Kde roste červené kapradí

Wilson Rawls (kniha)

Dean Cundey

Lyman Dayton

Bob Bring

V prvom rade - NEČÍTAJTE SI OBSAH FILMU! Síce sa jedná o oficiálny text distribútora a končí tromi bodkami, no prezrádza všetko podstatné, kvôli čomu sa film oplatí vidieť. Je to naivný, gýčovitý film s primitívnym dejom, hrubozrnnou réžiou, zväčša obsadený pravdepodobne pomocníkmi z ochotníckeho divadla, zasadený do iritujúceho prostredia (nemôžem si pomôcť, ale mňa vždy ich nárečie, správanie a zvyky vždy iritovali) jednoduchého amerického juhu, ale, A to prosím ALE!, so záverom, ktorý doslova rozseká každého, aspoň trochu citlivého, diváka.(3.9.2011)

• Ephemeris

Už dávno ma niečo tak nenasralo! Zo začiatku film prezentuje "tradičné kresťanské rodinné hodnoty" až tak dôrazne, že by si pri ňom iste poplakali aj členovia Kotlebových vlakových hliadok. Potom sa to mení na detailný popis vskutku stupídnej sedliackej zábavky, na ktorú doplácajú životom úbohé mývaly a vlastne aj ľudia. Stínanie obrovského stromu, na ktorom sa mýval ukryl, možno bolo v poriadku z pohľadu tej doby. Z dnešného pohľadu je to absolútne neakceptovateľné. Hlavný chlapčenský hrdina by si za svoju zaslepenosť zaslúžil tak akurát nafackovať. A to isté si zaslúžim aj ja, že som sa na túto nepodarenú vidlácku zoofíliu pozerala až do konca.(15.7.2017)

Chápu nejsem cílovka, a tak jsem z tohoto snímku trochu rozpačitý. Hlavně proto, jak místy je ve snímku život strašně idealizovaný, někdy to je opravdu moc. Navíc doba počátku 20. stol. určitě v Americe nebyl žádný med. Ale dětem to pravděpodobně stačí, nemusíme je strašit hned od malička. A vlastně tam těch pár zádrhelů je a odkazy té doby taky, ale těch si zas všimnou asi spíš ti dospělí. Každopádně mě dostala pointa filmu a proto dávám slabé 4*. Film ovšem je především pro mladé diváky, dospělák si na něm tak nepošušňá.(9.9.2011)

Film sice pro děti, ale nevím, jestli děti (potažmo rodiče) si zaslouží tak smutný konec filmu, který tak otevřeně a bez příkras ukazuje realitu dětství, tužeb a lopotné práce, než si kluk vydělá na své vytoužené pejsky. A pak takový konec...no neznám ve svém okolí nikoho, kdo by ten závěr filmu neprobrečel. A bez rozdílu věku. Život někdy dokáže být opravdu krutý.(23.5.2011)

Pôvodnú verziu "červeného papradia" som videl ešte ako dieťa v časoch na sklonku komunizmu. Vtedy ma tento film fascinoval a pomerne vykoľajil. Reagoval som naň veľmi citlivo. Bol dojímavo strhujúci, ale skončil ako detstvo, v nenávratne a bez nároku na happyend, iba s možnosťou nostalgickej spomienky na to, čo sa už nikdy nezopakuje. Keď som sa s odstupom času rozhodol uvidieť "červené papradie" (1974) znova, úplnou náhodou som natrafil na jeho remake (2003) a nevyhol sa porovnávaniu. Originál má nespornú sugestívnu silu a lepšie zvláda zobrazenie dramatických scén. Je názornejší v momentoch, keď si to žiada príbeh, čím dokáže aj zapôsobiť. Napríklad bitka loveckých psov s pumou je podstatne obsažnejšia. Jej priamym účastníkom sa stáva aj chlapec. V bitke sa zdôrazňuje obetavosť psov pri záchrane života svojho pána. Agónia umierajúceho zvieraťa sa takisto predlžuje - zomiera až po neúspešnej snahe o vyliečenie. Remake podáva túto bitku iba skratkovito ako nešťastnú zhodu okolností. Aj chlapec je v nej prevažne iba nezúčastneným pozorovateľom. Originál takisto necháva vyniknúť "červené papradie", ktoré vyrastie nad hrobmi mŕtvych psov. V remaku sa nad nimi naopak týčia drevené kríže so psími menami a papradie je už iba dekoráciou... Z toho som bol mierne v rozpakoch, veď koho by v tých časoch napadlo stavať nad hrobmi zvierat pomníky? Teda aj vzhľadom na obdobie, ktoré je vo filme zobrazované, je Where the Red Fern Grows z roku 1974 autentickejší. Nedávno, keď som film videl opäť, zdalo sa mi, že nestratil veľa zo svojho prvotného čara.(5.12.2010)