Legenda o Kolovratě

Коловрат

Furious

Fantasy

Rusko, 2017, 117 min

Takový mrazík pro dospělé... I v tomto filmu sněžilo, děvušky zpívali, dokonce i medvídek se objevil... Chyběla už jen berla mrazilka a dědeček hříbeček (ikdyž jaxe to vezme, nebot jeden takový dědeček hříbeček as kouzelník se tam taky mihnul), protože i mladých Ivánků zde bylo dosti. Sice proti hordě monoloida Batúa neměli pramalou šanci, ale i snaha se cení... Hudba postrádala balalajku, jinak by to bylo v cajku ;-) Nicméně jak už to tak u sovětů bývá - pod dvě hodiny se běžně u nich film netočí. tudíž je potřeba tento čas vyplnit různě dlouhými nepodstatnými sekvencemi, bez nichž by se film vešel do běžného evropského formátu 90min. Pochopitelně nebylo opomenuto závěrečné "poselství" hlavního Ivana směrovaného samotnému chánu sulejmánu. To vše však nemění nic na skutečnosti, že mongolové dlouho předlouho ovládali značné území než se objevil Alexandr Veliký, který této rozpínavosti učinil přítrž.(27.3.2018)

Pro někoho je to možná smutné, pro jiného je to logický vývoj, nicméně stále si nemohu zvyknout na fakt, že chce-li člověk vidět kvalitní "sword and sandals/sorcery" akci, musí se obrátit na východ... Ale odmyslím-li si na několika místech nucený nacionalistický závan (který však vlastně jen nahrazuje původní rasový základ podobných historek o nepřemožitelném ochránci obyčejného lidu) a přehlédnu-li několik scén, které hrdě vyměňují digitální přebujelost za logickou výstavbu děje, pak nemohu být nespokojen. Skvělá akční podívaná se tak pyšní nádhernou výpravou a podmanivou náladou a škodí jí snad pouze zbytečný psychiatrický problém hlavního hrdiny.(12.6.2018)

Pěkné Ruské Velko Fantasy, které rozhodně neurazí. Příběhově mě to sice příliš nevtáhlo, ale jakmile se začne rubat, tak jsem byl spokojen. Krvavé cákance stříkají, bitvy jsou slušně natočené, především Finále či scéna s medvěděm to považuji za Highlight filmu. Takže spokojenost, ale na vyšší hodnocení mi přece jen něco málo chybělo. 65%(30.3.2018)

Gerojská báchorka o tom, jak jeden bohatýr s dvaceti poskoky a amnézií zatápí Batúovi a celé Zlaté hordě. Srovnání s Třístovkou není vůbec od věci, ale ruku na srdce, Leonidas a spol. byli proti Kolovratovi žabaři. Alespoň podle tohoto podání. Občas jsem se neubránil smíchu, když jsem viděl, co tam Ivani provádějí. Stejně tak člověk musel kroutit hlavou nad neschopností Mongolů. No ale je to zase krásně rusky patetické, výpravě taky nemám co vytknout a bitkování s krvavými cákanci mělo něco do sebe, byť těch zpomalených záběrů bylo zase až moc. Žádná hitparáda to není, ale na jedno kouknutí je to vyhovující. 60%(22.3.2018)

• Torpid

Ten střih a způsob odvyprávění byl buď dost špatnej nebo naprosto mimo moji kulturní matrici. Fantasy bez inteligentních fantasy symbolů a psychologie, takže zbývá jen přefiltrovaná, přestylizovaná nacionalistická řežba po vzoru 300 nebo Čínské zdi. Chybí Tolkienův prsten, chybí "kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem", chybí pohádková nebo fantasy imaginace. Čirá propaganda v čase války i v čase míru. Mě z toho mrazí.(5.4.2018)