O-bi, O-ba - Zánik civilizace

O-Bi, O-Ba - The End of Civilization

O-bi, O-ba - Zánik civilizácie

Drama / Sci-Fi / Mysteriózní

Polsko, 1985, 88 min

Měl jsem strach že to bude nějaký filosoficko-symbolický guláš jako Masseba, ale dostal jsem dobrou postapokalyptickou sci-fi se skvělou kamerou a svícením, ze které mrazí víc než z provařených Dopisů mrtvého.(11.12.2012)

Mé počáteční zklamání, že toto není adaptace slavného Huxleyho románu, jak jsem čekala, se postupně s každou další minutou pomalu rozplývalo. Jak už tu kdosi napsal, film není zrovna atraktivní po vizuální stránce, ale mně tentokrát to vítězství obsahu nad formou sedlo na dnešní rozpoložení přímo ideálně. Film mi svým komorním, krapet divadelním ztvárněním tak trochu připomněl naše Karamazovi a jako vize mrazivé postapokalyptické společnosti na mě zapůsobil stejně dobře jako například pozdější Brazil, zvlášť scénu, kdy jsou knihy rozemlety na prach a ten je pak vhozen mezi vyhladovělý dav, jako jejich denní dávka jídla, si budu asi ještě dlouho pamatovat.(6.9.2014)

Mrazivě bezútěšná surrealistická sonda do života prapagandou zdegenerované společnosti. Piotr Szulkin natočil hypnotickou vizi, ve které je pointa až na tom posledním místě. Důležitá je pouze současnost, protože budoucnost už lidská rasa nemá. Skvělý film, ať už je to metafora na komunismus, nebo ne.(25.4.2013)

Szulkinův film přináší vizi post-apokalyptické společnosti, kdy pár set posledních přeživších lidí utváří komunitu v bunkru, chránícím je před radioaktivní ledovou pustinou. Hlavní hrdina Soft si vymyslel přílet spásné, ale neexistující Archy, a nyní je konfrontován s lidmi, kteří se na její přílet začínají po svém iniciativně připravovat. 'O-bi, O-ba' je podobenstvím společnosti, v níž víra v propagandu a mýtus zcela zatemnila racionální a realistický přístup k životu (v tomto případě k bídě, beznaději a smrti) a připomene bezpočet reálných příkladů od stále omílaných proroctví armageddonu až po totalitní ideje. Zkoumá, jak dokáže mýtus motivovat člověka k páchání zla ve víře, že jedná správně. Nejpůsobivější metaforou je scéna v obřím mrazáku, jehož fanatický obyvatel se modlí k dřevěnému modelu Archy, zatímco jej fixují vyhaslé oči dvou nahých zmrazených žen, jimž vzal muž život ve víře, že je na jiné planetě rozmrazí a nastartuje s nimi nový reprodukční cyklus pro zachování lidstva.(9.2.2012)

V tomto filmu se režisér Piotr Szulkin snaží obsáhnout problematiku fungování společnosti po výbuchu atomovové bomby. Skupiny lidí, rozdělené do různých kast, žijí ve stísněné atmosféře podzemních komplexů. Zde čekají na přílet skoro až bájné záchranné lodi, tzv. „Archy”. Tato loď je má odvést do bezpečí, jelikož podzemní kryty byly navrženy pouze na přechodnou dobu. Přiletí však Archa včas?(10.6.2017)