Zločin v Polné (TV film)

Viktor Polesný

Václav Šašek

David Ployhar

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák ml., Miroslav Etzler, Zdeněk Dušek, Dana Sedláková, Stanislav Zindulka, Vladimír Polívka, Petr Šmíd, Martin Myšička, Josef Carda, Vladimír Marek, Kamil Halbich, Mojmír Maděrič, Jiří Wohanka, Martin Mejzlík, Stanislav Lehký, Štěpán Benoni, Štěpán Tuček, Zdeněk Maryška, Jakub Koudela, Lukáš Marval, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Vilém Udatný, Jitka Sedláčková, Miloslav Mejzlík, Jiří Král, Jaromíra Mílová, Adriana Bajtková, Petr Bucháček, Martin Davídek, Monika A. Fingerová, Vlastimil Fridrich, Petr Grůša, Kryštof Grygar, Jakub Hajner, Miroslav Hruška, Václav Chalupa, Tomáš Jakl, Elisabeth Janků, Luděk Jiřík, Nikol Kouklová, Tomáš Kraucher, Aneta Krejčíková, František Kreuzmann ml., Martin Kubačák, Adéla Kačerová-Kubačáková, Milan Ligač, Petr Macháček, Jaroslava Mílová, Zdeněk Pecháček, Karel Pěnkava, Jiří Ployhar ml., Tomáš Pokorný, Jindřich Pulda, Miloš Rothbauer, Karel Skalský, Jiří Šimek, Sebastian Pošmourný, Lucie Roznětínská, Alena Štréblová, Jiří Čapka, Miroslav Babuský, Eliza Roth, David Bělohradský, Kateřina Březinová, Gabriela Dorantová, Jan Fiala, Josef Humpolec, Hynek Chmelař, Karel Jirák, Daniel Krečmar, Heda Pacnerová, David Punčochář, Richard Šírek, Jaroslav Vlach, František Segrado, Alois Antal, Ivan Herma, Patrick Markes, Karel Freund

„Spokojená svině nebo umírající bojovník? Což není jiné volby?“ Předně, pokud nevíte, o co v tomto historickém procesu šlo, jste ve výhodě. Čímž zároveň doporučuju si nic dopředu nezjišťovat, obsahu se vyhnout obloukem, pak si máte šanci užít film tak, jak se to podařilo mně, a třeba stejně jako já budete ke konci…řekněme, že překvapení. Rozhodně chválím dobovou atmosféru, od dialogů přes masky, kostýmy, zpracování interiérů/exteriérů až po hudbu, přelom století dýchá nadsazeně řečeno z každého záběru. A pak je tu poutavé vyšetřování a ještě napínavější procesy. Tvůrci výborně pracují s divákovými emocemi, ostatně obhájci a obžalovanému snad ani nejde nefandit, když jsou prakticky proti všem (k tomu ten nátlak na advokáta a jeho rodinu, skoro teror jedné později nastoupivší postavy atd.). K tomu sociálnímu přesahu…víc než sílu davové sugesce a těžký antisemitismus bych v tom neviděl. Hledání paralel se současností nechám těm, kteří o to stojí. Celkově jsem si tenhle „dvoj-film“ užil a uděluju mu slušné 4*.(2.12.2017)

Vlastně jediná věc, se kterou jsem měl problém, bylo to, že se mi Zločin v Polné snažil podsunout jednoznačnou Hilsnerovu nevinu a Hilsnera samotného jen jako slabomyslného troubu, který by něčeho podobného nebyl schopen. To byla trošku laciná manipulace. Ale jinak bylo vše v pořádku. Atmosféra společnosti, kterou vražda Anežky Hrůzové vybičovala k nesmyslnému a nenávistnému antisemitismu byla na televizní poměry vystižena dokonale a u samotného soudu, který vlastně jen plnil společenskou objednávku, člověk jen nevěřícně kroutí hlavou. Herecky bezproblémové a Heřmánek s Pleslem byli trefou do černého. Trochu potíž jsem měl s Rodenovým Masarykem, ale to je spíš o tom, že T.G.M: mám zaškatulkovaného jako rozvážně mluvícího člověka výhradně vypouštějícího moudra, která jsou hodna zaznamenání. A tady věčným profesorem rozhodně nebyl. Ale to je můj problém. Čistá spokojenost. 80%(8.2.2016)

Na to, že se jedná o televizní film, jde o počin téměř výjimečný. Podařilo se poměrně dobře zachytit celou kauzu. Ačkoliv je celý příběh rozdělený do dvou částí, ničemu to nevadí, spíše naopak, přerušení mu dává poměrně dramatický nádech, současně film není příliš natažený, nikde jsem moment, který by byl vyloženě nadbytečný. Dobře je zachycena i role Masaryka. Obsazení do jeho role Rodena mě překvapilo, ale když jsem pak viděl výslednou podobu, přišlo mi, že nikoho jiného snad obsadit nemohli. Jen ten hlas mi nějak neseděl, ale člověk nemůže mít všechno.(7.2.2016)

Detektivka o dvou jednáních. O hilsneriádě jsem měl pouze omezené povědomí, takže jsem nevěděl co čekat. Příjemně mě překvapilo uchopení v podobě detektivního pátrání a soudního procesu jak z Perryho Masona. Jsem spokojený. Děj je napínavý, postavy dobře zahrané (s postavou Jaroslava Plesla, bych si hned dokázal představit dobový detektivní seriál), vizuál, kostýmy a celková atmosféra přelomu století, je uvěřitelná a příjemně se s dějem doplňuje. Na autory bych měl několik otázek, ohledně detailů některých částí případů. Něco bylo trochu patetické (např. obdivná řeč novináře, nebo Hilsnerova myš). Film byl možná až moc tlačen do pozice, že Hilsner byl nevinný, a to, i když se o tom dodnes vedou dohady. Trochu nejistoty u samotného advokáta, by možná neškodilo. To jsou ale jen detaily. České televizi se to povedlo. Můžu jen doufat, že po tomhle a Českém století, se bude v podobném trendu, tedy tvorbě kvalitních dobových filmů/seriálů pokračovat.(7.2.2016)

Na Tv slušná práca. Odborník na túto tému moc nie som, tak nebudem rozvádzať čo bolo tendenčné a čo nie, poviem to teda takto: Ľudia fanatizovateľní boli, sú a vždy budú. To isté platí o poverách, rasizme, xenofóbii, atď, atď. Jednostranné áno, atmosféra silne nenávistná (z presvedčenia, alebo teda viery, ak chcete), obsadenie Jozefa Cardu cez čiaru, avšak priestor pre pochybnosti film dáva a ako najväčší idiot - cez to všetko - pôsobí Hilsner. Ps: Už som videl všeličo. Ale aby sa niekto ohradzoval proti tomu, že obyvatelia českej dediny 19. storočia boli poverčiví, to je silné kafe aj na mňa. To k tomu jednému, čo sa to tu pokúšal revidovať (smiešny sektársky retard Mariiin)(11.2.2016)

• Karel Roden