USS Indianapolis: Boj o přežití

USS Indianapolis: Boj o prežitie

Akční / Válečný

USA, 2016, 128 min

• sedm.1

První, co se mi vybaví ve spojitosti s tímto snímkem, je výraz nuda. Ovšem ono je to těžké. Ten film se dá totiž prakticky rozdělit na tři části. Cesta USS Indianapolis za svým cílem, její ztroskotání a následný boj přeživších na volném moři a nakonec jejich záchrana. Každá z těchto částí by byla sama o sobě sice zajímavá, ovšem kdyby figurovala jen jako primární, respektive jako ústřední téma pro svůj samostatný film. Mario Van Peebles se ale rozhodl jinak a všechny tyto tři obsáhlá témata se snažil spojit do jednoho výpravného velkofilmu. To pak působí sice jako slibná záležitost, ovšem vyskytuje se zde několik poměrně zásadních problémů, které celý tento projekt zřetelně potápí. Za prvé, když chceš natočit výpravný velkofilm, chtělo by to mít nemalé peníze a ty Van Peebles evidentně neměl, a tak místo velkolepých scén a efektního zpracování se tu k zahlazení stop po lacinosti využívá alespoň velkohubých gest, dialogů a monologů, takže i když toho tady není moc co po trikové stránce vidět, tak z úst postav se toho o nich alespoň hodně dozvíme. Každopádně, na nějaké dech vyrážející trikové inferno nemá tedy tady v žádném případě cenu čekat, škvára jednoduše nebyla. Za druhé, tvůrci musí mít alespoň nějaký talent, když už se chtějí pustit do nějaké takové podívané, ale ani režisér, ani scénáristé toho umu ve svých oborech příliš nepobrali, takže veškeré to mluvení, činy, a řešení je úplně marný, více než polovina veškerých hovorů a scén tu existuje zcela bez jakéhokoliv důvodu, či smyslu, takže v tomto ohledu se to mělo celé radikálně prostříhat, protože tolik zbytečných a nic přinášejících momentů v jednom filmu ani nepamatuji. Příliš pozitivně nevnímám ani to, že film nemá svou ústřední postavu, je zde totiž podrobněji nastíněno hned několik postav najednou, ovšem ve výsledku ani jedna z nich nevzbuzuje nějaký větší zájem, či výraznější polohu a tak je ve výsledku nakonec divákovi poměrně i jedno, co se s kým nakonec stalo. Atmosféra, napětí, styl, nic z toho se tu jinak buď také nevyskytuje vůbec, anebo ve značně mizerném provedení, chválit tu na této podívané zkrátka není bohužel vážně co, prostě dlouhý, nudný, nezajímavý, nevýrazně zrežírovaný, nemohu si pomoct, pro mě se jedná o zbytečnou záležitost.(24.11.2018)

• Lacike

Normalne by som asi dal velmi velmi velmi slabe 2 hviezdicky, ale to by nemohol existovat o triedu lepsi film Operácia Žralok, ktory pojednava o uplne tom istom. Operácia Žralok je iba nudny, zatialco tento film vôbec nefunguje. Na zaciatku sa viac venuje postavam a napriek tomu, ked zacali chcipat, tak mi boli ukradnuti a celkom sa mi plietli. Tym padom cela ta prostredna pasaz postrada napätie. Par slov skutocnych ucastnikov tychto udalosti na konci filmu je asi tak stokrat napinavejsich a desivejsich ako cely film. Prekvapivo nevyrazny je aj Cage a na charizmatickeho Stacy Keacha sa absolutne nechyta. Trochu zaujme snad len Sizemore. Utok na Indianapolis pôsobi strasne fadne, bez nejakej taktiky a gradacie. V Operácii Žralok to bolo podane ovela zaujimavejsie a logickejsie vdaka comu aj nasledny sud daval väcsi zmysel. Zaujme len samotne potopenie Indianapolis, ktore je celkom efektne a to napriek tomu, ze triky su miestami dost tragicke. Na to o ake epicke sceny sa reziser snazi, tak by potreboval aspon dvakrat väcsi rozpocet. Takze vysledok je este horsi ako som cakal a ked uz chcete vidiet film o tychto udalostiach, tak odporucam priemernu Operáciu Žralok. Ale uplne najlepsie urobite, ked si pustite trailer na tento film, ktory vsetky udalosti tak pekne zhrnul do par minut. 3/10.(28.10.2016)

Na jednu stranu se mi líbilo, že se režisér držel faktů a pojal tento film jako památku těmto námořníkům, ale na druhou stranu film postrádá potřebné napětí, které by vystihovalo hrůzu, kterou tito námořníci zažívali, což je velká škoda, jelikož tato tematika je pro napětí jak stvořená. Na film mě nalákal monolog z filmu Čelisti, tudíž jsem čekal tak trochu nervydrásající thriller, na který bych jen tak nezapomněl. Bohužel se nic takového nedostavilo, a mě nezbývá, než čekat, až se této tematiky ujme někdo, kdo tomu dá ten správný říz. Film má ale více vad na kráse, přišel mi hodně uspěchaný, a nedokázal jsem se vcítit snad do žádné z postav. Na druhou stranu ale musí být hodně obtížné celou tuto událost vtěsnat do pouhých dvou hodin. Ani Nicolas Cage zde nepředvádí nějak mimořádný výkon. Hodnotím průměrně, 1* navíc za závěrečných cca 20 minut.(10.12.2016)

Pěkný a dojemně natočený vzpomínkový film na vojáky, kteří se zasloužili o převoz atomových bomb připravené na Japonsko. Bohužel kvůli utajení neměli žádnou ochrannou flotilu a po zasáhnutí torpédem si prožili peklo na pustém oceánu. Ve finále ještě Americká justice potřebuje oběžního beránka na kterého by to hodila. Stopáž delší, triky nejsou na jedničku s hvězdičkou, přesto se mi v určitých pasážích svíralo hrdlo a velmi jsem cítil s vojáky, kteří si to skutečně prožili a zasloužili si tak v boji proti Japonské tyrani a útlaku. Jednoznačně za 4 hvězdy a nemusím ani dodávat, že ty tři už jsem dával mnohem, mnohem větším filmových béčkům a sračkám v jistém úhlu pohledu. Někdy si tak dumám, zda by bylo pro zdejší filmové Einstainy větší peklo plavat na prkně mezi lidožravými žraloky nebo si vzít těhotnou přítelkyni od kamaráda, který jim umře před očima na širém oceánu......(12.11.2016)

Nakonec to nedopadlo tak špatně. Původní film Operace žralok jsem neviděl, ano čtete správně neviděl já takovej expert přes béčkový filmy, takže nevím jak je to možný, ale prostě neviděl, takže nemám šajnu o čem mluvil Shaw v Čelistech, ale aspoň jsem k tomu mohl přistoupit z čistou hlavou a špatný film to není. Kdyby byl vyšší budget k dispozici mohla z toho být kino pecka, takhle je třeba přežít slabý efekty, tím myslím opravdu slabý, pokud to stálo avizovaných 40 mega, tak se divím kam se ty prachy poděli, protože některý ty efekty vypadají jak od Asylum, aspoň efekty žraloků byli docela dobrý. No a taky je tu problém ve stopáži, protože téměř dvě hodiny je dost a ten konec už mi přišel uměle natahovaný, ale jinak je to poctivé béčko z oldschol zpracováním slušným střihem a parádní kamerou (holt oba veteráni Ferretti a Sekula se nezapřou) a z hodně blbou situací ve které se ti námořníci ocitli. Jenom si to představte : nervy z přepravou atomovky, když ji máte z krku, tak vaší loď torpédují no dobrá před torpédy utečete do člunů a tam vás dorazí žraloci před kterými už není uniknout kam a záchrana v nedohlednu. Takže fakt blbá situace a solidní béčko. Víc jsem ani nečekal.55%(1.10.2016)

• - Quint ve filmu Čelisti (1975) vypráví o tom, jak se potopila loď Indianapolis. Quint byl jedním z námořníků, kteří přežili ztroskotání lodi a zůstali uprostřed moře pronásledováni žraloky několik dní až do doby, než se dočkali záchrany. (PanZahadnyCZ)

• - Natáčet se začalo 19. června 2015 v Mobile a Orange Beach v Alabamě. Dále se natáčelo v San Franciscu a v japonském Kjótu. (bejkovec)

• - Jednoho z přeživších útoku na Indianapolis, Granville "GS" Crane, ve filmu zobrazil jeho vnuk, Johnny Crane. Poté, co byla loď potopena, GS Crane přišel o ruku při útoku žraloka. V současnosti je stále naživu (2016). (PanZahadnyCZ)