Lesapán

(studentský film)
  • USA Leshy

Karel je hajný tělem i duší. O les se stará pevnou rukou a může se pyšnit trofejemi, o kterých si myslivci často nechávají jen zdát. V opuštěné části lesa ale pytláci probudí tvora, který by Karlovi mohl být rovnocenným soupeřem. V pohádkách se mu říká Hejkal, ale setkání s ním rozhodně nemusí skončit pohádkově. Zatímco se mu Karel snaží přijít na stopu, Hejkal je blíž, než si myslí. Mezi tajemným tvorem a Karlovou dcerou Aničkou vznikne zvláštní spojenectví. Kdo se nakonec stane jediným pánem lesa? (Savel)

KUFI

tesil jsem se ze konecne vznikne prvni dobrej ceskej lesni horor, ale je to docela bída. Akorat barvy lesa a obraz byly slusny. ()

TheSompeque

Krátký minifilm (20 minut) na námět díla K.J. Erben. Co jiného čekat od Erbena než ponurost, brutalitu a mytologii. To všechno dostanete v kratším, byť napínavém Lesapánovi. Na to, že se jedná o studentský film, více než dobré. Atmosféra z toho přímo proudí. Pokud máte čas, film najdete na YouTube. ()

helraiser

Parádní monsters kraťas který šlape jak dobře namazány stroj. Perfektní záležitost, která rozhodně stojí za to a rozhodně bych si dovedl představit celovečerní film na toto téma. Mimochodem maska strážce lesa byla dokonalá. Bavilo od začátku do konce a mohu jedině doporučit. ()

Vabr

Protože #annaismissing míří do kin, vzpomněl jsem si na Pavla Soukupa a jeho starší tvorbu a rozhodl jsem se ji projet. Třída smrti a To není moje sestra! jsou výbornými českými hororovými kousky. Ovšem zrovna Lesapán mě nějak neoslovil. Atmosféry to moc nepochytilo a celkově nebylo toho tolik co nabídnout. Zachraňuje to však fakt, že monstrum není komické a finální zvrat celkem zaujme. Vyhodnocení: Pavel Soukup má potenciál ()

Likan7

Když mají Češi rádi Faunův labyrint, Vesnici, mají talent, nápad a jednu chajdu. Vynikající atmosférická věc, u které bych si klidně dal celovečerák. Za málo peněz hodně muziky! ()

Knor

Výborná práce, takhle by to šlo. Je vidět, že i u nás by se zvládl horor. Tvůrci zaslouží jen a jen chválit, jen tak dál. ()

wolverine

Na studentský film hodně slušný. Fak dobrý. Asi nejlepší studenský film, který sem viděl. Dobrá prace. Taková temná pohádka. ()

DavidUrbanCZ

Tak tohle překonalo má očekávání, a nutno dodat, že byla velká! Neskutečně propracovaný, atmosférický krátkometrážní snímek, u kterého na konci budete litovat, že měl pouhých dvacet minut... Víc takových! ()

ZHODNOTITEL

Studentský film. Všude, kde jsem narazil na krátký film Lesapán, bylo dopsáno "studentský film". Autor sám ale tvrdí, že se nejedná o studentský film. Využití některých festivalů bylo asi potom také systematické. Ať už je tedy film studentský, amatérský, nezávislý nebo profesionální, po dějové lince je to po vzoru klasických hororových zakončení. Jiný konec možná asi nelze už očekávat. Moc nevím, co si o tom myslet. Kamerově to bylo ale krásně nasnímané a film tak působí kvalitně. ()

macco33

Opravdu skvělé! Jen nechápu tady ty recenzenty, kteří to velebí a vynášejí do nebes, a pak tomu dají jen 3 nebo 4 hvězdy. Jako že 5 má jenom Pánbůh? ()

Mathyen

Krásná práce, doufám velmi, že se na festivalech zadaří a plán udělat z krátkometrážního filmu počin celovečerní s dalšími "strašidly" a příběhy, se povede... Pokud by si tedy zachoval tuto kvalitu, sfoukl by Brabcovu Kytici s takovou lehkostí, že se mi to nějak nechce ani věřit. Tohle že vzniklo v dílně studentů? Je to pecka s velkou kvalitou, hutnou atmosférou, skvělým vedením herců s věrohodnými výkony, mistrovským zvukem a hudbou a především "hand-made VFX", které byly předkládány po malých kouscích jako šťavnaté jednohubky až do elektrizujícího finále..., Pavel Soukup dostál slova a udělal věru precizní prácičku. Tohle se vyplatilo podpořit. Gratulace jako hrom a těším se na další, ať už pokračování a nebo nové záležitosti! Pouze malá poznámka k technickému provedení nasnímání postavy Hejkala: v některých scénách působil mohutný, vysoký a hrozivý, což bylo super, v jiných však nebyl o moc vyšší než třeba Anička, to je asi jediná výtka, kterou např. Nolan v posledním Batmanovi vyřešil tak, že Toma Hardyho, coby chlapa menšího vzrůstu, postavil na paletu a snímal ho ze spodu, aby navodil dojem, že je mnohem větší. Jde však jen o malichernost a někomu to vadit vůbec nemusí ;) 9/10 ()

Luq

Nevím, čím přesně to bylo, ale tajná projekce předpremiéry Lesapána mě prostě tak nějak nenadchla - a dost mě to mrzelo. Možná to byla ta okolní nóbl atmosféra zlatem zdobeného kinosálu Lucerny, obří štáb nastoupený před diváky a posh atmosféra kavárny Lucerna před samotnou projekcí, co ještě tisíckrát umocnilo už tak velká očekávání vzniklá z hithiťácké kampaně - a na plátně mě to pak prostě tak nějak nepřeválcovalo... Cítil jsem jakousi odtažitost od postav i děje a hejkal na mě úplně na 100% nezabral. Bylo to jako dívat se s odstupem přes sklo na něco na druhé straně. Nicméně - o to víc mě překvapilo, když jsem si film pustil v on-line premiéře doma. Po druhém shlédnutí v klidu to najednou vše šlapalo velmi dobře! Postava hajného se mi výrazně přiblížila, barvy ve filmu byly pastelovější a přidaly na atmosféře (což mi v dokonalé Lucerně trochu chybělo), pravda, napodruhé jsem chytil i víc detailů a provázání z příběhu. Jen postava holčičky mi přišla pořád taková trochu divákovi vzdálenější. SPOILERY!!! *** Ve scénáři byla dvě místa, která mi už napoprvé moc neseděla - úplně jsem nepochopil logiku jednání hajného, proč z ničeho nic tahá svoji dceru po lese po krvavých stopách, když do té doby (a i po tom) chodil vždy sám. Nedává mi to smysl ani v případě, že věděl, že se pytlákům něco stalo, ani v případě, že to nevěděl a tudíž hrozilo, že se mu stále toulají po lese. Ale možná jsem jen nechytl věc, co to vysvětlovala.. Druhá věc byla, proč vlastně vystřelil na konci (samozřejmě to chápu z hlediska nutnosti pro následující pointu). Tam jsem měl problém asi v tom, že mě osobně holčička přesvědčila v daný okamžik vrchovatě, že střílet není třeba, a proto jsem pak jako divák nechápal, že hajného vlastní dcera nepřesvědčila.. Celkově to ale funguje docela dobře, věřím, že někteří lidé nebudou spokojení na 100% s maskou hejkala (ostré jelení paroží - jak figuruje v původním výtvarném návrhu - by mu rozhodně slušelo víc) - pořád je ale maska fantastická a o level jinde oproti jiným (i profesionálním) produkcím - a lidi, co se těšili na horor (ano, přesně tak to vyznělo v hithit kampani, přestože pak tvůrci upřesnili žánr na temnou erbenovskou pohádku), budou možná trochu zklamaní, protože hejkal není v jádru zlá postava, ale spíš neutrální až hodná (podle mého názoru každý, kdo má rád bábovku, je v jádru dobrák). Ve filmu tak chybí reálný záporák - jestli to měli být pytláci, tak pak to nevyšlo, byli tam tak krátce, že jsem ani neměl čas začít je nemít rád. Jestli měl divák považovat hejkala nejdřív za hrozbu, pak mi to taky úplně nefungovalo - bral jsem ho od začátku za strážce lesa, tedy za hodnou, pozitivní postavu, jen s hodně drsnějšími způsoby. Střetly se tu tak vlastně dvě velká dobra a tématem tak byla spíš špatná komunikace mezi nimi - a takové schéma v hororu prostě nefunguje (v temné pohádce ano). Proto myslím, že kdo od toho horor čekal, může být zklamán. Věřím ale, že takových bude minimum a film se bude lidem líbit. *** KONEC SPOILERŮ Celkově tedy film hodnotím v kategorii studentských filmů jasnými 5*, v kategorii profi filmu bych šel do velmi nadprůměrných 4,5*. Jen tak dál a rozhodně nijak nelituji, že jsem se rozhodl přispět ke vzniku tohoto filmu, který určitě čeká zajímavá festivalová budoucnost. A ve světle všech těch produkčních potíží a zádrhelů je to přímo zázrak, že se to dotáhlo do konce až takhle zdárně. Good job! () (méně) (více)