Mladý papež

• Itálie Il giovane papa (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile de France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva (více)

Epizody(10)

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu. (HBO Europe)

anatheman

Nakonec za tři hvězdičky. Trochu mě to i mrzí. Obecně vzato jsem se na seriál docela těšil, byť jsem na postu režisérském spatřil jméno "mága", co vyčaroval, eufemisticky řečeno, mnou nedoceněný "zázrak" Mládí. Každopádně lákavé bylo především prostředí a také samozřejmě Jude, který byl skutečně výborný a evidentně si roli užíval - zvláště k blížícímu se konci. Je možno i říct, že závěrečné epizody byly zvládnuté na jedničku. Připadalo mi, jako by tvůrci v nich začali soustředěně naplňovat své vize. Většina předcházejících epizod je totiž dle mého názoru přeplněna vatovými pasážemi. Obsahově jsem přesvědčen, že mnohdy by stačila půlka stopáže. Nesmím zapomenout upozornit na mnohé "ártové kreace", na jejichž pochopení patrně nejsem dostatečně intelektuálně vybaven. :-) Z toho pramení i to, že několikrát mě v průběhu sledování navštívila paní Nuda. Ale abych pouze nekritizoval - kladů je seriálu naděleno také požehnaně. Tématicky je kladen pochopitelně důraz na mnohé otázky v oblastech víra/náboženství/církev (je na každém individuální, jak tyto složky vzájemně vnímá). Snaha o objektivitu je sice trvalá, ale i tak je k nalezení několika útočných tendencí. Nicméně k zamyšlení je tu materiálu spousta a myslím si, že v této sféře seriál může rovnocenně zaujmout jak věřící, tak i odpůrce (nejen) Vatikánu. K pozitivním hodnotám mohu přidat i řadu zajímavých postav, z nichž samozřejmě kraluje Judův Pius XIII./Lenny. Charaktery procházejí složitým vývojem, a proto závěr opouští takřka jiné osobnosti, než když se představovaly v úvodu. Jak jsem již dříve naznačoval, mnoho vlastností seriálu vykvetlo do krásy až na samotném konci. Bohužel ale příliš pozdě. ()

JakeG

Přízrak sezony. Neuvěřitelně zvláštně natočený seriál o ještě zvláštnější osobnosti. Velice pěkná fikce. Já jsem unešen. ()

Majkak

Inteligentní záležitost o hledání Boha. Chce to vidět celé, protože Sorrentino pointuje zhruba od osmého dílu, přičemž tomu nelze rozumět bez toho předchozí, i když možná deset dílů je dost, ale každý má svoji poezii. Sorrentino výborně těží z motivu sirotka a jeho vykořeněnosti, což je důvodem, proč Lenny nasadí velmi konzervativní linii, jako zoufalou snahu zachytit se kořenů. Cit, kterého se mu nedostalo, odmítá nabídnout jiným. Uvnitř se však žere a hledá. Vystupuje velmi sebejistě a urputně nechce být na nikom závislý, přitom ale vztahy tolik potřebuje a moc dobře to ví. Nejvíc ho asi vystihuje věta: „Šíříš žal, kterému ani nerozumíš. A to je nejhorší, co člověk může udělat.“ U toho ale nezůstane, protože si uvědomí, že on sám touží po něčem jiném. A proto desátý díl. ()

Folky

Perfektní první díly se časem bohužel zvrtnou v čím dál tím míň zajímavou podívanou. Law je samozřejmě boží, Sorrentinova režie mě oslovuje víc než ve Velké nádheře, ale pořád je pro mě těžké tomu věnovat deset hodin. O kvalitě ale není pochyb. ()

Torpid

Seriálová událost roku. Originální příběh, skvělá kamera, hudba, režie i herci, kterým to dost usnadňuje scénář s parádními dialogy. Unavit mohou paradoxně ty pověstné Sorrentinovy vizuální orgie, které jsou předkládány v každém záběru a které na ploše 9 hodin působí tak trochu jako mnohahodinová návštěva cukrárny. Lze vnímat pouze jako vtipnou satiru na Vatikán s.r.o. a nebo taky v druhém plánu jako symbolickou cestu rozporuplného Papeže za skutečnou spiritualitou, která když je vytesána do kamene jako neměnná pravda, pozbývá svou skutečnou hodnotu. Komentář psán po 4 dílech a jen si přeju, aby v nejistotě a nejednoznačnosti i seriál skončil bez toho , že nějakou PRAVDU divákovi v závěru nabídne. Nechte nás tápat v temnotách bez pocitu bezpečí pane Sorrentino. ()

Torgal

Od prvého záberu je jasné, že toto je art. Na jednej strane provokatívne a kontroverzné, na druhej ľudské a duchovné. Jeden z najfascinujúcejších seriálov vôbec, i keď musím uznať, že bol hlbší než dokážem dovidieť. Tiež mi nesadlo, že porušoval klasickú príbehovú štruktúru a tak sa vo svojom priebehu venoval viacerým témam, ktoré postupne opúšťal bez poriadneho rozuzlenia. 8/10 ()

Ozzy2

Začátek super, ale tohle téma nemůže unést seriál.Kdyby to byl nabušenej film, tak OK.Ale po 4. dílu už mě to začíná nudit a Jude Law se sestrou Mary mi začíná lézt na nervy.Otázka času, kdy ho někdo z toho balkonu hodí dolůEdit:Po celém seriálu snižuji na dvě hvězdy.Rozlezlo se to někam, kam nemělo.Poslední díl, kde mělo všechno gradovat se úplně roztekl do Vatikánských kanálů. ()

Mara97

Když jsem postřehl, že ČT bude dávat seriál o fiktivním kontroverzním papeži, znejistěl jsem. Nevěděl jsem příliš, co očekávat, nicméně pokazit by se dalo v tomto případě hodně, ať už nedůstojným zpracováním, nebo nemístnou a třeba až brutální kritikou církve, která s postupem času ve společnosti a médiích přitvrzuje. Mnoha lidem, zejména u nás v ateistickém Česku, leží náboženství a obzvláště církev jako instituce hodně v žaludku a myšlenka rozkladu samotné církve by v mnohých případech jistě vyvolala nemalé vzrušení. Toto se ale nestalo. Sorrentino se zpracování ujal tak, jak se patří. Ano, v některých ohledech se do církve strefuje, ale stále v mantinelech slušnosti, oprávněné kritiky a také často s dávkou černého humoru. Některé věci už možná byly trošku za hranou, jako například vyzvídání zpovědního tajemství s protislužbou nabídnutí kardinálského postu, ale přes to bych se dokázal přenést, když vezmu v potaz celý Sorrentinův seriál jako celek. A to, že papež nevěří v Boha? Mnozí mají neskonalou potřebu tento výrok vytahovat jako hlavní myšlenku z celého seriálu či dokonce jej tučně zvýrazňovat, jaká to je úžasná senzace. Ale no tak... V komentářích se objevil i následující výrok "papež mluví otevřeně o tom, že nevěří v Boha. On totiž skutečným Bohem je" - z takových nesprávných a rádoby znaleckých interpretací je mi až špatně, příště sem radši Malarkey nepiš nic. Takový hloupý komentář může napsat jen někdo, kdo buď seriál nepochopil, nebo ho neviděl celý, což asi bude ten častější případ. Vždyť Lenny Bellardo samozřejmě v Boha věří. Každý ve svém životě někdy zapochybuje, což se ovšem nevyhýbá ani světcům, respektive ti možná pochybují i v častější míře, protože svou víru berou nejvíce upřímně a sebekriticky, nicméně to je na dlouhou debatu. Z toho důvodu pochybuje i Piux XIII., možný budoucí světec, i jemu se to nevyhne. Takže kdo natěšeně hledá něco, co má církev až zničit (byť jen fiktivně na obrazovce či plátně), Il giovane papa si v žádném případě nepouštějte, bude to pro vás fakt ztráta času. Církev totiž není jen kritizovaná, ale na druhou stranu i glorifikovaná a debat o Bohu opravdu není málo. Radši si přečtěte zas nějaké články o zneužívání dětí kdesi daleko s naprosto irelevantními až manipulativními daty, potom se vám udělá lépe... Kdo ovšem hledá opravdu výjimečný projekt, kterého sledování je opravdu velkým zážitkem, narazil na to pravé. Už při úvodních pěti minutách s titulky během prvního dílu jsem byl chycen a věděl jsem, že toto bude pořádně návykové. Výprava prvotřídní, vše vychytané do posledního detailu, soundtrack je také mimořádný, vhodné hudební podkreslení ještě více umocňuje celkový zážitek. Vlastně se dá řici, že Sorrentino zůstal na svém. Poslední film, který jsem od něho viděl a zůstal mi v paměti, je Mládí - také jako zde měl film nádherný vizuál a hudbu, jinými slovy po řemeslné stránce byl film impozantní, jenže nebyl o ničem. A nejen, že neměl děj a sám bych ani nevěděl, jak ho stručně a výstižně popsat v několika větách, navíc celkově působil neskutečně kýčovitě a prázdně - což zrovna nejsou ideální vyhlídky, když máte poté natočit celý seriál o víře. A toho jsem se bál i tady. V Il giovane papa ale Sorrentino překvapuje, respektive konečně tvoří tak, jak jsem si přál - dokonalá řemeslná stránka zůstala, příběh byl dosazen a konečně - kýčovitost zmizela. Výroky, které v každém díle padají, by se daly tesat do kamene, nutí k zamyšlení, ačkoliv někdy znějí absurdně, jsou pravdivé a z mnoha projevů by se dal vypsat celý výčet poselství. A to se netýká jen papeže Pia, nýbrž i ostatních postav, seriál je ve své podstatě neuvěřitelně poetický a inspirující. I mnohé myšlenky, které v průběhu deseti dílů padnou, nejsou ledajaké. O církvi, její vizi a působení, to jsou věci, které opravdu nutí k zamyšlení a lze získat pocit, že na nich něco opravdu bude. To, že církev je z hlediska dlouhého období v úpadku, není žádná novinka. A tady to vypadá, že si Sorrentino vypsal důvody, proč je církev vzhledem k minulosti tolik slabá, co vše to způsobilo a jak by se to dalo teoreticky vyřešit. A to je právě papež Piux XIII., jeho politika, návrat k tajemnu, žádná snaha o to, aby se hrálo o pouhou světskou popularitu. Tato extrémní konzervativnost, kterou vlastně od tohoto seriálu čekal asi málokdo, nese svoje ovoce a možná i v některých trošku vyvolala myšlenku, jaké by to asi bylo mít papeže s takovými názory - a že by to vlastně vůbec nebylo špatné. Strašně by mě zajímalo, jak Sorrentina napadlo natočit takový seriál s tolik konzervativním pojetím církve - a asi bych nešel moc daleko - možná jen prostě vzal obraz současného papeže a udělal z něho absolutní opak (později jsem zjistil, že tomu tak přesně bylo). Žádné liberální a moderní metody, které by mohly upustit od základní nauky a dogmatiky církve, žádné tolerování všeho možného, kvůli čemu se ztratí i ten poslední respekt k církvi, žádné vystupování stylem popové star a vyjadřování se co nejvíce populisticky a přívětivě k masám, nejlépe těm ateistickým či jiného vyznání, protože těch je přece nejvíce. Kvantita je přeci to hlavní. Tady je to bráno za úplně druhý konec a mnohý divák najednou zjišťuje, že by to vůbec nebylo špatné. Seriál ale netvoří jen sám papež, ale i ostatní postavy, které jsou také moc zajímavé a až do posledních dílů mají svá tajemství, která by člověk na první pohled opravdu nepoznal (možná až s výjimkou Dussoliera, tam bylo hned jasné, že něco bude v nepořádku). A navíc se mi moc zamlouvala ta různorodost - jednotlivé díly v sobě obsahovaly něco od každého - hluboké filozofické myšlenky, náboženskou mystiku, lidské intriky, věci pragmatického charakteru, velmi zdařilý humor i Voiellovu SSC Neapol. Seriál si zachoval i ono tajemno díky tomu, že Voiello neprozradil konečné řešení Pettolovy otázky. Celkově si nepamatuji, že bych se někdy tolik těšil na zhlédnutí dalšího dílu a že bych si to následně tolik užil. () (méně) (více)

anitae

Tak nevím, audiovizuální zážitek dokonalý, ale k Mladému papeži jsem si hledala cestu až do konce série. Pro mě nevyvážené díly, některé mě nudily, jiné zaujaly, jako třeba ten s cestou Afriky. Můj pohled na katolickou církev to němění. ()

tranquill

"Svatý Otče, všichni tady říkají, že jste světec... Pomluvy..." Kontroverzní, provokativní, ale také i mnohoznačná je tato komediálně-dramatická série, kterou je třeba bystře sledovat a vnímat, protože vizuální i hudební stránka je nadstandardní! "Tys osvítil sám sebe, kurva!" A nelze též nevzpomenout na parádní a asi i životní výkon Jude Lawa a s ním spjatý i skvělý dabing. "... a on JE papež!" ()

HenryIvan

Ak by som napísal, že Jude Law bol v roly pápeža Pia XIII. excelentný, tak by som to nevystihol dostatočne. Už dlho ( ak niekedy ) som v nejakom seriály nevidel tak suverénny výkon, ako podal on. Seriál to je špecifický. Keď si už myslíte, že ste pochopili tok myšlienok a zámery istej postavy, ona vás hneď a zrazu vyvedie z omylu. Tvorcovia ponúkajú pohľad do centra Vatikánu a poskytujú, prostredníctvom postáv, hlavne pápeža, nejaké to modernejšie poňatie, ktoré je však nakoniec zabalené do hrubej a v podstate nepriepustnej fólie dogmatizmu. Sorentino kritizuje, no ponúka to v takom svetle, že z neho nakoniec Cirkev vychádza relatívne pozitívne. Sorentino šokuje a prelína realitu, minulosť a snovú skúsenosť prevažne lineárne či celistvo, čiže je občas problém uvedomiť si v danom okamžiku ktorá bije, ale to diváka neodrádza, ba naopak. Flashbacky fungujú po väčšinu bez problémov a pomerne dlhé prehovory postáv a ich zväčša tajomné správanie vytvárajú pocit, že daná scéna pôsobí dlho, no nespôsobuje to väčšie problémy. Herci podávajú nadštandardný výkon a tie kulisy sú neskutočné. Aj scenár nepôsobí deravo. Celé sa to pozerá výborne, no ono je to mierené primárne pre veriacich, pretože aj keď si seriál servítku pred ústa nedáva, poukazuje len na veci, ktoré sú divákovi jasné a s ktorými ( akoto veriaci ) viac menej počíta. ()

FOCKE_WULF

Stejně jako soudruh Pláteník má ve svém teritoriu mladý papež neomezenou moc, na tom, jak se vyspí, jaký afekt jím zrovna lomcuje, závisí kvalita životů jemu podřízených katolických šašků. Seriál s koulema. ()

bono22vox

Tak a teď vás tady překvapim. Pro mne seriálová událost roku. Můj Top seriál už teď, a to mám za sebou 4 díly... Lenny je cool... Jo a ještě něco, jsem Věřící člověk, jen tak pro pořádek a nevím a nemohu pochopit názory některých, že konečně nějaký seriál dává Církvi na prdel. Nevím na co jste koukali. Ale já si myslím, že je to naopak velmi silný zážitek pro každého Věřícího. A kdo se zalekne trochu kontroverze a extravagance, tak toho upřímně lituji........................ Tak po zhlédnutí posledního dílu mohu směle říct, že jsem velmi rád za tento počin. U mne se jedná o seriálovou událost roku. Snad už jen dodat: Bohu díky! ()

Lupes

Po dvou dílech: Úžasné, skvělé, Boží! Že by to mohlo být uchopení evangelia jsem tušil, ale že takhle neotřele, šokujícím způsobem, v každé sekundě překvapivě.... Bravo. Jako v Bibli. Naštěstí! Tohle zkrátka není nuda, kterou lidé z Krista udělali. Uf, ještě že tak. ()

Kvasekus

Přiznám se, že mě seriál jako takovej až tak úplně nebral i když téma je neskutečně zajímavý. Ale výkony herců v čele s Popem a hlavně ty vedlejší role mě hrozně bavili. Soundtrack výbornej. A i když za mě některý díly slabší, tak takovej ten celkovej dojem je fakt dobrej. Asi je to možná tim, že to měl pod palcem Pan režizér... ()

joeko13

S1: Seriál treba hodnotiť po vzhliadnutí celej série. Začína to drsne a nekompromisne, ale na konci sa ukáže, že všetko nie je tak, ako sa na prvý pohľad javilo. V poslednej tretine série veľmi pekné myšlienky. ()

Primavera

Cirkev na rozdiel od Boha nie je zaujímavá, nakoľko je v nej málo skutočných osobností. Seriál prináša fiktívnu postavu pápeža, síce tradičného, ale zároveň prekvapivo iného, čistého vo svojej ľudskej podstate. Takáto osobnosť sprvu desí, ale postupne všetci naokolo zisťujú, že vie o nich viac, ako oni sami o sebe, trestá do takej miery, do akej je to pre vinníkov prospešné. Úvod hudba k seriálu perfektná vecička. Jude Low prekonal sám seba. ()

Jan.S.Harold

V důsledku spíš nekoukatelná a hlavně k ukousání nudná věc, kde vizuální zpracování maximálně dominuje nad myšlenkou (ta teda spíš chybí úplně). Což je ztráta času nejen pro štáb, kterej se s tím musel patlat kdovíjak dlouho, ale především pro mě. Velká škoda, takhle třaskavý téma by šlo určitě báječně i vtipně vytěžit... ()

John Malkovich a Nový papež

John Malkovich a Nový papež

05.07.2018

Kontroverzní seriál Mladý papež s Judem Lawem (Král Artuš: Legenda o meči, Sherlock Holmes) zaznamenal před dvěma lety na kabelovce HBO relativní úspěch, oceňovaný režisér a scenárista Paolo… (více)

HBO a jaderná katastrofa

HBO a jaderná katastrofa

08.06.2018

HBO ve spolupráci s britskou Sky Televion začalo natáčet novou pětidílnou minisérii o jaderné katastrofě v Černobylu. Natáčení momentálně probíhá v Litvě, v hlavních rolích se objeví herci Jared… (více)

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)