The Expanse - Season 1 (série)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015–2016, 7 h 6 min (Minutáž: 40–45 min)

Ruku na srdce, po prvním díle jsem seriál téměř zavrhl a to by byla velká chyba, protože The Expanse je přesně to co jsem hledal. Zpracování má pár slabin, ale díky zvyšující se rychlosti děje a scénáře s velkým S postupně mizí. Chvíli trvá, než se tomu člověk adaptuje, ale věřte mi, že to je top seriál, v lecčem podobný GoT. Zajímavé je i propojení s politikou a problémy současného světa. Bude takto vypadat budoucnost lidstva? Něco mi říká, že k tomu směřujeme. Chování a rozhodování lidí je stále spolehlivě stejné. Společenské nůžky se v budoucnosti nejspíš rozevřou do nových dimenzí. V seriálu vystupuje lidský druh a lidé. Je to děsivé. Vakcíny a experimenty tady již s námi jsou. Mám pocit, že nutkání lidem vpíchnout do žil mimozemské látky je hodně silné. Mnoho jedinců to fascinuje. Vyprávět o tom může seriál X-Files a šedá zóna zdravotnictví. Nebuďtě paranoidní, počkejte si na otevření air locku. Seriál je přesně o tom, co bylo zmíněno později, vytvořte technologii, lidé z ní vytvoří zbraň a je zaručeno, že dříve nebo později ji použijí proti sobě. 8.5/10(3.10.2019)

První sezóna mě v žádném případě nezklamala, protože jsem se velmi dobře bavil. Líbilo se mi naroubování detektivního žánru na klasickou "scifárnu", přičemž obě roviny fungovaly velice kvalitně. Pravda, narazil jsem na celou řadu momentů, ve kterých haprovala logika, ale rozhodl jsem se je z větší části ignorovat, protože existují jiné seriály, v nichž je přehlédnout nelze. Tvůrcům se podle mého názoru podařilo dobře zpracovat politické tahy a kličky mezi Zemí, Marsem a Pásem asteroidů, ty jsem si užíval. Jsem zvědav na další vývoj, takže se těším i na druhou sérii.(2.8.2018)

Solidní seriál, trochu jako kdybych koukal na horší, rozvleklejší, míň vtipnější a míň westernovější Firefly. Chvílemi to trochu připomínalo první sezónu Helix. Tím bych končil příměry. Herecké výkony jsou na solidní úrovni např. Shohreh Aghdashloo (Chrisjen Avasarala) a ve vedlejších Dominique Tipper (Naomi). Thomas Jane (Miller) je celkem předvídavý a myslím si, že v jeho případě si tvůrci mohli s postavou trochu více pohrát, takhle je z toho další "drsnej policajt co má spoustu problémů, ale ve skutečnosti má dobré srdce". Hodně nevěrohodný mi přišel Steven Strait jako Jim Holden, těžko by měl někdo takový ve skutečnosti nějakou autoritu, tváří se stále zmateně a ještě jako kdyby ho bolely zuby nebo ho někdo šťouchal vidličkou do žeber. Dějově docela napínavé a zajímavé, i když netuším jak moc je to věrné knižní předloze. Rozhodně jsem zvědavý na další sérii.(15.10.2017)

I bez původního WOW efektu je tohle pořád výborná série - solidní áčkový efekty, hezké postupné představení postav, zajímavý způsob vyprávění příběhu v několika postupně se provazujících linkách a i postupný world-building, kdy každý díl divákovi ukazuje něco nového, takže se ten celý svět postupně rozvíjí, aniž by člověka hned zavalil. Že to končí jen částečným rozuzlením věcí nevadí, protože se vše později velmi uspokojivě uzavře v následující(ch dvou) sérií(ích). Pár kamarádům přišlo, že to má dost pomalý rozjezd, ale nakonec nikdo z nich nelitoval, že to ty první dva tři díly vydržel.(6.1.2020)

Velmi zaujimavy a originalny sci-fi pocin, ku ktoremu som sa konecne dostal. Paci sa mi pomerne realisticky (v ramci zanru) scenar, vaznejsi duch bez zbytocneho zlahcovania a spinava atmosfera, v ktorych sa serial nesie. Tiez pomerne zaujimave charaktery a ich pohnutky. Niektore su sice naivne, az idealisticke, ale este stale som vacsinu aspon v tichosti presiel. Zabrdne i do dalsich zanrov, cez krimi, akcak mysteriozno, obcas az horor a posledne dva su v 8mom dieli vynikajuce. Odporucam a idem na druhu seriu.(1.1.2020)