Reklama

Reklama

Horor v Dunwichi

  • USA The Dunwich Horror (více)

Mladý amatérský student okultismu Wilbur (Dean Stockwell) z pradávného dunwichského rodu Whateleyů přijíždí na univerzitu v Arkhamu, aby prostudoval obávaný Necronomicon šíleného araba Al Zahreda. Seznamuje se s krásnou Nancy (Sandra Dee), která okamžitě propadá jeho nepopsatelnému kouzlu. Nechává se proto přemluvit a rozhodne se strávit s Wilburem víkend v jeho rodinném sídle. Proč však nemá Whateleyovi v Dunwichi nikdo rád? Skrývají snad nějaké tajemství? Snímek je velmi volnou adaptací stejnojmenné povídky H.P. Lovecrafta a zároveň jedním z mála filmů, které se pokusily převést plíživou atmosféru bezmoci a neznámé hrůzy na stříbrná plátna. (TobRieper)

(více)

Recenze (26)

666teen 

všechny recenze uživatele

Takhle to dopadne, když se na veskrze temnou předlohu vrhne banda zfetovanejch hipíků. Po slibném začátku začne kolem dvacáté minuty nabíhat trip v pastelových barvičkách. Blik. Růžová. Blik. Modroučká. Blik, blik. A frekvence s postupujícím dějem houstne. Já si nic nevzal, takže mi duhový stroboskop nedělá úplně dobře. Uf. Tohle zpracování se k HPL hodí asi jako k bejkovi vemeno. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Lovecraftovy povídky jsou opravdu děsivé, a tak jsem čekal poněkud více temnoty. Na druhou stranu povídkám tohoto spisovatele se příliš ve filmu nedaří (kromě majstrštyků od S.Gordona). Určité momenty nejsou špatné - rituální začátek, prastarý dům, nepojmenovatelné zlo ve vzduchu a vcelku atmosferická hudba. Efekty jsou mizerné, a proto nejlepší scény jsou ty s náznakem. Útoky v lese připomenou ještě v té době nenatočený Evil Dead (1981). Není to úplný propadák, avšak řada horrorů 60.let je mnohem strašidelnějších, především britských (ale třeba i americký Rosemary má děťátko z r. 1968). D.Stockwell je nesympatický, ale na opravdového padoucha nedostačující. Takoví Ch.Lee či V.Price by byli jiná káva. Jeden z těch filmů, na nichž citelně zahlodal zub času... ()

Reklama

obitus 

všechny recenze uživatele

Lovecraftovsky horror z produkce slavne spolecnosti AIP zaujme na prvni pohled skvelou hudbou, ustredni tema je opravdu vyborne. Hned pote vas ovane atmosfera rannych sedmdesatych let, maleho primorskeho mestecka Dunwiche, bojiciho se predevsim zahadne rodiny Whateleyovych. A dotretice vas nejprve upoutaji, posleze znechuti a nakonec budou neskutecne stvat barevne filtry, ktere autori s pribyvajici stopazi uzivaji opravdu nezridka. Sice se tak vyhnou uplnemu odhaleni vzhledu prastarych (snad to pisu dobre a lovecraftovci mezi nami mi neuriznou hlavu), ale stale castejsi intenzivni blikani silenych barev, dominuje ruzova a fialova, je silne znechucujici. Film vam sice nedovoli usnout, ale prostredky, kterymi toho dosahne nejsou zrovna idealni. Za zminku urcite jeste stoji uhrancivy Dean Stockwell v hlavni muzske roli. A pak jeste ty blikajici barvy. Samozrejmne. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Velmi volně převyprávěný a tradičně moderně pojatý Lovecraftův příběh stojí hlavně na třech věcech: 1) geniálně démonickém Deanu Stockwellovi, který si hlavní postavu Wilbura neskutečně užil a vtiskl ji přesně to, co potřebovala, celý film je tak vlastně o něm a vůbec to nevadí; 2) hodně dobře pojatém a ztvárněném neviditelném bestiálním monstru, docela nápadité a jak by řekl klasik – prosté, ale účinné a 3) sympatickém zjevu a vzhledu Sandry Dee. Film obecně není nijak zvlášť špatný, i na ty hrátky s barevnými filtry si člověk nakonec zvykne, za jeho největší negativum ale považuji fakt, že na rozdíl od mnoha jiných filmů (a lovecraftovských adaptací zvlášť) se u něj zpočátku výborná atmosféra čím dál více vytrácí a samotný závěr je takový nemastný neslaný (kromě Dee na obětním oltáři, samozřejmě). Za hodně povedené naopak považuji animované úvodní titulky a hlavní hudební motiv. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Prekvapivo dobré, atmosférické, slušne natočené a adekvátne herecky obsadené. Bál som sa, že to bude béčko, ale vlastne ide o áčkarský horor podľa Lovecrafta, ktorý jemne zostarol, ale každopádne ma výsledok príjemne zaskočil. Možno o to viac, že som v úvodných titulkoch uvidel meno producenta Rogera Cormana (ktorý zrovna výborné filmové zážitky neponúkal, česť výnimkám) a bál som sa, aká žumpa ma čaká. Na snímke je poznať, že vznikla v 70. rokoch, čo bolo desaťročie možno najzásadnejšie pre filmový horor. S Lovecraftovou poviedkou každopádne nevidím veľa súvislostí. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (4)

  • Představitel postavy Wilbura Whateleyho Dean Stockwell si zahrál ve filmu inspirovaném stejnou povídkou “The Dunwich Horror“ od H.P. Lovecrafta také o 39 let později. Jedná se o snímek Nejtemnější zlo (2009). (zorz)

Reklama

Reklama