Důstojník a džentlmen

An Officer and a Gentleman

Dôstojník a gentleman

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 122 min

Velmi prijemne prekvapeni. Kvalitni romantika o hladovych zenskych po vojenskych rekrutech americkeho letectva. Dobre vykresleni jednotlivych postav a vycvikoveho centra. Scenar taky chvalim, mozna jen samotny zaver filmu si mohli tvurci odpustit. Presvedcive jsou i herecke vykony, ac nemam Gerea rad, v tomto filmu byl vyborny a dost mozna se jedna o jeho nejlepsi roli. U me je Dustojnik a dzentleman jen krucek od plneho hodnoceni a celkem se divim, ze ma jen 70%...(5.11.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $129,795,554Tržby Celosvetovo $143,800,000║ Doslova malá komorná dráma, kde na menšom priestore schmatne viac pozornosti Louis Gossett Jr., než cukruš Richard Gere, príbeh na ploche 2hodín nič preborné neponúkne, najviac zaujme asi výcvik regrútov, romantická rovina je tak nechcene plochá že sledujúceho skôr nudí než púta. /40%/(9.11.2009)

• Jordan

uznávam, že scenár nebol blbý, neboli tam až tak veľmi stupídne dialógy a aj snaha vykresliť charaktery neostala len pri snahe takže by sa globálne dalo povedať, že po technickej stránke (technická stránka scenára, réžia a podobne) je to vcelku priemerný film, ktorý nie je nijak extra ale ani neupadá niekde hlboko do bažín zlých filmov, lenže je tu jeden problém: stupídna gíčovitá otrepaná gumovačka mozgov vhodná maximálne tak pre americké opustené paničky túžiace po romantike. Neodsudzujem nikoho, komu sa ten film páčil, kto ho pokladá za dobrý alebo dokonca svoj obľúbený - pretože jednoducho iba naletel. Ja odsudzujem tvorcov, že takú stupiditu bez zymslu dokázali natočiť. Zbierka najväčších trápnych klišé a gíčov, ktorú nezachraňuje ani celkopm dobrý Louis Gossett Jr. či pekná Debra. Aký môže mať pre mňa zmysel pozerať dve hodiny na tupú americkú gumu, ktorá sa prihlási dobrovoľne do armády, v ktorej ho buzerujú no on aj tak "zvíťazí" nad sebou a všetko je tutti frutti percfecto. Ešte aj ten obesený Sid je prvok, ktorý tam musí byť, pretože to je presná osnova amerického dokonalého movie, ktorý získa pár oscarov za vedľajšie úlohy a pesničku, má pár začínajúcich hviezd ktoré budú neskôr riadne hviezdiská a vytlačí slzy nejednej slečinke z fabriky. Takže čo na tom, že existujú technicky horšie a odfláknutejšie filmy, keď pri takejto sentimentálnej obúchanej zlátanine mi idú nervy prasknúť !?(3.1.2006)

Pod vedením seržanta Emila Foleyho by se ze mne pilot US Army rozhodně nestal. Já totiž neumím spontánně řvát "Yes, sir!" a na jakoukoli buzeraci reaguji více či méně v rozporu s platnými předpisy. Jenže já si to mohu dovolit, protože jsem nikdy netoužil po letecké kariéře, ale takový Zack to má těžší. Problém s autoritou má stejný jako já. On se však nechce vrátit na ulici, ale zároveň nehodlá ani ohnout hřbet. To je prostě dilema, které mě baví a souboj těchto dvou osobností zrovna tak. Je to zábavné, má to náboj a dokázalo to ještě zvýšit můj odpor k vojenskému stylu života. To si zaslouží velkou gratulaci.(2.12.2015)

„Aký bol výcvik prežitia?“ – „Prežil som.“ Mám rád filmovú reč Taylora Hackforda. Od jeho prvého známeho filmu (výcvikovej ľúbostnej drámy DÔSTOJNÍK A DŽENTLMEN) až po jeho neskoršie a ešte slávnejšie kusy (DOLORES CLAIBORNEOVÁ, DIABLOV ADVOKÁT, RAY), mu záleží na postavách. Áno, niektoré z jeho snímok sú slabšie (únosová SKÚŠKU ŽIVOTA), ale aj v nich nie je dôležité, čo vybuchne (nič proti výbuchom), ale to, z akého (a do akého) bodu sa postava v priebehu deja dostane. Bez toho, aby psychológia bola prízemná, vyložene zjednodušujúca, alebo patetická. Naopak, Hackfordovi zdanlivo silní hrdinovia (Richard Gere, Kathy Bates, Russell Crowe) sú ubolení a už v relatívne mladom veku zničení (napríklad strašnými rodinnými podmienkami). DÔSTOJNÍK A DŽENTLMEN je dobrý film s dobrým Richardom Gereom (škoda, že v podobne kvalitnom štýle si nevyberal scenáre aj neskôr, veď jeho Zack Mayo skvele pripomína najlepšie postavy Roberta Redforda - napohľad bezstarostného krásavca, v skutočnosti vštekými a hlavne sám sebou opusteného samotára uprostred davu), krásnou Debrou Winger, solídnym Robertom Loggiaom, poctivým príbehom a oscarovým Louisom Gossettom Jr.(20.12.2004)