Labyrint

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Strach

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Série(3) / Epizody(21)

Nález těla krajského politika Karase, kterého vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik a tělo pečlivě naaranžoval v podivné scéně, rozpoutá policejní honbu za sadistickým pachatelem. Ten staví vyšetřovacímu týmu do cesty složitou sérii vražd, které svojí krutou obřadností otřásají místním regionem i samotnými kriminalisty.
Kořeny složitého případu sahají až k vraždě mladé dívky ze Slovenska, která zemřela podobně záhadným způsobem jako Karas. Případu se tak ujímá tým s dvojicí zdánlivě nesourodých vyšetřovatelů. Jsou jimi kriminalista Michal Remeš (Jiří Langmajer), negativně ovlivněný ne příliš stabilním soukromým životem, a Tamara Berkyová (Zuzana Kanócz), policistka z Bratislavy trpící absencí schopnosti komunikovat se svým okolím bez předpojatosti a předsudků.
Na konci sérií vražd, loupeží a naaranžovaných nehod najdou policisté cestu na konec „labyrintu" a uvěří naději na dopadení pachatele. Důležitou pomocí je jim paradoxně také obraz Hieronyma Bosche Poslední soud, kterým se pachatel v provedení svých krutých činů nechává zjevně inspirovat. (Česká televize)

Apophis

5* za provedení, -4* za scénář.. Kdo dal více, tak buď neviděl poslední díl, nebo nemá srdce... Nemám ani chuť, ani náladu se k tomu zde dále vyjadřovat, ale doporučím přečíst si komentář uživatele "D.Moore", který je vcelku výstižný.. ()

dr.fish

Výborný tandem Langmajer-Kanocz. Spousta působivých a promakaných scén, lokace, atmosféra. Ale místy to skřípe tak, že si říkám to už je fakt moc. Místy jsou tvůrci na tak tenkém ledě, že to vyznívá až absurdně. Přesto hodnotím 70% v pohodě, protože tohle je řemeslo a to se cení. Ten scénář chtěl nechat přečíst někomu soudnému, aby tomu nastavil mantinely, pak by to bylo bezchybné. ()

Lopezka1982

První série fakt super, dobře obsazené jednotlivé role, děj gradoval, trochu jiný styl kriminálky, ale ta druhá řada? Proč tam dali Vilhelmovou? Nechápu, vůbec se do role policistky nehodí, to už nemáme jiné herečky, že musí být všude nasáčkovaná? Proti první řadě zklamání.... ()

SimpanzJi

Vcelku příjemné překvapení. Jirka Strach nezklame. Dobré herecké výkony. Langmajer a Majer super. Donutil taky. Kazí mi to tam Zuzana Kanócz. Nesympatická, otrávená. Jinak super střih, hudba Ondry Brzobohatýho, kamera a režie tomu taky něco dodávají. Když vezmu v potaz všech 7 geniálních dílů, bylo zo super. To se v poslední době u českých kriminálek nestává (Atentát, Policie Modrava. Místo zločinu Plzeň). Poslední dobrá byly Případy 1. oddělení. Celkově všechny domácí seroály poklesly s kvalitou, hrnou se do propasti. A tak propast je 10 kilometrů hluboká, a Strach neměl strach, tu propast vylezl, natočil Labyrint a tím to vyhrál. Hřebejk už se asi nevyhrabe, bohužel. Dřív byl silnější, teď už hold slábne. Doufám, že strach bude se seriálovou tvorbou pokračovat. 20. 10. 2015 ()

RonaMidu

porušila jsem svoje pravidlo nečíst komentáře předtím,než napíšu vlastní...dobře mi tak! nechápu,proč se (kdejaký,nejen tenhle) "chudák film" při hodnocení pořád musí konfrontovat se severskými kriminálkami ...možná to bude tím,že jsem jich asi moc neviděla,pokud vůbec,a prý kdo nepoznal.......ale Labyrint se mi líbil a basta,ať jsou severské krimi temnější,chladnější,mystičtější,napínavější a já nevím jaké ještě... :-) ()

Belbo

Od začátku to bylo na pomezí 3-4 hvězd, vyprávění bylo vcelku kompatibilní bez hluchých míst a celé to pěkně ubíhalo. A pak jsem najednou při policejním zásahu slyšel hrát Orffovu O Fortuna a řek si, Ondřeji, ty seš ale čurák. A tak dávám jen 3. ()

JimmyII

Komentář k první řadě, čtyři hvězdičky: Strach nezklamal, o to jsem ale strach ani neměl. Naopak ještě dál posunul svůj režijní cit, vyšperkoval spolupráci s kameramanem, sehnal dobrého hudbotvůrce a hlavně a zcela evidentně víc peněz. Podařilo se mu taky proti všem očekáváním obsadit herce, kteří své role zvládli - hlavně Majer, Kanócz, které její policejní zapálení fakt věříte, a nakonec i ten Langoš jde. Co ale zaskřípe je scénář - je tu krásná série nápaditých vražd podle Bosche, což je super, ale bohužel způsob splétání jejího objasňování a především pak pointa, která zas a znovu hledá potřebu vše vysvětlit do posledního detailu a hlavně racionálně, je fakt pitomá. Škoda toho, jinak to mohl být plný počet.EDIT PO 2. A 3. ŘADĚ: Odpad, nesmysl, scenáristická tupost a absence jakékoliv dramaturgie. Nekoukatelné. ()

LadyPupu

1. série: Po delší době seriál, na který se dá koukat a ještě se člověk těší na další díl. 2. série: Po delší době seriál, na který se nedá moc koukat a člověk se ani netěší na další díl. ()

Helmutek

Horší 3*. Podle mě asi zatim nejslabší ze Strachovejch seriálů. Ty tři díly, který stačily u Lsti a Brány, ty by tady bejvaly stačily taky - a možná by se seriál vyhnul hluchejm místům, nesmyslnejm postavám, dějovejm liním apod. První série je moc natahovaná a zklamal mě předevšim konec, druhá je jednoznačně nejslabší (i když se sympatickym mladym Donutilem) a nejlepší mi přišla rozhodně série třetí - bohužel ale všechny se nevyhnuly takový tý televiznosti, obzvlášť paradoxně v provnání třeba právě s nízkorozpočtovější Ďáblovou lstí (tim právě nemyslim rozpočet, monumetální výpravu atd., kterou měl strach v dispozici paradoxně až u slabšího Labyintu, ale spíš lacinej styl tvoření - hru na efekt, návodnou hudbu, přehrávaný postavy, logický nesrovnalosti, natahování dílů, nesmyslný dějový linie bez skutečnýho významu mající jen odvést divákovu pozornost atd.). Celkově to za zhlídnutí samozřejmě stojí, o nic mimořádnýho ale rozhodně nejde. ()

geklon odpad!

Na zvracení. Až na Donutila, křeč a zmar. Dialogy přeplácaný a umělý. Mystika pražádná... spousta vedlejších linek, které se jen prohlubují a nafukují, ale nikam nesměřují. Hudba je totální kolaps. První dojem z pilotního dílu je vážné zhnusení. Ne, ne, ne. Nesouhlasím, žádná napínavá mysteriózní detektivka, která bourá hranice českého seriálu. Jen ubohá nablblá slátanina, bez pevných základu, rozložená na mikro příběhy, které jsou úplně mimo Strachovu ligu. A přátelé to, že na konci každého dílu něco bouchne, nebo někdo zavře vážně není důkaz originality a napínavosti. Odpad nezměním ani po shlédnutí celé mini série. ()

anli

Když něco natočí Jirka Strach ,nemusí mít divák strach se na to dívak.A je skoro jedno ,zda je to pohádka ,či mysteriózní kriminální seriál ,jako v tomto případě.Už samotný počin v našich českých vodách je nutno ocenit a to velmi.Sedmidílný seriál je skutečně tím nejlepším v pravém smyslu slova ,co tenhle žánr může nabídnout a to myslím zcela vážně.Takže hezky postupně-scénář Petra Hudského je opravdu precizní ,skvěle napsaný a originální.Možná je malinko víc roztažený ,sedm hodin je přece jen pořádná porce ,ale osobně mě to vůbec nevadilo a nenudil jsaem se ani chvíli.Příběh je opravdu ,ale opravdu mrazivý a napínavý jako bambusové vlákno ,takže divák se nemůže dočkat pokračování.Jirka Strach si jde přesně za svým a přesně ví ,co chce a co divákovi předkládá.Umí nastolit mrazivou atmosféru ,plnou děsivých a temných obrazů a umí i odlehčit a ukázat hlavní hrdiny jako obyčejné lidi.Jeho režie je přesná ,precizní a přesně taková ,jakou tenhle žánr potřebuje.Nenudil jsem se ani chvíli a jen jsem přemýšlel a seděl u televize jako zalitý do betonu.Herci jsou skvělí ,jako je u Stracha dobrým zvykem ,jen snad Stanislav Mayer přece jen za skvělým Jiřím Langmajerem malinko zaostává a trochu mi neseděl Miroslav Donutil jako šéf ,prostě mi na tu roli nepasoval.Vynikající kamera ,výprava ,zvuk a hudba Ondřeje Brzobohatého, jen podtrhují skvěle natočenou atmosféru.Opravdu vynikající podívaná.Ano ,úplně bez chybičky není ,převe jen se tu objevbí několik klišé a trochu nám to tvůrci natahují ,ale to je jen drobné smítko na skvělém podnose.Taky jsem moc rád ,že tvůrci nikoho nekopírují a jdou si svou vlastní cestou ,to je další bod k dobru.Takže ,i když tu malinko výtek mám ,po chvíli se rozhoduji k plnému hodnocení a dávám jasných 90% ,jednoduše proto ,že jde o jeden z nejlepších českých seriálů a to bez pardonu.A když přihlédnu k velmi kvalitnímu zpracování žánru ,který se v našich vodách objevuje tak poskromnu ,je to jasná volba.Takže Jiří díky a už se moc těšíme na další mysteriózno a já se jdu mrknout ,co se to ozývá za podivné klepání ze sklepa. ()

Nyck

Na české poměry nadprůměrný seriál se závěrem rozměrů antické tragédie. Velmi kvalitní obsazení a příběh, u něhož je zajímavější jeho rozplétání, než samotné rozpletení. (pro 1. sérii) ()

zdenny

Tato série se mi líbila víc než série první. Zřejmě proto, že zde nebylo „namontováno“ moc nábožensko-okultních věcí. A je to v mém případě ku podivu, neboť já mám nábožensko-okultní filmy rád. Spíš jde o to, že v původním „Labyrintu“ to těmito úkazy bylo až příliš přebuřené. Co ale musím vytknout oběma sériím – v roli šéfa kriminalistického oddělení mi moc neseděl Mirek Donutil. Je to sice můj oblíbenec, ale bohužel pro mne není schopen představit se ve vážné policejní roli. Vždy, když promluvil, jsem v celém jeho výrazu podvědomě hledal něco úsměvného. A to není dobře. Do této role by mi víc seděl Alexej Pyško – šéf policejního oddělení ze seriálu „Rapl“. To byl fakt policajt. Co se samotného „Labyrintu 2“ týče, je vystavěn podobně jako švédský kriminální seriál „Most“ – hodně postav, které postupem seriálu odpadávají , protože si to své odbyly v předchozích dílech a pro další vývoj seriálu nebyly už důležité. V „Labyrintu“ si ale myslím, že zde hraje hodně postav, se kterými musí divák dlouhodobě počítat. ()

Master19

Mírně neobvyklá kriminálka s dobrou atmosférou. Ve třetí sérii je pachatel psychopatický až moc "na sílu", nicméně líbí se mi, že jeho oběti si nemusí chodit pro kulku daleko. Pobaví hláškující Donutil, mohou zaujmout některé vedlejší postavy, protože je dost času se jim věnovat. ()

ghatos

Made in Jirka Strach. On už je taková továrna na určitý subžánr kriminálky. V rámci ČR (ČT) to ždímá, jak se dá. Pracuje s omezeným rozpočtem, nemá to výpravu, defiluje tam pár herců a přeci to utáhne 7 hodinových dílů! To si už zaslouží pozornost. Strach má své oblíbené propriety - mystiku, kostel, zločin a trest apod. Natočil složitý epos, kde se snažil kombinovat psychologické, náboženské a kriminalistické motivy. Kdyby se mu podařilo příště přitvrdit (já vím, je to zakázka a má své limity), dramaturgicky vyhrotit některé situace, tak může příště přemýšlet nad evropskou kvalitou. Taky by jistě nebylo od věci přemýšlet o áčkovém, ambiciózním thrilleru, co by si šel pro úspěch do světa. Režisér má potenciál, jen to z něho vykutat. 72%. ()

cross

Jirka Strach tyhle žánrovky prostě umí - ví co chce český divák vidět a dává mu to plnou měrou - navíc na české poměry v nebývale vysokém standardu. Nebudu hodnotit jak moc byl příběh zbytečně natahovaný a že těch mrtvol bylo na tuzemské zvyklosti až moc, o slepých a pouze vykonstruovaně rádoby důležitých uličkách ani nemluvě. Trochu mě zamrzela absence nějaké výraznější "šokující pointy", potěšila naopak odvaha s jakou se autoři neostýchali zbavit některých hlavních hrdinů (a dost si tím zavařit pro případné pokračování série). Zcela zbytečná byla linka s otravnou dcerou a ze začátku mě neskutečně iritovala roztěkaná kamera - nechápu proč ji autoři v českých filmech pořád používají... Celkově ale slušný atmosférický nadprůměr, kterému nechybí ani akce ani napětí....pro mě další seriál ČT který zaslouží palec nahoru! ()

vyfuk

Strach pokračuje volně v jeho kriminálních příbězích, tentokrát lehce na novo s podobnou tématikou jenom lehkým rozšířením. Trošku mě sere, že tvůrci si nebyli schopný zaplatit víc než jednu písničku a to ještě od Hozier (nebo jak se jmenuje) a ta zazněla třikrát. TŘIKRÁT, KURVA! Normálně proti ní nic nemám, ale moc nechápu ten její hype a hlavně se mi zprotivila poté co se stala hymnou bezmozků. Oceňuji práci Langmajera, že se konečně odpoutal od nějakých těch nechutných rolí kde musí vždycky někoho přefiknout nebo tak. Kanócz zase na druhou stranu v lehce inteligentnější roli. Celkově jsem mohli vidět skvělé herce, včetně Míry Donutila, který se už objevuje v branži málo, ale vždy to stojí za to. Trošku mě štve, že zde není žádné napojení na Ďáblovu lest a Ztracenou bránu, jelikož by to diváka v něčem utvrzelo. Jediné co by mohlo být. Klidně by z toho šla udělat klasika v podobě tří dílů jako u předchozích, nebo i pět by mohlo stačit. Já jsem spokojen. ()

Styxos

1. díl Jiří Strach se vrátil k tomu co umí nejlíp (pohádkáři prominou) a natočil další detektivku okořeněnou o mysteriózní prvky a historii. Avšak místo tria Runa, Sumara, Šímová na scénu přichází major Remeš, jeho kolega Grossman (oba řádně vousatí a Majer navíc v jednu chvíli přehrávající) a jejich slovenská kolegyně (jejíž jméno snad v průběhu celého dílu ani jednou nezaznělo). Není to dokonalé, není to špatné. Je to takový střední proud - akorát tak, aby to zaseklo háček a připoutalo si to k sobě diváka. To znamená, že to vyvolává spoustu otázek a nutí to diváka, aby nezapomněl na další díly. Na druhou stranu tomu chybí náboj, který měla Lest i Brána, a dost málo se tlačí pilu v rámci atmosféry. Ale to všechno může ještě s dalšími díly přijít. Je fajn, že se u nás někdo snaží dotlačit filmovou, potažmo seriálovou detektivku do tohohle století, tak snad to vyjde. Skutečně velký problém pak představuje začátek, který je dost zmatečný a budí u diváka dojem, že přišel o kousek prvního dílu... PS: Ondřej Brzobohatý jako skladatel má fakt talent zbytek: Po celkem vlažném prvním díle se Labyrint řádně rozjede a divák se do něj propadne. S dalším a dalším dílem se potvrzuje to, co naznačila jednička. Skvěle typově obsazení herci, kterým jsem prostě ty policajty věřil - věřil jsem jim grimasy, chování, nadávky. I to že starosti splachují v alkoholu a radosti jim zapíjejí. Věřil jsem jim i chemii, která mezi nimi fungovala. Zatímco u Majera a Langmajera jsem s tím problém neměl, u Donutila jo. Tomu chlapovi jsem prostě nevěřil, že má za sebou několik desítek let praxe. Ale fajn, přistoupil jsem na pravidla hry a jeho ironie byla příjemným zpestřením. Vyzdvihnout musím vizuální stránku, podtrhnout hudbu, režii a dost zajímavé úvodní titulky. Nechybí napětí. Nápad s vraždami podle obrazu? Proč ne. To všechno hází seriál jenom do plusových stránek a Labyrint se tak stává zajímavým počinem. Jenže zatímco seriál jede po šest (respektive pět) epizod jako parní lokomotiva a strhává diváka, trousí kolem spousty kravin, který se pak ani neřeší. Jednou z největších je například pronesení zbraně do budovy soudu. Jak se tam dostala? Čekal jsem až do posledních minut seriálu, ale žádné vysvětlení se prostě neobjevilo. Ono vůbec se v seriálu zmíní spousta věcí, o nichž se prohlásí, že se neví, jak se mají vyřešit. Scénárista Hudský tak tímhle celkem připomíná scénaristu Damona Lindelofa - navrší spoustu problémů, spoustu otázek, které se vrší jedna za druhou a prostě nedojde k jejich řešení. K té poslední dojde v téměř závěru, kdy se nedozvíme, odkud pachatel získal návod na vraždění. Divák si o tom tak má kontemplovat nejspíš sám za dlouhých zimních večerů. Což je prostě průser, pokud děláte detektivku, která zákonitě vyžaduje nějaké (nejlépe logické) řešení. Poslední, tedy sedmý díl je případ sám o sobě. Jsem toho názoru, že Jiří Strach neumí dělat závěry - finále svých detektivních záležitostí. Ukázalo se to na Ďáblově lsti i Ztracené bráně a ukazuje se to bohužel i tady. Scénář trousí jedno debilní klišé za druhým (začátek) a pokračuje v troušení dalších kravin. Šestý díl navíc vzbuzoval nutnost emocí pro sedmý díl, nebo alespoň jednoho panáka. Bohužel nepřišlo ani jedno ani druhé. Takhle zažil seriál během dost velký obrat. Bohužel dolů... PS: prosím, pokud se bude fakt dělat druhá řada, ať už to nepíše ten samej chlap, co dělal tuhle řadu. () (méně) (více)

jefff

Labyrintu jsem původně chtěl dát čtyři hvězdy, ale po shlédnutí posledního dílu nemohu jinak než dát plný počet. Takto skvěle natočený thriller si u české produkce nepamatuji. Scénář skvělý, výborně napsané postavy, logický příběh (až děsivě) a velmi zručná režie Stracha, který se konečně vyšvihl s opravdovým skvostem. Langmajer hrál fantasticky a skvěle mu sekundovali ostatní herci, mezi kterými byla reálná chemie a skvěle to mezi nimi fungovalo. Labyrint nejen potěšil, ale nadchnul. ()