The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015–2021, 42 h 2 min (Minutáž: 40–56 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Florence Faivre, Nadine Nicole, Keon Mohajeri, Jasai Chase Owens, Paulo Costanzo, Chad L. Coleman, Andrew Rotilio, Nick E. Tarabay, Anna Hopkins, David Strathairn, François Chau, Terry Chen, Elizabeth Mitchell, Burn Gorman, Lyndie Greenwood, José Zúñiga, Rosa Gilmore, Jess Salgueiro, George Tchortov, Ted Atherton, Jonathan Whittaker, Martin Roach, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Mark Quigley, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe, Ruth Chiang, Liza Balkan, David Tompa, Diana Bentley, Ronnie Rowe, Marci T. House, Michael Brown, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Daniel Abraham, Ty Franck, Samora Smallwood, Raven Dauda, Morgan Kelly, Atticus Mitchell, Alain Chanoine, Natalie Lisinska, Krista Bridges, Matthew Bennett, Genelle Williams, Brandon McGibbon, John Kapelos, Ari Millen, Paulino Nunes, Bo Martyn, Chris Owens, James Lafazanos, Danielle Bourgon, Yanna McIntosh, Brett Heard, Sean Baek, Bernadette Couture, J. Adam Brown, Samantha Madely, Hamza Fouad, Tina Jung, Simu Liu, Rebecca Applebaum, Isaiah Rockcliffe, Jaeden Noel, Lily Gao, Patti Kim, Steven McCarthy, Zach Smadu, Gabrielle Graham, Zach Villa, Bradley Hamilton, Matia Jackett, Kevin Alves, Michael Benyaer, Kris Holden-Ried, Sydney Meyer, Allison Wilson-Forbes, Joe Pingue, Adrian Nguyen, Krista Morin, Jung-Yul Kim, Moses Nyarko, Marvin Kaye, Jamillah Ross, Robin Kasyanov, Tig Fong, Alli Chung, Nick Alachiotis, Allen Keng, Anthony Grant, Dax Ravina, Adam Kenneth Wilson, Andrew Butcher, Dimitri Pavlakos, Eli Martyr, Florence Faivre (a.z.), Michael Ayres, Kevin Claydon, Madeleine Sims-Fewer, Mpho Koaho (a.z.), Tim Post, Valerie Buhagiar, Geoff Scovell, Adam Savage, Ish Morris, Alexandra Castillo, Darryl Hinds, Brock Johnson, Craig Burnatowski, Matt Bois, Dwight Ireland, Chad Allen, Chris Gillett, Kolton Stewart, Michael Xavier, Jamaal Grant, Clyde Whitham, Peter Miller, Paul Schulze, Brian Frank, Ayisha Issa, Jarret Wright, Tim Campbell, Benz Antoine, Dru Viergever, R.J. Parrish, Meghan Allen, Maria Syrgiannis, Madison Walsh, Michelle Alexander, Kelly McCormack, Michael Irby, Brent Sexton, Bahia Watson, Oluniké Adeliyi, Damian Romeo, Darryl Flatman, Eric Woolfe, Patrice Goodman, Ricardo Betancourt, Sandrine Holt, Frankie Faison, Tim DeKay, Stacey Roca, Lara Jean Chorostecki, Nazneen Contractor, Amanda Martínez, Danny Waugh, Naomi Gaskin, Natalie Brown, Arnold Pinnock, Thomas Mitchell, David Strathairn (a.z.), Keon Mohajeri (a.z.), Tony Munch, Emmanuel John, Hayley Pace, Andrea Davis, Elva Mai Hoover, Paul Fauteux, Amish Patel, Simon Northwood, Jason Weinberg, Alex Spencer

Komentáře uživatele Anderton k tomuto TV seriálu

Všetko dôležité som sa snažil napísať prostredníctvom komentárov k jednotlivým epizódam, pričom tento systém komentovania je pomerne náročný, pretože zvádza ku spoilerovaniu a klady a zápory diela sa viac menej stále opakujú. Takže krátke zhrnutie: Dejovo veľmi bohaté, konotačne sa snažiace, ako každé dobré sci-fi, odrážať súčasnú ľudskú spoločnosť a The Expanse sa to darí takmer dokonale. Asi to bude tým, že ľudstvo je stále rovnaké, bez ohľadu na technológie a množstvo populácie. Na konci druhej série to máme prednesené pekne na podnose a má to svoju logiku. Že je tu najlepším hercom Thomas Jane, to je akosi dané jeho bohatými hereckými skúsenosťami a Steven Strait proste na to nemá, viac by mu to išlo na prehliadkových mólach, ale aspoň snaha sa cení.(3.9.2017)

The Expanse sa vybral smerom takých LOST, kde sa po jednotlivých sériách toho príliš dejovo neuzatváralo, skôr ostávalo ešte viac otázok otvorených. Osobne mi napríklad stačila jedna séria Wayward pines, kde je nám presne vysvetlené o čo ide, čiže takmer všetky položené otázky boli zodpovedané a tie nové ma až tak extra nezaujímajú, aby som so seriálom pokračoval, chem, aby mi po ňom ostal dobrý pocit. Pri The Expanse je naopak sledovanie ďalšej série nevyhnutnosťou. Škoda, že si tvorcovia nedali viac záležať na interiérových scénach a ich dizajne, pretože vesmírne stanice, lode ale aj Zem o dvesto rokov v panorámach vyzerajú ak nie úplne dokonale, tak minimálne prešpekulovane a zaujímavo. Že tie rendery sú v stámiliónových blokbasteroch šťavnatejšie, ma vôbec neirituje. Aspoň si človek vychutná viac dej.(31.8.2017)

Pozerať či nepozerať po tomto prvom pokuse celý seriál, to jest priam hamletovská dilema. Za hovoria super exteriérové zábery a proti práve tie interiérové, čo by mali vďaka dialógom diváka nalákať. Trochu zmätok v postavách a deji, ale inak fajn nápad, je tam cítiť Dicka: Blade Runner a Total Recall.(18.7.2017)

Táto epizóda ma ešte nepresvedčila o tom, či ma presvedčí aj celý seriál. Ale už je jasné, že budeme skákať minimálne medzi troma dejovými líniami a troma prostrediami. Je aj jasné, o čo asi až do konca série primárne pôjde.(28.8.2017)

V podstate to isté, čo 2. Politika a konotácie k našej súčasnosti asi budú dominovať aj naďalej a vďaka výbornej expozícii v úvode seriálu to funguje. Atmosféra ma ale stále nepresvedčila, exteriérové zábery na mňa pôsobia presvedčivejšie ako tie interiérové.(28.8.2017)

Zatiaľ (suverénne) najlepší diel. Pretože najakčnejší, najdejovejší, najtajomnejší a zároveň aj po dialógovej stránke najsilnejší. Možno práve udalosti, ktoré tu sledujeme, budú spúšťačom dynamiky celého seriálu, nechám sa prekvapiť. Priestor na vyjadrenie názorov dostávajú aj Marťania, resp. potomkovia pozemských kolonizátorov Marsu a ich vzťah k pozemšťanom.(29.8.2017)

Millerovi pomaly začínajú dochádzať súvislosti, ale konečné zloženie puzzle je ešte, rovnako ako pre diváka, v nedohľadne. Pribudla jedna zaujímavá dejová línia, odkazujúca na názov epizódy a dokazujúca, že keď potrebujú tvorcovia pritlačiť na pílu nekorektného násilia tak to urobia. Tentokrát sa viac kecá, ide na rozdiel od akčného CQB o investigatívnu časť. A možno vám začne byť pomaly aj samožer Miller sympatický.(29.8.2017)

Tak pokiaľ minule začali Millerovi veci dochádzať tak tentokrát si už rozhádzané puzzle dokázal pomerne presne zložiť. Prostriedkom bol ako inak nejaký záhadný čip s dôležitými informáciami. Uspokojivá epizóda, ktorá pôsobí ako posledný pomalší nádych pred silnými epizódami finálnymi. Poteší úvodné "balenie" meteoritu na prevoz rozheganou loďou s rozheganou posádkou.(30.8.2017)

Zatiaľ jedna z najnapínavejších epizód prvej série, kedy sa posádka snaží dostať z očakávania veľkých problémov. Takže tu budeme mať klasický countdown, či sa veci podaria, alebo nie. Línia na Zemi sa venuje jednej nečakanej návšteve dvoch silných žien a Miller si stále ide svoje a mám dojem, že jeho línia ma začína baviť najviac. Smerom k finále to naberá na obrátkach, ale myslím si, že by mohlo pribudnúť aj viacej tej akcie v otvorenom vesmíre, nielen férovky v interiéroch.(30.8.2017)

Prvá polhodina uspokojí hard core sci-fi fanúšikov napínavým prieskumom záhadnej vesmírnej lode v meteorite. Možno toto sú presne tie momenty, na ktoré som celý čas čakal. A tým je aj zvyšná štvrťhodinka, kedy sa konečne začínajú pretínať jednotlivé dejové línie a začíname byť svedkami nečakaných zvratov. Že sme okrem krátkej scény vynechali tentokrát matičku Zem, považujem za výrazné plus. Temnota vesmíru je o niečom inom.(30.8.2017)

V Critical Mass sa dozvieme, čo dôležité sa udialo pred úvodnými scénami celého seriálu a v dejovej línii Julie Mao aj niekoľko (zrejme) dní na to. Čiže informačne veľmi hodnotná epizóda. Tá sa takmer celá odohráva na ťažiarskom kameni s názvom Eros, ktorý vyzerá ako menší vesmírny slum.(31.8.2017)

Asi som očakával od finále prvej série niečo iné, ako podobne komorne ladený záver. Z prevažnej časti sa stále venujeme pokusu o únik z Erosu a rozhodne sa žiadne dejové línie definitívne neuzatvárajú. Na druhú stranu tento prístup asi časom, po pozretí série druhej, spätne docením. Záverečné zábery však poskytnú zaujímavý cliffhanger a asi sotva niekto skončí so seriálom teraz, pokiaľ ho samozrejme celý jeho priebeh neodradil.(31.8.2017)

Druhá séria prekonala tú prvú a to nebude vždy v tomto žánri pravidlom. Podľa ohlasov na také Wayward pines napríklad. Iba treba dúfať, že Netflix či SyFy či kto to financuje najviac nezačne zase zmätkovať a seriál nezruší, to by bola škoda, ale tri série asi budú stačiť. Dejovo podľa mňa celkom nadupané, pretože v každom dieli svižne striháme medzi viacerými dejovými líniami a tým pádom to má celé spád, tempo a rytmus. Škoda straty jednej dôležitej postavy, jej návratu sme sa na konci nedočkali a ja dúfam, že k tomu dôjde o rok.(3.9.2017)

Tak konečne, ale konečne sa vydáme aj na povrch Marsu a pribúdajú nám aj nové postavy z tejto novej "samostatnej kolónie". A ich motiváciám začíname rozumieť aj ako pozemšťania. Lenže tí vo fikčnom svete seriálu majú od toho pomerne ďaleko. Dôležitá je ale tiež premena Millera-noir detektíva na Millera- bojovníka s týždňovým strniskom. Hustnúť to začína ja na zemi. Je fajn, že nová séria do dovolenej miery mení trochu aj atmosféru, možno sa zvýšil rozpočet, neviem.(31.8.2017)

Nejak takto akčne som si predstavoval finále prvej série a tak trochu prvé dva diely série druhej beriem ako keby boli záverečnými tej prvej. Ale to sú iba prázdne reči. Dostáva sa nám solídnej vesmírnej bitky a na konci sa dočkáme pomerne prekvapivého rozuzlenia, kedy začneme konečne chápať, o čo tu v skutočnosti ide, pretože nám (aj hlavným postavám) to objasní niekto, kto doteraz najviac ťahal za nitky.(31.8.2017)

Názov epizódy Static zodpovedá aj jej tempu. Čo nemyslím vôbec v zlom, po akcii totiž prichádza ukľudnenie a to so sebou prináša aj zopár zaujímavých dialógov. Miller je zásadový chlap, nedalo mu to a je z neho zase detektív, zhadzuje strnisko a upgraduje starý účes na ďalšiu úroveň. Či by chcel vyzerať ako Hamšík?(31.8.2017)

Zatiaľ jednoznačne najlepšia časť nielen druhej série. Strhujúce tempo, skvelo napísaný a hlavne v posledných sekundách vypointovaný scenár. Miller a spol. vymyslia beťársky plán a my na jeho realizáciu nemusíme čakať celú večnosť, všetko sa odohrá v Godspeed. Samozrejme v prípade, kedy sa takmer celá epizóda odohráva v otvorenom vesmíre, je cítiť podvýživený rozpočet, ale ako som už raz písal, ak je kvalitný scenár a nadupaný dej, je to úplne jedno.(1.9.2017)

Miller osamotený na Erose prichádza k veľkému poznaniu pri cieli svojej cesty. Asi najezoterickejša časť, ktorá posúva dej smerom, ktorý mu môže pomôcť, ale aj ublížiť. Rozhodnutia pozemských generálov a Spojených národov sa síce zdajú byť logické, ale ako z našej histórie vieme, nie úplne bezchybné a nakoniec v tomto konkrétnom prípade aj zbytočné. Pekná, možno nezámerná paralela s realitou.(1.9.2017)

Paradigm Shift prináša do The Expanse dve novinky. Za prvé sledujeme jednu dejovú líniu ďaleko v minulosti, majúcu súvislosť z udalosťami "dneška", za druhé sa konečne pozrieme aj tam, kde sme sa v slnečnej sústave ešte nepozreli a v tomto smere môžeme podľa vývoja deja očakávať "svetlé zajtrajšky". Po ostatných stránkach ide ale skôr o priemer, akési opätovné nadychovanie sa pred väčšími vecami, ako sme to zažili aj v prvej sérii.(1.9.2017)

Tajomne znejúci názpv epizódy, ktorá necháva priestor dvom najnesympatickejším postavám seriálu. Z môjho uhľa pohľadu. Militaristická mladá Marťanka by zaslúžila zopár zaúch a belťan Dawes by si zaslúžil rovno odstreliť. Možno práve preto týchto neakčných 42 minút v sebe obsahuje toľko vnútorného napätia medzi všetkými postavami. Vojna či mier, každý má na vec iný pohľad a zákonite tak dochádza k nezhodám...Na to, kto je siedmy muž,si ale musíme ešte chvíľu počkať.(1.9.2017)

Tvorcom po (snáď dočasnom) "odstránení" jednej z dôležitých postáv z deja vlastne neostáva nič iné, ako každú časť poriadne dejovo nadupať. V Pyre nás čaká veľmi drsná "podívaná" a jeden celkom zaujímavý zvrat. Taktiež aj jedna nová postava. Len dúfam, že scenáristi nezabudli na to, čo všetko doteraz rozohrali a do konca série poskytnú slušný vývoj v každej dejovej línii, najlepšie aj nejaké to rozuzlenie.(1.9.2017)

Skôr taká udržovacia, zotrvačná epizóda. Pričom práve z pozemského stretnutia najmocnejších ľudí v solárnom systéme sa dalo vyťažiť viac, špeciálne z výsluchu hlavnej svedkyne udalostí na Ganymede.(2.9.2017)

Rozvíjane dvoch dejových línií z predchádzajúcej časti. Tvorcovia tentokrát (konečne) ukazujú aj bežný, či skôr undergroundový život na zemi namiesto naleštených officov predstaviteľov vlády a že im to teda trvalo. Len škoda, že sme toho nemali možnosť vidieť viac, ale možno to ešte príde. Línia na Ganymede má taktiež dramatický potenciál a bohvie, kam povedie.(2.9.2017)

Ako sa blíži finále, tak hustne atmosféra. Dokonca to zachádza tak ďaleko, že postavy menia strany a ten, kto vám bol nesympatický vám začína byť sympatický a naopak. Napríklad Holden a hromotĺk z našej obľúbenej posádky už začínajú svojimi rozhodnutiami poriadne liezť na nervy, taký Holden vo svojej novej drsňáckej póze to príliš nezvláda a nechá umrieť postavu, ktorá by im mohla značne pomôcť. Prekvapivo na to nikto nereaguje.(2.9.2017)

Postavy na/pri Ganymede musia riešiť na poslednú chvíľu veľmi zásadné otázky ohľadom životov cudzích ľudí. Podobne je to aj na zemi, kedy si už musí každý kryť svoj chrbát a úplne mimo je otázka dobra, či zla. Je fráza "Zem na prvom mieste" tá skutočne správna? Posledný nádych pred finále mohol byť pôsobivejší, druhá polovica je určite vydrenejšia, ako tá prvá ale toto som s The Expanse zaregistroval už viackrát.(2.9.2017)

Tak vzhľadom k úcte k seriálu ohodnotím poslednú epizódu druhej série za plný počet. Tvorcovia sa museli snažiť neuzavrieť všetky dejové línie a zároveň ponúknuť dostatočné množstvo odpovedí na záver, ktoré pôsobia za prvé ako skutočné odpovede, za druhé ako clifhangery pre sériu tretiu. A to vyšlo, i keď nie dokonale. Novinkou je nesmierne rýchle prestrihávanie medzi troma dejovými líniami, len je trochu škoda, že sme sa viac nevenovali Venuši, ale tu sa zdá, že tá bude v budúcnosti hrať celkom prím, aspoň v to dúfam.(3.9.2017)

Málokedy sa vidí, aby seriál gradoval takýmto spôsobom. Druhá séria bola o niečo lepšia ako výborná prvá a tretia séria je o niečo lepšia ako výborná druhá. Dá sa teda čakať, že štvrtá bude ešte väčší nášup ako týchto trinásť kvalitatívne veľmi vyrovnaných epizód. Ale treba aj skonštatovať, že ide skôr o série dve zhustené do jednej, pretože každá polovica je viac menej uzavretým dramatickým celkom, ale navzájom pevne previazaným a to platí aj smerom k prvým dvom sériám. Druhá polovica nemusí sadnúť každému, trvalo mi nejaký čas sa aklimatizovať, ale viery v tvorcov, že majú všetko dopredu poriadne premyslené, som sa nikdy nevzdal a urobil som dobre.(5.10.2018)

Tretia séria začína presne tam, kde skončila tá druhá a musím skonštatovať, že opätovné pozretie, respektíve trojdňový maratón predchádzajúcich 23 epizód je na nezaplatenie. Myslím, že aj skeptici by po zopakovaní si seriálu s takto dejom nabitým scenárom zmenili názor. The Expanse sa stáva v mojich očiach hutná sci-fi nálož, ktorá za sebou necháva aj Westworld alebo Stranger Things. Dokonca mám dojem, že sa začína zlepšovať aj po trikovej stránke.(1.10.2018)

Táto epizóda ide dopredu tak rýchlo, že máte dojem, akoby trvala 20 minút. Pričom záver graduje na 100%. V podstate mohla vzniknúť celovečerná pilotná epizóda tretej série, pretože od konca Caliban´s war do záverečného záberu IFF ide relatívne o jeden dramaturgicky uzavretý celok. Uvidíme, čo prinesie do deja reverendka, zatiaľ v podstate nič, okrem toho, že zrazu máme aj v The Expanse seriálovú špecialistku Elizabeth Mitchell. Snáď je spoločne s Francoisom Chauom poslednou reminiscenciou na Lost a neobjaví sa aj Josh Holloway.(1.10.2018)

The Expanse si občas zaslúži aj plný počet a tak budem konečne aj ja štedrý. Ono sa v podstate prvý krát udeje niečo, na čo sa tešíme, respektíve čoho sa bojíme od prvej epizódy celého seriálu. Máme to teda tu, neprebehlo to bez komplikácií a každý sa môže postaviť na koho stranu len chce, podľa sympatií. Vymyslieť dejovú líniu na Io bol myslím super nápad a začíname prehodnocovať aj samotného "diabla č.1", Jeana Pierra, ale vlastne už dlhšie vieme, že ním je niekto iný. Politikárčenie tu dosiahlo asi svoj seriálový vrchol a je tak realisticky stvárnené, až z tých paralel so skutočným svetom mrazí.(1.10.2018)

Tempo tretej série je neporovnateľne svižnejšie ako predchádzajúcich dvoch, čo ale vôbec neznamená, že je to abnormálnym zvýšením porcie akcie, ale najmä tým, ako všetko vyeskalovalo. Takže už vieme, prečo bola do deja zakomponovaná Anna a jej úloha ma teda vážne prekvapila. Postavy musia improvizovať a ich rozhodnutia sú logické a inteligentné (niet divu, keď scenárista potrebný čas má) a sledovať rozhovory, v ktorých sa promptne rozhodujú pre nasledujúce kroky je radosť sledovať.(1.10.2018)

Pokračujeme tam, kde sme skončili a ženieme sa razantnými krokmi vpred. Napätie v kabínach a na mostíkoch každej vesmírnej lode eskaluje, kedy sa predstavitelia tej-ktorej strany nedokážu dohodnúť na tom, ako reagovať na situáciu nepriateľa, ktorý sa tiež nedokáže zhodnúť na tom, čo bude najlepšie podniknúť v danom momente. A ten záver ma presvedčil opäť o plnom hodnotení.(2.10.2018)

Dobre, naháňačka s hybridom pôsobila až moc béčkovo a všetky tie stretnutia, na ktoré sme čakali neboli až tak emocionálne zdrvujúce, ako sme sa možno tešili. Ale to sú len také drobnosti pri konštatovaní, že táto epizóda je dejovo nesmierne nabúchaná a ak by mal niekto dojem, že seriály tu sú len na naťahovanie deja, ktorý by vystačil na jeden film, tak Immolation má vyššie tempo a hutnejší scenár ako ľubovoľné celovečerné sci-fi.(2.10.2018)

Po šiestich dieloch sa akoby uzavrela ďalšia fáza The Expanse, pribúdajú nové postavy a niektoré staré sa presúvajú na iné miesta. Objavuje sa tu po Thomasovi Janeovi ďalší áčkový herec, David Strathairn a jeho kreácia vás dosť prekvapí. Celkom som nebol schopný rozdýchať menšiu zmenu smeru aj atmosféry tejto série, ale ako sme si zvykli, posledné zábery vyvolajú opäť chuť si ihneď pustiť ďalšiu epizódu a tentokrát som zmeravel s otvorenou hubou.(3.10.2018)

Tak It reaches out treba nejakú chvíľu poriadne rozdýchavať, The Expanse sa totiž uberá v posledných dvoch dieloch, a špeciálne teraz, dosiaľ nepoznanými smermi a momentálne sa z neho stáva regulérny Solaris. Čo z toho vznikne uvidíme snáď už v epizóde číslo deväť, pretože nateraz som totálne mimo z toho, čo som videl. Sa cítim, akoby som práve zbadal v obývačke Millera.(3.10.2018)

Pri prstenci trochu hmatateľnejšie cítiť slabšiu úroveň trikov. Čo sa stratí v tme medzi hviezdami, v modrej bubline vynikne. Pokračujeme tam, kde sme minule skončili ale s tým, že nič extra sa neudeje, pretože sa ešte len rozostavujú figúrky na novej šachovnici. Aká partia z toho nakoniec vzíde, je stále vo hviezdach, lepšie povedané niekde medzi našimi vzdialenejšími planétami a ich mesiacmi.(3.10.2018)

Nebyť toho lacnejšieho stvárnenia "luxusnej dovolenky" všetkých troch skupín v prstenci, nebolo by čo vyčítať. Touto časťou definitívne začína finále a pevne dúfam, že fenomenálne. Poslednou dobou každá epizóda končí scénou, pri ktorej vám padne sánka a zároveň pripúdajú veľké otázniky a v Dandelion Sky dvojnásobne. Trochu mi je záhadou, prečo šli všetci "dovnútra" bez dlhšieho premýšľania a strachu z toho, či pri prechode neprídu náhodou o život, ale tak berme radšej veci tak ako sú.(4.10.2018)

Možno z "objektívneho" hľadiska najslabšia epizóda celej tretej série. Tá uháňa kupredu zbesilým tempom a Fallen World ju zrazu vedome pred finále spomaľuje. Osobne mi tento prístup v rytme celej tretej série ale sadol a o to viac sa teším na jej vyvrcholenie. Ale aspoň sa chlapi môžu viac pokochať očnými tieňmi Cary Gee a ono ženy tu majú celkovo väčší priestor ako muži a to spomalenie tempa im sedí.(4.10.2018)

12. epizóda zodpovedáva niektoré dôležité otázky a posádkam Marťanov, Pozemšťanov a Belťanov sa vôbec odpovede nemusia páčiť. Stretávajú sa nám postavy, ktoré boli buď dlhšie od seba oddelené, alebo chceli, napríklad vďaka pomste, na seba naraziť. Na záver sa začína ukazovať skutočný charakter jednej novej, ale dôležitej postavy. Dosť ťažko sa na jeden krát vstrebáva, o čo tu sakra ide, takže upozorňujem, že Congregation si možno bude vyžadovať pred finále opätovné pozretie.(5.10.2018)

Ťažko si predstaviť lepšiu cestu, ako z toho celého von. Nemyslím len postavy v tak prekérnej situácii, ale aj scenáristov z nastolených otázok série, ktorá išla dopredu nevídaným tempom. Nebudem tvrdiť, že som predpokladal, akým smerom sa vydáme, radšej som sa nechal unášať fantáziou tvorcov, pričom neviem, čo bolo ešte v predlohe a čo už nie. Viac menej akčná epizóda, ale s dostatkom času na dovysvetlenie všetkého doposiaľ potrebného a zároveň nalákanie na to, čo môžeme očakávať ďalej.(5.10.2018)

Zmena štýlu nemusí sadnúť každému, mne ale subjektívne táto séria ulahodila, i keď úplne iným spôsobom, ako som pôvodne očakával. Štvrtá séria je zo všetkých najkompaktnejšia, najkonzistentnejšia, ale aj najkomornejšia. Tretia je ale stále predsa len najlepšia. Máme tu postáv tak akurát, v podstate potrebné minimum, a pravidelne prestrihávame medzi jednotlivými, prehľadne prerozprávanými dejovými líniami. Ja som opäť dostal to, čo som chcel a vlastne na The Expanse číslo 4, ani ako na The Expanse ako vcelku, snáď okrem toho okliešteného rozpočtu na triky, nevidím chyby. Ale aj tie sa tu, myslím, výrazne zlepšili. Príliš subjektívne hodnotenie? No a čo...(24.1.2020)

Prvá polovica epizódy načrtáva, čo sa zhruba odohralo medzi koncom tretej série a začiatkom štvrtej. Pričom ma prekvapilo, že práve tieto udalosti, prvé prieskumy nových svetov, nie sú predmetom prvých častí novej sezóny. Zrejme ubehol už relatívne dlhší čas. Na druhú stranu sme ale hneď v rozbehnutom deji s jasne rozdanými kartami a druhá polovica nám ukáže to, na čo sme sa tak tešili. Novú obývateľnú planétu v inej slnečnej sústave.(21.1.2020)

Príbeh štvrtej série sa nám rozbieha pomaly, zato vo viacerých kútoch vesmíru, je ale jasné, že dejová línia na novej Terre je tá najvzrušujúcejšia, čo potvrdil aj samotný záver. Mali sme možnosť si prehliadnuť jeden monumentálny mimozemský artefakt, a bola to skvelá podívaná. Ostatné linky prinesú zaujímavejšie momenty asi smerom k vyvrcholeniu série. Treba si ale zvyknúť, že atmosféra sa oproti prvým trom sériám celkom zásadne zmenila, za čo bezpochyby môže určite aj predloha.(22.1.2020)

Pokračujeme tam, kde sme skončili minule, ale našťastie začína byť jasnejšie, kam sa hýbu udalosti na Marse a ich vývoj môže byť veľmi zaujímavý. Na Ilse, respektíve Novej Terre, hustne atmosféra z toho dôvodu, že istý Pozemšťan má dojem, že mu to tam celé patrí. A okrem toho tu samozrejme máme aj onen artefakt, aký nás zo všetkého v štvrtej sérii zaujíma najviac. Pás je už druhý diel odstavený na druhú koľaj.(22.1.2020)

Zatiaľ podľa mňa asi najlepšia časť. Priestor dostávajú aj Belťania v našej slnečnej sústave, takže ak máte radi Davida Straithairna, užijete si ho dosť. Na novej planéte sa nám z toho stáva regulérny western, čo je celkom zábavné, pritom sa ale husto rozvíja aj mystery záletka s tajomnými úkazmi tunajšej techniky a planéty ako takej. Osobne som rád, že táto séria je tak konzistentná a umne sa prestriháva mezi jednotlivými líniami, ak by epizódy nemali úvodné a záverečné titulky, nedokázal by som zaregistrovať, kedy jedna končí a druhá začína.(22.1.2020)

Séria sa každou časťou zlepšuje, v každej dejovej línii sme už dospeli do bodu, kedy postavy musia konať pod tlakom a ide o život(y). Plné hodnotenia si ale, dúfam, nechávam až na druhú časť série, prípadne až na záver. Epizóda číslo 5 samozrejme končí poriadnou namotávkou a musíte si ihneď pustič ďalšiu časť. Skrátka sa to v päťke hemžilo katastrofami a dočkáme sa aj operácie, ktorá pripomenie tú v Master and Commander.(22.1.2020)

Tak som nečakal, že sa séria vo svojej druhej polovici tak parádne rozbehne, ale stalo sa. A to vo všetkých dejových líniách, pričom pri tej na Novej Terre nebudete ani dýchať a na záver príde to, čo sme chceli, aby aj prišlo. Viacerí možno budú nadávať na to, že "to" nebolo zobrazené v trikových orgiách ako od Emmericha, ale v tejto podobe to bolo úplne dostačujúce a najmä stále dostatočne napínavé. V Expanse ide totiž viac o postavy, dej a atmosféru, než o monumentálnosť.(22.1.2020)

Sledujeme osudy v úkryte tesne po tom, čo planétu zasiahla vlna tsunami. Ako prežiť v provizórnych podmienkach však nie je to hlavné, čo hrdinov najviac trápi. Planéta s vodou má aj svoje organizmy a tie nachádzajú v ľuďoch skvelých hostiteľov. Výsledkom môže byť slepota. Na Zemi sa schyľuje k voľbám a naša hlavná kandidátka mi s tým svojim fuckovaním už poriadne lezie na nervy. Tu som vždy čakal, kedy sa konečne dostaneme opäť na Novú Terru alebo k Belťanom.(24.1.2020)

Táto epizóda pracuje s prístupom, že v novom svete ide všetko ako po masle a v tom starom, v našej slnečnej sústave, sa všetko rúca. Na Novej Terre zistia, ako zápasiť so slepotou a ukazuje sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Zároveň sa podarí plán s kilometrovým lanom nad planétou. Na Zemi naša politička zisťuje, že jej rozhodnutia môžu byť len zlé a ešte horšie a tak bojuje, ako sa len dá, len morálku musí nechať radšej ležať ladom. No a Mars začína byť pekne v prdeli, aj naša vojačka, ktorej sa začína rúcať milostný vzťah a začína vidieť trhliny v tom, čo momentálne na Marse prevádza.(24.1.2020)

Dosť možno "najuletenejšia" epizóda celého seriálu. Až máte chuť si ju pre istotu pustiť znova. Celý dej sa odohráva iba na novej planéte, za čo patrí tvorcom veľká vďaka. Ocitáme sa v technických útrobách pradávnej, zaniknutej civilizácie a spoločne s Millerom v rôznych podobách (neuveríte, čo uvidíte) sledujeme snahu o riešenie všetkých problémov, aké sme počas celej série v tejto lokácii sledovali. Prím tu hrá mysteriózno a pohlcujúca temná atmosféra, Saeculum je ale zároveň slovami ťažko popísateľná epizóda. Pre viecerých môže byť dokonca ťažko wtf.(24.1.2020)

V podstate dojazd toho, čo sme videli minule, ale aj uzavretie všetkých dejových línií v sérii. A to aj vzhľadom na fakt, že každá z nich má otvorené dvere do ďalšej série, kde ale bude mať ich dej odlišný charakter. Čaká nás aj jedna nečakaná smrť dôležitej postavy, jej dochod zo scény je ale nepateticky emotívny a skvele nakrútený. No a aj nejaké tie prekvapenia v podobe príbuzenských vzťahov, čo tiež bude mať radikálnu dohru nabudúce. Skrátka, už sa neviem dočkať.(24.1.2020)