Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Špionážní drama v podobě osmidílné minisérie odehrávající se v roce 1983 v rozděleném Německu. Rozhodnutí USA rozmístit v západní Evropě jaderné rakety středního doletu Pershing II vyvolalo ve vedení Sovětského svazu ochromeném nedávnou smrtí vůdců politbyra Brežněva a Černěnka paniku. Nejistota panuje také v centrále východoněmecké špionážní služby, která se rozhodne vyslat agenta do nejvyššího velení západoněmecké armády. Tímto vyzvědačem se má stát nic netušící pohraničník Martin Rauch, který je přinucen ze dne na den opustit svůj domov, rodinu i lásku a stát se špionem, maskovaným jako nový pobočník generála Edela, styčného důstojníka Bundeswehru u NATO. Brzy zjišťuje, že jeho úkol nebude jednoduchý a že život na západě není ani negativním obrazem světlých socialistických zítřků, jak mu tvrdila východní propaganda, ani bezstarostným rájem konzumu a lhostejné svobody, jak se mu zpočátku zdálo. (Bluerider)

(více)

Recenze (13)

Pajky3 

všechny recenze uživatele

Byl jsem příjemně překvapený, když se mi Deutschland 83 dostal mezi sledované seriály. Docela se mi líbilo, co Němci z konfliktu během studené  války dokázali vykřesat. Tematicky se dá seriál přirovnat třeba k The Americans, ale až takových kvalit nedosahuje. Kromě špionážní linky se snaží nabídnout i náhled do toho jak se žilo v západním (potažmo východním) Německu a myslím, že se to podařilo vcelku slušně vybalancovat. Navíc je to doladěné vážně povedeným soundtrackem. ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Velmi lákavý koncept seriálu o studené válce z obou Německ :-) pod germánskou taktovkou se bohužel zhmotnil v hloupoučkou červenou knihovnu pro chlapy. Tvůrci občas přihodí do kotle chutné koření typu !občané západního Německa cítící, že jejich země je jakési pískoviště USA pro chrastění s atomovými zbraněmi přes plot do východoněmeckého pískoviště pod bičem arogantních Sovětů" nebo připomínku odpálení bomby na francouzském velvyslanectví v západním Berlíně, případně příliš snaživá učitelka, která neví kam skočit dřív, aby pomohla vlastní zemi. Všechno příjemné ale maže přiblblý scénář, který dělá z naivního chybujícího telete superšpióna, poměrně šokující události jsou zameteny pod koberec, aniž by si to někdo bral k srdci (akce v bordelu) a nereálnost korunuje finále, kdy místo očekávání, který stát vypálí nešťastné figurce do hlavy kulku nebo jí zavře na doživotí NDR ovládne jedna neprovdaná paní prací své vagíny v mládí - to je skutečně nesnesitelné. Jo a taky tam pouští různé hity z 80. let a lidi se radujou nad vynálezem walkmana, brrr. ()

Reklama

Bluerider 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý seriál, který skvěle evokuje atmosféru studené války 80. let (sám jsem v té době vyrůstal a pamatuji si neustálé zprávy o raketách Pershing II stejně jako všudypřítomné obavy z jaderné války). Součástí příběhu jsou i úryvky dobového televizního zpravodajství, které velmi dobře ilustruje jak nesmiřitelné a svým způsobem zaslepené ideologie tehdy proti sobě stály. Politicko špionážní linie příběhu však není jediná. Je zde prostor i pro osobní život hrdinů z obou stran "železné opony". Děj se zabývá jak každodenností totalitního východu, tak třeba i silným levicovým a protiválečným hnutím mládeže na západě a nesmíme zapomínat, že počátek 80. let je také dobou nástupu AIDS. Vše je samozřejmě rámováno eskalací válečného napětí, které na konci roku 1983 (cvičení NATO "Able Archer") opravdu hrozilo přerůst ve skutečný konflikt mezi západem a východem, ale tíživou atmosféru uvolňují i humorné momenty často vyvolané "kulturním šokem", který prožívá novopečený východoněmecký špion na dosud mu zapovězeném západě (agent, který právě ve výcviku zvládl všechny šionážní triky jako jsou mikrofotografie nebo kódování, má třeba problémy s obsluhou moderního telefonu). Herci jsou přirození a neokoukaní, v záplavě anglofonní seriálové produkce potěší zvučná němčina a kladem je také výborný soundtrack, tvořený dobovými hity pop music. ()

cubiczech 

všechny recenze uživatele

Po prvních epizodách opadne takové to nadšení z osvěžující němčiny a solidně vypadajících lokací a rekvizit. Potom si všimnete jak je hlavní postava plochá, některé herecké výkony (zejména mladších herců, včetně hlavní postavy) až rušivě špatné a nostalgický vsuvky s dobovejma popsongama smutně otravný, jelikož jsou ve většině případů tvrdě utnutý titulkama (asi aby nemuseli platit plnou sazbu vydavatelům). Viditelně je to natočený pro mladší publikum pod 20 let, jelikož žádný z témat tam nejde dost do hloubky, přestože by na to i v minisérii místo bylo. Je to dost škoda, němci se viditelně rozhodli jít na jistotu, navzdory v celku originálnímu námětu. ()

Ben Nevis

všechny recenze uživatele

Pilot 60%: Po amerických pokusech zavzpomínat na studenou válku, přichází německá obdoba o mladém muži, který se proti své vůli stává špionem na Západě. Reagan by rád rozhazoval atomovky a Německo je příliš blízko. Má to naprosto neakční civilní podobu, nestřílí se tam ani nic nevybuchuje. Bohužel herci ani režie mě na další sledování nepřesvědčili. ()

Galerie (225)

Zajímavosti (1)

  • Hlavní hrdina dostal krycí jméno Kolibri. Operace Kolibri bylo mimochodem také kódové jméno pro nacistickou „Noc dlouhých nožů“. (OwlOfThebes)

Reklama

Reklama