Zatajené dopisy

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2015, 52 min

Tomáš Kudrna

Necelá hodina ve stopách dávného experimentu Miroslava Dědiče otevírá otázku nucené asimilace, jejíž kladení se dnes s ohledem na dodržování lidských práv při řešení aktuálních nesnází skoro nesluší. Sledování událostí dávno minulých dovoluje sporné, vykořeňující a násilné metodě přiznat dílčí úspěchy, možná dokonce takové, po kterých se v některých kruzích tolik volá. Ještě cennější je to, že dokument ukazuje, čím byly úspěchy vykoupeny. Byli bychom s to? Chtěli by ochotni ti, které bychom metodě podrobili? Co kdo vlastně chce a kdo z toho co bude mít? - Na tyto a na další otázky Tomáš Kudrna neodpovídá. Příležitost pro nás.(16.1.2017)

• Ony

Film otevírá hned několik důležitých témat, historických i aktuálních, což oceňuji. Ale vadilo mi, jak se namísto jejich rozpracování urputně snaží dojmout.(1.11.2015)

Zajímavé téma. Měla jsem při sledování rozporuplné pocity. Oceňuji ty, kteří krásně hovoří o tom, co zažili.(23.8.2016)

Takhle nějak by měl vypadat dokument, nejen, o Romech! Autor divákům nic nesugeruje a nechává jim prostor, udělat si vlastní názor.(10.4.2015)

Velké plus filmu je v tom, že odkrývá část 50. let, o které se veřejně zatím moc nemluvilo. Velké mínus zase v tom, že ač zařízením pod velením pana Dědiče prošlo přes 300 žáků, dokument pracuje pouze se čtyřmi pamětníky, a ti všichni zrovna mají na život v dětském domově dobré vzpomínky, ačkoli se mezi dětmi téměř jistě našly i takové, kterým násilné otržení od rodičů způsobilo větší trauma. To mi teda na nějakou objektivní historickou bilanci přijde hodně málo.(12.3.2015)