Zločin v Polné (TV film)

Viktor Polesný

Václav Šašek

David Ployhar

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák ml., Miroslav Etzler, Zdeněk Dušek, Dana Sedláková, Stanislav Zindulka, Vladimír Polívka, Petr Šmíd, Martin Myšička, Josef Carda, Vladimír Marek, Kamil Halbich, Mojmír Maděrič, Jiří Wohanka, Martin Mejzlík, Stanislav Lehký, Štěpán Benoni, Štěpán Tuček, Zdeněk Maryška, Jakub Koudela, Lukáš Marval, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Vilém Udatný, Jitka Sedláčková, Miloslav Mejzlík, Jiří Král, Jaromíra Mílová, Adriana Bajtková, Petr Bucháček, Martin Davídek, Monika A. Fingerová, Vlastimil Fridrich, Petr Grůša, Kryštof Grygar, Jakub Hajner, Miroslav Hruška, Václav Chalupa, Tomáš Jákl, Elisabeth Janků, Luděk Jiřík, Nikol Kouklová, Tomáš Kraucher, Aneta Krejčíková, František Kreuzmann ml., Martin Kubačák, Adéla Kačerová-Kubačáková, Milan Ligač, Petr Macháček, Jaroslava Mílová, Zdeněk Pecháček, Karel Pěnkava, Jiří Ployhar ml., Tomáš Pokorný, Jindřich Pulda, Miloš Rothbauer, Karel Skalský, Jiří Šimek, Sebastian Pošmourný, Lucie Roznětínská, Alena Štréblová, Jiří Čapka, Miroslav Babuský, Eliza Roth, David Bělohradský, Kateřina Březinová, Gabriela Dorantová, Jan Fiala, Josef Humpolec, Hynek Chmelař, Karel Jirák, Daniel Krečmar, Heda Pacnerová, David Punčochář, Richard Šírek, Jaroslav Vlach, František Segrado, Alois Antal, Ivan Herma

Nebýt toho vzhledu seriálu První republika, a být zde častěji vzhled jako z Dobrodružství kriminalistiky, jsem docela spokojen. Roden jako Masaryk se mi moc líbil, a měl dostat víc prostoru. Celkově slušně provedené soudní drama s občasnými úlety do českých soap oper typu První republika nebo Vyprávěj, které celkový dojem srážejí. Ale jinak profesionálně i poutavě natočené.(7.2.2016)

Vlastně jediná věc, se kterou jsem měl problém, bylo to, že se mi Zločin v Polné snažil podsunout jednoznačnou Hilsnerovu nevinu a Hilsnera samotného jen jako slabomyslného troubu, který by něčeho podobného nebyl schopen. To byla trošku laciná manipulace. Ale jinak bylo vše v pořádku. Atmosféra společnosti, kterou vražda Anežky Hrůzové vybičovala k nesmyslnému a nenávistnému antisemitismu byla na televizní poměry vystižena dokonale a u samotného soudu, který vlastně jen plnil společenskou objednávku, člověk jen nevěřícně kroutí hlavou. Herecky bezproblémové a Heřmánek s Pleslem byli trefou do černého. Trochu potíž jsem měl s Rodenovým Masarykem, ale to je spíš o tom, že T.G.M: mám zaškatulkovaného jako rozvážně mluvícího člověka výhradně vypouštějícího moudra, která jsou hodna zaznamenání. A tady věčným profesorem rozhodně nebyl. Ale to je můj problém. Čistá spokojenost. 80%(8.2.2016)

„Nekupujte u Židů, cukr, kávu, mouku, voni nám zabili, modrovokou holku…“ V rovině vyšetřovací a soudní uměl Polesný strhnout pozornost líp než Matlock, v té poukazující na tupost a zastřenou mysl při davové sugesci zase vyděsil svou aktuálností. Nebýt vodění diváka za ručičku, zbytečných ataků na city (Jingles v krabičce) a zpronevěření se hlavní antidemagogické myšlence prostřednictvím docela jednostranného úhlu pohledu, šel bych na Kavčí hory smeknout buřinku. Plesl jakožto ochránce vyšších principů mravních výborný, stejně jako odpudivý bystrozraký stréc Etzler. Jo a mladý Heřmánek je český Casey Affleck..(8.2.2016)

Docela jsem se bál, jak bude tento počin vypadat - přece jenom citovat zápis z jednání dobového soudu nemusí nezbytně patřit k tomu nejzajímavějšímu, co může diváka potkat. Ale opak byl pravdou, herecké výkony byly (a zvláště na televizní film!) vynikající a celkově se mi zpracování filmu moc líbilo. Nejen, že krásně ukazuje sílu davové hysterie, ale zároveň klade důraz na to hlavní - na rozum. Sám Masaryk Hilsnerem pohrdal (což mimochodem zazní i ve filmu), ale celá kauza byla o vyšším principu. O to smutnější a těžší samozřejmě je konfrontace Čechů s tím, že na začátku 20. století byli úplně stejní antisemité jako kteříkoli jiní Evropané (není dobré dělat si iluze o době rozmachu nacionalismu) a také rozhodně nemusí být některým příjemné, že tento snímek také ukazuje jinou stránku prvního československého primátora Prahy Baxy, který byl mj. i prvním předsedou čs. ústavního soudu. V tomto velice oceňuji přístup České televize i filmařů, že se nebojí sáhnout do takovéhoto vlastně stále živého tématu a konfrontovat nás s naší ne vždy slavnou historií. Jen hlupák nechápe, že upozornění na naše předešlé chyby neznamená nezbytně hanění našeho národa jako celku. Máme se poučit, ne opakovat svoje chyby... 85 %. P.S. Roden byl jako Masaryk naprosto geniální.(12.2.2016)

Když se po rozpačitých úvodních minutách rozběhlo první soudní přelíčení, už jsem neodtrhla oči od obrazovky a nevěřila tomu, že se jedná pouze o televizní film. Kam se hrabe Renčova vysokorozpočtová komedie (ano, s úplně jinou tematikou, ale musela jsem si trochu rýpnout), tady na vás dýchne atmosféra přelomu století, tady herci skutečně hrají. Heřmánek junior konečně ukazuje, že zdědil ty správné geny, Plesl s Rodenem nemají chybu. Nejsem historik, takže mi docela vyrazily dech i závěrečné dodatkové titulky (Baxa primátorem, pfff). Na českou produkci velmi kvalitní záležitost, které k dokonalosti chybí snad jenom přívětivější stopáž.(8.2.2016)