Tarzan a jeho družka

Tarzan and His Mate

Akční / Dobrodružný

USA, 1934, 104 min

Taká klasika medzi staršími filmami sa vracia v druhom pokračovaní tarzanej série. Myslím, že feelingovo, trikovo aj dejovo v podstate na podobnej úrovni ako jednotka, len možno s viac dobrodružnejšími scénami a vzťah Tarzana a Jane funguje skvelo. Na dnešné pomery sa už ale na tento snímok pozerá skôr vtipne ako vážne. Ale napriek tomu si to tri hviezdy určite zaslúži. 55 %(3.12.2017)

Při sledování tohoto filmu jsem s nostalgií vzpomínala na časy dětství, kdy jsem na starém křesle u půdy s velkým nadšením opakovaně pročítala prvních 8 dílů Tarzana (víc jsem nesehnala) v zažloutlém vydání z roku 1939 a putovala s vládcem pralesa, Jane i zvířaty džunglí. Tehdy jsem o filmovém zpracování námětu jen slyšela od táty a zdálo se mi jeho natočení neproveditelné. Dnes je moje potěšení neskutečné, že se mohu na Johnnyho Wiessmullera v tomto příběhu podívat. Černobílé provedení i naivita k tomuto filmu patří s přihlédnutím na dobu vzniku. I tak akrobatické gymnastické výkony i sympatická postava tohoto legendárního plavce, stejně jako velké množství skvěle secvičených zvířat a působivé přírodní scenérie mne vrátily časem o osmdesát let zpět. Jen se nemohu zbavit pocitu, že ta Jane měla být zlatovlasá. Musel to být tehdy hit, když ještě dnes v době Avataru mne tak okouzlil. Je to osobní a pochybuji, že by dnešní mladí diváci sdíleli můj názor.(12.2.2016)

Opravdu důstojný pandán k literárnímu Tarzanovi. Stejně poklesle dobrodružně-romantické, akční a dryjáčnické. Naivní děj a triky, nedokonalý filmový materiál - toť vskutku modernější ekvivalent ilustrací Jiřího Wovka, překladu Z. M. Kuděje a zažloutlého papíru vydání od Toužimského & Moravce. Ba řekl bych, že tento film svou předlohu i kapánek předčí, přece jen ta krásně erotická scéna společného koupání Tarzana a Jane v žádném původním díle není. Závěrečnou třešinkou na dortu je pak bitva slonů se se lvy, opravdu pěkný match.(17.7.2011)

Další příběh z džungle, kde máte skoro pocit, že jste se vrátili do dění reality show a sledujete, jak se postavy dál vyvíjejí, co prožívají a jakým nebezpečím musejí čelit. Scény se zvířaty jsou pořád dobré, ale celkově už mi to nepřišlo až tak moc nápadité. Jane je zde ale snesitelnější než v prvním dílu, navíc jsou zde celkem dobré, odvážné scény.(13.2.2017)

Z Burroughsova už tak ředěného romantismu zbylo málo, zato si divák užije pěkně tvarovaná těla titulní dvojice v nepatrném pokrytí, případně i tvář její koketní ženské poloviny. Za pozornost stojí zvlášť Maureeniny skoky do náruče Johnnyho a jejich hrátky pod vodou. Nejlepší okamžiky jsou však vyhrazeny dokonale vedeným zvířatům : výstup lví supersmečky v závěru možná nemá ve světové kinematografii obdoby. Naopak bych oželel zápas pána džungle s krokodýlem - plaz neměl sebemenší šanci zvítězit, jsa zjevně přestárlý a z gumy. (Celá sekvence prý byla před uvedením do kin vystřižena, na své místo se vrátila až s nástupem domácího videa.) Jediné režisérské dílo Cedrica Gibbonse, autora výpravy pro mračno hollywoodských snímků ( internetová "IMDB" uvádí 1051 titulů !) a sošky Oscara. V titulcích se neobjeví Jack Conway a James C. McKay, kteří dotočili větší část filmu poté, co byl Gibbons studiem odvolán.(8.9.2014)