Kde roste červené kapradí

Dean Cundey

Lyman Dayton

Bob Bring
  • omega_SK

Príliš premrštené a neadekvátne tunajšie hodnotenia, až príliš vzdialené reálnej hodnote tohto filmu. Na "imdb" to má 66% - to je rozhodne pravdivejšie. Zatiaľ takmer každý hodnotiaci tomu dal štyri či päť hviezd. Taký supertrhák to nieje ani omylom. Celý film je vlastne nuda = o ničom. A logiku to nemá už vôbec. Keby sa takto lovilo, tak zbohom a ámen. Hafani zaženú zvieratko na strom. Páníček sa priplazí, zrúbe strom. Strom padne zoťatý, zvieratko uteká na ďalší strom. A ťuťko lovec može rúbať takto stromy donekonečna. Boooožinku. Poznám oveľa staršie (ešte čiernobiele) filmy, ktoré sú rozhodne kvalitnejšie a pritom tunajšie hodnotenie je pri nich podstatne nižšie. Niekomu by som TU fakt zakázal hodnotiť filmy. Zámerne sa to nadhodnocuje!(22.11.2011)

Pôvodnú verziu "červeného papradia" som videl ešte ako dieťa v časoch na sklonku komunizmu. Vtedy ma tento film fascinoval a pomerne vykoľajil. Reagoval som naň veľmi citlivo. Bol dojímavo strhujúci, ale skončil ako detstvo, v nenávratne a bez nároku na happyend, iba s možnosťou nostalgickej spomienky na to, čo sa už nikdy nezopakuje. Keď som sa s odstupom času rozhodol uvidieť "červené papradie" (1974) znova, úplnou náhodou som natrafil na jeho remake (2003) a nevyhol sa porovnávaniu. Originál má nespornú sugestívnu silu a lepšie zvláda zobrazenie dramatických scén. Je názornejší v momentoch, keď si to žiada príbeh, čím dokáže aj zapôsobiť. Napríklad bitka loveckých psov s pumou je podstatne obsažnejšia. Jej priamym účastníkom sa stáva aj chlapec. V bitke sa zdôrazňuje obetavosť psov pri záchrane života svojho pána. Agónia umierajúceho zvieraťa sa takisto predlžuje - zomiera až po neúspešnej snahe o vyliečenie. Remake podáva túto bitku iba skratkovito ako nešťastnú zhodu okolností. Aj chlapec je v nej prevažne iba nezúčastneným pozorovateľom. Originál takisto necháva vyniknúť "červené papradie", ktoré vyrastie nad hrobmi mŕtvych psov. V remaku sa nad nimi naopak týčia drevené kríže so psími menami a papradie je už iba dekoráciou... Z toho som bol mierne v rozpakoch, veď koho by v tých časoch napadlo stavať nad hrobmi zvierat pomníky? Teda aj vzhľadom na obdobie, ktoré je vo filme zobrazované, je Where the Red Fern Grows z roku 1974 autentickejší. Nedávno, keď som film videl opäť, zdalo sa mi, že nestratil veľa zo svojho prvotného čara.(5.12.2010)

V prvom rade - NEČÍTAJTE SI OBSAH FILMU! Síce sa jedná o oficiálny text distribútora a končí tromi bodkami, no prezrádza všetko podstatné, kvôli čomu sa film oplatí vidieť. Je to naivný, gýčovitý film s primitívnym dejom, hrubozrnnou réžiou, zväčša obsadený pravdepodobne pomocníkmi z ochotníckeho divadla, zasadený do iritujúceho prostredia (nemôžem si pomôcť, ale mňa vždy ich nárečie, správanie a zvyky vždy iritovali) jednoduchého amerického juhu, ale, A to prosím ALE!, so záverom, ktorý doslova rozseká každého, aspoň trochu citlivého, diváka.(3.9.2011)

Film sice pro děti, ale nevím, jestli děti (potažmo rodiče) si zaslouží tak smutný konec filmu, který tak otevřeně a bez příkras ukazuje realitu dětství, tužeb a lopotné práce, než si kluk vydělá na své vytoužené pejsky. A pak takový konec...no neznám ve svém okolí nikoho, kdo by ten závěr filmu neprobrečel. A bez rozdílu věku. Život někdy dokáže být opravdu krutý.(23.5.2011)

Námet je to určite pekný. Túžba chlapca po psovi je silná a vierohodná, veď kto ako malý netúžil po psovi (za predpokladu, že ho nemal). Všetko odohrávajúce sa na staromilskom vidieku, ešte k tomu na pomedzí divočiny, a so sympatickými postavami. Srší z toho príjemná, aj keď občas naivná, atmosféra. Záver so smutným koncom a nostalgiou je tiež veľmi pekný. Len by tu nesmeli byť isté zádrhely, ktoré mi pokazili filmový zážitok. 1. Chlapec je akýsi prieberčivý, veď ak chcem psa a sused má zadarmo šteňatá, nečakám a beriem ich a nie utratím ťažko zarobený a určite nie malý obnos peňazí a čakám stovky dní, len aby som mal čistokrvných loveckých psov. 2. Puma na človeka útočí iba ak tak v telke, v reále je to veľmi ojedinelé, človeka počuje na sto honov a vyhne sa mu. 3. No a keď chlapec začal so psami loviť medvedíky čistotné - čiže klasický lov pre kožušiny a pre peniaze, či dokonca pre súťaženie, mal som dosť. V čom je takýto lov a zabíjanie inakší od napr. zabíjania slonov pre kly? A jednom prípade ešte stínanie desiatokrokov starého stromu kvôli dolapeniu koristi - čo tak vypáliť celý les? Veľmi nepekný príklad toho, ako sa človek chová k prírode, nevhodný do rodinného filmu.(11.6.2019)