Medium (festivalový název)

• Polsko

Medium

Mysteriózní / Horor

Polsko, 1985, 98 min

LFŠ 2008 MEDIUM od Jaceka Koprowizce není žádný kopr, ale z dramaturgického hlediska mi nepřijde dvakrát schůdné dávat tyhle pomalé atmosferické filmy jako poslední (ve 23:00) na LFŠ. Většina lidí totiž pospává, a tak kolektivní zážitek z "polského OMEN" není tak intenzivní, jak by si konkrétní scény - jimž dominuje "masturbace slepice" - bezpochyby zasluhovaly. Klasické horrorové propriety, jako jsou brutální vraždy či rozlehlý a starobylý dům a mísení snu se skutečností, slouží jako pozadí k psychologické podívané, jíž dominuje maniakálně démonický Jerzy Stuhr a znepokojující pointa, které se ale jen z poloviny povedlo vyvést diváka z míry tím, že by mohlo po světě pobíhat vedle Hannibala Lectera a Mirka Topolánka další ztělesněné ZLO.(26.7.2008)

Rozporuplné pocity převládají po shlédnutí téhle polské mysteriozity (o horor se až na pár scén opravdu nejedná) - na jednu stranu výborný nápad a zajímaví herci (Szapolowska mmmmm), na druhou možná až zbytečná spletitost osudů jednotlivých postav, na něž jsem se musel soustředit na úkor užívání si celkového tajemna. V porovnání s tím málem žánrově podobných filmů vzniklých ve východním bloku je však Medium vcelku příjemným a působivým snímkem.(15.7.2014)

Wau.... Polské giallo se silným mysteriózním nádechem. Pravda, trochu krvavějších scén by neuškodilo, i tak to ale k výbornému zážitku bohatě stačí. Jednoznačně nejlepší polský horror, co jsem viděl, kam se na to hrabe nějaká Vlčice. Výborný příběh, napínavý, pohlcující, bez nudných a rozbředlých scén, zajímavé postavy, velmi ucházející herecké výkony, skvěle vybrané prostředí (konec třicátých let v Gdaňsku). Napětí, atmosféra, sekera v akci, trochu té krve, trochu té erotiky. No prostě paráda. Jedinou výtku bych měl ke střihu, při přechodu mezi jednotlivými scénami není moc povedený, nejvíce patrné je to na hudbě. Ale v kontextu je to takřka zanedbatelný detail. 4,5*(22.10.2012)