Unbreakable Kimmy Schmidt (TV seriál)

Tooken

(neoficiální název)

Komedie

USA, 2015 - 2019, 25 h 41 min (Minutáž: 22–37 min)

John Inwood

Jeff Richmond

Ellie Kemper, Tituss Burgess, Jane Krakowski, Carol Kane, Ki-hong Lee, Jon Hamm, Adam Campbell, Tim Blake Nelson, Tina Fey, Martin Short, Dean Norris, Christine Ebersole, Amy Sedaris, Gil Birmingham, John McMartin, Horatio Sanz, Matt Lauer, Danielle Polanco, Carly Brooke, John Cullum, Tyler Hollinger, Dylan Gelula, Nick Kroll, Kiernan Shipka, Richard Kind, Mark Harelik, Pernell Walker, James Monroe Iglehart, Sparrowhawk, Steve Buscemi, Joshua Jackson, Stephen Scott Scarpulla, McKinley Belcher III, Catherine Curtin, Todd Susman, Harris Yulin, Moujan Zolfaghari, Brandon W. Jones, Phil Nee, Olivia Edward, Lisa Masters, Marc Damon Johnson, Jasson Finney, Carlos Navarro, Kelly Aaron, Steven Hauck, Peter Patrikios, Lisa Kudrow, Tim Boardman, Anthony Marks, Joey Lauren Adams, Richard Belzer, Tasha Lawrence, Jason Kravits, Pablo Gonzalez, Frank Pando, Jefferson Mays, John Ellison Conlee, Georges Demas, Jeff Williams, Bill Hader, Fred Armisen, Darrell Hammond, Doris McCarthy, Anna Camp, Richard Poe, Kelsey Grammer, Patrick Stewart, Dean Winters, Brett Azar, Demosthenes Chrysan, Will Arnett, Evan Jonigkeit, Zosia Mamet, Kenan Thompson, Cadden Jones, Sam Page, Josh Evans, David Cross, D.K. Bowser, Joseph McKenna, Billy Eichner, Marko Caka, Mike Starr, Scott Adsit, Joey Mazzarino, Stephanie D'Abruzzo, Brian J. Carter, Jeff Goldblum, Ice-T, Willie C. Carpenter, Josh Charles, Mark Doherty, Daveed Diggs, Khalid Rivera, John Leonard Thompson, Doug Trapp, Laura Dern, Peter Riegert, Judah Friedlander, Adrienne C. Moore, Phyllis Somerville, Drew Beasley, Samrat Chakrabarti, Mahadeo Shivraj, Maya Rudolph, John Lutz, Neil Hellegers, Ray Liotta, Sam McMurray, Paula Pell, Connie Saltzman, Rachel Dratch, Andrea Martin, Billy Magnussen, Becky Ann Baker, David Garrison, Jim Gaffigan, Jerry Minor, Jake Ryan, Chris Parnell, Maho Honda, Noah Robbins, Preston Sadleir, Niles Fitch, James DiGiacomo, Greg Kinnear, Samantha Buck, Paul Walter Hauser, Aidy Bryant, Bobby Moynihan, Donald J. Trump (a.z.), Duane Boutte, Daniel Raymont, Erin Gerasimovich, Tina Benko, Busy Philipps, Natalie Carter, Sara Chase, Mike Carlsen, Mark Kenneth Smaltz, Lauren Adams, Sol Miranda, Ned Van Zandt, Zachery Byrd, Kana Hatakeyama, Allison Winn, Andy Schneeflock, Ian Roberts, John C. Vennema, Matt Oberg, Derek Klena, Quincy Dunn-Baker, Danielle Davenport, Rachael Meyers, Brock Yurich, Sissy Sheridan, Judy Gold, Zach Cherry, Alix Elias, Faith Logan, Lou Bonacki, Katherine Reis, Tami Sagher, Christine Toy Johnson, Jamar Greene, Gerrard Lobo, Adam Lindo, Jon Bernthal, Freddie Kuguru, Will Seefried, Zeus Taylor, Mark Linn-Baker, Joanna Gleason, Dan Byrd, Ronan Farrow, Terrence Mann, Bill Barretta, Owen Asztalos, Anders Holm, Lenny Venito, Anthony Atamanuik, Soledad O'Brien, Rob Huebel, Elise Mestichelli, Sulekha Ebelle, Erica Hernandez, Zachary Quinto, Norm Lewis, Myra Lucretia Taylor, Eric Berryman, Courtney Sauls, Jordan Loew, Cameron Cowperthwaite

Stylizací überpřepálená záměrná afektovanost, která se více úspěšně než neúspěšně snaží o sofistikovaný společensky kousavý absurdní situační humor s břitkými nahláškovanými dialogy (a ne, není to zase až takový protimluv, jak se zdá). Dle všech zákonitostí by to nemělo fungovat, ale díky Tině Fey, dialogům a obsazení (v čele s půvabnou Ellie "Chica Hamburgesa" Kemper) to navzdory všemu funguje nad veškerá očekávání. Místy snad i lépe než ve více než jen podobném Studiu 30 Rock. Největší rozdíl mezi nimi je, že tady chybí "chlapácká" postava (a tedy i styl humoru) à la Jack. Každopádně je naprosto nepopiratelné, že jde o ztělesněnou "love it or hate it" záležitost, tohle vskutku není pro každého. | S1: 4/5 | S2: 3/5 | (7.7.2017)

Americká odpověď na Bridget Jones. Sem tam mrazivě povědomá; jindy (a povětšinou) zase tak moc vzdálená, jak jen to je technicky možný. Obsazení Ellie Kemper byl super tah, neboť ta typicky feyovský hlášky a ksichtíky ještě vytuční, přičemž hlavní postavě jednim tahem dodává na roztomilosti, která je zde obzvlášť potřeba. Co se dalších postav týče, hemží se to tu prvoplánovkama (Jacqueline, Dong, ale i Titus "Bald by choice" Andromedon), stejně jako relativně originálníma a správně cáklýma charakterama, z nichž mě asi nejvíc bavila nenápadná paní správcová Lillian. --- "You know, Disney lies to little girls. Step mothers aren't scary. And nannies aren't magical. And dwarfs do NOT let you sleep in their house without expecting something." --- Edit po druhý sérii: Nic, já jsem se regulérně zamiloval. Na pět hvězdiček a zařazení do topky mě definitivně zviklala role pro autorku samotnou, která možná neni napsaná dokonale, ale v kontextu seriálu dokonalá je - cynická, až dekadentní, Kimmy slušivý zrcadlo nastavující. Nezvykle explicitní apel na zavržení Redskins závěrem velmi potěšil a zhruba potisící zdokumentoval, že Tina Fey moc dobře ví, jak psát a co psát. Sofistikovaná zábava pro, um, nesofistikované? --- "So I don't get pissed off. I get pissed on!"(14.3.2015)

Další hitovka ze stáje Netflixu? No slušelo by se, pokud je z pera Tiny Fey a tematicky to evokuje můj oblíbený film Dožeň, co se dá. Její 30 rock považuju za vůbec nejvtipnější věc z televizní produkce a se slzou v oku na to pravidělně vzpomínám. Tohle je tomu poetikou hodně podobné, ale spíš to tíhne k takovým těm šílenějším věcem, co Liz Lemon prováděla. Tracy Jordan by tu působil jako jeden z normálnějších elementů. Stejně jako 30 rock to není nic co musíte nutně vidět dalším dílem kvůli ději, ne tady koukáte na další a další další díl, protože je to neskutečně vtipný. A tomhle případě i svěží, hlavně když to srovnám s většinou po himymovsko bigbangovských sitcomů. Narozdíl od nich jsem tu ani přes trhlost námětu i provedení necítil tu pachuť trapnosti. I když se nemohu zbavit dojmu, že bych si to užil více před 12 lety a to ještě kdybych měl pohlavní ústrojí uvnitř těla. Pořád to má neskutečnou lizlemonovskou kadenci vtipů, ve které se našinec snadno ztratí, ale i tak by to podle mne byla chyba minout minimálně bez zkoušky. 8/10(7.3.2015)

1. série Kimmy Schmidt mi vlastně nabídla přesně to, co jsem čekal. Za seriálem stojí Tina Fey, takže jsem očekával humor podobný tomu, který jsem si oblíbil v 30 Rock. Ano, pokud 30 Rock není váš šálek, tak silně pochybuju, že se u Kimmy Schmidt budete bavit. Čekal jsem, že uvidím staré známé tváře v nových, šílených rolích. Čekal jsem, že se u toho nebudu smát od začátku do konce, ale že se pobavím a odreaguju. A všechno to jsem dostal. V hlavní roli Kimmy se představuje Ellie Kemper (The Office), která se na tu roli stoprocentně hodí. Další postavou je šílená Jacqueline v podání Jane Krakowski (30 Rock), které byla role také psána přímo na míru a nad nimi se tyčí "až přehnaně gay" Titus Adromedon, který je kapitolou sama pro sebe. Skvěle má UKS vychytané i camea pro své hosty ať už jsou to ve větších rolích Jon Hamm nebo samotná Tina Fey či v epizodních třeba Dean Norris, Kiernan Shipka nebo Nick Kroll. Plusové body přidávám za tu divnou a neskutečně chytlavou znělku a celé je to rozhodně takové svěží, barevné a přehnané. Takže závěrem, u první série jsem se pobavil a příjemně odpočinul. A i když to nebyla nejlepší komedie, co jsem kdy viděl, tak se těším až se podívám na další pokračování. Netflix totiž zatím chvályhodně pokračuje ve svých tradicích a svým seriálem mě ještě nikdy nezklamal. *** 2. série I letos pokračuje seriál v ujeté a výstřední jízdě, kterou před rokem započal. Jenže baví o něco míň. Větší prostor si tam pro sebe vypsala Tina Fey. Já vím, že ji tenhle typ postav baví hrát, ale mě je nebaví sledovat. mnohem zajímavější je jako Liz Lemon. Vůbec, ale vůbec si nedovedu představit, že by tohle běželo na NBC. Seriál je to prostě natolik jiný, že ve sledování pokračovat budu, ale doufám, že ho ještě trochu obrousí. Třeba tím, že se k sobě postavy budou chovat o něco málo líp. Opět dobrá hostování, třeba Josh Charles, Joshua Jackson, Anna Camp nebo Lisa Kudrow. *** 3. série Jak jsem si přál, tak třetí série se uklidnila. Tedy relativně, pořád je to ujetá zábava, která to vždy byla, jen o něco klidnější. Letos bylo i míň hvězdných hostů (nových), ale třeba Ray Liotta svou epizodkou pobavil. Kimmy mě pořád baví a doufám, že to ještě nějakou chvilku bude pokračovat.(5.3.2016)

Kimmy Schmidt žila patnáct let v podzemním bunkru, unesená šíleným reverendem v domnění, že svět skončil. Teď je zachráněná, a že má sakra co dohánět. Hlavní ovšem je, že to přežila a se vším se vypořádala, protože je nerozbitná. UKS stojí především na totálně absurdním humoru, který často balancuje na hranici trapnosti, mnohdy bránici polechtá heverem, ale mnohdy tu hranici taky o hodně překročí. Velká porce vtipů je vyloženě infantilní (Dong, prdění), ale jako celek je to svěží a hravé. Pro mě dosud neznámá představitelka Kimmy, roztomilá Ellie Kemper, má přesný komediální timing, a zdatně jí sekundují 30rockoví veteráni Jenna a D'Fwan v možná ještě praštěnějších rolích. Určitě se nejedná o žádné nevídané komediální zjevení, a do pětihvězdy má daleko, čtvrtá ale utekla jen o kousek. Tina Fey se skutečně nezapře, ať už humorem, nebo příjemně nenuceným feministickým vyzněním (females are strong as hell!), a u úvodních titulků se spokojeně culím vždycky. 1. série - 70%. Po druhé sérii zvyšuju na 4, ve srovnání s mizérií, jakou momentálně představují TBBT, The Odd Couple nebo 2 Broke Girls je pohodový a spolehlivě vtipný sitcom jako UKS skoro vzácností. 2. série 80%.(10.3.2015)

• - Jon Hamm, který hraje únosce reverenda Richarda Wayne Gary Wayna, byl učitelem herectví Ellie Kemper na střední škole, když jí bylo čtrnáct let. (Patw)

• - Prvních sedm dílů bylo upraveno tak, aby se díly mohly vysílat na televizní stanici NBC. Každá epizoda měla dvaadvacet minut a obsahovala i prostor pro reklamu. Poté, co seriál přešel na Netflix, byl  z prvních sedmi dílů prostor pro reklamu odstraněn a místo něj přidány vtipy, které se do verze pro televizi nevešly. (Patw)

• - Jedná se o první epizodu seriálu, která ve svém názvu nemá Kimmy (Ellie Kemper). (hansel97)