Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Série(6) / Epizody(62)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (50)

Série 1 (2015) (S01)

Velmi zaujimavy a originalny sci-fi pocin, ku ktoremu som sa konecne dostal. Paci sa mi pomerne realisticky (v ramci zanru) scenar, vaznejsi duch bez zbytocneho zlahcovania a spinava atmosfera, v ktorych sa serial nesie. Tiez pomerne zaujimave charaktery a ich pohnutky. Niektore su sice naivne, az idealisticke, ale este stale som vacsinu aspon v tichosti presiel. Zabrdne i do dalsich zanrov, cez krimi, akcak mysteriozno, obcas az horor a posledne dva su v 8mom dieli vynikajuce. Odporucam a idem na druhu seriu. ()

Dulcinea (2015) (S01E01)

Velmi zaujimave spracovanie a i predstavenie troch stran/frontov. Nakoniec i herecke pokrytie je vcelku pestre a poskytuje mnohe moznosti. Nieje tam citit nedostatok financii a ani hlupe, naivne, ci "akoze vtipne" konanie, co vnimam u tohto typu serialu ako hlavne plus. Tesim sa na dalsie diely. ()

Velké prázdno (2015) (S01E02)

Parada. Politika, studena vojna, boj o vodu a konecne pohlad na tretiu stranu konfliktu - Mars. Trocha heroizmu, na ktory sme zvyknuti z podobnych zalezitosti az tak nerusilo. Kazdopadne potesilo i dovysvetlenie, kto bola ta holcina z prvej casti - objekt patrania pana "detektiva". ()

Nezapomeňte na Cant (2015) (S01E03)

Nepokoje na Cere boli zivocisne. Ten brutalny zaver som teda necakal. Tak trochu som tretieho hraca predpokladal uz na konci dvojky a zrejme sa nemylim. Zatial vysoka diplomacia na Zemi zrejme zlyhava, hoci si mysli, ze oddialila vojnu. Opat velmi slusna cast. ()

CQB (2015) (S01E04)

Tentokrat mimoriadne akcna "escape from space-ship" zabavna cast. Efekty i niektore zvraty boli pritiahnute za vlasy, avsak, ked si clovek odmysli niektore fyzikalne vlastnosti, nic mu nebrani v tom, aby sa bavil. ;) Som zvedavy, kto boli ti high-tech typci. ()

Zpět k Řezníkovi (2016) (S01E05)

Prenikame hlbsie do diania a zda sa, ze tajomna dama na zaciatku, Julia Mao, vsetko pekne poji k sebe. Zatial, dvojnasobni prezivsi, zrejme pristanu na pozvanie velmi "pochybneho" typka, na uz videnej vesmirnej stanici. Detektivovi opat maze med okolo ust miestny kapo di tuti. Doteraz som moc neuveril, ze sa da prezit obrovska nastrelena skoba, ale co uz. Opat zaujimavy diel. ()

Na dně (2016) (S01E06)

Uspokojivy diel s par WTF momentami. Jeden z nich spomenul kolega nizsie. ;) Pan detektiv mal celkom na male, ale nakoniec precital hlavnu stopu a zaver bol presne to, co som ocakaval, ked som zbadal prvu reakciu sefky. Uvidime, co s podobnym cipom spravi "guverner" Tycho. Moze byt, ale dufam, ze podobne preslapy sa uz opakovat nebudu. Kleslo by to totiz na uroven tuctovych hlupuckych sci-fi pocinov, ktorych su tu priehrstia. Trosku bije do oci, ze jediny prezivsi hned dvoch katastrofalnych udalosti, ktore hrozia ohrozit mier, sa len tak prevazaju vesmirom a nechaju veci eskalovat. ()

Větrné mlýny (2016) (S01E07)

Sakris, Miller je asi slepy. Obrazok neznamej mu tak domotal gebulu, ze kocku Tavi, ktora mu zachranuje "kejhak" neustale akosi "nevidi". Skoda. ;) Pokec v "zrube" bol akysi zvlastny, cela ta situacia ma nepresvedcila. Zatial to vyzera tak, ze na Erose sa stretnu vsetci zainteresovani a naviac aj "cistiace" komando. ()

Záchrana (2016) (S01E08)

Zatial najlepsi diel serie. Cez napatie, detektivku, akcak az po mystery thriller. Nalada v najdenej neznamej vesmirnej lodi, Anubis, bola, ako uz vyzdvihli predo mnou, velmi sugestivna. Dufal som, ze prvy charakter, co sme v serii videli konecne opat prehovori, zial nie je tomu tak. A zbiehanie linii na Erose sa potvrdilo. Hoci heroicky prichod pana detektiva na scenu mi prisiel trosku usmevny. Moze byt. Spokojnost. ()

Kritická hmota (2016) (S01E09)

Konecne cast venovana Julii a jej misii, ktora odstartovala hodne veci na zaciatku serie. Som rad, ze nenechali divakov len v domnienkach. I ked tomu venovali az predposledny diel. Ma to tak vsak lepsiu udernost a dopad, takze pohoda. ()

Leviatan se probouzí (2016) (S01E10)

Moze byt. Sice mi heroizmus dvoch oziarenych "superhrdinov" prisiel miestami az moc "cez", uvedomujem si, ze to je pre filmarov az "must have", aj ked pre mna nesmierne otravny. Trochu prilis nahod, avsak na strane druhej to vyvazuje temny experiment a vcelku zaujimavy "uzatvarak". Tesim sa na druhu seriu. Pohnut sa to moze roznymi smermi. Zaujima ma, ako sa to bude vyvijat na Zemi, kde "mocna politicka" prekukla spravodajske hry a tiez, co bude "vyvadzat" neznama "inteligencia". Snad to nebude nic, co by stlacilo atmosferu serialu do B-ckovej, ci nedajboze nizsej urovne. ()

Sejf (2017) (S02E01)

Napokon i druha strana - Mars dostala viac priestoru a vnimame lepsie ich pohnutky, military vyhodu a snahu o teraforming a nalady ich jednotiek. Dufal som, ze sa dostaneme i na Phoebe, ale nakoniec bolo "pre niekoho" lepsie, aby sa odpovede rozprasili vo vesmire. Zatial to vyzera, ze posadka prezivsich z Erosu sa rozrastla o zarasteneho a vychudnuteho "detektiva" a pociatocne napatie sa na dvoch roznych frontoch "uvolnili". ;) Moze byt, slusny "otvarak". ()

Dveře a rohy (2017) (S02E02)

Vynikajuca cast. Akcia hodne vypata a zaver trosku s "horucou hlavou" ako sme zvyknuti u podobnych "drsnych" typkoch ako je nas pan detektiv. Zatial na Zemi politicka okolo seba buduje urcite zdanie a uvazuje v sirsich suvislostiach. Pathviezdie je mozno trosku nadsadene tym adrenalinom, ale zabavnost a atmosfera dielu si ho myslim zasluzia. ;) ()

Statické (2017) (S02E03)

Martansky Spec-OPS team sa utuzil a je plny adrenalinu rozprasit Zem. Politicka zo Zeme riskla ziadost o pomoc a dostala ju od sefa Tycho-Station. Na nej zatial plataju martansku fregatu a poslali horliveho pana detektiva kade lahsie. Ten prakvapujuco prisiel s dost drsnym napadom. Zajaty vygumovany vedec odhali nove bliziace sa nebezpecenstvo - neznama entita z Erosu zrejme komunikuje a odpocitava. Opat zabavny i ked pomalsi diel. ()

Změna paradigmatu (2017) (S02E06)

Hm, historicky uvod a typkovi, co nahodne upravil a vytvoril prelomovy motor bol zaujimavy, avsak ostal trosku otvoreny. Domnievam sa, ze ak letel neustale, moznoze on bol "first contact", na ktory zareagovala "protomolekula". Hm, vyhrazka politicky celej Mao-dynastii mala nieco do seba, otazne, ci bude mat i zuby. Zaujem Tycho-Station predstavitelov s planetdestroyer raketami som uz predpokladal a moc ma neprekvapilo ich icastocne ukoristenie. Co ma prekvapuje, ze nase jedine pojivo s Marsom a sice "pre-testosterovana" jednotka teraz takto brutalne rychlo....ukoncila svoju liniu, ked sa v zavere ukazal ten "whitewalker". Som zvedavy, ci najdu vedci zo Zeme najdu po vybuchu Erosu na Venusi nejake zbytky nasho "astralneho pariku". Zda sa, ze zenska cast posadky Rosinate nebola stotoznena s rozkazom svojho "kapitana" znicit zatajenu protomolekulu. Mierny nadpriemer, avsak niektore zvraty ma nechali chladnym. ()

Sedmý muž (2017) (S02E07)

Horlivu "teamleaderku" z Mars-u nakoniec ako jedinu boli schopni dat martania dokopy a zda sa, ze i na strane Marsu bude niekto, komu sa vedecka praca paci a bol by nerad, aby spominala, co videla pred svojim blackoutom - >, siedmeho "muza". Bude svedcit na Zemi, ktora poriada mierovy summit. Medzitym "neempatickeho" vedca z Tycho-Station "vyextrahoval" Dawson pre nejaku svoju zamienku. Ten zrejme akosi komunikuje s "protomolekulou". Slabsia stvorka, snad sa to opat rozbehne. ()

Pohřební hranice (2017) (S02E08)

Tentokrat sme takmer cely cas na Tycho-station. Dorazili i novi utecenci z Ganymade. Nenavist k pozermstanom i martanom sa u obyvatelov Pasu prejavuje coraz viac. Malu vzburu kvoli raketam nasa ustredna posadka odvratila a vyraza na Ganymedu spolu s jednym botanikom odtial. Mame nove prepojenie na protomolekulu na vedca odtial...zeby stopa na "siedmeho" z predoslej casti? ()

Plačící náměsičník (2017) (S02E09)

Na Venusi po detektivovy a jeho "milej" ostal obrovsky krater a zrejme nieco zive. Martanska velitelka sa trosku preriekla vo svojej vypovedi na Zemi a vie sa uz i o entite bez skafandra - o "siedmom". Zatial nasa posadka sa dostala na Ganymedu a spolu s botanikom budu hladat jeho dceru a "pediatra". ()

Kaskáda (2017) (S02E10)

Ako som predpokladal a dozvedeli sme sa to k zaveru i v tejto epizode, maslo na hlave ma zrejme Mars. Celkom zasnena epizoda na Zemi a popri beznadeji a spine na Ganymede to vytvaralo zaujimavy kontrast. Zrejme jednym z hlavnych hybatelov deja sa stane jedina prezivsia z martanskej jednotky. Moze byt, snad jej dovtip pomoze v dalsom snazeni, mam o nu obavu, je dost naivna, ale uz ma svoje prve autenticke zazitky na Zemi...uvidime. ()

Zde budou draci (2017) (S02E11)

Tak nam martanka nakoniec "prebehla" a pri tom rozbila aspon jeden par "cifernikov". ;) Mao si kladie podmienky a zatial na Ganymede sa toho riadne zomlelo. Experiment sa potvrdil a zda sa, ze si volne beha po povrchu. Zatial nasa posadka sa sprava ako v B-ckovom filme. Zvlast v samom zavere, co ma dost vyrusuje a dufam, ze to nebude v tomto duchu pokracovat. Idealisticky a precitlively Holden nebol Boh-vie co, ale aspon sa dala pochopit jeho motivacia...teraz tomu tak uz nie je. Pozemsky vyskumny modul mal tu cest svojou poslednou sondou ziskat aspon par sekundovy zaber povrchu Venuse v mieste dopadu a ze nam to pripomina etericku modru z Erosu. Uvidime, ako sa s tymto nalozi, je to rozohrane na viacerych frontoch. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse