Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Slasher
  ***

  Jedno z nejznámějších, nejvýznamnějších a nejáčkovějších padesátkových sci-fi, jehož monstry jsou gigantičtí, nukleárními testy zmutovaní mravenci. Film začíná celkem hezky kdesi v poušti Nového Mexika, kde dojde k podivným událostem a posléze je objeveno obří mraveniště, jehož obsah se tak úplně nepodaří vyhubit. Efekty už dnes prostě moc nezafungují; hmyzáci jsou sice velcí a šerední, ale také zoufale neohrabaní a zpomalení. Ale to by se ještě dalo s klidem přejít, narozdíl od nudy. Většinu filmu totiž probíhá nepříliš záživné policejní vyšetřování a pátrání po uprchlých mravencích, prostě žádná velká akce. Každopádně, je třeba si uvědomit čím byl asi tento snímek v období svého uvedení. Diváci, vytřepaní z tehdy aktuální hrozby ničivé nukleární apokalypsy, navíc zde vůbec poprvé představení přerostlým vražedným hmyzákům na plátně, měli docela dobrou příležitost sedět po celou dobu stopáže jak zařezaní - ten strach tam prostě byl. Ale bohužel, dnes už není. [projekce v Americkém centru, 27.4.'10](27.4.2010)

 • POMO
  ****

  Prvý film o veľkom zmutovanom hmyze, natočený kvôli úspechu blockbusteru THE BEAST FROM 20 000 FATHOMS (1953). Slušne odvedené vysokorozpočtové remeslo o gigantických mravcoch, ktoré prezrádza veľa na Camerona a jeho VOTRELCOV (podzemné katakomby + vajcia + plameňomety). Ale pozor! Tento film nie je žiadny horor o mravcoch, požierajúcich ľudí, ale detektívka o ľuďoch, pátrajúcich po hniezde obrých mravcov. Trošku sklame menší počet scén s nimi, no na druhú stranu poteší živá, rozpohybovaná kamera, neustála zmena lokácií a rýchlo napredujúci dej. Snímka sa rozbieha v zapadlej texaskej púšti a končí vyhlásením stanného práva v L.A.!(13.11.2002)

 • Lima
  ****

  Plakátové.info: HRŮZNÁ HORDA PLAZÍCÍCH SE A VŠE DRTÍCÍCH OBRŮ, ŠKRÁBAJÍCÍCH SE Z KILOMETRY HLUBOKÝCH KATAKOMB NITRA ZEMĚ!!!____Téměř dokonalý monster-movie. Jasně, dějově ničím nepřekvapí – žánrové figurky podle klasické šablony, kde nesmí chybět roztržitý vědec, sličná přechytralá bioložka a sympaťácký FBI vyšetřovatel, radioaktivitou zmutovaní obří mravenci, kecy o biblické zkáze apod. Ale ta forma, ta je dokonalá. Oku lahodící vysokorozpočťák, ničím neošizený, s působivými pouštními reáliemi, kde se nesetkáte s nablblými zadními projekcemi s živými mravenci, ale s krásnými animatrickými modely v nadživotní velikosti. Samozřejmě, že bráno dnešním okem, je nutno nahlížet na mravenčí modely s nadhledem, ale zkuste si přečíst pár ohlasů na IMDB, kde se lidé svěřují, jak je to tehdy vyděsilo a např. scéna, kdy mravenec vyplivne žebra zabitého policisty, byla pro pamětníky noční můrou. Jinak děj má příjemný spád, už brzo po začátku se s mravenci setkáme, obzvláště pěkné scény jsou ty s bazukou a plamenometem a při „grilování“ hnízda plného mravenčích zárodků si nelze nevybavit Sigourney Weaver v Cameronových ´Vetřelcích´. Škoda, že v poslední třetině se „ubere na plynu“ a film se překlopí až do jakési detektivky s mnoha výslechy, kdy se pátrá, kam mohly mravenčí matky z pouště zmizet. Závěrečná řežba ale vše vynahradí a ani proti-atomová agitka v závěru nesmí chybět.___PS: Na zahraničních e-shopech lze sehnat DVD s českou podporou.(6.5.2008)

 • Oktavianus
  ****

  Kdyby si Them! udrželo atmosféru, napětí a gradaci z první části, co se odehrává v Novém Mexiku, mohlo jít o jeden z nejlepších monster movies vůbec. A to i přes celkem legračně vypadající zmutované obří mravence (ale jsme v roce 1954, vím to a nic lepšího ani nečekám). Nevím, kde se stala chyba - začátek je úžasnej, mrtví či zmizelí se hromadí, tajemno narůstá a poušť ze svých tajemství vydává jenom v podobě zvláštních zvuků. Po příletu dvojice doktorů (otec a dcera, no samozřejmě :-) ) děj příjemně pokračuje... a najednou chlapík z FBI a místní policajt jezdí po Státech a skoro až detektivně pátrají, kam se mohli mravenci podít. A v tu chvíli atmosféra mizí a ani závěrečný souboj ve stokách ji už moc nepřinese. Škoda toho, protože jinak není co vytknout. Ale i tak jde o silně nadprůměrný zážitek.(23.3.2014)

 • Isherwood
  ***

  Mile naivní anti-agitka amerického jaderného programu jíž však zoufale chybí ostřejší tah v hlavní položce, čili přerostlých mravencích, kterých je na průměrnou stopáž žalostně málo, přestože je práce výtvarníků působivá i po desítkách let. Ne snad, že by se při jejich kvičení zastavovala divácká srdce jako v 54, ale na vzájemné souboje samopalů, plamenometů a granátů s nimi připadá omnoho více balastu v podobě utahaných dialogů a odborných přednášek na téma „mravenec“. Strach z davové paniky, odbývání dotěrných novinářů či nějaké rozvinutí vztahu mezi rajcovní bioložkou a švarným federálem, protentokráte nedojde naplnění, tudíž bez dávky těchto (pro žánr) nezbytných klišé nemohlo vzniknout více než průměrné dílko z řady „monster movies“, které není ani napínavé ani zábavné. Tuhle áčkovou produkci (po technické stránce představuje snímek jeden z vrcholů doby) měl kočírovat někdo ulítlejší a byla by z toho kultovní „guilty pleasure“ pecka! Škoda.(29.10.2006)

 • - Natáčení probíhalo v pouštích Nového Mexika a v Los Angeles. (Epistemolog)

 • - Ve filmu byly použity skutečné, americkou armádou zapůjčené plamenomety z 2. světové války. (Vlk17)

 • - Film byl poprvé ve Švédsku uveden pod názvem Spindlarna, což v překladu znamená „pavouci“. Zápletka filmu se však točí okolo mravenců, nikoliv pavouků. (Vlk17)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace