Důstojník a džentlmen

Dôstojník a gentleman

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 122 min

• Jordan

uznávam, že scenár nebol blbý, neboli tam až tak veľmi stupídne dialógy a aj snaha vykresliť charaktery neostala len pri snahe takže by sa globálne dalo povedať, že po technickej stránke (technická stránka scenára, réžia a podobne) je to vcelku priemerný film, ktorý nie je nijak extra ale ani neupadá niekde hlboko do bažín zlých filmov, lenže je tu jeden problém: stupídna gíčovitá otrepaná gumovačka mozgov vhodná maximálne tak pre americké opustené paničky túžiace po romantike. Neodsudzujem nikoho, komu sa ten film páčil, kto ho pokladá za dobrý alebo dokonca svoj obľúbený - pretože jednoducho iba naletel. Ja odsudzujem tvorcov, že takú stupiditu bez zymslu dokázali natočiť. Zbierka najväčších trápnych klišé a gíčov, ktorú nezachraňuje ani celkopm dobrý Louis Gossett Jr. či pekná Debra. Aký môže mať pre mňa zmysel pozerať dve hodiny na tupú americkú gumu, ktorá sa prihlási dobrovoľne do armády, v ktorej ho buzerujú no on aj tak "zvíťazí" nad sebou a všetko je tutti frutti percfecto. Ešte aj ten obesený Sid je prvok, ktorý tam musí byť, pretože to je presná osnova amerického dokonalého movie, ktorý získa pár oscarov za vedľajšie úlohy a pesničku, má pár začínajúcich hviezd ktoré budú neskôr riadne hviezdiská a vytlačí slzy nejednej slečinke z fabriky. Takže čo na tom, že existujú technicky horšie a odfláknutejšie filmy, keď pri takejto sentimentálnej obúchanej zlátanine mi idú nervy prasknúť !?(3.1.2006)

Dokud jsem neviděl film Důstojník a džentleman, tak jsem si myslel, že Richard Gere je takovej hereckej milovník, kterej se herecky nikdy moc nepředved, ale zato si užíval milostných scén habakuk, ačkoliv byste to do něj vůbec neřekli. Jenže po shlédnutí tohoto filmu musím říct, že tady předvedl asi nejlepší chlapskou roli v jeho dosavadní kariéře. Film na první pohled působí, že se bude jednat o takový ten mix romanticko-komedie-dramata, což tak vlastně i je. Ta romantická linka ale ničemu vůbec nevadí. Není to takové sladkobolné, jak by se mohlo zdát. Dokonce je ve filmu velitel pěšího pluku – herec Louis Gossett Jr., u kterého naprosto chápu, že za to ztvárnění dostal Oskara. Toho bych neměl problém přiřadit bok po boku k plukovníkovi Kurtzovi z Apokalypsy, když jsem viděl, co ve filmu předvádí. Vůbec bych neřekl, že tenhle herec z Hvězdné brány má takovou hereckou historii a klobouk dolů. Film jsem si opravdu užil. Přes to všecko je v něm takový ten chlapskej duch, co dnešním filmům zatraceně chybí.(13.5.2019)

40. Zlatý Glóbus za rok 1982 - cena (2) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Louis Gossett Jr., *Nejlepší filmová píseň - "Up Where We Belong" - Hudba Jack Nitzsche, Buffy Sainte-Marie, text Wilbur Jennings + nominace (6) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Debra Winger, Nejlepší herec (drama) - Richard Gere, Nejlepší herec ve vedlejší roli - David Keith, Objev roku (herečka) - Lisa Blount, Objev roku (herec) - David Keith(2.12.2008)

Hodně solidní záležitost, která sice již trošku zastarala, pořád ale má co nabídnout. Taylor Hackford velmi dobře zachytil poctivou chlapskou atmosféru vojenského náboru, kterou prokládá s romantikou, která naštěstí funguje. Děj sice trpí absencí hlubšího příběhu a spíše jde o sled jednotlivých epizod a ucelenost by mu určitě prospěla, na druhou stranu ale díky tomu není tak náročný a určitě pobaví i ženské publikum. Velmi příjemný je i dobový hudební doprovod, který snímku dodává určitou lehkost a částečný nadhled. K absolutním vrcholům patří scény z vojenského výcviku, kterým dominuje maniakální a po právu Oscarem oceněný Louis Gossett Jr., který přesně představuje to, čemu se říká "zelený mozek", jehož kreace je nezapomenutelná a zcela zastiňuje všechny ostatní. Richard Gere je v hlavní roli velmi dobrý, nicméně naráží na své mantinely a postupem času je tím méně výrazným, protože David Keith i Debra Winger jsou výborní a mnohem výraznější. Dojem ale kazí trochu utahané tempo, v němž se leckdy nic neděje, tím pádem i lehce přetažená stopáž, především ale zbytečně kýčovitý konec, který působí trochu směšně, lacině a přece jen film stahuje víc do prvoplánových romantických vod. An Officer and a Gentleman rozhodně není špatný film a zaslouží pozornost, jen je u něj potřeba trochu víc divácké tolerance, protože za podobnými melodramaty zaostává a není tak výrazný. 70 %(3.5.2020)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $129,795,554Tržby Celosvetovo $143,800,000║ Doslova malá komorná dráma, kde na menšom priestore schmatne viac pozornosti Louis Gossett Jr., než cukruš Richard Gere, príbeh na ploche 2hodín nič preborné neponúkne, najviac zaujme asi výcvik regrútov, romantická rovina je tak nechcene plochá že sledujúceho skôr nudí než púta. /40%/(9.11.2009)