USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Boj o prežitie

Akční / Válečný

USA, 2016, 128 min

Určitě jeden z těch lepších filmů, ve kterém se objevil Nicolas Cage. Film mapuje událost, kolem tajné mise lodě Indianapolis, kde hrstka posádky přežije na širém oceánu několik dní. Hlavních hrdinů je ve filmu mnoho, až příliš mnoho. Veškeré postavy jsou na papíře dosti nezajímavé a žádná z nich nedostane dostatečný prostor, aby dokázala táhnout zápletku. Na lodi se toho prakticky udá minimum a většinu času se děj odehrává na širém moři, kde postupně žraloci masakrují přeživší potopené lodi. Tato pasáž se povedla, ale problém je, že trvá soustavně příliš dlouho a bez jakýchkoli zásadních zvratů, zajímavých momentů. Celkově je délka filmu přetažená, včetně nevyvážených pasáží, kdy závěr plný křivd a vzdání hold této události vyznívá dosti na prázdno, bez emocí.......5/10(4.6.2017)

• bourec

No,zábavnost tohodle je tak velká,že přes svoje usínání sem ani netušil,že na posádku tohodle křižníku zaútočili žraloci.Já totiž film po hodině vypnul,protože to bylo jaksi bez ladu a skladu.ten film se tu první hodinu nejvíc věnuje postavám,a jejich kecům.Na tohle fakt nemám čas.jako by mi nestačilo kopyto Holek ,ještě se začne projevovat ten filmovej Mario.20%.(18.3.2017)

• mzss1

|25%| Mě to prostě jako celek prakticky vůbec nebavilo. Těšil jsem se na nový film s Nicolasem Cagem a ono to nevyšlo. I novější filmy od Nicolase mě berou. Zklamáním akorát tak je Pay the Ghost a úplným dnem Nickovi kariéry je The Trust. Jinač, nemám problém. Tohle dílko je prý remake. Originál jsem neviděl a ani se po něm pídit nehodlám. Co se týče tohoto, tak film má 3 problémy. Prvním důležitým bodem je skutečnost, že je film tak nějak divně uspořádán. Úvod to sice má, ale pak to začne nudit, poté nějaká ta akce, pak to opět upadne do stereotypu, následně se ta loď zřítí, pak tu sledujeme nějakou dobu přeživší, co bojují o svůj holý život. To byla docela dobrá sekvence, ale také mě až tak moc nezaujala. Něco takového jsme přece viděli už v jiných filmech. No a poté bude následovat konec, který trvá snad 20 – 25 minut. Je to možné? Obvykle konce u takových filmů trvají tak 3-5 minut. Druhým problémem byla dějová nezáživnost, že člověk sotva vnímal co se děje. A ta třetí: Herci – nikdo mě nezaujal, ti mladí se chvílemi chovali trapně. Nicolas Cage tu byl jediný rozumný, ale také to bohužel moc nevytrhl. Rozpočet tu byl slušný, ale ani ty akční scény mě moc nebavili. Hodnocení je kruté, ale tu druhou hvězdu dát prostě nemůžu. Snad nám do budoucna Nicolas naservíruje lepší filmy.(6.11.2016)

• tron

"Niekedy je lepšie vzbudzovať úctu, než strach." Doteraz najväčšiu filmovú službu urobil tragédii lode Indianapolis živočíšny Robert Shaw vo svojom hrozivom, nezabudnuteľnom, dnes už legendárnom monológu v kultových Čeľustiach. V roku 2016 vznikla celovečerná verzia tejto strašnej, šialenej udalosti, kedy americká vojnová loď bola potopená a stovky preživších námorníkov sa následne na voľnom mori stali obeťami doslova žraločích hodov. Keby to napísal scenárista, nikto by tomu neveril. Vravel by „to už je priveľa“. Lenže to napísal život. Skutočne sa to stalo. Proste neuveriteľné a veľmi silné. Bohužiaľ, tým sa asi všetky plusy tejto snímky končia. Nie je to vyložene katastrofa, či prúser a zrejme nemôže byť reč ani o vyložene nevydarenom projekte. Ale mimo Nicolasa Cagea v úlohe kapitána alias obetného baránka nemá nikto šancu zaujať. Mladí sú absolútne nezaujímaví a takí priemerní, až sú neviditeľní. A starí? Napríklad Thomas Jane alebo Tom Sizemore? Nenechajte sa oklamať, majú v podstate len cameo (a nebyť záverečných titulkov, nevedel by som, že tu vôbec Jane hral!!). Film neuspokojí fanúšikov vojnovej histórie, ani žraločích krvákov. Má dve hodiny, ale veľmi dlho trvá, kým sa loď potopí a ešte dlhšie trvá, kým sa na hladine objaví prvá plutva. A po pár vcelku šťavnatých a desivých minútach je to ustrihnuté a pokračuje sa bez žralokov. Wtf? Mariovi Van Peeblesovi bolo smutno za Čeľusťami IV a tak spáchal toto.(9.1.2017)

Na jednu stranu se mi líbilo, že se režisér držel faktů a pojal tento film jako památku těmto námořníkům, ale na druhou stranu film postrádá potřebné napětí, které by vystihovalo hrůzu, kterou tito námořníci zažívali, což je velká škoda, jelikož tato tematika je pro napětí jak stvořená. Na film mě nalákal monolog z filmu Čelisti, tudíž jsem čekal tak trochu nervydrásající thriller, na který bych jen tak nezapomněl. Bohužel se nic takového nedostavilo, a mě nezbývá, než čekat, až se této tematiky ujme někdo, kdo tomu dá ten správný říz. Film má ale více vad na kráse, přišel mi hodně uspěchaný, a nedokázal jsem se vcítit snad do žádné z postav. Na druhou stranu ale musí být hodně obtížné celou tuto událost vtěsnat do pouhých dvou hodin. Ani Nicolas Cage zde nepředvádí nějak mimořádný výkon. Hodnotím průměrně, 1* navíc za závěrečných cca 20 minut.(10.12.2016)

• - Při natáčení filmový štáb zničil jednu z posledních dvaceti letuschopných PBY Catalina. Někdo zapomněl zavřít poklop, čímž se do kabiny dostala voda a písek a letoun se z poloviny potopil. I když se vodu snažili odčerpat, nepodařilo se jim to. Nakonec se rozhodli letoun vyzvednout nešetrně jeřábem a při tomto pokusu ho rozlomili. (p3tris)

• - Natáčelo se na Orange Beach v Alabamě. (PanZahadnyCZ)

• - Quint ve filmu Čelisti (1975) vypráví o tom, jak se potopila loď Indianapolis. Quint byl jedním z námořníků, kteří přežili ztroskotání lodi a zůstali uprostřed moře pronásledováni žraloky několik dní až do doby, než se dočkali záchrany. (PanZahadnyCZ)