Zločin v Polné (TV film)

Viktor Polesný

Václav Šašek

David Ployhar

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák ml., Miroslav Etzler, Zdeněk Dušek, Dana Sedláková, Stanislav Zindulka, Vladimír Polívka, Petr Šmíd, Martin Myšička, Josef Carda, Vladimír Marek, Kamil Halbich, Mojmír Maděrič, Jiří Wohanka, Martin Mejzlík, Stanislav Lehký, Štěpán Benoni, Štěpán Tuček, Zdeněk Maryška, Jakub Koudela, Lukáš Marval, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Vilém Udatný, Jitka Sedláčková, Miloslav Mejzlík, Jiří Král, Jaromíra Mílová, Adriana Bajtková, Petr Bucháček, Martin Davídek, Monika Šabartová, Vlastimil Fridrich, Petr Grůša, Kryštof Grygar, Jakub Hajner, Miroslav Hruška, Václav Chalupa, Tomáš Jakl, Elisabeth Janků, Luděk Jiřík, Nikol Kouklová, Tomáš Kraucher, Aneta Krejčíková, František Kreuzmann ml., Martin Kubačák, Adéla Kačerová-Kubačáková, Milan Ligač, Petr Macháček, Jaroslava Mílová, Zdeněk Pecháček, Karel Pěnkava, Jiří Ployhar ml., Tomáš Pokorný, Jindřich Pulda, Miloš Rothbauer, Karel Skalský, Jiří Šimek, Sebastian Pošmourný, Lucie Roznětínská, Alena Štréblová, Jiří Čapka, Miroslav Babuský, Eliza Roth, David Bělohradský, Kateřina Březinová, Gabriela Dorantová, Jan Fiala, Josef Humpolec, Hynek Chmelař, Karel Jirák, Daniel Krečmar, Heda Pacnerová, David Punčochář, Richard Šírek, Jaroslav Vlach, František Segrado, Alois Antal, Ivan Herma, Patrick Markes, Karel Freund

Podle mně dobře zpracované téma z našich dějin. Krásná výprava. Výborné obsazení. Roden a Plesl mě baví vždy a všude, Heřmánek junior mě moc mile překvapil. Klobouk dolů. U obou dílů mne neskutečně iritovala hudební stránka (konkrétně Segrado a ty dobové odrhovačky, jejichž načasování mi ne vždy přišlo úplně šťastné). Jinak spokojenost. Mohlo to dopadnout i hůř.(31.1.2016)

Vlastně jediná věc, se kterou jsem měl problém, bylo to, že se mi Zločin v Polné snažil podsunout jednoznačnou Hilsnerovu nevinu a Hilsnera samotného jen jako slabomyslného troubu, který by něčeho podobného nebyl schopen. To byla trošku laciná manipulace. Ale jinak bylo vše v pořádku. Atmosféra společnosti, kterou vražda Anežky Hrůzové vybičovala k nesmyslnému a nenávistnému antisemitismu byla na televizní poměry vystižena dokonale a u samotného soudu, který vlastně jen plnil společenskou objednávku, člověk jen nevěřícně kroutí hlavou. Herecky bezproblémové a Heřmánek s Pleslem byli trefou do černého. Trochu potíž jsem měl s Rodenovým Masarykem, ale to je spíš o tom, že T.G.M: mám zaškatulkovaného jako rozvážně mluvícího člověka výhradně vypouštějícího moudra, která jsou hodna zaznamenání. A tady věčným profesorem rozhodně nebyl. Ale to je můj problém. Čistá spokojenost. 80%(8.2.2016)

Že se v televizi v posledních letech najdou mnohem lepší filmy než v kinech, je známá věc. Hlavně České televize - vřelý dík za to. I proto (nejen pro skvělý zpravodajství) má smysl platit poplatky a i proto jsem hrdej, že tuhle televizi máme. V kinech jsou extra mainstreamové blbiny, očekávající mizivou inteligenci průměrných diváků. A jak naznačuje tento film, oprávněně, protože inteligence průměrných Čechů je opravdu mizivá. V tom je dopad Zločinu v Polné nejsilnější - paralely se současností jsou mrazivé. Ať už co se týká zmanipulovatelnosti politiky (jak jinak by Zeman, Babiš nebo Okamura mohli mít tolik hlasů, kdyby nepodchytili přízemní pudy méně intelektuálně zdatných - jichž je většina), nebo kolik lidí dodnes věří "židovskému spiknutí" a "židovským rituálním vraždám". I se to lze dočíst tady ve vážně míněných komentářích. Fascinující. Proto jsou takové filmy, jako je tento, důležité. Zločin v Polné možná není bez chyb, ale superlativy převažují. Od herecké stránky filmu - Roden, Plesl, šokoval mě mladej Heřmánek, jak senzačně vystřihl jednoduššího Hilsnera - přes důraz na dobovou řeč a kostýmy po třeba chytrý nápad proložit to dobovými antisemitskými odrhovačkami. Jistě, je to televizní film, což se odráží na rozpočtu a exteriérových scénách, ale s tím se počítá - je to přece televizní film. Kvalitativně nějakých 80 procent, za společenský význam přidávám pátou hvězdu. PS: Jsem rád, že mi zdejší komentáře prozradily, že největší kokot zdejších stránek není Psychor, ale dement Kingik.(6.7.2018)

Navzdory zajímavému příběhu a velmi přesné atmosféře je hlavní devizou snímku herecké obsazení, jemuž (při vší úctě k ostatním) kralují excelentní Jaroslav Plesl a Karel Roden, jež ztvárnil TGM snad nejlépe ze všech jeho představitelů. Ačkoli jsem čekal trochu něco jiného (soudní drama s vícero slovními přestřelkami mezi obhajobou a obžalobou), jsem velmi spokojen. 80%.(28.9.2017)

Celou dobu jsem čekal na Masaryka a on se v závěru I. dílu opravdu objevil. Okamžitě se dostavilo mrazení v zádech, které mě zároveň uvedlo v daleko větší očekávání následného dílu. Ten první byl dobrý, herci a kulisy cajk, zamrzí jen návodná hudba a ukvapený střih. Zároveň zamrzí nedostatečné dramatické ukotvení příběhu, např. nejsou zcela jasné ony poryvy anti-semitismu. Jasně, v reálu to tak bylo, ale kdo neví, film mu moc nepomůže. Update: II. díl kvalitu udržel, sláva!(1.2.2016)

• - Oborným poradcem filmu byl JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., český právník a historik, který byl v letech 2004–2014 soudcem Ústavního soudu. (Pitbull16)

• - Přestože se většina filmu odehrává v Polné, nenatočila se tam ani jedna scéna. (SimpanzJi)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v meste Plzeň a v obci Pyšely. (dyfur)