USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Boj o prežitie

Akční / Válečný

USA, 2016, 128 min

Vo vojnovom filmovom priemysle budú pretrvávať snahy nachádzať príbehy o hrdinstve. Aj o nepredstaviteľnom utrpení námorníkov v pasci žralokov boli natočené dva vynikajúce filmy, takmer rovnaké , Operácia Žralok (1991) a Krížnik (2016). Obidva nás zaviedli do obdobia 2. svetovej vojny, keď v Európe vládla víťazná eufória a v Pacifiku ešte stále zomierali nevinní ľudia. Film, ktorý je skutočnou udalosťou, sa týka ťažkého krížnika USS Indianopolis (vojenské označenie CA-35), ktorý sa počas vojny nezúčastnil žiadnej dôležitej bitky, nezaznamenal žiadne prenikavé bojové úspechy aj tak sa vryl do histórie úplne iným spôsobom. Išlo o poslednú väčšiu loď, ktorá bola potopená v 2. svetovej vojne. Loď plnila super tajnú misiu a bez akéhokoľvek bojového zabezpečenia prevážala na ostrov Tinian veľké množstvo uránu 235, ktoré bolo umiestnené do bomby Little Boy, ktorá bola zhodená 6. augusta 1945 nad Hirošimou. Na spiatočnej ceste bol krížnik torpédovaný z japonskej ponorky I-58 a dvoma torpédami poslaný ku dnu Pacifiku. 1196 dôstojníkov a námorníkov sa ocitlo v ohrození. Okolo 300 z nich zahynulo hneď po výbuchu, 900 sa ocitlo v mori. Z vody vytiahli 321 ľudí, z toho prežilo 317 vrátane kapitána McVaya, zostatok padlo za obeť žralokom pokiaľ boli stroskotanci objavení prieskumným lietadlom. Námornícka admiralita našla obetného baránka kapitána lode a tento proces zničil jeho sľubnú vojenskú kariéru. Indianopolis doplatil na nedostatky v námorných predpisoch. Ktorý z týchto dvoch filmov je lepší, nie som schopný posúdiť. Obidva sú úžasné a až veľmi realistické, a tak nebudem vyzdvihovať rôzne detaily, keď obidva majú obrovskú výpovednú hodnotu. Chcel som sa viac venovať historickej hodnote, ale zase by som sa vyčerpal na neschopnosti a arogantnosti moci neberúc do úvahy tých chudákov vo vode. Veď ešte aj tomu prieskumnému lietadlu zakázali pristať a pomôcť stroskotancom. Čo k tomu je potrebné ešte dodať.(7.12.2016)

Podle ohlasů jsem to čekal dost špatné, ale film samotný se mi nakonec poměrně hodně líbil. Trikově to nebylo úplně nejlepší, to je slabá stránka tohoto filmu a úsek se žraloky více než drama a survival na širém moři, proměný v tragédii spíše připomíná snahu o horor. Ale dojem mi to stejně zase tolik nepokazilo. Nicolas Cage mi po čase zase v něčem přišel úplně normální a v pohodě. Řekl bych, že mu ta role sedla a vtiskl ji něco svého. Na to jak je to dlouhé jsou v tom docela velké časové skoky, což mi jako obvykle i vadí. Jenže stejně jsem to docela hltal a uběhlo to rychle. Film se dá rozdělit na čtyři úseky. Seznamovací před přísně tajnou plavbou, hlavní s doručením zásilky a následném potopení a krmení žraloků vlastními těly, dovětek se soudním procesem a vzpomínková s několika vzpomínkami přeživších a textových odkazech na údálosti, které od té doby nastaly. Stěžejní je ta druhá, ta první ještě ujde, ta třetí velmi zkratkoviá a nic moc, poslední dobrá. Podobných událostí se stalo spousty a spousta se stále děje a sem tam je k tomu natočen film. Není to oskarové drama, ale jako odkaz dostačující.(28.1.2017)

• bourec

No,zábavnost tohodle je tak velká,že přes svoje usínání sem ani netušil,že na posádku tohodle křižníku zaútočili žraloci.Já totiž film po hodině vypnul,protože to bylo jaksi bez ladu a skladu.ten film se tu první hodinu nejvíc věnuje postavám,a jejich kecům.Na tohle fakt nemám čas.jako by mi nestačilo kopyto Holek ,ještě se začne projevovat ten filmovej Mario.20%.(18.3.2017)

Určitě jeden z těch lepších filmů, ve kterém se objevil Nicolas Cage. Film mapuje událost, kolem tajné mise lodě Indianapolis, kde hrstka posádky přežije na širém oceánu několik dní. Hlavních hrdinů je ve filmu mnoho, až příliš mnoho. Veškeré postavy jsou na papíře dosti nezajímavé a žádná z nich nedostane dostatečný prostor, aby dokázala táhnout zápletku. Na lodi se toho prakticky udá minimum a většinu času se děj odehrává na širém moři, kde postupně žraloci masakrují přeživší potopené lodi. Tato pasáž se povedla, ale problém je, že trvá soustavně příliš dlouho a bez jakýchkoli zásadních zvratů, zajímavých momentů. Celkově je délka filmu přetažená, včetně nevyvážených pasáží, kdy závěr plný křivd a vzdání hold této události vyznívá dosti na prázdno, bez emocí.......5/10(4.6.2017)

To, že Nicolas Cage neprožívá nejúspěšnější období své herecké kariéry a kývne takřka na všechno, ještě neznamená, že si občas nezahraje v solidním filmu. Právě takovým lze nazvat tento béčkový válečný film, který sice díky poměrně nízkému rozpočtu neoslní vizuálním zpracováním, ale rozhodně není špatně natočený a nabízí celou řadu zajímavých scén, ať již při samotném potápění či následném přežívání na moři, které se na můj vkus trochu táhne, stejně jako v nedávném počinu Angeliny Jolie ve filmu Nezlomný, ale rozhodně nepůsobí směšně. Navíc zmiňovanému hlavnímu hrdinovi role sedla a již dlouho jsem ho takto dobře hrát neviděl. Moje hodnocení 60%.(3.12.2016)

• - Při natáčení filmový štáb zničil jednu z posledních dvaceti letuschopných PBY Catalina. Někdo zapomněl zavřít poklop, čímž se do kabiny dostala voda a písek a letoun se z poloviny potopil. I když se vodu snažili odčerpat, nepodařilo se jim to. Nakonec se rozhodli letoun vyzvednout nešetrně jeřábem a při tomto pokusu ho rozlomili. (p3tris)

• - Jednoho z přeživších útoku na Indianapolis, Granville "GS" Crane, ve filmu zobrazil jeho vnuk, Johnny Crane. Poté, co byla loď potopena, GS Crane přišel o ruku při útoku žraloka. V současnosti je stále naživu (2016). (PanZahadnyCZ)

• - Quint ve filmu Čelisti (1975) vypráví o tom, jak se potopila loď Indianapolis. Quint byl jedním z námořníků, kteří přežili ztroskotání lodi a zůstali uprostřed moře pronásledováni žraloky několik dní až do doby, než se dočkali záchrany. (PanZahadnyCZ)