Unbreakable Kimmy Schmidt (TV seriál)

Tooken

(neoficiální název)

Komedie

USA, 2015 - 2017, 19 h 14 min (Minutáž: 22-37 min)

John Inwood

Jeff Richmond

Ellie Kemper, Tituss Burgess, Jane Krakowski, Carol Kane, Ki-hong Lee, Jon Hamm, Adam Campbell, Tim Blake Nelson, Tina Fey, Martin Short, Dean Norris, Christine Ebersole, Amy Sedaris, Gil Birmingham, John McMartin, Horatio Sanz, Matt Lauer, Danielle Polanco, Carly Brooke, John Cullum, Tyler Hollinger, Dylan Gelula, Nick Kroll, Kiernan Shipka, Richard Kind, Mark Harelik, Pernell Walker, James Monroe Iglehart, Sparrowhawk, Steve Buscemi, Joshua Jackson, Stephen Scott Scarpulla, McKinley Belcher III, Catherine Curtin, Todd Susman, Harris Yulin, Moujan Zolfaghari, Brandon W. Jones, Phil Nee, Olivia Edward, Lisa Masters, Marc Damon Johnson, Jasson Finney, Carlos Navarro, Kelly Aaron, Steven Hauck, Peter Patrikios, Lisa Kudrow, Tim Boardman, Anthony Marks, Joey Lauren Adams, Richard Belzer, Tasha Lawrence, Jason Kravits, Pablo Gonzalez, Frank Pando, Jefferson Mays, John Ellison Conlee, Georges Demas, Jeff Williams, Bill Hader, Natalie Carter, John Bolton, Fred Armisen, Darrell Hammond, Doris McCarthy, Anna Camp, Richard Poe, Kelsey Grammer, Patrick Stewart, Dean Winters, Brett Azar, Demosthenes Chrysan, Will Arnett, Evan Jonigkeit, Zosia Mamet, Kenan Thompson, Cadden Jones, Sam Page, Josh Evans, David Cross, D.K. Bowser, Joseph McKenna, Billy Eichner, Marko Caka, Mike Starr, Scott Adsit, Joey Mazzarino, Stephanie D'Abruzzo, Brian J. Carter, Jeff Goldblum, Ice-T, Willie C. Carpenter, Josh Charles, Mark Doherty, Ian Roberts, Daveed Diggs, Khalid Rivera, John Leonard Thompson, Doug Trapp, Laura Dern, Peter Riegert, Judah Friedlander, Adrienne C. Moore, Phyllis Somerville, Drew Beasley, Samrat Chakrabarti, Mahadeo Shivraj, Maya Rudolph, John Lutz, Neil Hellegers, Ray Liotta, Sam McMurray, Paula Pell, Connie Saltzman, Rachel Dratch, Andrea Martin, Billy Magnussen, Becky Ann Baker, David Garrison, Jim Gaffigan, Jerry Minor, Jake Ryan

Americká odpověď na Bridget Jones. Sem tam mrazivě povědomá; jindy (a povětšinou) zase tak moc vzdálená, jak jen to je technicky možný. Obsazení Ellie Kemper byl super tah, neboť ta typicky feyovský hlášky a ksichtíky ještě vytuční, přičemž hlavní postavě jednim tahem dodává na roztomilosti, která je zde obzvlášť potřeba. Co se dalších postav týče, hemží se to tu prvoplánovkama (Jacqueline, Dong, ale i Titus "Bald by choice" Andromedon), stejně jako relativně originálníma a správně cáklýma charakterama, z nichž mě asi nejvíc bavila nenápadná paní správcová Lillian. --- "You know, Disney lies to little girls. Step mothers aren't scary. And nannies aren't magical. And dwarfs do NOT let you sleep in their house without expecting something." --- Edit po druhý sérii: Nic, já jsem se regulérně zamiloval. Na pět hvězdiček a zařazení do topky mě definitivně zviklala role pro autorku samotnou, která možná neni napsaná dokonale, ale v kontextu seriálu dokonalá je - cynická, až dekadentní, Kimmy slušivý zrcadlo nastavující. Nezvykle explicitní apel na zavržení Redskins závěrem velmi potěšil a zhruba potisící zdokumentoval, že Tina Fey moc dobře ví, jak psát a co psát. Sofistikovaná zábava pro, um, nesofistikované? --- "So I don't get pissed off. I get pissed on!"(14.3.2015)

[První série] Na vyhlídce na 30 Rocku se Tina Fay brilantně schovávala za popkulturní odkazy, historii SNL a celou svoji karikaturu velkého showbusinessu i businessu. Jak Tině a jejímu "neznámému" kumpánovi Carlockovi vyšel pokus o poněkud více standardní sitcom pro Netflix? Tak napůl. Sluníčkovou a optimistickou náladou se sice vymyká většině komediální produkce, ale nezajímavé a šablonovité vedlejší postavy srážejí dojem dolů. Ta hlavní, ústřední postava, je ale vtipná i skvěle zahraná a je zjevné, že Kimmy byla Ellie Kemper psána určitě na tělo. Pár zábavných cameo roliček a chytlavá úvodní znělka... nic pro co bych se při druhé řadě musel znovu zastavit. První sezóna 50 %(15.7.2015)

Stylizací überpřepálená záměrná afektovanost, která se více úspěšně než neúspěšně snaží o sofistikovaný společensky kousavý absurdní situační humor s břitkými nahláškovanými dialogy (a ne, není to zase až takový protimluv, jak se zdá). Dle všech zákonitostí by to nemělo fungovat, ale díky Tině Fey, dialogům a obsazení (v čele s půvabnou Ellie "Chica Hamburgesa" Kemper) to navzdory všemu funguje nad veškerá očekávání. Místy snad i lépe než ve více než jen podobném Studiu 30 Rock. Největší rozdíl mezi nimi je, že tady chybí "chlapácká" postava (a tedy i styl humoru) à la Jack. Každopádně je naprosto nepopiratelné, že jde o ztělesněnou "love it or hate it" záležitost, tohle vskutku není pro každého. | S1: 4/5 | S2: 3/5 | (7.7.2017)

Cekal jsem vic od Netflixu, na druhou stranu od Tiny Fey vlastne ne, protoze mi nikdy jeji humor nesedel stoprocentne a z tohodle je samozrejme citit hodne. Na druhou stranu se na to kouka dobre, spousta povedenych vtipu (i kdyz jen spis k pousmani). Skoda jen, ze se pribeh a postavy nevyviji konstatne, ale skace se od jednoho ke druhemu. Na druhou stranu je to moc hezky natoceny, je videt, ze se na produkci moc nesetrilo a kdyz se clovek prenese pres zamerne prehravani vsech, tak se na to kouka vcelku prijemne.(10.3.2015)

Další hitovka ze stáje Netflixu? No slušelo by se, pokud je z pera Tiny Fey a tematicky to evokuje můj oblíbený film Dožeň, co se dá. Její 30 rock považuju za vůbec nejvtipnější věc z televizní produkce a se slzou v oku na to pravidělně vzpomínám. Tohle je tomu poetikou hodně podobné, ale spíš to tíhne k takovým těm šílenějším věcem, co Liz Lemon prováděla. Tracy Jordan by tu působil jako jeden z normálnějších elementů. Stejně jako 30 rock to není nic co musíte nutně vidět dalším dílem kvůli ději, ne tady koukáte na další a další další díl, protože je to neskutečně vtipný. A tomhle případě i svěží, hlavně když to srovnám s většinou po himymovsko bigbangovských sitcomů. Narozdíl od nich jsem tu ani přes trhlost námětu i provedení necítil tu pachuť trapnosti. I když se nemohu zbavit dojmu, že bych si to užil více před 12 lety a to ještě kdybych měl pohlavní ústrojí uvnitř těla. Pořád to má neskutečnou lizlemonovskou kadenci vtipů, ve které se našinec snadno ztratí, ale i tak by to podle mne byla chyba minout minimálně bez zkoušky. 8/10(7.3.2015)

• - Jon Hamm, který hraje únosce reverenda Richarda Wayne Gary Wayna, byl učitelem herectví Ellie Kemper na střední škole, když jí bylo čtrnáct let. (Patw)

• - Úvodní znělka byla vytvořena youtubery z kanálu schmoyoho. (zahubicku)

• - Role Kimmy Schmidt byla psaná přímo pro Ellie Kemper. Stejně tak jako role Jacqueline, kterou Tina Fey psala pro Jane Krakowski. (Patw)