Kde roste červené kapradí

Dean Cundey

Lyman Dayton

Bob Bring
  • Ephemeris

Už dávno ma niečo tak nenasralo! Zo začiatku film prezentuje "tradičné kresťanské rodinné hodnoty" až tak dôrazne, že by si pri ňom iste poplakali aj členovia Kotlebových vlakových hliadok. Potom sa to mení na detailný popis vskutku stupídnej sedliackej zábavky, na ktorú doplácajú životom úbohé mývaly a vlastne aj ľudia. Stínanie obrovského stromu, na ktorom sa mýval ukryl, možno bolo v poriadku z pohľadu tej doby. Z dnešného pohľadu je to absolútne neakceptovateľné. Hlavný chlapčenský hrdina by si za svoju zaslepenosť zaslúžil tak akurát nafackovať. A to isté si zaslúžim aj ja, že som sa na túto nepodarenú vidlácku zoofíliu pozerala až do konca.(15.7.2017)

Krásný příběh o Billym a jehom psích společnících Danovi a Ann byl natočený na motivy knihy Wilsona Rawlse "Where the Red Fern Grows. Plemeno redbone coonhound vzniklo křížením bloodhounda a irského setra a používá se k lovu mývalů. V roce 2003 byl natočen remake filmu, pod názvem "Where the Red Fern Grows" zaneseno na csfd, ale zatím nikým nehodnoceno.(1.2.2009)

Pôvodnú verziu "červeného papradia" som videl ešte ako dieťa v časoch na sklonku komunizmu. Vtedy ma tento film fascinoval a pomerne vykoľajil. Reagoval som naň veľmi citlivo. Bol dojímavo strhujúci, ale skončil ako detstvo, v nenávratne a bez nároku na happyend, iba s možnosťou nostalgickej spomienky na to, čo sa už nikdy nezopakuje. Keď som sa s odstupom času rozhodol uvidieť "červené papradie" (1974) znova, úplnou náhodou som natrafil na jeho remake (2003) a nevyhol sa porovnávaniu. Originál má nespornú sugestívnu silu a lepšie zvláda zobrazenie dramatických scén. Je názornejší v momentoch, keď si to žiada príbeh, čím dokáže aj zapôsobiť. Napríklad bitka loveckých psov s pumou je podstatne obsažnejšia. Jej priamym účastníkom sa stáva aj chlapec. V bitke sa zdôrazňuje obetavosť psov pri záchrane života svojho pána. Agónia umierajúceho zvieraťa sa takisto predlžuje - zomiera až po neúspešnej snahe o vyliečenie. Remake podáva túto bitku iba skratkovito ako nešťastnú zhodu okolností. Aj chlapec je v nej prevažne iba nezúčastneným pozorovateľom. Originál takisto necháva vyniknúť "červené papradie", ktoré vyrastie nad hrobmi mŕtvych psov. V remaku sa nad nimi naopak týčia drevené kríže so psími menami a papradie je už iba dekoráciou... Z toho som bol mierne v rozpakoch, veď koho by v tých časoch napadlo stavať nad hrobmi zvierat pomníky? Teda aj vzhľadom na obdobie, ktoré je vo filme zobrazované, je Where the Red Fern Grows z roku 1974 autentickejší. Nedávno, keď som film videl opäť, zdalo sa mi, že nestratil veľa zo svojho prvotného čara.(5.12.2010)

• omega_SK

Príliš premrštené a neadekvátne tunajšie hodnotenia, až príliš vzdialené reálnej hodnote tohto filmu. Na "imdb" to má 66% - to je rozhodne pravdivejšie. Zatiaľ takmer každý hodnotiaci tomu dal štyri či päť hviezd. Taký supertrhák to nieje ani omylom. Celý film je vlastne nuda = o ničom. A logiku to nemá už vôbec. Keby sa takto lovilo, tak zbohom a ámen. Hafani zaženú zvieratko na strom. Páníček sa priplazí, zrúbe strom. Strom padne zoťatý, zvieratko uteká na ďalší strom. A ťuťko lovec može rúbať takto stromy donekonečna. Boooožinku. Poznám oveľa staršie (ešte čiernobiele) filmy, ktoré sú rozhodne kvalitnejšie a pritom tunajšie hodnotenie je pri nich podstatne nižšie. Niekomu by som TU fakt zakázal hodnotiť filmy. Zámerne sa to nadhodnocuje!(22.11.2011)

Film sice pro děti, ale nevím, jestli děti (potažmo rodiče) si zaslouží tak smutný konec filmu, který tak otevřeně a bez příkras ukazuje realitu dětství, tužeb a lopotné práce, než si kluk vydělá na své vytoužené pejsky. A pak takový konec...no neznám ve svém okolí nikoho, kdo by ten závěr filmu neprobrečel. A bez rozdílu věku. Život někdy dokáže být opravdu krutý.(23.5.2011)