Závisti navzdory (TV film)

Dokumentární

Česko, 2007, 52 min

Petr Jančárek

Měl jsem z knihy o Valdštejnovi zkoušku. Oproti dokumentu byla více zaměřena na podrobnosti Valdštejnových válečných tažení. Z novějších knížek doporučuji Valdštejn od Roberta Rebitsche nebo Catalano Alessandro - Historie života Albrechta z Valdštejna.(8.7.2018)

Osobnost Albrechta z Valdštejna je jedna z nejzajímavějších v českých dějinách. Přiznám se, že jsem o něm (možná i kvůli velmi nepříznivým postojům české společnosti k němu) doposud mnoho nevěděl. A tento dokument mi dokázal přiblížit snad všechna fakta a nedal mi jedinou jasnou odpověď... a to na něm nejvíce oceňuji. Dokázal podat nezaujatá historická fakta, představit názory tuto osobnost kritizující, ale také ji velebící a nic víc. Tedy přesně to, co si lze od dobrého historického dokumentu přát. Jen je škoda, že se více nevěnuje jeho stavebním a krajinářským projektům, které byly přiblíženy jen několika záběry současného stavu. Ale to už by zřejmě bylo spíše na několik dílů.(2.3.2015)