Legenda o Kolovratě

Furious

Fantasy

Rusko, 2017, 117 min

• Torpid

Ten střih a způsob odvyprávění byl buď dost špatnej nebo naprosto mimo moji kulturní matrici. Fantasy bez inteligentních fantasy symbolů a psychologie, takže zbývá jen přefiltrovaná, přestylizovaná nacionalistická řežba po vzoru 300 nebo Čínské zdi. Chybí Tolkienův prsten, chybí "kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem", chybí pohádková nebo fantasy imaginace. Čirá propaganda v čase války i v čase míru. Mě z toho mrazí.(5.4.2018)

Gerojská báchorka o tom, jak jeden bohatýr s dvaceti poskoky a amnézií zatápí Batúovi a celé Zlaté hordě. Srovnání s Třístovkou není vůbec od věci, ale ruku na srdce, Leonidas a spol. byli proti Kolovratovi žabaři. Alespoň podle tohoto podání. Občas jsem se neubránil smíchu, když jsem viděl, co tam Ivani provádějí. Stejně tak člověk musel kroutit hlavou nad neschopností Mongolů. No ale je to zase krásně rusky patetické, výpravě taky nemám co vytknout a bitkování s krvavými cákanci mělo něco do sebe, byť těch zpomalených záběrů bylo zase až moc. Žádná hitparáda to není, ale na jedno kouknutí je to vyhovující. 60%(22.3.2018)

Jevpatij Kolovrat aneb neser bohy-totiž ruského bohatýra. Možná že má každé ráno okno (ať už po ráně do hlavy, stakanu vodky nebo obojím) a nepamatuje si ani tváře svých bližních, ale seberte mu rodnou hroudu a zahraje vám kozáčka, že se zastavíte až u Ulánbátaru. Jistě, členové svazu Československo-Mongolského přátelství žijící v duchu hesla se Zlatou hordou na věčné časy a nikdy jinak to rozdýchají těžko, neboť slovo "legenda" ignorují a navíc v jejich představách je východní Slovan jakýsi omyl přírody, jenž měl být vymazán z historie a nahrazen šikmookými burany ze stepi, kteří dle jejich mínění v tom pílení ruských měst a osad nebyli dost důkladní. Ale já jsem rád, že dějiny v reálu o nějakých 140 let později dospěly až ke Kulikovu poli a já tak nevypadám jako hrdý nositel hepatitidy typu B. Mongolové 13. století, to zkrátka nejsou uvědomělí filosofové, jak nám je zprostředkoval třeba legendární seriál Marco Polo, ale horda hodná toho jména. Mno, co se filmu samotného týče, škoda, že se víc nedrží legendy, boj jeho 1700 věrných a rozseknutí mongolského vojevůdce Chostovrula vejpůl by v tomto podání mohlo vypadat pěkně. Technicky je to totiž celkem podařené (přestože styl ala 300 nemám rád), i choreografie bitev je zajímavá (až na klasické nadužívání zpomalovaček, to by si konečně mohli odpustit), ale vlastně je těch bitek celkem málo a jsou to vlastně takové malé přepady a střety. Holt dědictví rudého partyzána, které je aplikováno i někam, kam nepatří. Nejvíc se mi asi líbila výtvarná stránka, kostýmy, šperky, stavby, hodně mě zaujalo využití barev (sytá modrá). Horší je to s plynutím děje a dialogy, což je ostatně problém řady ruských filmů. V tomhle případě jsem ochoten souhlasit, že tohle je tu podřízené akční estetice a bojovým scénám vůbec, tím víc mě mrzí, že ten závěr víc negradoval, ta závěrečná bitka o kopeček ne že by byla špatná, ale čekal jsem víc. No, bylo by na místě poděkovat, zhodnotit a tak, takže neurazilo, docela zabavilo, úroveň slušného průměru nepřekročilo.(1.4.2018)

Vizuálna stránka bola naozaj krásna, aj keď farebne to bolo trochu prehnané. Jemné nedostatky vo výprave, hlavne pri stvárnení Mongolov, by sa tiež dali prepáčiť. Škoda, že samotný hrdinský príbeh nedýchal väčšou epikou, no na druhú stranu ani som sa nejak výrazne nenudil. Lepší priemer. 65/100(22.4.2018)

Takový mrazík pro dospělé... I v tomto filmu sněžilo, děvušky zpívali, dokonce i medvídek se objevil... Chyběla už jen berla mrazilka a dědeček hříbeček (ikdyž jaxe to vezme, nebot jeden takový dědeček hříbeček as kouzelník se tam taky mihnul), protože i mladých Ivánků zde bylo dosti. Sice proti hordě monoloida Batúa neměli pramalou šanci, ale i snaha se cení... Hudba postrádala balalajku, jinak by to bylo v cajku ;-) Nicméně jak už to tak u sovětů bývá - pod dvě hodiny se běžně u nich film netočí. tudíž je potřeba tento čas vyplnit různě dlouhými nepodstatnými sekvencemi, bez nichž by se film vešel do běžného evropského formátu 90min. Pochopitelně nebylo opomenuto závěrečné "poselství" hlavního Ivana směrovaného samotnému chánu sulejmánu. To vše však nemění nic na skutečnosti, že mongolové dlouho předlouho ovládali značné území než se objevil Alexandr Veliký, který této rozpínavosti učinil přítrž.(27.3.2018)