucují. To budiž filmu přičteno k dobru. Jenže když se tam, kde se má mluvit česky, mluví anglicky, je tím autenticita dost výrazně poznamenána. Kromě toho film nese stopu západní produkce také v tom smyslu, když se snaží o zatraktivnění děje za použití akčních filmových prostředků. Když to shrnu: Na jedné straně by z důvodu finanční náročnosti v takovéto podobě film pouze z tuzemských zdrojů vzniknout nemohl. Na druhé straně ovšem daní za peníze zahraniční produkce byla jistá ztráta autenticity. Ať každý sám posoudí, která cesta je lepší. Za sebe říkám, že s finálním hodnocením počkám až po zhlédnutí dabované verze.(8.7.2018)

• Jan_Hybern

Považuji film za nepovedený. A to samozřejmě nejen kvůli šílenému přízvuku herců, kdy snad aby napodobili východní Evropu snaží svou angličtinu deformovat ruským přízvukem. Tím, že je to v angličtině, tak tam vznikají i zajímavé scény, jako když jedna z postav říká, že je Slovák, což by asi všichni poznali hned z toho, že mluví slovensky. Prostě obrovské zklamání z nevyužití šance ukázat se trochu ve světě.(28.7.2018)

Je sympatické, že se ztvárnění tohoto pohnutého období československých dějin ujala britská produkce, což je na výsledku více než znát. Zato způsob, jakým se v české koprodukci popasovali s jazykovou stránkou, je více než rušivý. Kombinace rodilých mluvčích hovořících perfektní angličtinou (což je navíc zpočátku filmu v kontextu provázanosti s anglickou linkou této historické kapitoly i poněkud matoucí) a českých herců mluvících nepokrytě slovanským přízvukem tluče bolestivě do uší. Až po delší době sledování se (snad) divák vyrovná s tím, že čeština je zde angličtinou plně nahrazena a rozdíly v akcentu jsou pro děj a rozlišení postav nejen nepodstatné, ale především nežádoucí. Divák se chtě nechtě musí přenést i přes fakt, že se tu čeští občané vzájemně oslovují prvním pádem a někteří z nich nezvládají "ř". Nebýt této vady na kráse, mohl Anthropoid dopadnout ještě výrazně lépe. Pro lepší zážitek z filmu určitě doporučuji výjimečně zvolit dabovanou verzi (kterou jsem ale vlastně neviděl, takže kdo ví...). ČSFD 3*(25.8.2018)

Dílo s dobrým obsazením jak našich, tak zahraničních herců. Snaží se o autenticitu prostředí, což se v porovnání se snímkem Smrtihlav daří. První část filmu trošku vlažnější, ale druhá půlka už stojí za to. Nedosahuje kvalit Atentátu (1964), přesto je to solidní film. Hodnotím 75%.(12.9.2018)

„Kurva.“ s anglickým přízvukem fakt pobavilo. Když chce střílet, je jasný, že se mu nemůže klepat ruka. Veterinář by moh z fleku dělat rozvědčíka. Co padlo o Novákovi jen potvrdilo mou dlouholetou teorii, že toto jméno patří nepříliš důvěryhodným osobám/krysám. Berlín je malá ves? Vaněk si stěžoval špatně. Stará tramvaj! Moravec se moc nepoved. Na celým filmu (viděn v angličtině) je strašně vidět, že Čestí herci tady angličtinou nevládnou. Gabčík si hrál s ohněm už takhle na začátku... – rozptyloval se ženskou, když měl úkoly. Ale Le Bon tady byla zase kus – stejně jako v The Walk. Zábava plná SSáků, hm, cílů tam bylo dost. Slušnej zbraňovej arzenál. Hospoda byla dobrý krytí a Neužil potěšil. Zajímavá byla příprava v lese. Proč ty krávy v tom bytě nedržely kušny?! Lenka věděla něco o zbraních? Skvěle improvizovaná temná komora a hezký plánování nad mapou. Na papíře to vypadalo, že Protektor byl dost dlouho nehlídán. Postavy filmu se mi zdály občas až moc čisté – Fafková. Podle Kovárníkový bylo všechno jednoduchý... Kubiš vylíčen jako proutník a srandista (Granát). Zádrhel musel přijít. Nebyl čas ztrácet čas. Strýček Hajský byl super postavička. Se divim, že nikdo ze skupiny nesdílel Ladislavovy obavy. Tak přece tu obava byla. S náboji dobrá terapie. Proč čekali na Čurdu? Čurda byl čurák! Opakování je matka atentátu. Dobrá scéna! Chudák Fafková. Josef nemoh za to, že neposlechla. Zach se vrátil do role farníka. V kryptě byla nuda (i pro diváka). ‘Cowards die many times before their deaths. A valiant never tastes death but once.’ Zmetek K. Č. se projevil. Chudáci Moravcovi. Ale Moravcová se zachovala správně. Kostel byl nekonečnej. Sice urputně bráněn, ale odboj byl bez šance. Přesto – i šest hodin držení kostela Cyrila a Metoděje je hodně. Národní hrdost na maximu.(11.11.2018)

Kvalitka s drobnými nepřesnostmi, které ale nekazí zážitek z filmu, herecké obsazení není nejlepší, český dabing by mohl být lepší, ale scénář a herecké výkony jsou skvělé.(21.2.2019)

Bylo to anglické. Studeně anglické. Nejdříve jsem si myslela, že to bylo angličtinou, ale nebylo to jen angličtinou. Všechny postavy ve filmu působily intelektuálně, anglické typy místo českých, včetně těch českých(až na výjimky). Film o lidech, bez prostých obyčejných lidí, každý skoro filosofoval, byl klidný vyrovnaný a náhodou když vybuchl, zase se srovnal. Nevěřila jsem jim to, i když jsem tolik chtěla. Příběh je silný, známý, asi jsem očekávala mnoho, hrozná tragedie, drama, ale emoce najdu víc ve Wikipedii, kde jsou pouhá fakta. Přesto kamera dobrá, drama to bylo, závěrečné boje napínavé a herci vlastně nic nepokazily.(18.4.2019)

Pane jo!!!(12.7.2019)

Do půlky hodně kostrbaté, nějak ten příběh neplyne. Vlastně mě už trochu odradil trailer, a doufal jsem, že film bude lepší - nebyl. Ovšem od přesunu do kostela to začalo být i napínavé a ani mi nevadilo, že se němci chovají naprosto tupě. Oceňuji natáčení v Praze, ač místy trochu odbyté.(21.11.2019)

Pravdupovediac, tento príbeh je tak príťažlivý a silný, že nám ho všetci môžu len závidieť. A navyše, čo je ešte dôležitejšie, ten príbeh sa skutočne stal. Po dávnom zhliadnutí filmu si pamätám najviac jeho záver, márny boj šiestich mužov z Moravy (z toho dvoch zo Slovácka) a jedného zo Slovenska. Paradesantné výsadky z VB urobili pre morálku našich dvoch národov viac než dokážeme oceniť (a tým nemyslím len ANTHROPOID). --- "V Británii jsme měli dva kluky. Malého pihovatého Pepíka Šanderu, trochu zakomplexovaného a o sobě pořád pochybujícího nadporučíka. Byl nevýrazný a pořád se držel někde vzadu. Jeho paraskupina Barium nacistům pěkně zatápěla. Předávala do Londýna zprávy o německé armádě, organizovala sabotáže na Královéhradecku, Semilsku, Rychnovsku a Žamberecku. V beznadějné situaci se nakonec velitel Baria nadporučík Šandera zastřelil, aby při mučení neprozradil další odbojáře. V Británii jsem ovšem poznal i těžkého frajera, který v baru vždy rád poroučel whisky, výborně hrál na trumpetu a pořád vtipkoval. O jeho odvaze a síle nikdo nepochyboval. Jmenoval se Karel Čurda." citát arm. gen. Tomáša Sedláčka podľa Miloša Doležala ......Hmm.... Asi tak.(12.12.2019)

Koukat se na to v originálním znění nebylo dobré. Komolení českých jmen americkými herci hrající Čechy prostě znělo blbě. Ale to je jen detail. Celkový dojem z filmu byl takový mdlý. Bylo to spíš o mega akci na konci (kde Němci padali jak švestky) než o vymýšlení a uskutečnění atentátu na Heydricha.(12.1.2020)

1 12 24 35 43 44 45 46 následující >>