Expanze - Série 5

(série)
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2020–2021), 8 h 32 min (Minutáž: 46–56 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Frankie Adams, Cara Gee, Keon Alexander, Jasai Chase-Owens, Shohreh Aghdashloo, Nadine Nicole (více)

Epizody(10)

V různých koutech sluneční soustav posádka Rocinante a jejich spojenci čelí hříchům své vlastní minulosti, zatímco Marco Inaros provede útok, který změní budoucnost Země, Marsu, Pásu a světů za prstencem. (Prime Video)

Anderton

Áno, je dosť možné, že piata sezóna je objektívne dosiaľ najslabšia. Bude to ale zrejme dané aj predlohami a tým pádom aj štvrtou sezónou. Tam sme začali kolonizovať nové svety a zrazu sme zase "iba" v našej slnečnej sústave a riešia sa v podstate tie isté konflikty medzi troma stranami. Len tá forma je už iná, terorizmus v merítku celého solárneho systému je niečo iné ako naša realita. Prvá polovica je dejovo obsiahlejšia a sledujeme veľa monumentálnych trikových záberov, tá druhá je už pomerne komorná a zúčastňuje sa jej zopár najdôležitejších postáv celého seriálu. Osobne ma to nesklamalo, ale tú piatu hviezdu nedávam kvôli komparácii predovšetkým s dokonalou a dejovo "nabúchanou" treťou sezónou. ()

M1k9

Pátá série se evidentně z části vrací k osvědčenému rychlému tempu. Snaží se o to. Je plná trosek rozmetaných lodí. Napětí je stupňováno na více úrovních. Vztah matka otec syn a podobně vždy celou situaci zaručeně vyhrotí. Vedlejší příběhové linie (Země, Mars) mi však zatím nedávají příliš velký smysl. Možná s další sérií nabudou na důležitosti, ale stejně. Tohle je nový nevyžádaný rys seriálu. Tak nějak to celé působí jako natahování času. Nedočkali jsme se něčeho překvapivého jako v minulých sériích a to je další problém. Smrt Alexe mohla být epická, místo toho nevýznamná vsuvka. 7/10 ()

Wallis3

Expanze se nám poněkud smrskla na hon za vzorkem protomolekuly. Ale to vůbec nevadí, protože nás nechala nahlídnout do černé díry spiknutí! A to nám vzalo několik postav, ať už sympatických, nebo těch méně, ale každá měla své místo. A musím říct, že si Expanze udělala odrazový můstek pro následující sérii a mě nezbývá než čekat. Hodně vysoká úroveň tohoto počinu! ()

Darth_AK

Co na to říct - horší než unuděná 4. série to ani být nemohlo. Po docela slibném začátku, natěšen opět na univerzium Expanze, jsem byl dost v extázi, která vyvrcholila 4. dílem. Po něm však místo eskalace událostí došlo k utlumení a rozvíjení nejméně zajímavé linky - Naomi a její rodinné problémy. Ostatní postavy Rocinante jak kdyby skoro přestaly existovat. Osobně tipuju že Cas Anver byl od půlky série vystříhán, protože jen seděl s Bobbie v jejich tryskolodi po 5 dílů, Amos i přes svůj hodně velký screentime vlastně taky obešel jen kruh Luna - Země - Luna a přibral jednu docela fajn postavu, a bavit se o Holdenovi je úplně zbytečný - ten vlastně neudělal vůbec nic. Odstranění Anvara po právu, ovšem způsobem, který je k popukání a je adekvátní možná tak k sexuálně hřešícímu herci, ale ne k postavě se kterou jsme strávili 5 sezón. Opravdu dobré díly jsou jen Gaugamela a Nemesis Games. Seriál má sestupnou kvalitu a je to škoda, protože 2. a 3. série byly pro mě nejlepšími řadami seriálů, jaké jsme viděl. 3* ()

Likan7

Lidstvo na jiných planetách, vymřelá mimozemská rasa a důvod jejich vyhynutí, vesmírné lodě... a příběh páté sezóny? Rodinná pouta. Je tu sice trochu akce, ale jinak je posádka Rocinante mimo Rocinante a nebo rozdělený, řeší kraviny kolem a že tu existuje mimochodem něco jako tajemný roj, který chce lidstvo nejdřív vymazat z vesmíru, si připomeneme v posledním záběru. Pětka je ztráta času a už ani nedoufám, že se šestka stane zázrakem. ()