Kde roste červené kapradí

Dean Cundey

Lyman Dayton

Bob Bring

• dogma97

Půlku stopáže zabírá masakrování mývalů, a já se mám dojímat osudem jejich trýznitelů?(31.12.2016)

Američani natočili plno skvělých filmů pro děti, ale tenhle i bez velkých triků dokazuje, kde že je to srozumitelné krásno dětské duše v dnešní záplavě televizních potemnělých filmů s náplastí pseudofantasy.(22.11.2009)

Dojemný příběh s dvěma krásnými psy a velmi velmi smutným koncem. Zpočátku jsem si udržoval nadhled - prostě další přibarvený dobrodružný film pro děti, ale s postupem času mne to vtahovalo, až zůstzaly jen čiré hořkosladké emoce.(9.9.2012)

• Ephemeris

Už dávno ma niečo tak nenasralo! Zo začiatku film prezentuje "tradičné kresťanské rodinné hodnoty" až tak dôrazne, že by si pri ňom iste poplakali aj členovia Kotlebových vlakových hliadok. Potom sa to mení na detailný popis vskutku stupídnej sedliackej zábavky, na ktorú doplácajú životom úbohé mývaly a vlastne aj ľudia. Stínanie obrovského stromu, na ktorom sa mýval ukryl, možno bolo v poriadku z pohľadu tej doby. Z dnešného pohľadu je to absolútne neakceptovateľné. Hlavný chlapčenský hrdina by si za svoju zaslepenosť zaslúžil tak akurát nafackovať. A to isté si zaslúžim aj ja, že som sa na túto nepodarenú vidlácku zoofíliu pozerala až do konca.(15.7.2017)

Krásný příběh o Billym a jehom psích společnících Danovi a Ann byl natočený na motivy knihy Wilsona Rawlse "Where the Red Fern Grows. Plemeno redbone coonhound vzniklo křížením bloodhounda a irského setra a používá se k lovu mývalů. V roce 2003 byl natočen remake filmu, pod názvem "Where the Red Fern Grows" zaneseno na csfd, ale zatím nikým nehodnoceno.(1.2.2009)

Kdysi v dětství jsem viděl a tehdy mě to velmi vzalo. Protože je to ovšem už nějaký pětadvacet let, dávám raději čtyři hvězdičky ;o) Dětská filmová nadšení mohou klamat...(29.10.2009)

Dojemný příběh ze staré školy. Skvělé záběry psů, důstojná oslava přírody i její symbiózy s člověkem. Skvělý dabing Václava Kaňkovského v roli dědečka (hlasově mi moc připomínal Jaroslava Weigela z Cimrmanů) i Ladislava Mrkvičky, a v dětské roli Filip Renč!(18.2.2013)

Příjemný dětský příběh, který není pohádkou. Nekončí totiž šťastně, ale tak, jak se to v životě opravdu ve skutečnosti stává. O to víc tento nádherný snímek kdesi z malebného horského kraje Spojených států má co nabídnout. Otevírá oči i srdce všem těm, kdo o to stojí.(1.1.2010)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 13.8.1983, réžia českého znenia (ÚPF 1979) = MARIE FRONKOVÁ (8.1.2015)(8.1.2015)

Pôvodnú verziu "červeného papradia" som videl ešte ako dieťa v časoch na sklonku komunizmu. Vtedy ma tento film fascinoval a pomerne vykoľajil. Reagoval som naň veľmi citlivo. Bol dojímavo strhujúci, ale skončil ako detstvo, v nenávratne a bez nároku na happyend, iba s možnosťou nostalgickej spomienky na to, čo sa už nikdy nezopakuje. Keď som sa s odstupom času rozhodol uvidieť "červené papradie" (1974) znova, úplnou náhodou som natrafil na jeho remake (2003) a nevyhol sa porovnávaniu. Originál má nespornú sugestívnu silu a lepšie zvláda zobrazenie dramatických scén. Je názornejší v momentoch, keď si to žiada príbeh, čím dokáže aj zapôsobiť. Napríklad bitka loveckých psov s pumou je podstatne obsažnejšia. Jej priamym účastníkom sa stáva aj chlapec. V bitke sa zdôrazňuje obetavosť psov pri záchrane života svojho pána. Agónia umierajúceho zvieraťa sa takisto predlžuje - zomiera až po neúspešnej snahe o vyliečenie. Remake podáva túto bitku iba skratkovito ako nešťastnú zhodu okolností. Aj chlapec je v nej prevažne iba nezúčastneným pozorovateľom. Originál takisto necháva vyniknúť "červené papradie", ktoré vyrastie nad hrobmi mŕtvych psov. V remaku sa nad nimi naopak týčia drevené kríže so psími menami a papradie je už iba dekoráciou... Z toho som bol mierne v rozpakoch, veď koho by v tých časoch napadlo stavať nad hrobmi zvierat pomníky? Teda aj vzhľadom na obdobie, ktoré je vo filme zobrazované, je Where the Red Fern Grows z roku 1974 autentickejší. Nedávno, keď som film videl opäť, zdalo sa mi, že nestratil veľa zo svojho prvotného čara.(5.12.2010)

Nádherný a smutný film . Dodnes pamatuju jak jsme u toho brečeli -všichni :-)(19.10.2010)

Když jsem film viděl jako hodně hodně malý, pamatuju si, že jsme u něho brečeli celá rodina. Teď jsem si na něho vzpoměl a je to moc pěkný film o přátelství mladého chlapce a dvou psích kamarádů. Konec je fakt hodně smutný, ale o tom život je. I po těch létech mě film zkrátka dojmul a proto hodnotím plným počtem.(5.8.2012)

Komunisti to koupili pro televizi asi proto,že co je červený je dobrý.Pro mě ten film moc dobře neskončil,málem jsem v šesti letech dostal mrtvici.Brečel i sousedovic kocour,který jinak psy moc nemusí.(4.6.2009)

Poprvé viděno v roce 2010 a moc se mi to líbilo. O životě více méně na samotě, bez většiny dnešních vymožeností. Prostě hezký příběh z venkova a mladém pracovitém chlapci. Nesrovnatelný s dnešní mládeží ve městech. 80%(1.11.2010)

docela příjemný film, který bych dětem nejspíš pustil, i když hudba byla příšerná, ale k té době to nejspíš patří ;-) Já si ho tak ve svých skoro 40ti-letech tak neužil. Přesto docela poučný film, i o tom,že vše dobře nekončí. Bůhví jestli by ho dnešní mládež překousla.(30.10.2011)

Jeden z nejsmutnejsich zazitku z meho detstvi. Film o normalnich lidech, normalnim zivote, krasne prirode (Oklahoma) a taky o te nejvetsi ztrate. Zde nastesti pouze psu, ...ale pro detskou dusi je to i tak tezce pochopitelna rana.(21.5.2013)

Námet je to určite pekný. Túžba chlapca po psovi je silná a vierohodná, veď kto ako malý netúžil po psovi (za predpokladu, že ho nemal). Všetko odohrávajúce sa na staromilskom vidieku, ešte k tomu na pomedzí divočiny, a so sympatickými postavami. Srší z toho príjemná, aj keď občas naivná, atmosféra. Záver so smutným koncom a nostalgiou je tiež veľmi pekný. Len by tu nesmeli byť isté zádrhely, ktoré mi pokazili filmový zážitok. 1. Chlapec je akýsi prieberčivý, veď ak chcem psa a sused má zadarmo šteňatá, nečakám a beriem ich a nie utratím ťažko zarobený a určite nie malý obnos peňazí a čakám stovky dní, len aby som mal čistokrvných loveckých psov. 2. Puma na človeka útočí iba ak tak v telke, v reále je to veľmi ojedinelé, človeka počuje na sto honov a vyhne sa mu. 3. No a keď chlapec začal so psami loviť medvedíky čistotné - čiže klasický lov pre kožušiny a pre peniaze, či dokonca pre súťaženie, mal som dosť. V čom je takýto lov a zabíjanie inakší od napr. zabíjania slonov pre kly? A jednom prípade ešte stínanie desiatokrokov starého stromu kvôli dolapeniu koristi - čo tak vypáliť celý les? Veľmi nepekný príklad toho, ako sa človek chová k prírode, nevhodný do rodinného filmu.(11.6.2019)

Krásný a technicky skromný film o přátelství chlapce a jeho psů. Dětský film, který svět nebarví na růžovo, ba naopak mnohdy dokáže být až nepříjemně tvrdý a realistický. Takovéto filmy točené srdcem bez důrazu na efekt ve 21. století bohužel prakticky vymizely.(15.12.2015)

• Amper01

Nemám rád tyhle obsahy, kde je popsán celý film včetně závěru..(7.12.2014)

Chápu nejsem cílovka, a tak jsem z tohoto snímku trochu rozpačitý. Hlavně proto, jak místy je ve snímku život strašně idealizovaný, někdy to je opravdu moc. Navíc doba počátku 20. stol. určitě v Americe nebyl žádný med. Ale dětem to pravděpodobně stačí, nemusíme je strašit hned od malička. A vlastně tam těch pár zádrhelů je a odkazy té doby taky, ale těch si zas všimnou asi spíš ti dospělí. Každopádně mě dostala pointa filmu a proto dávám slabé 4*. Film ovšem je především pro mladé diváky, dospělák si na něm tak nepošušňá.(9.9.2011)

Rodinný film pro milovníky loveckých psů a odpůrce mývalů. Slušně odvedená práce, ovšem trochu humoru by neškodilo.(5.3.2012)

<< předchozí 1 2