Reklama

Reklama

Zatajené dopisy

  • Slovensko Zatajené listy (festivalový název) (více)

Obsahy(1)

Staré křivdy vyplouvají na povrch, nádherné vzpomínky zůstávají. Unikátní pátrání po stopách experimentu, který pomáhal i škodil. Dokumentární film Tomáše Kudrny. Květušínská škola míru fungovala v 50. letech ve vojenském prostoru Boletice. Šlo o unikátní experiment, který měl ověřit, zda jsou romské děti kultivovatelné a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. Film sleduje vnučku tehdejších žáků – jedenáctiletou Karolinku pátrající po historii školy. Ptá se svých příbuzných i sousedů a postupně se dozvídá, že díky laskavému přístupu a intenzivní péči učitelů žáci sice byli úspěšní, mnozí za to ale zaplatili vysokou cenu. „Ten experiment probíhal v podmínkách a s pomocí metod, které by byly dnes naprosto nepřijatelné," říká režisér a scenárista filmu Tomáš Kudrna. Důležitou podmínkou pro úspěch experimentu bylo totiž vytržení dětí z rodinného prostředí; brzy po vzniku začala škola fungovat jako internát a dětský domov, kam rodiče neměli přístup. Mnozí žáci se navíc do školy dostali tak, že byli soudně odebráni ze svých rodin. Karolinka postupně skládá obraz nezvyklé školy, jejíž budova dodnes stojí kousek za Květušínem. Sama se ptá, jestli jsou její šance v současné společnosti větší než šance dědy Milana a pratety Marie.
„Během rešerší mě překvapilo, že ředitel školy Miroslav Dědič docela přísně cenzuroval korespondenci mezi dětmi a rodiči a mnoho dopisů dětem ani nedoručil," uvádí Tomáš Kudrna a dodává: „Hodně silný moment nastal, když jsme v Muzeu romské kultury otevřeli krabice s desítkami takových dopisů, které rodiče psali do domova svým dětem, ale ty je nikdy nedostaly. Tak nás napadlo, že by bylo zajímavé některé z těch původních adresátů najít a po šedesáti letech jim dopisy doručit. A to se nám v jednom případě podařilo."
„Dokument pohledem zvídavé holčičky Karolinky objevuje dosud zcela neznámý a také velmi kontroverzní experiment k řešení romské otázky," uvádí kreativní producentka Lenka Poláková, v jejíž tvůrčí producentské skupině snímek vznikl, a doplňuje: „Není černobílý, nikoho nekádruje, citlivě odkrývá dávno zapomenuté křivdy a také velmi ústrojně propojuje minulost se současností." (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

Ony 

všechny recenze uživatele

Film otevírá hned několik důležitých témat, historických i aktuálních, což oceňuji. Ale vadilo mi, jak se namísto jejich rozpracování urputně snaží dojmout. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Necelá hodina ve stopách dávného experimentu Miroslava Dědiče otevírá otázku nucené asimilace, jejíž kladení se dnes s ohledem na dodržování lidských práv při řešení aktuálních nesnází skoro nesluší. Sledování událostí dávno minulých dovoluje sporné, vykořeňující a násilné metodě přiznat dílčí úspěchy, možná dokonce takové, po kterých se v některých kruzích tolik volá. Ještě cennější je to, že dokument ukazuje, čím byly úspěchy vykoupeny. Byli bychom s to? Chtěli by ochotni ti, které bychom metodě podrobili? Co kdo vlastně chce a kdo z toho co bude mít? - Na tyto a na další otázky Tomáš Kudrna neodpovídá. Příležitost pro nás. ()

Reklama

dlouha_potvora 

všechny recenze uživatele

Velké plus filmu je v tom, že odkrývá část 50. let, o které se veřejně zatím moc nemluvilo. Velké mínus zase v tom, že ač zařízením pod velením pana Dědiče prošlo přes 300 žáků, dokument pracuje pouze se čtyřmi pamětníky, a ti všichni zrovna mají na život v dětském domově dobré vzpomínky, ačkoli se mezi dětmi téměř jistě našly i takové, kterým násilné otržení od rodičů způsobilo větší trauma. To mi teda na nějakou objektivní historickou bilanci přijde hodně málo. ()

brectule 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma. Měla jsem při sledování rozporuplné pocity. Oceňuji ty, kteří krásně hovoří o tom, co zažili. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Prý jediný způsob jak integrovat Romy do většinové kultury aby nebyli sociálně vyloučení je dítě vytrhnou zcela z jejich vlivu. Proto mě překvapilo, že takovýto projekt existoval a na dokument jsem byl zvědav. O dospělých postavách se toho pak moc nedozvíme, ale přesto je dokument zajímavý. ()

Galerie (3)

Související novinky

AFO50 by doporučil i Tony Stark

AFO50 by doporučil i Tony Stark

28.04.2015

Starobylá Olomouc se díky Univerzitě Palackého opět proměnila v srdce tepající pro moderní popularizaci vědy. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zde v polovině… (více)

Reklama

Reklama