First They Killed My Father

Scénografie:

Tom Brown

Kostýmy:

Ellen Mirojnick

První film A.J. jako režisérky u které ji oceňuji jako režisérku. Film z období v historii Kambodži, kdy ultrakomunističtí Rudí khmérové převzali moc a při tom povraždili čtvrtinu obyvatel ( zabíjeni byli intelektuálové, úředníci, vojáci) a obyvatelé měst vyhnali na venkov kde museli makat na rýžových polích pro skutečný pracující lid. Film inspirovaný skutečným osudem sleduje osudy jedné malé holčičky a její rodiny vyhnané z hlavního města. Tempo vyprávění je pomalé, vyhýbáse zobrazení násilí a je celkově krásně nasnímaný, osvětlený a čistý ale hlavní gro je v dusivé totalitní atmosféře, příkazů, zákazů, strachu a totální demagogii. Poslední půhodinka je celkem drsná a syrová a akční. Film sráží hrozně dlouhá stopáž ale jinak velice působivý. Nevybavuji si žádný jiný film na téma teroru v Kambodži krom československého Devět kruhů pekla s Kňažkem, takže oceňuji výběr tématu a byl jsem unešen z hereckého umění hlavní hrdinky.(9.10.2017)

Teror Rudých Khmérů očima sedmiletého děvčátka. V důsledku toho se Angelina docela krotila a do určité míry potlačila brutalitu, s jakou si Pol Potovi pohůnci počínali. Přesto se tu našly scény, které zabrnkaly na nervy už proto, že se převážně jednalo o děti a člověk si kolikrát říkal, že naši bolševici v 50. letech byli vlastně beránci. Co se představitelky hlavní dětské role týče, tak bych u ní uvítal trochu víc emocí a také by neškodilo snížit stopáž. Nicméně jinak nemám větší výhrady. V podání Jolie se zatím jedná o nejlepší režisérský počin. 75%(2.2.2019)

Za tvrdením, že Jolie je lepšia režisérka ako herečka si stojím. Rozpovedala nám kus smutnej histórie ... nie zle, ale v komentároch už spomínané Vražedné polia, ma teda zasiahli podstatne viac. Film mal mnoho skvelých miest, ale aj slabých ... a bol zbytočne dlhý. Tých záberov zhora bolo až príliš a hlavnú postavu nekomentujem ... výkon sestry malej Loung bol určite presvedčivejší. Hudba slušná. 3,5*(12.1.2018)

Zřejmě bych Angelině vytkla tak dlouhou stopáž, myslím, že to šlo trochu prostříhat. Na druhou stranu jsem přemýšlela, jestli to nechtěla tak trošilinku zdokumentovat pro svého adoptovaného syna, který je právě z Kambodže. Kdo ví? Rozhodně to muselo být příšerné žít v takových podmínkách, vidět kolem sebe mrtvoly a mrtvoly. Pracovat v nelidských podmínkách a jídla mít jak pro mravence. Jistou účelovost jsem tam viděla, ale myslím, že Angelina má našlápnuto na režijní stoličku solidně.(19.1.2018)

Angelina, tak toto ti naozaj vyšlo, hoci k niektorým aspektom filmu mám výhrady, ktoré tu už prakticky väčšinou aj odzneli. Ide najmä o Sareum Srey Moch, predstaviteľku hlavnej postavy dievčatka Loung Ung, ktorej mimika nevyznievala zrovna presvedčivo, vzhľadom k tým tragickým udalostiam. No a na môj vkus tam bolo aj príliš veľa takých lyrizujúcich prvkov, ktoré tak trochu brzdili tú epickú krivku pozoruhodnej dejovej línie. Avšak ani to nič nemení na tom, že ma tento film nesmierne bavil a konečne mainstream (vďaka Angeline) zakopol o námet jednej z najodsúdeniahodnejších udalostí minulého storočia - a síce krvilačný režim Červených Khmérov. Ono to možno pôsobí ako nejaká vyšinutá sekta alebo ako predchodca ISIS, avšak bohužiaľ, toto nebola fikcia! Udalosti, súvislosti a okolnosti tohto zverstva nadobudli v tomto filme vcelku reálny rozmer, takže po obsahovej stránke hodnotím film vysoko pozitívne. Rovnako aj zobrazený príbeh Loung Ung, ktorý bol v podstate ešte jedným z tých so šťastnejším koncom (žiaľ, mnohé rodiny sa vietnamského oslobodenia už nedožili). No škoda tých spomínaných nedostatkov, inak by to bolo za 5*.(23.11.2017)

• - Režisérka a scenáristka Angelina Jolie má kambodžské občianstvo, rovnako ako aj jej adoptívny syn Maddox, ktorý sa tam narodil. (Astonko)

• - Natáčanie trvalo 60 dní a natáčalo sa na viacerých miestach v Kambodži. (Astonko)

• - Premiéry filmu sa zúčastnil aj kambodžský kráľ Norodom Sihamoni s kráľovnou. (Astonko)