poster

Ga, ga - sláva hrdinům

 • Polsko

  Ga, Ga - Chwala bohaterom

 • Slovensko

  Ga, ga - sláva hrdinom

Sci-Fi / Drama

Polsko, 1986, 80 min

 • Anderton
  ****

  Rozhodne svižnejšie odrozprávané, ako Vojna svetov, vizuálne ma to však nepohltilo svojou apokalyptickou atmosférou tak, ako Obi-Oba. Stále som mal dojem, že som v socialistickom Poľsku počas dlhých zimných večerov. Pochopiteľne treba logiku nechať stranou a sústrediť sa na myšlienky, pretože fikčný svet Ga, Ga proste ako sci-fi nefunguje, ako satira na spoločenské pomery, vyberte si kde a kedy len chcete, však áno. Prepadnutie banky predznamenáva kombináciu násilia a humoru u Tarantina, samotná odmena za splnený čin a najmä pokus o vedecké vysvetlenie priebehu obradu je najvtipnejší moment filmu.(6.9.2018)

 • Kkahunaa
  *****

  Vězeň 287138 (Daniel Olbrychski) je hlavním hrdinou tohoto absurdně laděného filmu, a to doslova. Náš hrdina je raketou vystřelen na zvláštní planetu, kde se rázem stane opravdovým „bohaterom” (hrdinou). Je mu přidělen zvláštní, výstřední úředník (Jerzy Stuhr), který mu má splnit vše, na co jen pomyslí. Oplátkou za všechna privilegia, která má na této planetě výhradně on, je povinnost spáchat takový zločin, za který by ho mohli napíchnout přes jeho rektum. Tento akt nabodnutí je na této planetě považován za velmi oblíbenou formu zábavy. Každý bohatýr tím prý dobrovolně prošel. Náš hrdina však potká nebezpečně krásnou dívku (Katarzyna Figura), kvůli které se pokusí změnit svou odevzdanou povahu.(10.6.2017)

 • Sandiego
  *****

  Pro mě osobně nejlepší Szulkin, jež se zde dostává až na hranici filmové postmoderny, vytváří velmi zajímavý svět plný nápadů, hluboké myšlenky střídá všudypřítomná ironie a hlavním zdrojem zábavy jsou momenty, kdy se hlavní postava střetává se svobodným výběrem a zároveň jeho nemožností - svoboda je zde jen dokonale naaranžovanou iluzí. Film má i po profesionální stránce skutečně světové parametry, některé scény připomínají trochu Felliniho, jiné mají blíže k Bunuelovi či béčkové produkci a za další by se nestyděl hollywoodský komerční trhák. Ga-ga je úžasným mixem, který má myšlenku a jeho vyprávění přitom nijak nedrhne. Navíc mladičká K. Figura je "so cute" a připomíná Nicole Kidmanovou natolik, až se tají dech.(30.9.2012)

 • p.a.douch
  ***

  Ulítlý film s velmi dobrým obsazením. Viděl jsem ho v kině ještě za komančů a od té doby již nikdy. Přesto ve mně zůstaly nějaké dojmy. Tak už jen za to ty tři hvězdy. Dál si pamatuju prsatou hrdinku (Figura), hrdinského hlavního hrdinu (Olbrychski) a místního úředníčka (Stuhr). Znovu už bych na to nešel, ale na kompu bych se na to možná podíval.(6.11.2015)

 • honajz2
  ****

  Celkem zdařilá polská absurdní sci-fi komedie, kterou kdybych hodnotil čistě jako komedii, jsem s ní dost spokojený. Sice tu člověk z toho všeho nejde co chvíli do kolen, ale úsměvná ta absurdita přinejmenším rozhodně je. Navíc to má dost příjemnou stopáž a většinu času i podmanivou atmosféru. Jediné, čím si nejsem jistý je to, na co ten film vlastně chtěl narážet. Na zvrácenou společnost, která může v budoucnosti skutečně vzniknout? Nebo každá postava má odkazovat na současnou společnost (byrokrat, novináři...)? Nebo na absurdní pojetí svobody? Já jsem spíš pro možnost 1, ale může to být i kombinace více, nebo třeba žádná. Každopádně i když v tomhle jasno nemám, i tak se mi Ga, ga líbila a to především svým absurdním světem. A Jerzy Stuhr tu hraje zase skvěle. Slabé 4*(5.6.2020)