Legenda o Kolovratovi (festivalový název)

Legenda o Kolovratě

Легенда о Коловрате

Kolovrat

Коловрат

Furious

Fantasy

Rusko, 2017, 117 min

V dobách, kdy matičku Rus prudili Mongoloidi, se zrodil historicky první sovětský partyzán. Taky to byl sice napůl mongoloid, protože v mládí dostal po palici bolasem, trpěl akutní anterográdní amnézii a každé ráno mu nějaká lepá kunda musela odrecitovat, co vyváděl předchozí den, aby nedostal záchvat, ale jinak heroická normálka. Sveřepě pobíhal skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán, a ukazoval eskadronám okupační Hordy, zač je toho piroh v rektu. Musím říct, že tentokrát Sojuzmultfilm uplácal vskutku zábavnou, krásně digitálně výpravnou a bez zbytečného patosu skvěle odsejpající pohádku o řádné osině v prdeli Batu chána, dokonce i s viditelnými cákanci softwarového kečupu, ve které nevypadají pičoidně ani soubojové zpomalovačky. Kolovrat byl sice dle bylinných zdrojů spíše dvoumetrákové animální hovado než šedesátikilový, vztekle šermující gej, avšak Ilja Mlíčňák je dostatečně herecky zdatný a charismatický sympaťák, pročež to utáhl daleko heterodůstojněji než například ten prkenný, kdovíproč všude protěžovaný Čurila Kenovič předloňského Vikinga. Prostě solidní poppelmeňová zábavička z Východního bloku, která chutná daleko lépe na plátně 3 metry a větším než na nějakém vypáleném noutbukovém displeji.(11.3.2018)

Hezký film s zajímavým námětem - ruskou středověkou legendou o hrdinovi Kolovratovi (možná příbuznému českým Kolowratům - napůl vtip). Pokud je to legenda, tak je to jako fantasy pěkně zpracováno. Herecký slušně obsazeno, scénář ucházející, kostýmy výborné, bojové scény kvalitní a Rjazaň zobrazena půvabně.(3.12.2018)

Ač jsou ruské scenáristické přechody (jako u Vikinga) nezvyklé a pro zbytek světa nepochybně rušivé, excelentní kamera a jedinečný vizuál znamenají, že úroveň zájmu neklesá od začátku do konce a člověk tomu Kolovratovi fakt fandí. Inspirací jinými filmy jsem tam viděl spousty, ale na škodu to nebylo. 85%(25.3.2018)

• honajz

Jako vizuál je skutečně úžasný - sníh, led, vypulírovaná příroda, trikaři se museli vyřádit, to zas ano... Jenže nejdřív jsem myslel, že sleduji 50x a stále poprvé, potom nějakou telenovelu, pak cosi cestopisného, chvílemi mi to připomínalo parodii, hlavní hrdina se furt drsně tvářil, ale nic nedělal, ale jo, zhruba po hodině se začalo i bojovat - po rusku, lstí, ale sem tam dojde i na full contact, ale pořád to nemělo šmrnc, zajímavost, i ty souboje jsou takové nijaké. A nechápal jsem, že při jejich chytrosti nejdou nejdřív nějak šikovně sejmout chána, a byl by klid. Nu a jinak bych opakoval, co řekli jiní, zvláště alchac ve svém zcela dokonalém komentáři.(26.10.2019)

Já ty ruský velkofilmy prostě můžu. Částečně historický film s prvky fantasy z Ruska lze přirovnat k Spartským 300. A povedlo se. Dobře sestavení hlavní hrdinové, parádní vizuál a né zas tak zlá výprava. Nechybělo moc k naprosto epickému filmu. Pravej ruskej nacionalismus či patriotismus, tak jak má být.(9.8.2018)