Expanze - Série 1

(série)
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2016), 7 h 6 min (Minutáž: 40–45 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Kamera:

Jeremy Benning

Thomas Jane, Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Florence Faivre, Shawn Doyle, Paulo Costanzo, Athena Karkanis (více)

Epizody(10)

Zmizení Julie Maové, bohaté dívky, ze které se stala aktivistka, propojí životy detektiva z Ceresu Joea Millera (Thomas Jane), nedobrovolného kapitána lodi Jamese Holdena (Steven Strait) a političky OSN Chrisjen Avasaralaové (Shohreh Aghdashloová). Uprostřed politického napětí mezi Zemí, Marsem a Pásem se odhalí ta největší konspirace všech dob. (Prime Video)

PKD

Představte si mix BSG v.2.0 a Babylonu 5 (bez ufounů) a budete docela blízko. Přidejte ještě trochu Asimova, Clarka, Heinleina a okořeňte to Simakem a nakonec, fondánovou polevu alá P. K. Dick. Já osobně si stojím za tím, že SF tv s. tohoto typu jsou potřeba, neb zvyšují credibilitu (nikoli debilitu jak to o 2 roky později předvedl Kurtzman a spol.) žánru jako takového a myslím si, že obecně není zase tolik tzv. vesmírných tv s. Vizuální stránka je luxusní, zvláště když dojde na exteriéry (stanice prstencovitého typu jako např. Tycho mi v nanosekundě připoměly 2001) byť v této 1.s. mi přišlo, že lodě občas tonou až v moc velké temnotě, takže jsem si moc nepošmákl. Tudíž nechápu, jak může někdo napsati, že to vypadá lacině. Clinton Shorter, který mě kdysi velmi zaujal svým ost k District 9 (jehož main theme je něco neuvěřitelného) zde jede ještě o třídu výše a jeho hudby jsem si všiml již od prvních dílů i přes to že je většinou správně psychedelicko ambietní a občas mi připoměla (náhoda?) Frankeho B5. Obsazení samoz. vévodí Shohrech Aghdashloo u které fandové Expanse pokud viděli ST beyond museli vřiskati blahem.;-) U dabingu si dovedu představiti jen jedinou cz herečku, která by ji byla na 96% blízko. Tomáš Jana zde hraje postavu, u které máte silný pocit, že sem omylem zabloudila z noirovky ze 40tých let. Moc mi sem svou koncepcí tedy neseděl. Ve 2.s. působí již o dost organičtěji (taky má o dost lepší hlášky) jako součást celku. Sociálněmocenská politika alá přetahovaná Země/Pás/Mars je samoz. hl. důvod mého shlédnutí, byť jsem se samotného Marsu dočkal až v následující s. Zde se o něm jen mluví, takže díky aspoň za tu působivou kpt. velmi majestátní lodě Donnager. Pochválím uniformy, neb jsou opět futuristické a přesto na 1.pohled vojenské a nemusíte tak dumati, co to mají na sobě za divné hadry.;-) Příběh jest vedený pevně, takže zde absentuje tzv. hledání sebe sama, což je př. valné většiny SF tv s. a vlastně i ostatních žánrů vůbec. Co je ale dosti handicapem, tak fakt, že pokud se nezvládnete dostati přes poněkud rozvleklejší a ze zač. ne moc záživné první 4 díly, tak se sice nedivím, ale příjdete o od posl. dvou dílů již stoupající přitažlivost a min. o třídu vyšší úroveň 2.s. a předpokl., že dál. Já ten problém neměl, byť jsem si z 1.pol. zrovna nekousal nehty napětím, páč mě zajímalo minimálně, co se stalo s Julčou Maovic a tehdy ještě záhada výzkumné stanice, která se jmenuje jako 1 z postav tv s. Přátelé.:) Special quest star Jared Harris, který chudák ještě netuše nic o žádné Nadaci, která dopadnouti takto quallitně (i když předlohu neznám) tak se totálně zblázním. Zkrátka záležitost, která z toho co jsem zatím viděl, dokonale reflektuje 20.-21.st. a splňuje tak vyjádření několika velmistrů a odborníků SF, že tento žánr nemá vlastně paradoxně ukazovati budoucnost, ale souč. která jest umně zabalena do hávu vědecké fantastiky, ve které funguje jak věda, tak fantastika. Zde je vše+politika, sociální rozbroje, mocenské čachry a spousta dalších. Dokonce bych řekl, že i ten mimozemský neonový fujtajblík, je zde možná až zbytečný. Děkuji za to, že zde nejsou podobné kokotiny jako houbičkový pohon a brilatně obsazené individua (všech 67 pohlaví) neustále si řešící svá citová bebíčka apod. scénáristické squosty, které dokazují, že napsati inteligentní SF, kde je v hl. zájmu scénář a nikoli propaganda doby ´´Probuzení´´ není žádná prdel.  Docela slušný výkon, když uvážím, že se jedná dnes již od 9 dílnou (chlapec se nám nějak rozepsal, hehe) ságu od pro mě, neznámého autora. Pokud jsem si tedy u již zmíněného B5 říkal, že něco takového si dovedu představiti (až na ty ufouny) tak zde se uvěřitelnost a realita ještě více přiblížila, až by to skoro nemuselo býti SF.;-) Pokud by byl někdy serálový Dead Space, představil bych si ho asi nějak takto. Až na to šedomodré ladění. P. s. je zajímavé, že toto jest již 3. (o kterém vím) nadprůměrný SF tv s., který prozkoumává zrovna 23.st. Náhoda? P.p.s. ty jejich smartfouny jsou prostě totál kůůl. I když já mám raději ty neprůhledné dnešní z primitivního 21.st. ;-) Miller ,,Optimismus je pro dementy a pozemšťany´´. :))) () (méně) (více)

jedna_vrana

Divák dostane parádnu dávku sci-fi zážitku. Dejová línia je silná, racionálna a posúva sa neustále vpred. Nemáte čas sa nudiť – práve naopak, musíte sa sústrediť, aby ste si zapamätali množstvo postáv a vývoj ich charakterov. Vesmír, lode, stanice pôsobia realisticky a použité technológie sa vám budú páčiť. Pozornosť upúta postava detektíva Millera v stvárnení Thomasa Janea. Je správne nadčasovo a nadpozemsky uletený, aj tá ofina pridáva čosi naviac k jeho nezávislému a nekompromisnému postoju. Shohreh Aghdashloo svojím hlasom spôsobuje až zimomriavky, silná herecká postava. Váham, či sa pustiť do ďalších sérií, na chvíľu si od Millera a Holdena potrebujem oddýchnuť. Možno by sa oplatilo pustiť do knižnej predlohy, ak toto dokázali v seriáli, knihy musia byť výborné. ()

Anderton

The Expanse sa vybral smerom takých LOST, kde sa po jednotlivých sériách toho príliš dejovo neuzatváralo, skôr ostávalo ešte viac otázok otvorených. Osobne mi napríklad stačila jedna séria Wayward pines, kde je nám presne vysvetlené o čo ide, čiže takmer všetky položené otázky boli zodpovedané a tie nové ma až tak extra nezaujímajú, aby som so seriálom pokračoval, chem, aby mi po ňom ostal dobrý pocit. Pri The Expanse je naopak sledovanie ďalšej série nevyhnutnosťou. Škoda, že si tvorcovia nedali viac záležať na interiérových scénach a ich dizajne, pretože vesmírne stanice, lode ale aj Zem o dvesto rokov v panorámach vyzerajú ak nie úplne dokonale, tak minimálne prešpekulovane a zaujímavo. Že tie rendery sú v stámiliónových blokbasteroch šťavnatejšie, ma vôbec neirituje. Aspoň si človek vychutná viac dej. ()

kenkaku

Tak nějak nevím. Velkým plusem je nevypočitazelnost (žádná postava není v bezpečí). Mínusem chaotické vyprávění, kdy bordel v tom co se děje, s kým a proč jsem měl do poloviny série. Prostě zainteresovaných stran je příliš a děje se toho opravdu hodně. V polovině věcí mi uplně unikal smyl proč by mě to mělo zajímat. Co je na druhou sranu velkým plusem je nápaditost (technologická) a kvalita triků. Na seriál velmi slušné. ()

M1k9

Ruku na srdce, po prvním díle jsem seriál téměř zavrhl a to by byla velká chyba, protože The Expanse je přesně to co jsem hledal. Zpracování má pár slabin, ale díky zvyšující se rychlosti děje a scénáře s velkým S postupně mizí. Chvíli trvá, než se tomu člověk adaptuje, ale věřte mi, že to je top seriál, v lecčem podobný GoT. Zajímavé je i propojení s politikou a problémy současného světa. Bude takto vypadat budoucnost lidstva? Něco mi říká, že k tomu směřujeme. Chování a rozhodování lidí je stále spolehlivě stejné. Společenské nůžky se v budoucnosti nejspíš rozevřou do nových dimenzí. V seriálu vystupuje lidský druh a lidé. Je to děsivé. Vakcíny a experimenty tady již s námi jsou. Mám pocit, že nutkání lidem vpíchnout do žil mimozemské látky je hodně silné. Mnoho jedinců to fascinuje. Vyprávět o tom může seriál X-Files a šedá zóna zdravotnictví. Nebuďtě paranoidní, počkejte si na otevření air locku. Seriál je přesně o tom, co bylo zmíněno později, vytvořte technologii, lidé z ní vytvoří zbraň a je zaručeno, že dříve nebo později ji použijí proti sobě. 8.5/10 ()

• Prvá séria seriálu je založená na prvej polovici knihy "Leviathan wakes". (WalterIK7)